• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

2018 yılı İçin Asgari Ücret (Tahmin)

Malamadre

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
7 Nis 2010
Puanı
26
[h=4]Asgari Ücret[/h]Özel firmaların çalışanlarına ödemesi gereken devlet tarafından kanunla belirlenen en düşük tutar olarak açıklanabilir. Firmalar asgari ücret üzerinde ödeme yapmakta serbesttir ancak asgari ücret tutarın altında ödeme yapması yasaktır. Bu yasağa uymayan işverenlere tespiti halinde belirlenen tutarlarda ceza kesilir. Kesilen ceza her ay ve her işçi için ayrı ayrı hesaplanır. 2018 yılı için uygulanacak tutar şuan için belli değildir.
Örneğin; 2 kişiyi çalıştıran işveren 4 ay boyunca işçilere asgari ücretten az maaş ödemiştir. ( 2017 yılı dikkate alınmıştır )
167 x 4 = 668 TL ( bir işçi için uygulanacak ceza )
668 x 2 = 1.336 TL ( iki işçi için uygulanacak ceza )

2018 yılı asgari ücret için muhasebex.com şöyle bir tablo yayınlamış ki bu site 2017 yılı tutarını da 10-15 TL gibi bir farkla tutturmuştu.
Buna göre ;

• AGİ dahil net asgari ücret 1.530,89 TL
  • AGİ hariç net asgari ücret ise 1.385,89 TL
[TABLE="width: 618"]
[TR]
[TD="width: 169"]ASGARİ ÜCRET 2018[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 169"]ASGARİ ÜCRET[/TD]
[TD="width: 64"]1.938 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 169"]GÜN[/TD]
[TD="width: 64"]30[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 169"]GÜNLÜK BRÜT ÜCRET[/TD]
[TD="width: 64"]64,30 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 169"]AYLIK BRÜT ÜCRET[/TD]
[TD="width: 64"]1.938 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 169"]İŞÇİ SGK PAYI ( % 14 )[/TD]
[TD="width: 64"]271,32 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 169"]İŞÇİ İŞSİZLİK SİGORTASI ( % 1 )[/TD]
[TD="width: 64"]19,38 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 169"]GELİR VERGİSİ MATRAHI[/TD]
[TD="width: 64"]1.647,30 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 169"]GELİR VERGİSİ TUTARI ( % 15 )[/TD]
[TD="width: 64"]247,09 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 169"]DAMGA VERGİSİ ( %07,59 )[/TD]
[TD="width: 64"]14,70 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 169"]İŞÇİ KESİNTİLER TOPLAMI[/TD]
[TD="width: 64"]552,49 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 169"]NET ELE GEÇEN ( AGİ’SİZ )[/TD]
[TD="width: 64"]1.385,51 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 169"]AGİ (Bekâr ve Çocuksuz)[/TD]
[TD="width: 64"]145,38 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 169"]NET ELE GEÇEN ( AGİ DAHİL )[/TD]
[TD="width: 64"]1.530,89 TL[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[h=4][/h][h=4]2018 yılı Asgari Geçin İndirim Tutarı ;[/h]
[TABLE="width: 544"]
[TR]
[TD]Bekar Çalışan[/TD]
[TD]145,38 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Evli ve Eşi Çalışan[/TD]
[TD]145,38 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Evli, Eşi Çalışan ve 1 Çocuk Sahibi[/TD]
[TD]167,15 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Evli, Eşi Çalışan ve 2 Çocuk Sahibi[/TD]
[TD]188,95 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Evli, Eşi Çalışan ve 3 Çocuk Sahibi[/TD]
[TD]218,02 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Evli, Eşi Çalışan ve 4 Çocuk Sahibi[/TD]
[TD]232,56 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Evli ve Eşi Çalışmayan[/TD]
[TD]174,,42 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Evli, Eşi Çalışmayan ve 1 Çocuk Sahibi[/TD]
[TD]196,22 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Evli, Eşi Çalışmayan ve 2 Çocuk Sahibi[/TD]
[TD]218,02 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Evli, Eşi Çalışmayan ve 3 Çocuk Sahibi[/TD]
[TD]247,09 TL[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Evli, Eşi Çalışmayan ve 4 Çocuk Sahibi[/TD]
[TD]247,09 TL
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Kaynak

Bir sonraki sene için askeri ücret 2.000 TL olacak deniyor, bence aslı astarı yok. 1.400 TL'yi zar zor yaptılar zaten :)

