• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

B.P. Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Deepblue
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
Aktiflik
K.Tarihi
18 Nis 2007
Puanı
3,756
dE4ijl.png

SIKÇA SORULAN SORULAR (S.S.S) :

1.) Server 'a hangi guildler gelecek, oyunumuza şu guild başlayacak diye tanıtım yapacak mısınız?

Cevap: Oyunumuza birçok guild gelmeyi düşünüyor ancak insanların fikirleri anlık değişebileceği için kesin olarak şu şu guidler gelecek demek mümkün değil. Sitemizde Black Pearl Online bölümünde Guild Tanıtımları Bölümü 'müz var dileyen guild kendi tanıtımını oraya açabilir o bölümü onlar için açtık.

2.) Servara kaç kişi başlayacak, kaç player bekliyorsunuz?

Cevap: Bunun için de yine insanların düşünceleri anlık değişebileceği için kesin birşey söylemek zor ama bizim beklentimiz en az 1500-2000 kişi ile başlamak ve kısa sürede 3000-4000 kişiye ulaşmak umarız bu hedeflerimizi tutturabiliriz, zira birçok oyuncudan serverimizin çok konuşulduğu hatta birçok kişi servera en az 5000 kişi beklediklerini söylüyorlar. Bakalım bekleyip göreceğiz.

3.) Item STACK 'ları çok düşük arttırılacak mı?

Cevap: Hayır maalesef STACK 'ları arttırmayı düşünmüyoruz. Oyun orta ve zor arası bir kıvamda emek serveridir. Bu serverda amacımız eski SILKROAD deneyimini yaşatmak, herşeyin kolay olması hedeflerimize ulaşmamızda engel olur. Çok kolaya alışmış herşeyi hazır bekleyen günlük server değiştiren kitlelere hitaben açmıyoruz bu serveri. Olgun, eski silkroad deneyimini özleyen ne yaptığını bilen aklı başındaki kitlelere hitaben açıyoruz bu serveri.

4.) IP limit neden 3? 2 Olamaz mı? Neden PC Limit değilde IP Limit?

Cevap: PC limit oyun girişlerinde sıkıntıya sebebiyet vermekte bu tür sıkıntılar ile oyuncuları serverdan soğutmak istemiyoruz. Son zamanlardaki popüler PC limit kullanan serverları takip ederseniz oyuncuların nasıl isyanda olduklarını görürsünüz. Bu nedenle IP limit tercih edildi. IP limit in 2 veya 3 olması veya PROXY ile aşılması bir anlam ifade etmiyor. Proxy ler lag ve delaylı olur hiç bir oyun zevki vermez, ayrıca bir sürü CHAR açıp bota salmak kimseye birşey kazandırmayacaktır. Moblardan düşecek BP Coinler Petler ve Botlar tarafından görülmeyecek ve toplanamayacak mecbur PC başında durulması gerekecek. BP COIN 'ler gold karşılığı satılıp bununla sun itemler alınabilecek. Ayrıca gold kazanmanın diğer bir yöntemi ise kervan olacak ve PHBOT kervan SCRIPT 'leri engelli olacak.

Proxy ile kervan çekileceği yönünde görüşler bulunmakta. Proxy hizmeti sunan belli firmalar ve servisler var hepsi bloke edilecekler, bunun yanı sıra oyunda asistanlar sürekli olarak kervanları takip edecek, proxy kullandığından şüphe edilen kişinin hesabı sınırsız olarak bloke edilecektir bütün çabası boşa gidecektir. Kendisine eziyet etmek isteyen buyursun.

NOT: Ayrıca internet cafelere ve aynı evde kalıp aynı interneti kullanan kardeşler, arkadaşların limit konusunda sıkıntıları olması durumunda bizimle iletişime geçtiklerinde kendilerine özel limit tanımlaması yapılacaktır.

5.) CAP 'lar ne kadar süre ile atlatılacak?

