• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Asphalt 7 İnceleme

IceMachine

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
21 Kas 2011
Puanı
45
unnamed.jpg

iOS işletim sistemi için çoktan satışa sunulan Asphalt 7 sonunda Android için de satışa sunuldu.
Asphalt sersisi her yeni oyunla biraz daha gelişip güzelleşiyor. Bakalım Asphalt 7 serinin bir önceki oyunu Asphalt 6′ya göre neleri değiştirmiş/geliştirmiş.

Asphalt Yine Bir Numara

unnamed-1.jpg

Gameloft yapımı olan Asphalt serisi Googleplay’deki en başarılı sokak yarışı oyunu olarak görülüyor. Bu konudaki en önemli rakibi ise EA Games elbette. Fakat EA Games’in Need For Speed serisi bir türlü Asphalt serisinin yakaladığı başarıyı yakalayamadı. Her iki seriyi de test ettim ve bence de Asphalt, Need For Speed’den daha başarılı.

Asphalt 6 mı? Asphalt 7mi?
unnamed-2.jpg

Asphalt 7 oyuncuları bir konuda fikir ayrılığına düştü. Bu konu ise Asphalt 7 mi daha iyi yoksa Asphalt 6 mı? Bazı oyuncular grafiklerini Asphalt 6′dan kötü buldu, bazıları Asphalt 6′nın üzerine fazla bir şey katamadığından şikayetçiydi, bazıları ise oynanabilirliğin yeterli olmadığı görüşündeydiler. Ama ben Asphalt 7′nin Asphalt 6′ya oranla daha iyi bir oyun olduğunu düşünüyorum.
Karşılaştırma Başlıyor! İlk Kriter Grafikler. İyi Olan Kazansın!

unnamed-3.jpg

Grafikler konusunda şöyle bir sıkıntı var. Asphalt 6′yı oynarken çevredeki objelerin çözünürlülüğü çok düşüktü. Aynı sorunun Asphalt 7′de de oluşu beni hayal kırıklığına uğrattı. Fakat sonradan oyunun grafiklerinin aslında böyle olmadığını ve sistem dosyalarına girip bir kaç satır kod değiştirerek düzeltilebileceğini öğrendim. Bunu uygulayınca da iyi sonuç aldım ve artık daha iyi grafiklere sahibim. Yani Asphalt 7 garafik konusunda Asphalt 6′yı yeniyor.
Araba tasarımları her iki oyunda da muhteşemdi zaten. Asphalt 7 şehir tasarımları, grafikteki ayrıntıları ve çevredeki obje sayısının artmasıyla Asphalt 6′yı geride bırakıyor. Bu durumda Asphalt 7: 1, Asphalt 6: 0.

Asphalt 7 Grafik Konusunda Asphalt 6′yı Geçti. Bakalım Hangi Oyunun Sesleri Daha İyi

unnamed-4.jpg

Sesler konusunda her iki oyun da birbirine üstünlük sağlayamadı. Gaza bastığınızda çıkan motor sesi her iki oyun da gerçekçi yapılmış. Yada arabalar bir yerlere çarpınca oluşan ses her iki oyunda da gayet başarılı. O zaman neye göre kıyaslayacağız seslerini?
Tabi ki siz yarışırken arka planda çalan müziğe göre. Bir yarış oyunundaki en önemli unsur fon müziğidir. Fakat iki oyunun fon müzüği de birbirine benziyor ve yeterince güzel parçalar seçilmemiş. Sesler konusunda her iki oyuna da eşit miktarda puan gidyor.

