• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bana bir akıl verin eğitim için ne yapmalıyım ?

ShockWave

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
21 Eki 2011
Puanı
37
Merhaba arkadaşlar yaşım şuan 20 2 yıllık bilgisiyar programcılığı bölümü okuyordum fakat bundan öncesinde polislik istiyordum puanım tutmadığı ıcın bu bölüme geldim yarısında ani bir karar değişikliğiyle tekrar hazırlanıyım dedim fakat 228 puanda kaldım hayırlısı artık yapıcak birşey yok :( şimdi kafamı kurcalayan bir kaç soru var sizinle paylaşmak istiyorum... ilk olarak hep YGS düşündüğüm için LYS aklımın ucunda yoktu fakat şimdi girme hakkım var ama hiç bir bölüm düşünemiyorum çünkü ben polisliğe yoğunlaşmıştım sizce lysye çalışmalımıyım ? ... ikinci olarak Astsubaylık ve jandarma meslek okulları var bunların barajlarını sanırım geçtim başvurmayı düşünüyorum fakat ! " göz numaram sorun oluyor kusursuz kabul ediyorlar benim sol gözüm 1.75 sağ gözümde birşey yok ve budurumda askerlik hayallerimde suya düşüyor :(....üçüncü olarak askere gitme durumum var askere gidip ordamı kalsam diye düşünmeden edemiyorum sürekli kafamda dönüp duruyor bu sorular sizce ne yapmalıyım nasıl birşey onerebilirsiniz size danışmak istedim fikir almak istedim ayrıca kafamıda biraz boşaltmak istedim :) zamanını ayırıpta okuyanlara teşekkür ederim iyi forumlar :)

neden bilgisayar programcılıgını bıraktıgını sorabilir miyim? biraz bilgi verirsen bölüm hakkında sevinirim

[SUB]dediğim gibi polisliği çok istiyordum çoğu kısıden yakınlarımdan duyum aldım bu sene lise alımları son polislikte dıye mecburiyetten bırakıp geldim ders çalışmak için :) okunmıcak bir bölüm değil kolay okunan bir bölüm temel matematik istiyor bide bende o bile yoktu ama ben bırakıp geldım kaydım duruyor sıldırmedım sadece derslerden kalıyorum okumayı dusunuyosanız tavsıye ederım kesınlıkle :)[/SUB]

Seninde dediğin gibi polisliği çok istiyorsun ama artık polis olabilme ihtimalin kalmamış gibi bir şey. Askere gidipte orada kalmak zorlu olur. Düşük rütbeli olucaksın sonuçta sıkıntı yani. Mesleğine yoğunlaş artık yada polislik için birkez daha hazırlan karar senin.

uh sonunda tek ben değilmişim bu durumda olan:D bende askerliği falan düşündümde kimle konuşsam fikrimi değiştirmeye çalışıyor anlamıyorum bu askeriyede bizden saklanan birşeymi var şu sıralar devlette hiçbir iş istemiyorum özelliklede kolluk gücü olarak

Askeriyede niye zor olur ? polislik kalkarsa mecbur 4 sene unıversıte okuyup polis olunacak eğer onu beklersem bekleyıpte olamazsam bu sefer askerlik şansımda kalmıyo gibi birşey belirli sınırı var kalmak için kafam allak bullak oldu dusune dusune ne yapsam bılmıyorum :/

----------

Aynı yoldayız desene :D genellikle nelerden bahsediyorlar acaba biraz çıtlatırmısın neyin üzerinde durupta vazgeçirmeye çalışıyorlar :)

30 yaş üstü adamlar genelde komutanların pisliklerinden bahsediyor kendi yaşımdakilerde bok yoluna ölmeye gönderecekler diyor. kendi ailem garsonluk yap askeriyeye gireceğine diyor bi garip insanlar sanırım son zamanlarda gelen şehit haberlerinin iplenmemesininde etkisi var sanırım