Cevap: Şuan için CAP 'ların belirli bir süre aralığı yok ancak öyle 1 ayda bikaç haftada yapmayı kesinlikle düşünmüyoruz. Bizim kafamızdaki plan 5-6 ay da bir CAP atlamak ancak yinede ilerdeki oyuncu istek ve durumlarına göre bu sürelerde ufak tefek oynamalar yapılabilir fakat çok erken CAP yükseltilmesi olmayacağını garanti ederiz.

6.) İlk ay neden kale savaşı yok, bu oyuna başlayacakları etkilemez mi?

Cevap: İlk ay kale savaşının olmamasının sebebi haftalık server değiştiren ne olduğu belirsiz değişken ve faydasız kitlenin oyunu çöpe çevirmesini engellemek. Bu tür kişiler 1 ay sabredemeyecekleri için muhtemelen oyuna başlamazlar ve onların başlamaması hepimiz için çok daha iyi olacaktır. Çünkü bu kişiler ilk hafta kaleyi alsalarda kaybetselerde serveri bırakıyorlar ve giderken bir sürü yalan dedikodu çıkarıp birçok kişininde oyunu bırakmasına sebebiyet veriyorlar.

7.) BETA açmayı düşünüyor musunuz?

Cevap: Hayır, serverimiz kendi ekibimiz tarafından titizlikle test ediliyor günlerdir herhangi bir beta açmayı düşünmüyoruz zaten açılışa kısa bir süre kaldı.

8.) Ben EU seviyorum server neden Sadece CH? EU eklenemez mi?

Cevap: IRK ve CAP seçimleri forumumuzda yapılan anketlerde çoğunluğun isteğine göre belirlendi ve sistem ona göre hazırlandı. Şuan bu aşamada CAP değişimi gibi büyük bir değişikliği yapma gibi bir düşüncemiz yok ve olmayacakta. Herkesi tek tek memnun etmek imkansız olduğu için mecbur ankette çoğunluğun istediğini uygulayacağız. EU IRKI 110 CAP güncellemesi ile oyuna eklenecek ilerde.

9.) Başlangıç SP si az değil mi? 100k veya Xk SP verilemez mi?

Cevap: Yukarda STAK konusunda da bahsettiğimiz üzere bu orta ve zor arası bir emek serveri olacak. Ayrıca server 80 CAP. Herşeyin çok kolay olmasını istemiyoruz fakat 80 CAP bir serverda çok fazla SP sıkıntısı yaşayacağınızı da düşünmüyoruz.

10.) Server global mi olacak yoksa sadece Türklere mi hitab edecek?

Cevap: Server global olacak en azından olması için elimizden gelen bütün imkanları kullanacağız. Forumumuzda bunun için ingilizce Black Pearl International bölüm açıp server özelliklerinin İngilizce anlatımlı konusunu ilk adım olarak paylaştık. Elbette bunun yeterli olmadığını biliyoruz. ELITEPVPES ve RAGEZONE gibi global forumlarda da serverin açılığına 2-3 gün kala konularımız açılacaktır, çünkü bu siteler en az 2-3 gün kala tanıtım konusu açma izni veriyorlar.

11.) Soxlar drop mu olacak yoksa nasıl olacak?

Cevap: Som ve soslar drop olacak sunlar gold ile alınacak. Goldlar kervan ve kasma esnasında drop olacak BP Coinlerin satılmasından elde edilen goldlar ile alınabilecek. Phbot yasaklı olacağı için bot ile kervan çekilemeyecek, drop olacak BP Coinler ise botlar ve petler toplayamayacak manuel char ile alınabilecek sadece. Sun fiyatları da epey bir yüksek olacak yani alımı zor olacak herkes kolay kolay alamayacak. Bu konuda çok sıkı bir yönetim ve takip olacak herhangi bir illegal program, yöntem vs ile gold veya coin toplanmaya çalışılırsa bunu yapan karakterler sınırsız uzaklaştırılacak ve aldıkları itemler silinecektir. Boşa zahmet edip emeklerinize yazık etmeyin dürüst bir şekilde oynayın.

12.) IP Limit 3 diye fazla char olurda kasacak slot bulamazsak? Veya server kapasitesi yetmez ise ne olacak?

