• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Androidli Telefonlar Arasında NFC ile Veri Aktarımı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Deepblue
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
Aktiflik
K.Tarihi
18 Nis 2007
Puanı
3,756
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Merhabalar,

Yakın Alan İletişimi anlamına gelen NFC teknolojisi gün geçtikçe gelişmeye devam ederken yakın bir gelecekte hayatımızın her alanında sıkça kullanılacak bir teknoloji olmaya şimdiden aday. Henüz yeterli kullanım alanı olmasada çok yakın gelecekte bunun değişeceğine inanıyoruz. Kullanım olarak genel olarak Bluetooth teknolojisine benzese de, Bluetooth teknolojisinden çok daha kullanışlı ve kullanım alanları daha kapsamlı bir teknoloji. Yakın bir gelecekte NFC teknolojisinin sıkça kullanılacağı bazı alanlar ; "Ödeme işlemleri, toplu taşıma araçları, kimlik kartları vb..."

Bu konuda size NFC özelliği olan 2 Androidli cihaz arasında nasıl dosya alıp gönderebileceğinizi kısaca anlatmaya çalışacağım.

maxayrac3.jpg

İşlem Yönergeleri :

1. Öncelikle her iki cihazında Ayarlar menüsünden "NFC ve Android Beam" özelliklerini aktifleşitriyoruz.

2. Daha sonra hangi cihazdan veri göndereceksek o cihazdan ilgili veriyi (Resim, Video, Müzik) açıyoruz.

3. Son olarak gönderim yapacak cihazda göndermek istediğimiz dosya ekranda açık iken ve her iki cihazın da ekranı aktif iken (ekran kilidi devrede olmadan) cihazları arka arkaya hafifçe tokuşturuyoruz.

4. Cihazları tokuşturduğumuzda bir bildirim tonu duyacaksınız ve veri göndermek istediğiniz cihazın ekranındaki resim, video, müzik herneyse artık çerçeve şeklinde biraz küçülerek geriye doğru gittiğini göreceksiniz, bu esnada parmağınız ile o ekranın üzerine 1 kez tıklamanız yeterli olacaktır.

5. Yukardaki işlemi gerçekleştirdikten sonra göndermeye çalıştığınız dosyanın boyutuna bağlı olarak göndermeye çalıştığınız dosya kısa bir süre içerisinde diğer cihaza aktarılacaktır.
maxayrac3.jpg

Detaylı Videolu Anlatım :

Ümit abi S4'deki widgetin adını söyleyebilir misin ? Bir de o telefon nasıl soldan sağa kapanıyor ekranı onun ayarı mı var ? (25.sn)

Birkaç sorum var NFC ile ilgili internette araştırdım ama pek sonuç bulamadım, kimse doğru düzgün bilemiyor :

1) Kentkart (Akbil) NFC desteği var ben bunu telefon ile okutabilirmiyim ?
1.A)Eğer okutabiliyorsam parayı nereden çekecek ?
2) NFC 'e kredi kartı gibi tanımlama yapabiliyormuyuz ?
3) NFC ile PC,Yazıcı vb. okutarak çalıştırabilirmiyim ?

4) NFCManager kullanarak kendi NFC programımı yazıp data gönderebilirim, fakat bunlarla neler yapabilirim ? :D

NFC Basics | Android Developers

Birkaç sorum var NFC ile ilgili internette araştırdım ama pek sonuç bulamadım, kimse doğru düzgün bilemiyor :

1) Kentkart (Akbil) NFC desteği var ben bunu telefon ile okutabilirmiyim ?
1.A)Eğer okutabiliyorsam parayı nereden çekecek ?
2) NFC 'e kredi kartı gibi tanımlama yapabiliyormuyuz ?
3) NFC ile PC,Yazıcı vb. okutarak çalıştırabilirmiyim ?

4) NFCManager kullanarak kendi NFC programımı yazıp data gönderebilirim, fakat bunlarla neler yapabilirim ? :D

NFC Basics | Android Developers

1. Kentkartın uygulaması gerekir diye düşünüyorum. Ona göre uygulamaya kart bilgilerini girip kartından NFC ile ödeme yapabilirsin.

2. ilk sorunun cevabı bununda cevabı.

3. Şimdilik kredi kartlarını NFC ye direk tanmlama olayı yok ama Garanti Bankasının iGaranti uygulaması var. NFC ile ödeme yapabiliyorsun. Bu iGartanti uygulamasında da ödeme seçenekleri arasında banka hesabın ve kredi kartların bulunuyor. Yani ya karttan veya hesaptan çeker.

4. Senin hayalgücüne kalmış :)

Geri