• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Ağır Bilyeyi Bulun

jackrelax

Üye
Aktiflik
K.Tarihi
18 Mar 2010
Puanı
1
Elimizde 8 adet bilye var. Bunların hepsi aynı renk ve boyuta sahiptir. Ama içlerinden bir tanesi diğer 7 tanesinin toplamından bile daha ağır.Ağır olan bilyeyi bulmanız isteniyor. Bu işlem için size bir adet eşit kollu terazi ve 2 defa tartma hakkı veriliyor. Sadece 2 tartıda ağır olanı kesin olarak bulabilir misiniz ?

Ps:Cevabı bende bulamadım :D

Son düzenleme:
Teraziye elinle koymayacakmısın onları kaldırırken anlarsın zaten

PS: 8 bilyenin 6 sını tartıya koyarız (üçünü bir tarafa üçünü diğer tarafa) eğer dengede olurlarsa koymadığımız diğer 2 bilyeyi dartarız (birini bir tarafa diğerini diğer tarafa) ve anlarız eğer dengede olmazlarsa ağır taraftaki 3 bilyeden 1 ini daha çıkart ve 2 sini karşı karşıya koyarak dart onlardan biriyse belli olur eğer onlardan biri değilse son indirdiğin bilyedir :)

Son düzenleme:
Teraziyi gidip pazarda satacaksın sonra ondan aldığın parayı cebe atıp bilyeleri tek tek eline alcaksın en ağırını Allah vergisi duyularınla bulabilirsin.

terazinin 2 koluna 3 er bilye koyarsın 2 bilye sende kalır eğer terazi eşitse cebindekileri tartarsın. Değilse; 3 ünden 2 sini koyarsın eşitse cebindekidir, değilse teraziden anlarsın :D

terazinin 2 koluna 3 er bilye koyarsın 2 bilye sende kalır eğer terazi eşitse cebindekileri tartarsın. Değilse; 3 ünden 2 sini koyarsın eşitse cebindekidir, değilse teraziden anlarsın :D

cebinde 2 tane kalıyor ama cebindekilerden biriyle tartması gerekir ve tartı hakkını bitirdin :D

cebinde 2 tane kalıyor ama cebindekilerden biriyle tartması gerekir ve tartı hakkını bitirdin :D

2 tartma hakkı veriyor? Sanırım şurasını anlamadın; Eşitse cebindekileri tartıyor değilse terazinin ağır kısmındakileri <== Bu kısımdakilerden herhangi biri 2. tartma oluyor :)

2 tartma hakkı veriyor? Sanırım şurasını anlamadın; Eşitse cebindekileri tartıyor değilse terazinin ağır kısmındakileri <== Bu kısımdakilerden herhangi biri 2. tartma oluyor :)

en yukarda açıklamalı yaptım onun gibi birşey sanırım dediğin :D

dikkatlı oku yazılanları.

ben dikkatli okuyorum zaten cevap doğru fakat anlatma bozukluğu var yazıda.

gelip buraya bana çatmanın manası yok tabi alışmışsın sana normal geliyor :D

Tamam iyi de adamın cevabını neden çaldın ?

adamın cevabını çalmadım en üste makarasına yorum yaptım ve sonra olayı çözmeye çalıştım yarısına kadar çözdüm sonra konuya cevap atılmışmı diye bakayım dedim. baktım arkadaşın cevabı gördüm yanlış anladım ve "
cebinde 2 tane kalıyor ama cebindekilerden biriyle tartması gerekir ve tartı hakkını bitirdin

" diye cevap yazdım sonra probleme geri dönüp çözmeye çalıştım ve çözdüm adamın sorusunu sanki 10 tane doğru cevap var ben adamla aynı yapmışım gibi konuşuyorsun Bu problemin sadece 1 doğru cevabı var.

adamın cevabını çalmadım en üste makarasına yorum yaptım ve sonra olayı çözmeye çalıştım yarısına kadar çözdüm sonra konuya cevap atılmışmı diye bakayım dedim. baktım arkadaşın cevabı gördüm yanlış anladım ve "
cebinde 2 tane kalıyor ama cebindekilerden biriyle tartması gerekir ve tartı hakkını bitirdin

" diye cevap yazdım sonra probleme geri dönüp çözmeye çalıştım ve çözdüm adamın sorusunu sanki 10 tane doğru cevap var ben adamla aynı yapmışım gibi konuşuyorsun Bu problemin sadece 1 doğru cevabı var.

