• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Age of Empires III Fransa Rehberi [AOE 3]

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Merhaba arkadaşlar. Sizlere uzun zamandır oynadığım Age Of Empires III oyunundaki Fransa ülkesi hakkında bir rehber hazırladım. Tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım.

Not: Benim fikrimce en güçlü ülke sıralaması yanlış olur. Çünkü güç denen kavram kişiden kişiye göre değişir. Yani hangi ülkeyi oynamayı seviyorsanız o ülkeyi oynayıp taktik geliştirin derim.

Fransa hakkında edindiğim tecrübelerim bir hayli fazla. Bu taktiklerle Expert oyun modunda dahi Osmanlı ve Almanya gibi büyük güçleri rahatlıkla devirebiliyorum.

Unutmadan söyleyeyim, Fransa tamamen saldırı ülkesidir. Defansif yanı pek yoktur. Yani ordunuzu şehrinizde bekletip savunma yapmaya kalkarsanız pek zevk alamazsınız.
maxayrac3.jpg

İlk önce kart seçiminden başlayalım.

Eğer ben yavaş yavaş oynayacağım, ekonomimi kurduktan sonra saldıracağım derseniz:

72qZyP.png

Yok hayır ben rush ( hızlı saldırı ) severim diyorsanız:

d4PE77.png

Şeklinde kartlarınızı dizmenizi öneririm.
maxayrac3.jpg

Sırada ekonomimizi kurmak var.

Çağ I: Elimizde 7 tane işçimiz var. Bu işçilerin 5 tanesiniz yiyeceğe, kalan 2 tanesini de oduna gönderiyoruz. Altına ilk çağda ihtiyacımız olmayacak. II. çağa geçene dek dengeyi bu şeklide sağlıyoruz. ( 3 işçimiz varsa, 2 tanesi yiyecek, 1 tanesi odun)

Çağ II: Şimdi 3. çağa geçmek için altına ihtiyacımız olduğu için dengeyi daha güzel sağlamamız gerekiyor. Varsayalım yiyecekte 10 işçi odunda 5 işçimiz var. Yiyecekten 4 odundan 2 işçiyi alıp altına gönderiyoruz. 3. çağa dek bu şekilde devam ediyoruz. ( 20 işçimiz varsa 10 tanesi yiyecek, 5 tanesi odun, kalan 5 tanesi de altın )

Çağ III: Artık Mill ve Plantation kurma zamanı geldi. ( Mill ve Plantation ne diyorsanız hemen altta resimleri mevcut.) Bu çağda elimizde en az 30 işçi bulunması gerekiyor. 10 tanesini Mill'e, 10 tanesini Plantation'a, kalan 10 tanesini de oduna gönderiyoruz. ( Tabii ki Mill ve Plantation'un geliştirmelerini yapıyoruz ki bize daha fazla hammadde rezervi sağlasın.)

Bilmeyenler için Mill ve Plantation:

Mill:

aPLRGg.jpg

Plantation:

jz8RWD.jpg

Çağ IV: Yavaş yavaş ekonomi oturmaya başladı. Rush oyun tipini seçmediyseniz, kartlarda 2 tane fabrikamızı da alıyoruz. 2 Fabrikaya da V. çağa kadar odun ürettiriyoruz. Bu çağda elimizde 50 tane işçi bulunması gerekiyor. Daha fazla işçiye gerek yok, yoksa ordumuzu kurarken nüfüs sorunuyla karşı karşıya kalırız.

2. Mill ve 2. Plantation'u kuruyoruz ve 20 işçiyi Mill'lere, 20 işçiyi de Plantation'lara gönderdikten sonra kalan işçilerimizi oduna yolluyoruz.

ÖNEMLİ NOT: FABRİKALARIN GELİŞTİRMELERİ MUTLAKA TAM OLSUN !