Cevap: Oyundaki yoğunluğa göre ek slotlar açılır + olarak mob sıklaştırma işlemi yapılır. Server kapasitesi yetmemeye başladığı an ek sunucu aktif edilerek kapasite arttırılır. Oyunda kapasite ve slot sorunu olmayacak o konuda endişe etmenize gerek yok.

BP Coin Hakkında:

Herkes Coin kelimesinden daha önce kullanan serverlardaki hatalardan dolayı olaya önyargılı yaklaşıp olayı tam olarak anlamadan isteklerde ve isyanlarda bulunuyor. Son kez bir açıklama yapmak istiyorum bu konuda.

Oyunda sun itemler nasıl alınır? : Gold ile alınır. Coin ile değil.

Gold Nasıl Kazanılır? : Kasarak, Kervan çekerek, item satarak vs...

BP Coin Nedir?: BP coin npc ye sattığınızda size bir miktar gold verecek bir araçtır adının coin olması sizi düşündürmesin, sıkıntı olacaksa ismini Abdülrezak olarak değiştirebiliriz.

Öyle ise herkes silk alır golda satar ve sun item alır parası olan kazanır haksızlık olur: Hayır öyle olmayacak, hiç bir yerden sürüsüne bereket gold elde edilmeyecek, hem droplar, hem kervanlar, hem coinden gelecek goldlar cüzzi miktarlar olacak. Ve sun itemlerin isteyeceği gold miktarı yüksek olacak, kasan kişinin kendisine yetmeyecek goldu satması pek olası ve söz konusu olmayacak.

Lanet olası Coin kelimesinden nefret ediyorum neden Coin eklediniz? : Serverin zorluk derecesini oylarken çoğu kişi kolay olsun, zor olmasının bir anlamı yok. Kolay da olsa zor da olsa bota salar kasarız, botun level atlamasının ne mantığı var ki şeklinde serzenişlerde bulundu. Kasma olayına bir anlam katmak için bu coin fikri uygulamaya sokuldu.

Coinleri neden botlar ve petler göremeyecek?: Yukardaki sebepten ötürü, bota sal kassın, botun level atlamasının ne anlamı var düşüncesini ortadan kaldırmak, insanları pc başında tutup emek harcamaya yönlendirmek için.

E bu durumda zamanı olmayanlar, çalışanalar daha az coin toplayacak haksızlık olmaz mı?:
Herkesin durumuna göre server hazırlamamız mümkün değil, ve sadece bu oyun değil hiç bir oyunda hiç bir zaman bir eşitlik söz konusu değil. Tüm oyunlarda ve sistemlerde daha fazla zaman, emek ve para harcayan her zaman daha önde olur. Biz bu gerçeği maalesef ortadan kaldıramayız. Herkes kendi yağında kavrulur kendi imkanları ile birşey yapar. Ayrıca yukarda da bahsedildiği gibi sun itemler coinle değil gold ile alınıyor, gold kazanılabilen tüm yöntemlerden faydalanarak gold biriktirebilir ve iteminizi biraz geçte olsa alabilirsiniz.

Sun itemler neden gold ile alınacak, neden drop değil ?:
Oyunun en değerli itemi sunlardır kuşkusuz, eğer sunlar drop olursa oyun içinde goldu nereye harcayacaksınız? İnsanlar neden golda ihtiyaç duyacak? Golda olan ihtiyaç azalınca oyunun adını taşıyan "Silkroad" yani İpek yolu yani kervanlara kim yönelecek? Cevap hiç kimse. Ufak tefek item alım satımları dışında kimsenin golda ihtiyacı olmayacak ve oyunun ana temelini oluşturan kervancılık sistemi ölecek. Buna engel olmak için sunlar drop değilde golda alınabilecek.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ben eu'nun gelmemesi taraftarıyım ama tabi çoğunluğun kararı neyse o olucaktır elbette . Size bir tavsiyem olucak ilerisi için . Mesela mysro'da bir özellik vardı . Medusa , soso , isis , apis , anubis gibi unique ler öldükçe çıkıyordu . Oynayanlar bilir . Soso ve medusa jangan cave 'e geçerkenki kuledeydi . Bence bu özellik oyuna farklı bir heyecan katabilir tabi değerli şeylerde düşerse :D Tabi bunun olması için en kötü 110 cap'i görmek gerek . Mysroda 120 cap sadece ch'idi ve eu olmadığı için 20 dk dan fazla sürüyordu bunları kesmemiz ama çok zevkli oluyordu herkes partisini oluşturup geliyordu filan . :D