Sen burada adamın yazdıklarını okudun ardından cevabı bulup yukarı yazdın bunun başka nasıl bir açıklaması olabilir ki acaba merak ettim yani sen düşündün taşındın ardından adamla aynı cevabı buldun sonra yukarıya yazdın ve adamın cevabını okumadan kendi cevabını yazdın öyle mi demek istiyorsun bana ?

Benim aklıma şöyle bir yöntem geldi öncelikle teraziyi bir kenera koyuyoruz o orada kalsın bilyeleri yere koyup tek tek hepsini birbirine çarptırıcaz bizim aradığımız olan bilye 7bilyenin toplamından daha ağırsa ona bilye attımızda yerinden bile oynamayacaktır diğerleri ise çarptırdığımızda hareket edecektir bu şekilde kolaylıkla bulabiliriz son olarakda bulduğumz bilyeyi teyit etmek için terazide tartarız 1 tarafa bulduğumuzu diğer tarafa 7 bilyeyi koyarız zaten doğru çıkacaktır böylece 1 tartma hakkımızda artmış olur :)

Sen burada adamın yazdıklarını okudun ardından cevabı bulup yukarı yazdın bunun başka nasıl bir açıklaması olabilir ki acaba merak ettim yani sen düşündün taşındın ardından adamla aynı cevabı buldun sonra yukarıya yazdın ve adamın cevabını okumadan kendi cevabını yazdın öyle mi demek istiyorsun bana ?

Arkadaşım bu sorunun kaç cevabı var hadi çöz seni görücem aynı cevap çıkıcak adamın cevabını çaldı diyeceğim ne kadar mantıksız düşünüyorsun

evet ben düşündüm kafa yordum ve yaptım yapamazmıyım ?

----------

Benim aklıma şöyle bir yöntem geldi öncelikle teraziyi bir kenera koyuyoruz o orada kalsın bilyeleri yere koyup tek tek hepsini birbirine çarptırıcaz bizim aradığımız olan bilye 7bilyenin toplamından daha ağırsa ona bilye attımızda yerinden bile oynamayacaktır diğerleri ise çarptırdığımızda hareket edecektir bu şekilde kolaylıkla bulabiliriz son olarakda bulduğumz bilyeyi teyit etmek için terazide tartarız 1 tarafa bulduğumuzu diğer tarafa 7 bilyeyi koyarız zaten doğru çıkacaktır böylece 1 tartma hakkımızda artmış olur :)

olaya matematiksel baktınımızda böyle birşeyin imkanı olsa soruyu soran zaten 1 tartı hakkı verirdi :) matematiksel düşünülüyor burda :)

doğru söylüyorsun fakat soruda bu soruyu sadece terazi ile tartarak ve 2 tartı hakkı ile çözmelisin gibi birşey dememiş bu nedenle bende fizikle çözdüm :)

en yukarda açıklamalı yaptım onun gibi birşey sanırım dediğin :D

Ben anladığım gibi yazdım anlayan anlar diye. Sen anlatma bozukluğu var diye anlamadıysan senin sorunun. Tamam çözdüysen lafım yok ama ukalaca " yukarıda yazdığım gibi birşey herhalde " demen gerekmiyor. Umarım anlarsın tartışma çıkmasın :)

doğru söylüyorsun fakat soruda bu soruyu sadece terazi ile tartarak ve 2 tartı hakkı ile çözmelisin gibi birşey dememiş bu nedenle bende fizikle çözdüm :)

hepsini birbirine çarptırmana gerek yokki bir tanesini alıp 7 sinede eşit hızla vur eğer yediside hemen hemen aynı mesafede ise elindekidir değilse vurduğunda anlarsın zaten :) 7 taneyi birbirine vurmaya kalkarsan baya bi zaman geçer :D

----------

Ben anladığım gibi yazdım anlayan anlar diye. Sen anlatma bozukluğu var diye anlamadıysan senin sorunun. Tamam çözdüysen lafım yok ama ukalaca " yukarıda yazdığım gibi birşey herhalde " demen gerekmiyor. Umarım anlarsın tartışma çıkmasın :)

anlatmak istediğin yukarıda yazdığım gibi herhalde demek istedim bunu neden ukala lığa vuruyorsun ki dostum ? :)

Teşekkürler arkadaşlar gayet mantıklı çözümler ama bana en mantıklı cevap inFliger arkadaşımızın cevabı gibi geldi :)

Geri