Çağ V: Ekonomi rayına oturdu ve ordumuzu kurmak kaldı. Aman dikkat edin işçileriniz ölmesin, yoksa ekonomiyi tekrar kurmak zaman alır, hatta oyunu kaybetmenize sebep olabilir. Not: Eğer hammaddeler arasında dengesizlik olursa, örneğin; elinizde 10000 yiyecek varken 6000 altın varsa, markette yiyeceği altın ile değiştirebilirsiniz ve fabrikalara altın ürettirebilirsiniz.
maxayrac3.jpg

Ekonomi tamam, sırada ordumuz var.

Not: Bu orduyu kurmadan önce askerlerin geliştirmelerini mutlaka yapın.

Not 2: Ben normal oyun tarzı oynuyorum diyorsanız bu ordu seçeneğini şiddetle tavsiye ederim. Çünkü, bu ordu dizilimini kullanınca Osmanlı ordusunu rahatlıkla ve az kayıpla dağıtabiliyorum. Aşağıda ordunuzu nasıl kullanacağınıza dair bir taktik paylaştım. Emin olun işinize çok yarayacak.

Ordumuzun genel asker dağılımı:

- 20 adet Cuirassier
- 20 adet Skirmisher
- 10 adet Falconet

Toplamda ödeyeceğiniz hammadde miktarı:

2000 odun - 4000 yiyecek - 12300 altın

Bilmeyenler için:

Cuirassier:

lBdRZB.jpg

Skirmisher:

72qZDP.jpg

Falconet:

rY3v11.jpg

Taktiğimiz: http://sketchtoy.com/62539696

Eğer Rush oyun tarzını seviyorsanız aşağıdaki ordu tam size göre. Aşağıda bu ordunun taktiği de yer almakta. Deneyin, işinizi görecektir.

Ordumuzun genel dağılımı:

- 30 adet Hussar

- 20 adet Musketeer

Toplanma ödeyeceğiniz hammadde miktarı:

5100 yiyecek - 2900 altın

Bilmeyenler için:

Hussar:

6Y9Ga3.jpg

Musketeer:

DoPqOl.jpg

Taktiğimiz: http://sketchtoy.com/62539325
maxayrac3.jpg

8 yıllık oyun tecrübemde en sevdiğim ülke Fransa oldu. Fransa hakkındaki genel savaş taktiklerini sizlerle paylaştım.

İlk oyunuzda hemen başarı elde etmeyi beklemeyin. Oyandıkça alışırsınız Fransa'ya. Fransa'yı seçme sebeplerimi aşağıya yazdım.

Neden Fransa ?

1. sebebim: Fransa'nın Coureir Des Bois denen işçileri 1. ve 2. çağlarda adeta asker görevi görüyor. Canları ve vuruş güçleri oldukça yüksek. Rus askerlerine karşı doğal korumanızdır, rahatlıkla askerleri öldürebiliyorlar. Yani ani bir baskında şehrinizi kurtarabilirler. Ayrıca hammaddeleri normal işçilere göre daha çabuk topluyorlar. Bu da doğal olarak daha hızlı gelişmemizi sağlıyor.

Bilmeyenler için:

Coureir Des Boi
s:

2vr4PO.jpg

2. sebebim:
Fransa kartlar ile 2 tane kaleye sahip olabiliyor. Bu da ciddi anlamda üstünlük demektir ki, karşı tarafın kalesini yok edebilirseniz oyunu kazanmanız ihtimali bir hayli artar.

Not: Aklıma gelmişken söyleyeyim, kalelerinizi düşmana en yakın yere kurun ki düşman kale ile ilgilenirken siz gelişmenize bakın.

3. sebebim: Cuirassier adlı atlı birliklerin 1 vuruşu 3 kişiye birden hasar veriyor. Bu da kafa kafaya çarpışmalarda çok büyük avantaj demektir. Eğer elinizde 50 tane Cuirassier varsa, taktiksel saldırı yaparsanız emin olun sadece 50 Cuirassier ile 4-5 tane ordu dağıtabilirsiniz.
Alıntıdır.

Geri