• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bilgisayarı 64 bit yapmak istiyorum

BilocanGoklerde

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
27 Nis 2014
Puanı
25
pek bir döküman bulamadım. 64 bit yapmam için ne gerek li ? bilgisayar sisteminin uygun olup olmadığını nasıl anlarım ?

Bilgisayarım>Özellikler

NR2XETT.png

Veya işlemcini yaz.

Her türlü bilgisayara 64bir format atılır. Ha farkı şudur 64bitte dahada hızlanır. Fakat ramın 4gb+ olması durumunda. Direk veriyolu hızları 64bitte çalışmaya başlıcak fln filan. 64Bit candır ya :) ultimate oldumu bide dadundan yenmio :)

Yanlışları düzeltelim, doğru bilinsin...

Bilgisayarım>Özellikler

NR2XETT.png

Veya işlemcini yaz.

Sistemde 64 Bit işletim sistemi yüklü ise orada 64 Bit yazar, 32 Bit yüklüyse 32 Bit yazar. Windows 7 ve 8 de o alanda işletim sistemi sürümünün yanında ayretten işlemcinin kaç bit olduğu bilgiside yazar ancak Windows XP gibi eski sistemlerde sadece işletim sisteminin kaç bit olduğu yazar işlemciye dair bilgi verilmez o alanda.

İşlemcinin 64 bit olup olmadığını program kurmadan kısaca şu şekilde öğrenebiliriz :

Başlat / Çalıştır / msinfo32

yazıp entera bazın, gelecek sayfada sistem türünde x64-based PC deniliyorsa 64 biti destekliyordur. 32 deniyorsa desteklemiyordur.

Her türlü bilgisayara 64bir format atılır. Ha farkı şudur 64bitte dahada hızlanır. Fakat ramın 4gb+ olması durumunda. Direk veriyolu hızları 64bitte çalışmaya başlıcak fln filan. 64Bit candır ya :) ultimate oldumu bide dadundan yenmio :)

Her türlü bilgisayara maalesef 64 Bit işletim sistemi kurulmaz. Sadece işlemci 64 biti destekliyorsa kurulabilir. Günümüzde yeni işlemcilerin büyük bir çoğunluğu 64 biti destekliyor ancak eski bazı işlemciler desteklemiyor. O nedenle her sisteme 64 bit işletim sistemi kurulur demek yanlış olacaktır.

+ Olarak 64 Bitin nimetlerinden faydalanmak için 4 GB üstü ram olması gerekmez. Uygulamalar 64 Biti desteklediği sürece ne kadar raminiz olursa olsun 64 bitin nimetlerinden faydalanırsınız. 64 Bitin 4 gb ram ile ilgi durumu sadece şudur : 64 bit işletim sistemi 4 GB ve üzeri ram miktarını adresleyebilir (görebilir / destekler) 32 Bit işletim sistemi 4 GB üzeri rami görmez / adresleyemez.

Sistemde 64 Bit işletim sistemi yüklü ise orada 64 Bit yazar, 32 Bit yüklüyse 32 Bit yazar. Windows 7 ve 8 de o alanda işletim sistemi sürümünün yanında ayretten işlemcinin kaç bit olduğu bilgiside yazar ancak Windows XP gibi eski sistemlerde sadece işletim sisteminin kaç bit olduğu yazar işlemciye dair bilgi verilmez o alanda.

Benim eski bilgisayarım 64Bitti normalde servise gönderdiğimde 32bit kurmuşlardı.Orada x64 tabanlı yazıyordu ondan dolayı attım o resmi abi.

İşlemcinin 64 bit olup olmadığını program kurmadan kısaca şu şekilde öğrenebiliriz :

yazıp entera bazın, gelecek sayfada sistem türünde x64-based PC deniliyorsa 64 biti destekliyordur. 32 deniyorsa desteklemiyordur.