Bir bakıma mantıklı tabi ama duruldu gibi artıkkk benım cevremdekılerde kayıtsız kalıyolar tek söyledikleri şey niye askerlik niye polislik diye söyleniyorlar :( şöyle birşey sorayım belki bilgin vardır mesela askere gittik örnek veriyorum ankara çıktı askerlık kalmak içinde kagıt ımzaladık sınavını felan hallettık bundan sonra ankaradamı kalıyoruz yoksa yıne bir yeremi yollanıyoruz ? :/

tam olarak bilemiyorum da en son bi uzman çavuşla konuştum askeriyeye girmek istiyorsan sözleşmeli er olarak gir demişti hem askerliği aradan çıkartırsın hemde deneme şansın olur dedi adam sanırım askeriyeye giren çoğu insan çıkmak istiyor bu arada sözleşmeli erler doğuda deli para alıyor senelerce askeriyeye yıllarını veren adamlara oranla

deneme bence olmaz sonuçta askersin yani bir bakıp cıkıcaktım gıbı bır durum olmaz bence sözleşme gereği hiç yoktan bir 10 yıl isterler gibime geliyor ama mantıklı ama benım demek istediğimde bir 6 ay askerlik yapıcan neyın ne oldugunu gorucen ondan sonra kalmak ısteyıp ıstemdıgını soruyolar yanı sana bir deneme sunuyorlar zaten ..

deneme bence olmaz sonuçta askersin yani bir bakıp cıkıcaktım gıbı bır durum olmaz bence sözleşme gereği hiç yoktan bir 10 yıl isterler gibime geliyor ama mantıklı ama benım demek istediğimde bir 6 ay askerlik yapıcan neyın ne oldugunu gorucen ondan sonra kalmak ısteyıp ıstemdıgını soruyolar yanı sana bir deneme sunuyorlar zaten ..

10 yıl değilde belli bir sözleşme vardır. Muhtelemen 2 yıldır.

Askerlik Başvuracan ve Gittigin Zaman Diyecen Keşke Gelmeseydim Ben Öyle Diyen Çok Komutan Gördüm Komutana Sordum Uz.ÇVŞ olayımmı Diye Bana Dedigi Tek Laf Aklın var Sakın Bulaşma Askerlik Çok Zordur Dışardan Kolay Gelir Ama içeri Girdiğin Zaman Nizamiyeden Adım Atığında Ozaman Anlarsın Ozamanda İş İşten Geçmiş Olur

ve Ben Bir Kurmay Albayın Diğer Yarbay ve AS Diğer Rütbelileri Çamurda Nasıl Süründürdüğünü Görükten Sonra Kendimden Bile Nefret Ettim orda

Son düzenleme:

kardeşim 3 yıl en az sözleşme süresi var gidipte sevende var lanet edende valla ben son zamanlarda barmenlige kafayı taktım sende hoşlanabılecegın bı meslek bul 2-3 ay onda kafayı dagıt yoksa ınsanın mıdesıne vuruyor

Askerliği bilmiyorum ama polislik hakkında bilgi verebilirim.Artık olay çok garip bir hal almış durumda.Manisada polislik yapan Van'a, Diyarbakır'a bir anda yollanıyor.Hiçbir gerekçe olmadan 1 ay- 1 hafta artık ne kadar süre verirlerse orada duruyorsun.Tabi Şırnak'a yollanan bile var.Yani Türkiye'nin neresinde olursan ol, ''Şark'' için gitmesen bile her an aranıp ''Yarın yola çıkıyorsunuz'' diyebiliyorlar.Hem de ''şark'' olarak sayılmıyor orada durduğun süre. Bunlar aklınızda bulunsun.Ona göre seçim yapın.

Kardeşim bence lys ye çalış ve İİBF bölümlerinden birine git. Bitirince Askerde Kalma ihtimalin artıyor ve rütbeli oluyorsun. Sonra İİBF bitirince KPSS giriyorsun ve POLİS olailiyorsun. Ve iş alanı en çok bölümler İİBF'den çıkıyor peki diceksin Türkiye de çok İİBF mezunu işsiz var kardeşim onlar iş beğenmeyen girişimci olamayan üniversiteyi sadece diplomam olsun diye bitirenler sen üniversitede kendini geliştirmessen çalışmazsan yan gelir yatarsan emek sarf etmezsen işsiz kalmaya mahkumsun demektir. benim görüşüm sen nasıl düşünürsün bilemem. Başarılar.

