• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bilgisayarım 32 bit mi 64 bit mi ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan _ßOOS_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

_ßOOS_

Black Pearl
Aktiflik
K.Tarihi
21 Nis 2009
Puanı
220
Arkadaşlar merhaba ben yeni bi bilgisayar aldım işletim sistemi freedostu biz win 7 attık ama merak ettiğim şu 32 bit mi yoksa 64 bit mi attık nereden anlayabiliriz ?

Aldığım laptop bu :
http://www.pcdepo.com/lenovo-ideapad-z5070-59-432079-notebook

Sistem bilgisi burada :
ZA5zAa.jpg

Birde ekran kartı 4 gb ama sanırım 32 bit olduğu için mi 1.6 gb olarak gözüküyor yada bana yanlışlıkla mı gönderdiler bu laptopu ekran kartı belleği burada :

LYvRoG.jpg

12pZjD.jpg

Beni bi aydınlatırsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

Son resimde 64 bit ultimate diye yazıyor zaten yani cevap resimlerde :D

Orası tamamda 4 gb ekran kartı olan bi laptop neden 1698 mb olarak gözükür ekran kartı onu anlamadım bana 4 gb ekran kartlı laptop yerine başka bi laptop mu gönderdiler acaba ?

Eğer tespitim yanlış değilse şuanda ekran kartının driveri yüklü değil ve onboard ekran kartı devrede sıkıntını ekran kartının driverini yükleyerek giderebilirsin

Orası tamamda 4 gb ekran kartı olan bi laptop neden 1698 mb olarak gözükür ekran kartı onu anlamadım bana 4 gb ekran kartlı laptop yerine başka bi laptop mu gönderdiler acaba ?

orda görünen ekran kartı sana dedikleri ekran kartı değil. intel işlemcinin içerisindeki dahili grafik işlemci. Herhangi bir oyun açık değilken az enerji tüketmek için bu devreye giriyor. Oyunlardaysa 4gb olan ekran kartın(hey maşallah) devreye giriyor.

orda görünen ekran kartı sana dedikleri ekran kartı değil. intel işlemcinin içerisindeki dahili grafik işlemci. Herhangi bir oyun açık değilken az enerji tüketmek için bu devreye giriyor. Oyunlardaysa 4gb olan ekran kartın(hey maşallah) devreye giriyor.
Hocam çok saol kaç gündür aklımdaydı ulan kazık mı yedik felan içime su serptin vallaha :D

----------

Downloads | techPowerUp

Bunu indiriyorsun ve bakıyorsun GPU un neymiş, ne değilmiş.
Peki hocam indiriyorum resimi atarım buraya

----------

Resimde görüldüğü gibi 4 gb olarak gözüküyor bi sıkıntı yok o zaman ?

2YOolj.jpg

J7VzbQ.jpg

la 4 gb dediler sende yedin hemi ? :D o 4 gb ramden çalarsan çıkacağın boyuttur. :D 4 gb ekran kartımı olur ya hadi oldu diyelim harici hafızalı olmaz. :D

la 4 gb dediler sende yedin hemi ? :D o 4 gb ramden çalarsan çıkacağın boyuttur. :D 4 gb ekran kartımı olur ya hadi oldu diyelim harici hafızalı olmaz. :D

8GB GPU

----------

Hocam çok saol kaç gündür aklımdaydı ulan kazık mı yedik felan içime su serptin vallaha :D

----------

Peki hocam indiriyorum resimi atarım buraya

----------

Resimde görüldüğü gibi 4 gb olarak gözüküyor bi sıkıntı yok o zaman ?

2YOolj.jpg

J7VzbQ.jpg

64 bit GPU?

Yav harici diyodu aldık kazık yediysem oraya basarım yakarım yıkarım yol ne kadar uzak olsada :D

----------

Allah için biri beni aydınlatsın kazık mı yedik yada sıkıntı yok mu yazılan özelliker gibi mi lütfen rica ediyorum :D

yok yok hakkaten 4gb ekran kartı. Ramden çalma falan yok. Ha ekran kartı iyi mi? Giriş-Orta seviye arası bir ekran kartı. 1366x768 çözünürlükte çoğu oyunu med-high arasında oynatır diye düşünüyorum.

Yav harici diyodu aldık kazık yediysem oraya basarım yakarım yıkarım yol ne kadar uzak olsada :D

----------

Allah için biri beni aydınlatsın kazık mı yedik yada sıkıntı yok mu yazılan özelliker gibi mi lütfen rica ediyorum :D

yani yazılan özellikler doğru tabi ama 840m'in 2 gb yerine 4gb olmasının çoğu oyuncu için ekstra hiç bir avantajı yok. 850m ya da 860m olan bir model çok daha iyi oyun deneyimi sağlardı.

