• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bir Türlü Çözemedim :D

annafaris

Üye
Aktiflik
K.Tarihi
4 Ağu 2009
Puanı
0
3 kişi Para birleştirip bir radyo almaya gidiyorlar.
Radyo 30 lira. Hepsi 10'ar l...ira koyup radyoyu al...ıp gidiyor.
Fakat sonra tezgâhtar radyonun indirime girdiğini ve
25 liraya düştüğünü
Hatırlıyor ve Çırağına 5 lira verip gidip para
...üstünü iade etmesini istiyor.
Çırak 5 lirayı 3 kişiye bölüştüremeyeceğini düşünüp
2 lirayı cebine atıyor ve 3 lirayı 3 kişi arasında bölüştürüyor.
Böylece radyoyu 9'ar liraya almış oluyorlar.
Şimdi: 9 x 3 = 27
Çırak da cebine 2 lira attı 27 + 2 = 29
Peki geri kalan 1 liraya ne oldu.?

??????

:D Bunun lokanta versiyonu vardı! Adamlar 10 lira veriyor fakat geriye1 er lira alınca 9' ar lira vermiş olmuyor. 25 lira kasaya giriyor 2 lira çırağın cebine 1' er lirada adamların cebine gidiyor! Yani 25+2+1+1+1= 30 Oldu!

Bu da ortada 1 Lira diye birşeyin olmadığını gösteriyor!

----------

:D Eğer adamların 10-1 liradan 9 lira verdiğini düşünürsen çırağın cebine giden 2 lira nerden geliyor ?

bizim çakma kimyacı çözmüştü bunuda unuttum =)

Ben dershandede ders kaynasın diye matematikçiye sordum yaptı işlemle şaşırtıyolar

3 arkadaş radyoya 25 tl verdiler 2 tl çıkarkta var 25+2=27 3 tl para üstü eder 30 tl bu kadar :D

25 Liraya Düşmüş 5 Vermiş Usta Çıraka 2 Si Cebe Atmış 25+2=27 3 Lirada Bölüştü 27+3=30 :D Sondaki İşlem Yanlış Veya Birşeyler Edilmiş :D

Çok Kolay pşay Burdan Gerisinde Kopuyo

Şimdi: 9 x 3 = 27
Çırak da cebine 2 lira attı 27 + 2 = 29

Kırmızıyla yazdıgım 9 x 3 = 27 işleminin içinde zaten çıragın cebe attıgı 2 lira da var o yuzde o ıkı lırayı ıkı kere eklemıs oluyosun soruya ben baya urasmıstım bunu cozmeye :D

Ben çözmüştüm ama unuttum.çırakta az cepçi değilmiş :D

Arkadaşlar burda işlem hatası var... Şimdi radyo 30 tl indirime girmiş 25 le olmuş adam 5 tl y, çırağa vermiş ve git bölüştür demiş adamda 5 tl yi nasıl bölüşecekler diyip 2 Tl yi cebe atmış bunlara 1 er lira vermiş.... 9x3=27 burası tmm ama herkes 27+2=29 yapmış işlem hatası burda toplama yapmıyacağız çıkarma yapacağız 27-2=25

Arkadaşlar burda işlem hatası var... Şimdi radyo 30 tl indirime girmiş 25 le olmuş adam 5 tl y, çırağa vermiş ve git bölüştür demiş adamda 5 tl yi nasıl bölüşecekler diyip 2 Tl yi cebe atmış bunlara 1 er lira vermiş.... 9x3=27 burası tmm ama herkes 27+2=29 yapmış işlem hatası burda toplama yapmıyacağız çıkarma yapacağız 27-2=25
Gayet mantıklı.

çıkar kendisine 2 tl alıyo o zmn 28 tl vermş oluyolarlar 28:3 9,33.. dür

işlem tersten yapıldığı için hatalı çıkıyor 3 kişiye verilen para ile çırağın cebe attığı aynı para oluyor 3x9=27 + patronun verdiği 3 tl = 27+3= 30.

Geri