• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bilgisayar programcılığı?

ShockWave

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
21 Eki 2011
Puanı
37
[ACIKLAMA]Bilgisayar Programcısı Mesleği ve Özellikleri
Değişik konularda ve çok miktardaki bilgiyi, bilgisayar ortamında hızlı ve sistematik bir biçimde çözümlemek ve değerlendirebilmek amacı ile program yazan kişidir.
GÖREVLER
- Bilgilerin bilgisayarda amaca uygun olarak sistematik bir biçimde kullanımını
sağlayacak bilgisayar programları yazar,
- Pek çok bilgisayar programlama dilini bilir ve elindeki bilgilerin niteliğine en
uygun olan programlama dilini seçer ve programı bu dilde yazar,
- Programlama dillerinin yazımında kullanılan kodlamaları yapar ve uygular,
- Yazdığı programı test eder,
- Sistem analistinin verdiği formları, bilgisayarın kullanım diline kodlar.
(ALINTIDIR)

[/ACIKLAMA]Merhaba arkadaşlar öncelikle hayırlı akşamlar bu sene üniversitede 2 yıllık bölüm olan bilgisayar programcılığını kazanmış bulunmaktayım fakat zorlancağımı bildiğim için şimdiden işime yarıyacak dökümanları toplamak istedim ve bana yardımcı olabilecek programlarıda tabiki aranızda bu işlerde haşır neşir olan vardır illaki ilk önce sorum şu > programlama ile ilgili eğitici ve öğretici döküman ve programların isimleri olacak.. bunları neden ıstıyorsun dersenız eğer liseyi bitirdim fakat okulda hiç bişey öğretmediler nerdeyse sadece "Microsoft Visual studio gösterdiler oda maxiumum console.writeline "------"-- bunlarla ilgiliydi daha işin başındayım o yuzden kendimi geliştirmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi forumlar sağlıcakla kalın :)

C ,C++, C# , Java tercih :)

Unide son 3 senede her sene farkli bir dil gosterecekler uniden mezun oldugunda tek dil ustune yogunlasmani tavsiye ederim her dilde 3 - 5 bilgin olacagina tek dilde 10 bilgin olsun Turkiye de sirketler genel olarak c# kullaniyor is arama sirketlerine yazarsan bulursun.

İş imkanı olarak rahat bulursun, kendine dil eklersen yurt dışında çok rahat ortamlarda çalışabilirsin. Genelde ekip işidir.

C#,C++,Java,Mysql,phbb,html,html5,css, v.s. ne kadar çok dil öğrenirsen ne kadar çok sağlam dil bilirsen senin işine, ben az ondan az bundan biliyorum dersen sıkıntı olur senin için. Bilgisayar Programcılığında C#,C++ özellikle Java'da kendini geliştirmelisin. İşe başvurduğunda "Sen bu programlarla neler yazdın? Nasıl uygulamalar yaptın?" gibisinden sorular gelecek ona göre değerlendirecekler seni, bu işte şurdan şu dereceyle mezun olmuşsun falan pek takmıyorlar, tabi bunlar yine önemli fakat bu sektörde senin ne bilip ne bilmediğine bakıyorlar diğer bölümler gibi diplomaya bakmıyorlar. Bilgisayar dallara ayrılıyor sen orayı bitirdin diye illa programcı olacaksın diye bir kaide yok. Grafiker,Grafik Tasarımcısı,Bilgisayar Programcılığı,Web Master,Devoloper gibi dallar var, bunlardan birisini seç onun üzerine yoğunlaş ona göre üzerinde yoğunlaşacağın dilleri seç. Üniversitede sana pek bir şey öğretmeyecekler yine kendini geliştirmene kalıyor olay.

Bunların yanında hızlı düşünme, çözümlere kolay yollardan ulaşma, ekip çalışmasına uygun olma, yabancı dil (özellikle ingilizce) v.s. gibi özelliklerde isteniyor.

Burdan bakınca hani bilgisayarla haşir neşirim hallederim diye düşünüyor insanlar fakat bilgisayar kodlamaları pek kolay bir iş sayılmaz, sürekli kafa patlatıp yazılım yapman gerekiyor. Üzerine düş her şeyi öğrenmeye bak. En önemlisi ise tecrübe "5 yıl c++ kodlaması yaptım" dersin, adam "5 yılda ne öğrendin göster" der bu işler öyle gidiyor yani, umarım yardımcı olabilmişimdir.
Ama bilgisayar programcılığında ilerleyeceksen C#, C++ ve Java ve bu dillerle ilgili olan popiler programları kullanmayı öğren.
Tam olarak kullanılan programların isimlerini ben de bilmiyorum malesef.

Beklentilerini çok yüksek tutma unutma ki burası Türkiye, üniversiteyi bitirince hayal kırıklığı yaşamanı istemem.

Son düzenleme:
Geri