• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

2020 Asgari Ücretteki Son Durum?

SemihBurak

Ne Mutlu Türküm Diyene!
ViP Üye
Aktiflik
K.Tarihi
17 Kas 2009
Puanı
207
Evet arkadaşlar hepimiz iyi kötü belirli firmalarda çalışan insanlarız. (Herkes @deepblue gibi patron değil sanırsam?)

Bildiğiniz üzere Türkiye' de 2019 yılı asgari ücreti Net 2020,90 TL

Ve şimdi yeni yıla giriyoruz, asgari ücret görüşmeleri başladı.

Bu görüşmelere istinaden yaşanan, söylenen, öngörülen bir kaç olay paylaşayım.

Taraflar şu şekilde;
İşçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş),
İşveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

Asgari Ücret Komisyonu;
Çalışma bakanlığı, İşçi ve İşveren sendikalarından oluşuyor. Yaklaşık 3 oturum yapıldı. Tüm komisyon üyeleri birbirlerini ağırladı. Ve istediklerini, çalışmalarını birbirleri ile paylaştı. 4. ve son oturum bu hafta yapılması ve kararın açıklanması bekleniyor.

Yapılan araştırma;
TÜİK, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını Asgari Ücret Tespit Komisyonu'yla paylaştı. Bir işçinin aylık gıda harcaması, ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 TL olarak belirlendi. Bu rakam orta statüde 2 bin 86 TL, hafif statüde ise bin 940 TL olarak hesaplandı. Ancak işçi sendikaları, bunun kabul edilmeyeceğini vurguluyor.

Sendikalar bu araştırmaya sıcak bakmıyor;
Türk-İş, HAK-İŞ ve DİSK ortak ses yükseltti ve asgari ücret için alt sınırı açıkladı. İşçi sendikaları 2020 yılı için asgari ücretin en az 2 bin 578 lira olmasını istiyor. Ve bunun altındaki teklifleri değerlendirmeyeceklerini söylüyorlar.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN MÜJDE!

Cuma günü asgari ücretle ilgili bir soruyu yanıtlayan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücretliye müjde vermişti. Erdoğan, "İnşallah jestimizi yaparız da burada yapmayalım daha. Şu anda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız yaptıkları çalışmaları döner dönmez bize bir getirsinler. Bakalım son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız." değerlendirmesinde bulunmuştu.

İşin özeti sizlerin yorumları nedir, gelin hep birlikte bizde asgari ücreti belirleyelim. Sizce ne olmalı, nasıl olmalı. ( Yeni olacak ücret için kendinizi hem hükumet, hem işveren, hem işçi statüsüne koyarak, gerçeği yansıtan ciddi düşünceler ile yorumlamanızı istiyorum. )

Son düzenleme:
"Büyük başın derdi de büyük olur" derler Semihcan, henüz büyük baş olamadık ama çok şükür Asgari ücretli de değiliz, Allah kimseyi asgari ücretle ay sonunu getirmeye çalışmak kadar zor bir durum ile sınamasın. Fakat bizim de kendimize göre o kadar çok sıkıntılarımız var ki bazen diyorum keşke şöyle bir dağ veya orman evinde herkesten ve herşeyden uzakta olsam yeter ulen yeter diyesim geliyor :)

Makina mühendisiyim okuldan çoğu arkadaşım asgariye razı iş arıyor. Allah hepinizin gönlüne göre versin arkadaşlar.

"Büyük başın derdi de büyük olur" derler Semihcan, henüz büyük baş olamadık ama çok şükür Asgari ücretli de değiliz, Allah kimseyi asgari ücretle ay sonunu getirmeye çalışmak kadar zor bir durum ile sınamasın. Fakat bizim de kendimize göre o kadar çok sıkıntılarımız var ki bazen diyorum keşke şöyle bir dağ veya orman evinde herkesten ve herşeyden uzakta olsam yeter ulen yeter diyesim geliyor :)

Tabi patronların kronik rahatsızlıklarından biri bu battık-iflas ettik-kurtamıyor. :D :drl
Neyse inşallah hesabını bilmeyecek kadar paran olsun diyimde artık dua mı beddua mı sen karar ver başgan ::P

Makina mühendisiyim okuldan çoğu arkadaşım asgariye razı iş arıyor. Allah hepinizin gönlüne göre versin arkadaşlar.

Tabi işin birde bu tarafı var. Dediğin gibi Allah herkesin emeğine göre kazanç nasip etsin inşallah.

Tabi patronların kronik rahatsızlıklarından biri bu battık-iflas ettik-kurtamıyor. :D :drl
Neyse inşallah hesabını bilmeyecek kadar paran olsun diyimde artık dua mı beddua mı sen karar ver başgan ::P

Tabi işin birde bu tarafı var. Dediğin gibi Allah herkesin emeğine göre kazanç nasip etsin inşallah.

Ben senin bildiğin patronlardan değilim :D Battık bittik iflas ettik durumu değil yaw, çok şükür öyle bir durum yok, benim kastettiğim farklı sıkıntılar.

Sayamayacak kadar param olursa yarısını sana verir saydırırız muhasebeci değil misin sen :D

Ben senin bildiğin patronlardan değilim :D Battık bittik iflas ettik durumu değil yaw, çok şükür öyle bir durum yok, benim kastettiğim farklı sıkıntılar.

Sayamayacak kadar param olursa yarısını sana verir saydırırız muhasebeci değil misin sen :D

Evet, sahi ya sen beni neden işe almıyorsun? 5000TL maaş + yemek + sigorta + akbil ben fitim ?

bana bir mercedes, sana bir ekmek
bana bir saray, sana bir baraka
bana %50 zam, sana %3 zam

Ücret açıklandı aşağı yukarı 17787030,16 Venezuela Bolivarı.

Ilımlı düşünenlerde bu gün :alkis Böyle hiç düşünmemiştim 1-2 sn. mutlu etti saol bro.

bana bir mercedes, sana bir ekmek
bana bir saray, sana bir baraka
bana %50 zam, sana %3 zam

Silivri soğuktur şimdi Hakan :pispis

An itibari ile yaklaşık 350 eurodur, Almanya bizi kıskanmaktan çatlayacak yakında.

Onlar bizi zaten hep kıskanıyor.

Ohooo, gel yer değiştirelim :D

Olur 30 Şubat ' da saat 2 ' de taksimde değiş tokuşu gerçekleştirelim.

Geri