• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bilgi sahibi olanlar kasa toplama işi vaaar!

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan WuLLy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

WuLLy

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
18 Kas 2009
Puanı
1
Elimdeki Bilgisayarın devri geçti sayılır oyunlarda performans kayıp i yaşıyorum sistemi güncellemeyi düşünüyorum Sizlerin yardımıyla iyi bir sistem kura bilirmiyiz diye düşündüm bana yardımcı olabilirseniz sevinirim Almayı Planladığım Parçalar

Anakart
İşlemci
Ram
Kasa & Power / Sistemi düzgün çalıştıra bilecek bişiler

Bütçem Mini 1800-2250 TL arası 5-6 Sene daha gidicek hemen hemen güncel oyunları oynayabileceğim bir sistem toplamayı düşünüyorum

Taskak Oluşturduğum Sistem;
[ACIKLAMA]İşlemci:AMD Ryzen 3 1300X Soket AM4 + Wraith Soğutucu 3.5GHz-3.7GHz 8MB 65W 14nm İşlemci 585 TL
Anakart:ASUS PRIME B350-PLUS AMD B350 AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C.) MHz USB 3.1 Anakart 443 TL
Ram:GSKILL 8GB RipjawsV Kırmızı DDR4 2400MHz CL15 1.2V Single Ram 354 TL
Ekran Kartı: ( Asus R7 370 4 Gb 256 Bit Strix Gameing EKran kartı mevcut )
SSD: Samsung 250GB 850 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD 464 TL ( Elimde 120 GB Samsung Evo 850 SSD mevcut )
Kasa: COOLER MASTER MASTERBOX LITE 5 500W 80PLUS MidT ATX PENCERELİ KASA 443 TL[/ACIKLAMA]

[BILGI]Elimde 1 TB + 500 Gb Sabit HDD Olduğu için SSD yükseltmeyi düşünüyorum Ekran Kartına gelecek olursak Elimdeki ekran kartını alalı 1 sene filan oluyor Şu anlık Ekran kartından bütçe kısıp ana parcaları iyi tutmak sonrasında ilerleyen zamanlarda Ekran kartını değiştirmek.

Elimde Monitör mevcut ondan dolayı sırf kasa topluyorum[/BILGI]

Önerilerinize Açığım Yardımlarınızı Bekliyorum

Son düzenleme:
Merhaba,kardeşim öncelikle 5-6 senelik bir sistem istiyorsan AMD'den kesinlikle koşarak uzaklaşmalısın,neden uzaklaşmalısın onuda izah ediyim amd'nin özellikleri sürekli intelin 2katı biri 2GHZ ise diğeri 4GHZ biri 4çekirdekse diğeri 8 çekirdek,sistem sürekli koşaral çalışıyor,gel gelelim koşmadanda bu işlemi intel yapıyor,sistemin sürekli koşması demek,kasayı,anakartı,poweri yorması demek ömrünü kısaltması demek,özellikle powerlarin zaten yıllık watt kaybı oluyor amd zaten fazla güç çektiği için bu süreci hızlandırıyor,watt azaldığında amd yine fazla güç istiyeceği için,yeterli gücü çekemeyince sistem darboğaza girer,kendi kendine kapanır,kendi kendine kapanmalar hdd'ni öldürür vs vs vs, kısaca amd seni 5/6 sene götürmez.

Gel gelelim ekran kartına,ekran kartında bit değerlerinin artık hiç bir değeri kalmıyor,clock hızı,mhz hızı yüksek ekran kartları kıymetli olan,bende msi r9 290x var 4gb/512bit bir playerın ulaşabileceği zirve kartlardan,ama yenilerine bakıyorum 192/bit 8000mhz çekirdek hızı var ve bu ekran kartı benimle aynı fps'yi alıyor,online oyunlarda daha yüksek fps alıyor geçiyor,üstelik yarısı kadar ucuz,işte benim kart %8 doku kalitesi yüksekmiş,kim anlıyıcak %8 i oyun oynarken.Asus 1060 bak 1070bak bunlar güzel.

