• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Asgari Ücret Hakkında Bir Soru

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Screwy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Screwy

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
2 Eki 2011
Puanı
175
Merhaba arkadaşlar

Şimdi benim ufaklık özel sektörde bir firmanın satınalma departmanında çalışıyorlar. Buna işe başlarken asgari ücret vermişler. İşe başladığı zaman asgari ücretti ve 850 tl maaşı vardı şuan hala 580 TL asgari ücret alıyor, ekstra olarak 80 TL de AGİ ücreti alıyor. Şimdi asgeri ücrete zam geldiğinde asgari ücret 891 tl oldu ama buna zam yapmamışlar ben muhasebeyle felan konuş dedim buna muhasebedekiler zaten 80 tl AGİ ödeniyor onunla beraber ücret 930 oluyor sen agiden daha fazla alıyosun demişler yollamışlar şimdi 2015 yılında bir zam daha gelecek o zaman ne olacak bilmiyorum.

Şimdi AGİ ve Asgari ücret farklı şeyler yani agi yi asgari ücrete karıştırmamaları gerekiyor diye düşünüyorum ve de böyle biliyorum ben. Aynı zamanda asgari ücrete zam geldiğinde bir işçiye verilebilecek en düşük maaş o miktardı bu mantıkla maaşında yükselmesi lazım ama yükseltmemişler.

Benimde aklıma takılan nokta şu.

Bu çocuk asgari ücret alıyor ve asgari ücrete zam geldiğinde bunun maaşınında yükselmesi gerekiyor mu gerekmiyor mu? Çocuğun hakkı yenmesin diye ben düştüm bu işin üstüne. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa memnun olurum.

580 heralde 850 olacak sıra karışmış :) AGİ kişinin evli,bekar,çocuk sahibi ve cocuk sahibi olmayana göre değişiyor diye biliyorum.Ben 75TL civarında AGİ alıyorum,evli biri biraz daha fazla,çocuğu olan biri ondan biraz daha fazla alıyor.AGİ'den fazla yatırıyoruz derken geçiştirmişler diye düşünüyorum,çünkü maaşlar bankaya yatarken atıyorum 9.ay maaş ödemesi,9.ay agi ödemesi diye yansıtılıyor.Öyüzden bunun yapılcağını sanmıyorum zaten aldığı AGİ ücretide normal ücret.Ama tam emin değilim sadece kendi yaşadıklarım üzerinden tahmin yürütüyorum.Ayrıca bende satınalmada çalışıyorum :) Pazartesiye kadar birinden kesin bir cevap gelmezse,pazartesi bizim muhasebe bölümüne sorup öğrenirim.

Yok hocam 850 alıyor normal :D Maaşlarda banka hesabında dediğin gibi yatıyor. Çocuğun hesabı takip ediyorum i*ne sigaraya veriyor parayı el koyuyom maaşına hepsini vermiyorum :D

Aha buda resim 450 maaş 80 tl AGİ

Pzartesi yinede sizin muhasebeye sorarsan çok memnun olurum hocam. Benim ufaklık pek peşine düşmüyor ama benim aklıma takıldı. :) :)

rdG6mV.png

Peki soracağım,pazartesi akşam 5*6 gibi dönüş yaparım

Bana 900TL yatırıyorlar.AGI ücreti nedir hiçbir bilgim yok.Sorayım bende.

Bana 900TL yatırıyorlar.AGI ücreti nedir hiçbir bilgim yok.Sorayım bende.

Önceden fiş toplayıp onun karşılığında para alıyorduk şimdi onu kaldırdılar fiş parası yerine veriyorlar bunu. Tabi çocuk sayına aile durumuna göre değişiyor fiyat. Google'dan bakıp daha detaylı bilgi edinebilirsin.

Önceden fiş toplayıp onun karşılığında para alıyorduk şimdi onu kaldırdılar fiş parası yerine veriyorlar bunu. Tabi çocuk sayına aile durumuna göre değişiyor fiyat. Google'dan bakıp daha detaylı bilgi edinebilirsin.

başlarda bende öyle alıyordumda şuan 3000 TL kadar alıyorum yavaş yavaş arttırıyorlar merak etme

Kusura bakma dün işler yoğundu sormayı unuttum.Bugünde yoğunduk ama laf arası sordum.AGİ ücreti sabit yani devlet değiştirmediği sürece fazla-eksik gösteremiyormuşsun.Şuan aldığı AGİ ücreti devletin zammıyla birlikte olan ücret yani normalden fazla falan değil.Asgari ücret ile ilgili birşey söylüyorlardı fakat müdür araya girince konu dağıldı.Peşinden gitmeni öneririm biraz kandırmaya çalışıyormuşlar gibime geldi

Şikayet etmekle tehdit edin.Bunlara anladığı dilden konuşmak gerekir.Verin mahkemeye alın tazminatı çatır çatır yiyin.

Ben araştırdım bugün kendi firmamın muhasebesine sordum AGİ zaten çoğu yerde aslında devlet agi ücretini asgari ücretin içinde veriyormuş. Yani normalde asgari ücret 811 TL Agide olunca 891 oluyor. Bizim ufaklıkta 930 alıyor yani normalde fazla alıyor. Bir sorun yokmuş ya :D :)

Teşekkür ederim hocam yardımlarınız için.

Geri