Asphalt 7: 2, Asphalt 6: 1. Bakalım Oynanabilirlik Konunsunda Durumlar Nasıl Değişecek?

unnamed-5.jpg

Oynanabilirlik konusunda sayısal olarak Asphalt 7 daha başarılı. Asphalt 7; 60 farklı araçla, 15 farklı pisttte, 6 çeşit yarış moduyla 15 farklı turnuvada 150 farklı yarış yapabilmenizi sağlıyor. Asphalt 6′da ise 42 farklı araba, 11 farklı turnuva ve 55 farklı yarış var.
Asphalt 7′de 3 Adet oyun modu var. Kariyer Modu, Hemen Oyna Modu ve Çoklu Oyuncu Modu. Bu modlar Asphalt 6′da da vardı zaten ama Asphalt 7 bir kaç ufak değişiklikle bu modaları geliştirmeyi başarmış. Mesela artık yarışa başlamadan önce üç farklı sponsordan birini satın alabiliyorsunuz.(doğru okudunuz sponsorunuzu satın alıyorsunuz) Bu sponsorlar da size ek özellik kazandırıyor. Ayrıca oyunda yarış içince yapmanız gereken Görevler de bulunuyor. Bu görevleri yapınca da yıldız kazanıyorsunuz. bu yıldızların ne işe yaradığı ilerki kısımlarda öğreneceksiniz
Oynanabilirliğe etken olan bir diğer unsur ise kontroller. Asphalt 7′de Asphalt 6′dan farklı olarak arabanın yönünü ekranın alt kısmındaki ufak bir direksiyon sayesinde değiştirebilmemiz olmuş. Kontrol kısmında herhangi bir hata yada sorun yaşamıyorsunuz.
Asphalt 7′de Araba ve geliştirmeleri kullabilmeniz için önce yeterli yıldızınızın olması gerekiyor, sonra da satın almanız gerekiyor. Oyunda para ve yıldız biriktirmek için iki seçeneğiniz var. İlki kredi kartınızla satın almak.(Hiç zevkli değil) İkincisi ise oyundaki herhangi bir modda herhangi bir yarışı kazanmak. yarışı birincilikle kazandığınızda size 3 yıldız ve biraz da para veriliyor. Bir yarıştan en fazla 3 adet yıldız alabiliyorsunuz.
Oyunda Asphalt 6′da olamayan bir diğer özellik ise arabaların rütbelere ayrılmış olması. Malum Asphalt 6′da bütün arabalar tek sıra halinde dizilmiş satın almamızı beklerdi fakat Asphalt 7′de 7 farklı rütbe var. Peki ne işe yarıyor bu rütbeler derseniz, oyundaki turnuvalara katılırken seçebileceğiniz araba sayınısını kısıtlıyor. yani rakipleriniz Serçedes ile yarışırken siz Mercedes’inizle onlara toz yutturamıyorsunuz. Ayrıca arabayı satın almadan önce kiralayabiliyorsunuz. Bu da yeni bir özellik.
Oyunun çoklu oyuncu modunda önemli bir fark var. Asphalt 6′da çoklu oyuncu modunda istediğiniz arabayla yarışabiliyordunuz fakat Asphalt 7′de eğer bir arabayı henüz satın almadıysanız o arabayı yarışta kullanamıyorsunuz. Bu demek oluyor ki oyuna yeni başladıysanız çoklu oyuncu modundan zevk alamazsınız. tabi bir kaç arkadaş bir araya gelip oynuyorsanız işler değişir.
Yazımın en uzun süren bölümü oynanabilirliğin sonuna geldik. Bu bölümde puan kazanan oyun Asphalt 7.
Asphalt 7: 3, Asphalt 6: 1 karşılaştırmayı Asphalt 7 kazandı fakat tüm bu yeniliklere karşın Asphalt 7′nin yarış
modları ve Asphalt 6′nın yarış modları hemen hemen aynı. Bunlar; Normal Yarış, Elimine Yarışı, Rakibini Yok Etme Yarışı, Yanlama yarışı, Zamana Karşı Yarış ve Arabayı Çarpmadan Yarış. Son yazdığım mod hariç hepsi Asphalt 6′da da vardı zaten. Bazı oyuncular bunun yeterli olmadığını bu yüzden de Asphalt 7′nin Asphalt 6′dan daha iyi bir oyun olamadığını söylüyor. Herşeye rağmen Asphalt 7 makul fiyatıyla kesinlikle denenmesi gereken bir oyun. Yine de karar sizin.

Geri