Son düzenleme:
Askerliği tavsiye etmemelerinin nedeni şöyle olabilir dershane hocalarımdan ve yakın çevremden bırakıp gelen düzinelerce insan sayabilirim.Sebepleri şöyle eğer karakterin katı ve soğuk biriysen alışırsın fakat laylaylom biriysen o iş zor psikolojin bozulur.Askere gidince herkes astsubaylıkta ulan hergün çıkıcaz kurşun sıkıcaz eğitim yapıcaz düşününecek fakat hocalarım hiç öyle bişey yok dediler.Dediğim gibi eğer disiplini kaldırabileceksen ol polislik biraz daha rahat askerliğe göre fakat çoğu kişi mülakatta geçer sınavda kalır.

Ben şuan Muğla MYO'da Bilgisayar Programcılığı okuyorum. Lanet olsun bu bölüme.. Keşke gelmeseydim. Basım ve Yayım bölümü vs. vardı en kötü ihtimal Radyo - Televizyon vardı.. Keşke onlara gitseymişim. Lisede de BIP okudum ama bu kadar sıkıntılı değildi. Dıdısının dıdısına iniyorlar burda. Kafa yanıyor.. Bilgisayar manyağı olmayanlar gelmesin bu bölüme. Bende bilgisayar manyağıyım sanıyordum ama değişik değişik konular gördükçe anlıyorsunuz ki manyak falan değilmişiz..

Ben Bilgisayar Öğretmeni olmak istiyordum ama fikirlerim bir anda değişti. Şuan ki hedefim avukat olmak. Polonya'da okumayı düşünüyorum. Eğitim masrafları ucuz gibi yıllık 3.000€ falanmış. İyi yani. Maddi imkanı olan arkadaşlarım gelecek için sağlam bir vizyon istiyorsanız yurtdışında okusun. Hem 2., 3. diliniz gelişir hemde YÖK dengi bir diploma ile Türkiye'de mezun olduğunuz mesleği rahat bir şekilde icra edersiniz..

@ShockWave senin konuna gelince gerçekten üzüldüm. Polislik 250.00 puan istiyor sanırım. İlla polis olacağım diye bir kaide yok. Farklı bir dal deneyebilirsin. LYS'ye giriş imkanın varsa hiç gözünü kırpmadan gir. Kaybedecek neyin var ki? Sadece gün içine deneme yaptığını farz et.. Puanını alırsın bir köşeye çekilirsin. İstemediğin kadar üniversite ve istemediğin kadar bölüm var. Okuyabileceğin ve zevk alabileceğin mesleği göz önünde bulundurarak tercih yap. İyice araştır. Tabii ki, para da önemli bir unsur; cümlemi şöyle düzelteyim, severek okuyabileceğin, okurken zevk alabileceğin, para kazandırabilecek meslek veya meslekleri seçmeye özen göster.

Askere gidip kalma fikride uzaktan bakılınca hoş duruyor fakat bir yuva kurunca herşey değişiyor. O makam disiplin isteyen bir yer. Kuruluş bakımından gecen-gündüzün birbirine karışıyor. Çok yazdım, neticede herkesin hayatına kimse karışamaz. Geleceğini sağlam yapıtaşları üzerine kurmaya gayret göster. En ufak darbede, zelzelede param parça olmasın herşey.. Umarım hayatın mahvolmaz. Bol şans dilerim. :)

dediğim gibi lys hiç düşünmedim yani ne okurum ne olurum diye benım aklımda hep polislik ve askeriye vardı fakat polislik olmadı askeriyede şansımı denıyeceğim oda olmazsa gidip uzmançavuş olarak askerde kalmayı düşünüyorum tek çare ne kadar zor bir karar olduğunu biliyorum fakat sevdiğim bir işle uğraşmak istiyorum gidip istemediğim bir şey okumak istemiyorum herşey askeri sınavlardna sonra belli olacak artık siz olsanız ne yapardınız ? :)

Geri