Bir sonraki sene için askeri ücret 2.000 TL olacak deniyor, bence aslı astarı yok. 1.400 TL'yi zar zor yaptılar zaten :)

keşke olsada herkes rahatlasa çok iyi olur açıkcası. Ama bu rakam bana mantıklı geliyor neden derseniz yapılan zam oranlarına bakılırsa aylık olarak 100 TL gibi bir rakam söz konusu. Geçen sene yazıda geçen site çok az bir tutar farkıyla kaçırdı rakamı bu senede fazla yanılacaklarını zannetmiyorum açıcası :)

keşke olsada herkes rahatlasa çok iyi olur açıkcası. Ama bu rakam bana mantıklı geliyor neden derseniz yapılan zam oranlarına bakılırsa aylık olarak 100 TL gibi bir rakam söz konusu. Geçen sene yazıda geçen site çok az bir tutar farkıyla kaçırdı rakamı bu senede fazla yanılacaklarını zannetmiyorum açıcası :)

Yapmasınlar .Asgari ücrete zam geldiğinde tüm pirenalar üşüşüyor . Hayat pahalılığı artıyor. Misal 400 lira kira verirken asgari ücrete zam geldi diye altını çiziyorum allahsız ev sahibi kirayı 600 tl yapmaya çalıştı. Eş zamanlı olarak bunu gören elektrik su gaz durur mu onlarda dayadı zammı fazla fazla eh ekmek hani bana hani bana demez mi 50 krş ta ona geçirdiler. Zam mam yapmasınlar zam öncesi hayat daha ucuzdu...

Mesele Asgeri ücrete zam gelmesi olayı değil ki. Merkez Bankası kötü politika ve açık piyasa işlemlerinin kötü kullanılması sonucu dolar kuru bu hale geldi. Üretim değimiz şey şuan İnşaat üzerinden gidiyor ve Askeri harcamaların artığı bu zamanlarda iç piyasada vergi zamlarını oda dolaylı olarak ürünleri etkiliyor oda oradan enflasyonu oda direk Fiyatları etkiliyor. Bence Üretim'i biraz tarıma kaydırmalı ve aracı olayını oradan kaldırmaları lazım. Tarlada 1 TL olan şey pazarda 5 Lira oluyor. o yüzden Asgari ücreti isterseler 2Bin yapsınlar bu ekonomi modeli ile bir yere varamazlar. İnşallah daha iyi bir yerlere geliriz.

Bir not daha, İnşaat modelli büyüme ile artan bina sayısına oranla fiyatların düşmesi lazım (Normal mal) fakat tam tersi artıyor keza oda doğrudan kira fiyatlarını artırıyor. Bir abim Bursa'da gidip oturmayacağın bir yerde 1Bin TL ev tuttu. Barınma ihtiyacını asgeri ücretin yarısını veya yarısından fazlasını veriyorsak demek bir yerlerde yanlışlık vardır.

- - - Güncellendi - - -

Yapmasınlar .Asgari ücrete zam geldiğinde tüm pirenalar üşüşüyor . Hayat pahalılığı artıyor. Misal 400 lira kira verirken asgari ücrete zam geldi diye altını çiziyorum allahsız ev sahibi kirayı 600 tl yapmaya çalıştı. Eş zamanlı olarak bunu gören elektrik su gaz durur mu onlarda dayadı zammı fazla fazla eh ekmek hani bana hani bana demez mi 50 krş ta ona geçirdiler. Zam mam yapmasınlar zam öncesi hayat daha ucuzdu...
Temsili :D
watch

Mesele Asgeri ücrete zam gelmesi olayı değil ki. Merkez Bankası kötü politika ve açık piyasa işlemlerinin kötü kullanılması sonucu dolar kuru bu hale geldi. Üretim değimiz şey şuan İnşaat üzerinden gidiyor ve Askeri harcamaların artığı bu zamanlarda iç piyasada vergi zamlarını oda dolaylı olarak ürünleri etkiliyor oda oradan enflasyonu oda direk Fiyatları etkiliyor. Bence Üretim'i biraz tarıma kaydırmalı ve aracı olayını oradan kaldırmaları lazım. Tarlada 1 TL olan şey pazarda 5 Lira oluyor. o yüzden Asgari ücreti isterseler 2Bin yapsınlar bu ekonomi modeli ile bir yere varamazlar. İnşallah daha iyi bir yerlere geliriz.