Her türlü bilgisayara maalesef 64 Bit işletim sistemi kurulmaz. Sadece işlemci 64 biti destekliyorsa kurulabilir. Günümüzde yeni işlemcilerin büyük bir çoğunluğu 64 biti destekliyor ancak eski bazı işlemciler desteklemiyor. O nedenle her sisteme 64 bit işletim sistemi kurulur demek yanlış olacaktır.

+ Olarak 64 Bitin nimetlerinden faydalanmak için 4 GB üstü ram olması gerekmez. Uygulamalar 64 Biti desteklediği sürece ne kadar raminiz olursa olsun 64 bitin nimetlerinden faydalanırsınız. 64 Bitin 4 gb ram ile ilgi durumu sadece şudur : 64 bit işletim sistemi 4 GB ve üzeri ram miktarını adresleyebilir (görebilir / destekler) 32 Bit işletim sistemi 4 GB üzeri rami görmez / adresleyemez.
Düzelme için teşekkürler fakat intelin 1.nesil işlemcileri bile 64 bit desteklediği içim böyle bir şey savundum. 2. Olarak 4gb ram katılıyorum extra bir seçenek ama 4gb ramı olmayan kişilerinde 64bit kurması garip. 64Bit kuranlar ağır program kullanan ve ağır işlerde kullanan kişilerdir ki buda 4gb ramdan fazlasını ister :) Ben kendi görüşümü söyledim sadece. 2Gb ramı veya 1gb ramı olanların 64 Bit kurmasını tavsiye etmem, sistemi daha çok yorabilir.

Son düzenleme:
Düzelme için teşekkürler fakat intelin 1.nesil işlemcileri bile 64 bit desteklediği içim böyle bir şey savundum. 2. Olarak 4gb ram katılıyorum extra bir seçenek ama 4gb ramı olmayan kişilerinde 64bit kurması garip. 64Bit kuranlar ağır program kullanan ve ağır işlerde kullanan kişilerdir ki buda 4gb ramdan fazlasını ister :) Ben kendi görüşümü söyledim sadece. 2Gb ramı veya 1gb ramı olanların 64 Bit kurmasını tavsiye etmem, sistemi daha çok yorabilir.

64 Bit sistemi yormaz, tam aksine performans odaklı bir sistemtir. 1 ve 2 GB ile de pek ala 32 bitten daha yüksek performansta kullanılabilir, uygulamalar 64 bit desteklediği sürece. Eğer kullanılan uygulamalar 64 biti desteklemez ise normal 32 bit performansı verir ancak düşük bir performans katiyen vermez. Yani kısaca 64 kullanmak için kesinlikle 4gb veya üstü ram şartı yoktur ve böyle birşey gerekli değildir.

Ayrıca Intel'in Pentium ve Celeron serisindeki birçok eski işlemcisi 32 bit mimarisi ile üretilmişlerdir. Detaylı bilgi için : en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_microprocessors

Düşüncelerinizi tabiki özgürce söyleyebilirsiniz o konuda kimsenin itirazı yok, ben sadece yanlış yönlendirme ve bilgilendirme olmasın diye küçük bir bilgilendirme yapma gereği duydum.

bilgiler için teşekkür ederim ümit abi ancak içimi hüzün kapladı, sanki sevgilim aldatmışta üstüne babasından dayak yemiş gibiyim

Screenshot by Lightshot

neyse gideyimde gazozumdan bir fırt alayım :(

bilgiler için teşekkür ederim ümit abi ancak içimi hüzün kapladı, sanki sevgilim aldatmışta üstüne babasından dayak yemiş gibiyim

Screenshot by Lightshot

neyse gideyimde gazozumdan bir fırt alayım :(

Ben de yanlış bilgi vermişim özür :( Çalıştıra yazdığımız kod da işlemci hakkında doğru bilgiyi vermiyormuş. En iyisi işlemcinin modeli ile sitesine bakmaktı, senin işlemcine baktım 64 Bit destekliyor.

ARK | Intel® Core?2 Duo Processor E6550 (4M Cache, 2.33 GHz, 1333 MHz FSB)

StMAV0P.png

Geri