Son düzenleme:
yani yazılan özellikler doğru tabi ama 840m'in 2 gb yerine 4gb olmasının çoğu oyuncu için ekstra hiç bir avantajı yok. 850m ya da 860m olan bir model çok daha iyi oyun deneyimi sağlardı.

64bit olması saçma değilmi? DDR3 üstelik

yok yok hakkaten 4gb ekran kartı. Ramden çalma falan yok. Ha ekran kartı iyi mi? Giriş-Orta seviye arası bir ekran kartı. 1366x768 çözünürlükte çoğu oyunu med-high arasında oynatır diye düşünüyorum.

Anladım hocam başka bir şey soracağım müsaitsen kusura bakma senide meşgul ediyorum şimdi yerel disk c var sadece bilgisiyarda 1 tb boyutunda yerel disk d yok yani sadece c var bu sorun olur mu benim için yerel disk d kurayım mı birde fanı bi değişik çalışıyor bunun bi sesli çalışıyor ondan sonra sessize geçiyor sonra yine sesli çalışıyor sessize geçiyor anlamadım gitti sen bilgili bi kardeşe benziyosun :D beni bi aydınlatırsan çok memnun olurum :)

Anladım hocam başka bir şey soracağım müsaitsen kusura bakma senide meşgul ediyorum şimdi yerel disk c var sadece bilgisiyarda 1 tb boyutunda yerel disk d yok yani sadece c var bu sorun olur mu benim için yerel disk d kurayım mı birde fanı bi değişik çalışıyor bunun bi sesli çalışıyor ondan sonra sessize geçiyor sonra yine sesli çalışıyor sessize geçiyor anlamadım gitti sen bilgili bi kardeşe benziyosun :D beni bi aydınlatırsan çok memnun olurum :)

Yok canım ne meşguliyeti. Fanlar valla ısınınca çalışıyor işte ona yapcak bir şey yok :D sessiz modu varsa bilgisayarın sessiz modunda kullanabilirsin. Fanların biraz daha geç çalışmasını sağlayabilir. Disk bölmek ise tamamen senin tercihin. Ben film dizileri harici hdd'ye attığım için oluşturmadım ama harici yoksa faydalı olabilir. Aradığını düzenli olarak bulmak dışında bir şey değiştirmez.

Yok canım ne meşguliyeti. Fanlar valla ısınınca çalışıyor işte ona yapcak bir şey yok :D sessiz modu varsa bilgisayarın sessiz modunda kullanabilirsin. Fanların biraz daha geç çalışmasını sağlayabilir. Disk bölmek ise tamamen senin tercihin. Ben film dizileri harici hdd'ye attığım için oluşturmadım ama harici yoksa faydalı olabilir. Aradığını düzenli olarak bulmak dışında bir şey değiştirmez.
Hocam çok saol bilgisayarın bi sıkıntısı yok diyorsun değil mi ? :)

Ayni ekran karti benim laptopta da var (Asus X555L), ozellikleri de dandik degil, i7 4. Nesil islemci, 8GB DDR3 RAM, nVidia GT 840M GPU vs. ama valla bir farkini goremedik, oyunlarda gene kasiyor gene kasiyor :D

Şimdi hazır böyle bir konu var bendeki sorun ney acaba onuda bilen varsa bir cevaplasın :D pes2015 te bile mesela intel ekran kartını görüyor amd yi görmüyor zira lolde desen öyle her şeyi yüksek performans ayarlamama rağmen yine kasıyor yine kasıyor :D

Ekran kartım , işlemcim ve ram belli hangi özelliklerde oynamamı tavsiye edersiniz kasmaması için :D

Şimdi hazır böyle bir konu var bendeki sorun ney acaba onuda bilen varsa bir cevaplasın :D pes2015 te bile mesela intel ekran kartını görüyor amd yi görmüyor zira lolde desen öyle her şeyi yüksek performans ayarlamama rağmen yine kasıyor yine kasıyor :D

Ekran kartım , işlemcim ve ram belli hangi özelliklerde oynamamı tavsiye edersiniz kasmaması için :D

Orda ne göründüğüne bakma aşağıdaki resimler gibi yap, oyunu ekran kartın ile aç. :)

A6NLLXS.png

H7waOwM.png

Geri