Bir not daha, İnşaat modelli büyüme ile artan bina sayısına oranla fiyatların düşmesi lazım (Normal mal) fakat tam tersi artıyor keza oda doğrudan kira fiyatlarını artırıyor. Bir abim Bursa'da gidip oturmayacağın bir yerde 1Bin TL ev tuttu. Barınma ihtiyacını asgeri ücretin yarısını veya yarısından fazlasını veriyorsak demek bir yerlerde yanlışlık vardır.

- - - Güncellendi - - -

Temsili :D
watch

Sen işi çözmüşsün gözlemlemelerin son derece doğru.
İnşaat sektörünün bu denliği artığı bir ortamda kiralar aldı başını gidiyor tam bir şaçmalık . Biride demiyor ki ağa ben bu kirayı ödeyemem sen ne yapıyorsun ?

Sen işi çözmüşsün gözlemlemelerin son derece doğru.
İnşaat sektörünün bu denliği artığı bir ortamda kiralar aldı başını gidiyor tam bir şaçmalık . Biride demiyor ki ağa ben bu kirayı ödeyemem sen ne yapıyorsun ?
Biraz insanlarda yanlış algı var. Yanlış olan şeyi şikayet etmek ile bir şeylere, bir yerlere karşı gelmeye benzetiyorlar.(Siyasi olarak). Serbest piyasa modeli bizde bozulmaya başladı bence devletin taban ve tavan fiyat politikası ile fiyatlara biraz müdehalede bulunması lazım ki zaten doğrudan olmasa da dolaylı olarak devlet müdahalesini görüyoruz. Devlet borçlanması'da artı Hazine bonosu olsun devlet bankalarına mevduat çekme olsun iç piyasadaki para stoğunu çekiyor. Millet yatırım yapmak yerine daha az risk olan devlete borç veriyor. Yada bir kısım elinde bulundurduğu parayı devlet'e güvenmeyip daha risk'e sokup dolar alıyor oda rezervlerde azalmaya oda doların azalıp fiyatın artmasına neden oluyor :D Çark Su ile dönerken elektrik üretiyoruz, Akım fln her şey normal düzgün fakat suyu azaltırsak akım düşüyor yada çarkı büyültürsek akımda gene değişmeler oluyor. Maliye bakanı değiştirmek lazım oda risk olsa da

Şu bakanlıklara işinin ehli bir adam hiçbir zaman getirmediler getirmeyecekler de. İşinin ehli olan adamlar uğraşsalar ekonomiyle ne sorunumuz kalır kanımca nede başka bir şey.

- - - Güncellendi - - -

Bu dediğin şey aslında tamamiyle bizim insanlarımızın düşünce yapısıyla ve ekonomi politikasıyla alakalı. madem fazla para veriyorum eee bununda bir bedeli olacak deyip her şeyi zamlamak işin komik tarafı zaten. Bizim vergilendirme sistemimiz tüketici odaklı olduğu sürece ve işverenlerin vergi kaçırmayı bırakmadığı sürece bu politika düzelmez. Bu vergi sisteminde işverene de politikacılara da iş düşüyor. Politikacılar vergileri tüketici odaklı olmaktan çıkarıp kazanç odağına dönüştürüp işverenler de bu durumdan az zararla çıkayım diyip vergi kaçırmadan vergisini tam tamına öderlerse sorun kalmaz diye düşünüyorum

inşaat temelli büyüme kaçınılmaz, Türkiye hala kentleşmesini tamamlamamış ülke, yani yol, köprü, altyapı, üstyapı, vs. ihtiyaçları var. Mesele inşaatlaşmayı çarpık yapmamız, yani şehirleri yanlış inşaa ediyoruz ve sonra bu kadar yüksek binayı kim yaptı, trafik neden böyle diye şikayet ediyor ve kendi yaptığımız inşaatları yıkıp şehirleri tekrar yeniliyoruz (ve yine ranta teslim olup yanlış yapıyoruz). Ayrıca yaptığımız yol, köprü vs de çok doğru şekilde yapılmıyor, maliyetlerinin çok üstünde ihale ediliyor (özel sektör kredi bulsun diye devlet kefil oluyor, ve ayrıca ihaleler şeffaf olmuyor yani "davetiye" usulü ihale yapılıyor). Bütün bunlar aslında bir şekilde asgari ücrete yansıyor, kamu kaynakları verimli kullanılmadığında kamu harcamalarını karşılamak için asgari ücretliden dahi vergi alıyoruz ve asgari ücretli yüzlerce liralık vergi ödüyor. Asgari ücretliden gelir vergisi almak nedir? Milyon dolarlar kazanan gelirinin yüzde kaçını vergi olarak ödüyor?

Geri