Bir diğer unsur normal hdd yoksa 250gb ssd 1hafta yetmez, gta5 50gb, deus ex 70gb,battlefight 1 60gb,ssd sadece windowsu kurmak içindir,hızlı veri aktarımı ve hızlı açılması için,şuanlık asla depolama ve oyun için değildir,elinde 120gb varmış buna sistemi kur,yeni çıkan sağlam 64mb cache belleğe sahip 1/2tb lik normal oyun hdd'lerindne al 200/250lira burdan artan parayla işlemciyi veya ekran kartını yükseltirsin

Gelelim powere amd toplamışsın,ddr4 almışsın,2400mhz ram takmışsın 500watt power almışsın,750watt bak hiç alamıyorsan 600watt al,uzun yıllardan bahsediyorsun,oyun oynıyıcaksın dayanmaz.

Merhaba,kardeşim öncelikle 5-6 senelik bir sistem istiyorsan AMD'den kesinlikle koşarak uzaklaşmalısın,neden uzaklaşmalısın onuda izah ediyim amd'nin özellikleri sürekli intelin 2katı biri 2GHZ ise diğeri 4GHZ biri 4çekirdekse diğeri 8 çekirdek,sistem sürekli koşaral çalışıyor,gel gelelim koşmadanda bu işlemi intel yapıyor,sistemin sürekli koşması demek,kasayı,anakartı,poweri yorması demek ömrünü kısaltması demek,özellikle powerlarin zaten yıllık watt kaybı oluyor amd zaten fazla güç çektiği için bu süreci hızlandırıyor,watt azaldığında amd yine fazla güç istiyeceği için,yeterli gücü çekemeyince sistem darboğaza girer,kendi kendine kapanır,kendi kendine kapanmalar hdd'ni öldürür vs vs vs, kısaca amd seni 5/6 sene götürmez.

Gel gelelim ekran kartına,ekran kartında bit değerlerinin artık hiç bir değeri kalmıyor,clock hızı,mhz hızı yüksek ekran kartları kıymetli olan,bende msi r9 290x var 4gb/512bit bir playerın ulaşabileceği zirve kartlardan,ama yenilerine bakıyorum 192/bit 8000mhz çekirdek hızı var ve bu ekran kartı benimle aynı fps'yi alıyor,online oyunlarda daha yüksek fps alıyor geçiyor,üstelik yarısı kadar ucuz,işte benim kart %8 doku kalitesi yüksekmiş,kim anlıyıcak %8 i oyun oynarken.Asus 1060 bak 1070bak bunlar güzel.

Bir diğer unsur normal hdd yoksa 250gb ssd 1hafta yetmez, gta5 50gb, deus ex 70gb,battlefight 1 60gb,ssd sadece windowsu kurmak içindir,hızlı veri aktarımı ve hızlı açılması için,şuanlık asla depolama ve oyun için değildir,elinde 120gb varmış buna sistemi kur,yeni çıkan sağlam 64mb cache belleğe sahip 1/2tb lik normal oyun hdd'lerindne al 200/250lira burdan artan parayla işlemciyi veya ekran kartını yükseltirsin

Gelelim powere amd toplamışsın,ddr4 almışsın,2400mhz ram takmışsın 500watt power almışsın,750watt bak hiç alamıyorsan 600watt al,uzun yıllardan bahsediyorsun,oyun oynıyıcaksın dayanmaz.

:D Bence sen koşarak Google'a girip Zen mimarisini ve 14NM üretim geometrisini , şuan ki işlemcilerin TDP değerlerini kontrol etmelisin.

Ryzen 1600X >> 6 Gerçek çekirde / 12 SMT (Sanal çekirdek diyelim.) Bu 95W TDP değerinde 14NM FinFet üretim.(Samsung saolsun.. 10NM üretim hazır.)
i5 7600K (Piyasadaki karşılığı) 4 Gerçek çekirdek başka yok. >> Bu 91W TDP değerinde 14nm Üretim

Şimdi burada karşılaştırma yaptığımızda 2 gerçek çekirdek ve 6 threads için AMD bize 4W fazla güç istemiş. Düşündüğünde İntel 4/4 çekirdek ile 91W güç isterken AMD bunu geliştirmiş ve 6/12 ile 95W ile güç çalıştırmayı başarmış.

Arkadaşın işlemci 1300X 4/4 65W , i3 7100 2/4 51W, AMD işlemcileri 14nm üretim ve Zen mimarisi sonucu ISINMIYOR, Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Çok acelen yoksa i3 8100'ün de piyasaya çıkıp fiyatlarını görüp test sonuçlarını görüp kara vermeni tavsiye ederim keza Ryzen 3 ailesinin şuan i3 de karşılığı yok. gelcek olan 8 nesil i3 4/4 İ5 gibi olacağından biraz bekle derim.