Ayrıca gold kazanmanın diğer bir yöntemi ise kervan olacak ve PHBOT kervan SCRIPT 'leri engelli olacak.

tanıtım bölümünde phbot kapalı diye belirtiliyor. burada phbot aktif ama sadece kervan scriptleri mi engelli olucak anlamadım tam olarak :)

tanıtım bölümünde phbot kapalı diye belirtiliyor. burada phbot aktif ama sadece kervan scriptleri mi engelli olucak anlamadım tam olarak :)

Herkes phbota kervan olayı yüzünden karşı, kervan işini engelledikten sonra botun diğer botlardan bir farkı kalmıyor öyle veya böyle olmasının bir önemi var mı sizce?

Herkes phbota kervan olayı yüzünden karşı, kervan işini engelledikten sonra botun diğer botlardan bir farkı kalmıyor öyle veya böyle olmasının bir önemi var mı sizce?
benim için bir problem yok o vakit siz kervan işini engellicekseniz. phbot, tanıtım bölümünde kapalı. burada açık (açık da yazmıyor :)) ama sadece kervan scripti engellenicek diye görünce sormak istedim sadece.

benim için bir problem yok o vakit siz kervan işini engellicekseniz. phbot, tanıtım bölümünde kapalı. burada açık (açık da yazmıyor :)) ama sadece kervan scripti engellenicek diye görünce sormak istedim sadece.

Anladım, sıkıntı yok ;)

Bu oyun bırakma olayları genelde sistemden kaynaklı bence artık millet kendini sun moon düşürmeye odaklıyor düşüremeyince bi nevi hevesi kaçıp oyunu bırakıyor, moon rate ve sun öyle 1 haftada elde edilmeyecek kadar zor olursa her kesim npc son itemlere yoğunlaşır + basar oyuncular etkinliklerde daha aktif ve bi nevi eşit olurlar en azından bu sun/moon kısa sürede kazanılmazsa oyun sürükleyici olur

Kervan konusunda aldığınız yere sattığınızda daha fazla gelir elde ediliyor bazı serverlerde buda olduğun yerden para kazanmak demek ( kendim 10 b yapmışlığım var öyle ) bu hususu incelerseniz sevinirim.

black pearl online web sitesi yokmu yoksa benmi göremiyorum. üyelik nereden alınıyor?

Bir kaç sorum vardı.
Başlangıçta itemler ve npc deki düşük dg itemler nasıl olacak.
Ben çok eski bir oyuncuyum uzun süredir silkroad a ara vermiştim tekrar içimde bir oynama isteği oldu ve tanıdığım bir sunucunun açılacağını görünce çok sevindim. 80 Cap olduğundan dolayı çok fazla kasma sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Çünkü geçenlerde başladığım LastWorld sunucusunda 110 cap 12x ve kasması çok sıkıntı oluyordu bu yüzden dolayı sunucuyu bıraktım. Emek sunucusu bence level kasma değil set için olması gerekiyor isro da yıllarca zaten kasmaya çalışıp oyunda eğlenmek yerine botta vakit öldürdük. 80 cap 10x olması ideal gibi ne çok basit ne çok zor olmuş.
Sun itemlerin fiyatının yüksek olması herkesi trader olmaya itekler mi ?
ve sun seti tabi ki bu oyunda güzel bir guildi, takımı olan kişiler ilk tamamlayacaktır destek ile o kişiler üstünlük kurmak için diğer oyuncuları engellemek için çok fazla (oyundan soğutacak derecede) sıkıştırmasına izin verir mi?

Geri