:D Bence sen koşarak Google'a girip Zen mimarisini ve 14NM üretim geometrisini , şuan ki işlemcilerin TDP değerlerini kontrol etmelisin.

Ryzen 1600X >> 6 Gerçek çekirde / 12 SMT (Sanal çekirdek diyelim.) Bu 95W TDP değerinde 14NM FinFet üretim.(Samsung saolsun.. 10NM üretim hazır.)
i5 7600K (Piyasadaki karşılığı) 4 Gerçek çekirdek başka yok. >> Bu 91W TDP değerinde 14nm Üretim

Şimdi burada karşılaştırma yaptığımızda 2 gerçek çekirdek ve 6 threads için AMD bize 4W fazla güç istemiş. Düşündüğünde İntel 4/4 çekirdek ile 91W güç isterken AMD bunu geliştirmiş ve 6/12 ile 95W ile güç çalıştırmayı başarmış.

Arkadaşın işlemci 1300X 4/4 65W , i3 7100 2/4 51W, AMD işlemcileri 14nm üretim ve Zen mimarisi sonucu ISINMIYOR, Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Çok acelen yoksa i3 8100'ün de piyasaya çıkıp fiyatlarını görüp test sonuçlarını görüp kara vermeni tavsiye ederim keza Ryzen 3 ailesinin şuan i3 de karşılığı yok. gelcek olan 8 nesil i3 4/4 İ5 gibi olacağından biraz bekle derim.

Belliki amd kullanıcısısın :)

Bu değerlerin stabilizasyon değerleri olduğunu umarım biliyorsundur,gerçi bilsen böyle bir mesaj atmazsın,senin içinde arkadaşımın aklı karışmaması içinde açıklıyım.

Yani şöyle,arabaların yaıt tüketimi hesaplanırken diyelim x marka arabası 5,5litre yakıt tüketimi yapıyor,ancak sen alınca 10litre yakıyor;
şöyleki ortalama yakıt tüketimleri düz bir pistte,sadece 90km hızla,dur kalk yapmadan,bayır çıkmadan,klima çalıştırmadan,rüzgar almadan,yük taşımadan hesaplanan veriler.

Bu arkadaşımız hiçmi oyun oynamıyıcak,hiç mi sistemi zorlamıyıcak,açıp bakıcak mı öylece ? tabiki hayır,deminde söylediğim gibi,seninde kendi ağzınla söylediğin gibi,bir 2ghz ile 4ghz aynı gücü tüketmez,4 çekirdekle 12 çekirdek aynı anda yorulmaz.

Bu değerlerin stabilizasyon değerleri olduğunu umarım biliyorsundur,gerçi bilsen böyle bir mesaj atmazsın,senin içinde arkadaşımın aklı karışmaması içinde açıklıyım.

Yani şöyle,arabaların yaıt tüketimi hesaplanırken diyelim x marka arabası 5,5litre yakıt tüketimi yapıyor,ancak sen alınca 10litre yakıyor;
şöyleki ortalama yakıt tüketimleri düz bir pistte,sadece 90km hızla,dur kalk yapmadan,bayır çıkmadan,klima çalıştırmadan,rüzgar almadan,yük taşımadan hesaplanan veriler.

Bu arkadaşımız hiçmi oyun oynamıyıcak,hiç mi sistemi zorlamıyıcak,açıp bakıcak mı öylece ? tabiki hayır,deminde söylediğim gibi,seninde kendi ağzınla söylediğin gibi,bir 2ghz ile 4ghz aynı gücü tüketmez,4 çekirdekle 12 çekirdek aynı anda yorulmaz.
Benim mesajımda vurgu yaptığım yeni nesil ZEN mimarili işlemciler ki keza bu işlemciler FX serisi işlemcilerde olan fazla ısı ve güç tüketimi sorununu ortadan kaldırmak için yapılan değerler. FX serisi desen dediğine katılırım fakat ZEN mimarisinde bu tam tersi sonuçta CPU ya yük bindikçe tüketim artacak OC gibi işlemler yapıyorsan yada full CPU ya yük binecek işlemler yapılıyorsa zaten sıkıntı olmaz tüketim noktasında.

AMD Eskisi gibi çok tüketen çok ısınan işlemciler üretmiyor bu yanılgıyı ortadan kaldıralım. Ben yine dediğim gibi arkadaşın bütcesi kısıtlı ise Ryzen 3 alabilir rakibi i3 var oda 2/4 gerek yok. yada beklesin i3 8100 ü görelim öyle alsın dedim. He bu arada i5 8600K da 6/6 95W TDP değeri 3.6 base clock ortalama normal kullanımda aynı güç tüketirler. Senin dediğine Zen mimarisi ile katılmıyorum ki satışlarda ortada

Selam , monitörün olduğunu kabul ediyoruz bu durumda değil mi?Eğer monitörün Free Sync. ise sistemde amd ryzen kullanman olumlu yönde etkileyecektir.SSD konusunda benim önerim elinde olan 128gb yukarda belirtildiği gibi sana yetecektir. Onun yerine 1TB HDD işini görecektir.Bu HDD-SSD farkından dolayı ortalama 200-250 lira artacak bunuda benim tavsiyem Ram için değerlendirebilmen.Yada diğer bir tavsiye power konusunda , 500W'ın yetersiz kalacağı.Minimum 550-650W aralığında bir güç kaynağı ileriye dönük daha garanti bir güç sağlayacaktır. İlerde yapmak isteyeceğin değişikliklere müsaade edebilmesi için bunu gözden geçirmeni öneririrm.Eğer olurda yurt dışına gidecek gelecek birileri varsa (Amerika , rusya gibi) beklemeni ve kasa haricinde ihtiyaçlarını o şekilde temin etmeni tavsiye ediyorum.Kolay gelsin.

Not:Yukada tartışma ne güzel gidiyor ya böyle kavgasız tartışma yapılabiliyor muydu?

Arkadaşım Tekirdağ/Çorlu İlcesinden Alabilirim Dersen 2.500 TL Ye
Masa Üstü Süper Bir Bilgisayar Kurabiliriz Sana Aracı Olurum Ben Kendim Kurdum Çokta Memnunum

Anakart: İntel DQ77MK
İşlemci: İntel i7 3770 8 Cekirdek 3.4 GHZ
Ram: 16 GB DDR 1333 MHZ
Ekran Kartı: Asus veya Sapphıre R7 265 2 GB 256 Bit GDDR5
Monitör: Acer Full HD Led 24'inc DVR
120 GB KİNGSTON SSD - 500 GB HDD
Gıgabyte Kasa

Bence Güzel Bir Sistem Ben Çok Memnunum

Öncelikle Herkese çok teşekkür ederim Eklemeyi unutmuşum;
Elimde 1 TB + 500 Gb Sabit HDD Olduğu için SSD yükseltmeyi düşünmüştüm Ekran Kartına gelecek olursak Elimdeki ekran kartını alalı 1 sene filan oluyor Şu anlık Ekran kartından bütçe kısıp ana parcaları iyi tutmak sonrasında ilerleyen zamanlarda Ekran kartını değiştirmek.

Elimde Monitör mevcut ondan dolayı sırf kasa topluyorum

Öncelikle Herkese çok teşekkür ederim Eklemeyi unutmuşum;
Elimde 1 TB + 500 Gb Sabit HDD Olduğu için SSD yükseltmeyi düşünmüştüm Ekran Kartına gelecek olursak Elimdeki ekran kartını alalı 1 sene filan oluyor Şu anlık Ekran kartından bütçe kısıp ana parcaları iyi tutmak sonrasında ilerleyen zamanlarda Ekran kartını değiştirmek.

Elimde Monitör mevcut ondan dolayı sırf kasa topluyorum

Power konusunu boş geçme müdür tekrar düşün derim , 500W sınırda bir kuvvet bence.

Power konusunu boş geçme müdür tekrar düşün derim , 500W sınırda bir kuvvet bence.

Kasa & Power Değişikliği yapabilirim sistemi toplarken sıkıntı değil her türlü öneriye açığım sonuçta kullan at yapacam bişey olmuycak

Mübarek :D GTX 1050yi ne yapsın bence 1050 ti 1080P de yeter hele ki 720P monitörlerde oo oo toz attırır :D Geleceğe dönük Ryzen 3 alsın soket değişmeden yeni nesil cpuları da yükselme şansı var

Bence bunu kaçırmasın hiç yoktan 7. nesil işlemcisi var hacım birde vatandan aldığın için kasko'da yaptırırsın 1 sene içinde bozulsa sorunsuzca değiştirisin. Ama parça parça topladığında o kadar imkanın olmayabilir.

Kullanacak kendi kararı da kendi verir. 2 - 3K arası bilgisayarlar burada bakabilir :D

Masaustu Bilgisayarlar

Bence hiç toplamaya uğraşma tak çalıştır al :) Fiyatı 2.9k TL

Lenova 90G80040TX

Hem GTX1050 var hemde 7. Nesil i5'i var :ugly:

Aman dikkat müdür bu işler böyledir 2.2k dan 2.9 dersin , sonra 100 lira daha ekliyim onu ekliyim bunu ekliyim derken bir bakarsın 5k olmuş :D Şahsen başıma geldi , 5k ya alayım dedim şundaki fark 50 tl 100 tl diye diye +3.5k attım.

Aman dikkat müdür bu işler böyledir 2.2k dan 2.9 dersin , sonra 100 lira daha ekliyim onu ekliyim bunu ekliyim derken bir bakarsın 5k olmuş :D Şahsen başıma geldi , 5k ya alayım dedim şundaki fark 50 tl 100 tl diye diye +3.5k attım.

Hacı zaten hazır kasa daha ne eklemesi yapılacak :D

Bu 2.9 olayı doların yükseliş ve düşüşüne bağlı bir şey ona yapacak bir şey yok :D

AMD Ryzen 6/12 işlemci sıcaklık testi. Soğutucu Dark x120 ve manuel mod, max %50 fan hızı kullanacak şeklinde ayarladım ve CPU 3 saat aktif olarak kullanıldı ve test yapıldı. İşlemci ısınıyormuş işlemci çok güç çekiyormuş istenilen testi yaparım.

AMD RX 570 4GB E.kartı 2 saatlik watch dogs 2 oyun oynama sonrası yeni modladığım kasa için PC monitör prototip ile aldığım değerler.
qJ8Gk5.jpg

Son düzenleme:
AMD Ryzen 6/12 işlemci sıcaklık testi. Soğutucu Dark x120 ve manuel mod, max %50 fan hızı kullanacak şeklinde ayarladım ve CPU 3 saat aktif olarak kullanıldı ve test yapıldı. İşlemci ısınıyormuş işlemci çok güç çekiyormuş istenilen testi yaparım.

AMD RX 570 4GB E.kartı 2 saatlik watch dogs 2 oyun oynama sonrası yeni modladığım kasa için PC monitör prototip ile aldığım değerler.
qJ8Gk5.jpg

Merhaba,kardeşim attığın video sistemin boşta çalışma halidir,gönderdiğin resim sıcaklık değeri ile alakalıdır,sence biz sıcaklığa nereden geldik ?

Konumuz dışına çıkmaya,android/ios tartışmasına dönüştürmeye hiç gerek yok iphoncuların tamamı ios der,samsungcular android,sana hayırlı uğurlu olsun amd işlemcin.

Merhaba,kardeşim attığın video sistemin boşta çalışma halidir,gönderdiğin resim sıcaklık değeri ile alakalıdır,sence biz sıcaklığa nereden geldik ?

Konumuz dışına çıkmaya,android/ios tartışmasına dönüştürmeye hiç gerek yok iphoncuların tamamı ios der,samsungcular android,sana hayırlı uğurlu olsun amd işlemcin.

AMD [Ryzen] işlemciler çok ısınıyor, Çok güç harçıyor diyorsun, İstediğin testi yaparız ISI ve Güç konusunda. Şuan gidip intel i3 yada şuan ki i5 işlemciler alınmaz. Git AMD Ryzen 3 1300X al yada 700 TL ye 1500X al. 8.Nesil intel çıkar fiyatları uygun olur bakarız alsınlar diyorum. Eski bilgileri yeniymiş gibi millete AMD'yi kötüleme ben AMD Fan boy fln değilim.

AMD [Ryzen] işlemciler çok ısınıyor, Çok güç harçıyor diyorsun, İstediğin testi yaparız ISI ve Güç konusunda. Şuan gidip intel i3 yada şuan ki i5 işlemciler alınmaz. Git AMD Ryzen 3 1300X al yada 700 TL ye 1500X al. 8.Nesil intel çıkar fiyatları uygun olur bakarız alsınlar diyorum. Eski bilgileri yeniymiş gibi millete AMD'yi kötüleme ben AMD Fan boy fln değilim.

Bencede amd fani değilsin,sadece kücük harfle amd yazamiyorsun..

Geri