• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Birkaç Algoritma Örnekleri

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Dentrax
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Dentrax

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
20 Şub 2011
Puanı
707
Algoritma problem çözümlerinde izlenecek yolu ifade eder.Bir çok programlama tabanı algoritma sistemi ile çalışır yani iyi bir programcı olomak istiyorsanız önce ( Bence ) algoritmayı çözme yolunda başlamanız gerekmektedir.Genel olarak 3 temel bileşenlerden oluşur bunlar:

1.Değişkenler
2.Algoritma
3.Akış Diyagramı

1. Değikenler

x+y=Toplam

Toplamımız burda bir değişkeni ifade eder.

2. Algortima

Örnek: İki sayının toplamını yazan algoritmayı yazınız.

Çözüm:

A1 --> İlk sayıyı oku, Sembolik olarak A1 S1=?
A2 --> İkinci sayıyı oku A2 S2=?
A3 --> Sayıları topla A3 T S1+S2
A4 --> Sonucu görüntüle. A4 T'yi göster.

3. Akış Dİyagramı

Akış Diyagramı Başla veya Start ile başlar ve Dur veya Stop ile biter bu başladan dur kısmına kadar olan işlemlere akış diyagramı denir.

Şimdi Algoritma için bir kac örnek çözelim.

Örnek 1.

Klavyeden girilen 20 adet sayıdan çift sayıların toplamının tek sayıların toplamına oranını bulan algoritma.

Çözüm:

A0 --> Başla
A1 --> S=0 : T=0 : Ç=0 (Sayı, tek ve çift sayılar 0 değerini alsın)
A2 --> Sayı? (Sayıyı giriniz)
A3 --> (-1)sayı=1 ise Ç=Ç+Sayı (Eğer -1'in sayı üssü 1 sayısına eşitse sayıyı çift sayıya ekle ve çift sayıyı bul.)
A4 --> (-1)sayı=+1 ise T=T+Sayı (Eğer -1'in sayı üssü +1 sayısına eşitse sayıyı tek sayıya ekle ve tek sayıyı bul.)
A5 --> S=S+1 (Sayaça 1 ekle ve sayacı göster)
A6 --> S<20 ise A2'ye git. (Eğer Sayaç 20'dan küçük ise Adım 2'ye git.)
A7 --> V ß Ç/T (Çift sayıların toplamını tek sayıların toplamına böl.)
A8 --> V'yi göster. (Bölme sonucunu göster.)
A9 --> Dur

Örnek 2.

Klavyeden girilen iki sayıdan en büyüğünü bulup gösteren algoritma.

Çözüm :

A0 --> Başla
A1 --> S1=? : S2=? (İlk sayıyı gir ; ;İkinci sayıyı gir.)
A2 --> S1>S2 ise git A4 (Sayı 1 sayı 2'den küçükse Adım 4'e git.)
A3 --> S2>S1 ise git A5 (Sayı 2 sayı 1'den küçükse Adım 5'e git.)
A4 --> S1'i göster git A6 (sayı 1 değerini göster ve işlemi durdur)
A5 --> S2'yi göster. (Sayı 2 değerini göster)
A6 --> Dur

Örnek 3.

Şimdide Klavyeden girilen iki sayıdan en küçüğünü bulalım.

Çözüm :

A0 -->Başla
A1 --> S1=? : S2=? (İlk sayıyı gir ; ;İkinci sayıyı gir.)
A2 --> S1>S2 ise git A4 (Sayı 2 sayı 1'den küçükse Adım 4'e git.)
A3 --> S2>S1 ise git A5 (Sayı 1 sayı 2'den küçükse Adım 5'e git.)
A4 --> S2'i göster git A6 (sayı 2 değerini göster ve işlemi durdur)
A5 --> S1'yi göster. (Sayı 1 değerini göster)
A6 --> Dur

Örnek 4.

1000 tane sayıyı okuyup, ortalamasını bulalım

Çözüm :

1. T=0, i=0
2. i<1001 olduğu sürece tekrarla
2.1 m değerini oku
2.2 T = T + m
2.3 i = i + 1
3. T = T / 1000
4. Ortalama T 'yi yaz
5. Dur

Unutmayın bilgi, paylaştıkça çoğalır..

Ellerine sağlık güzel olmuş. Ben de bilgisayar mühendisliği okuyacağım için yazın bir şeylere başlamak istiyorum. Başlarken önemli olanı algoritma diye okumuştum. En güzel anlatım bu konudaydı. Gayet açık ve anlaşılır. Teşekkürler :)

Ellerine sağlık güzel olmuş. Ben de bilgisayar mühendisliği okuyacağım için yazın bir şeylere başlamak istiyorum. Başlarken önemli olanı algoritma diye okumuştum. En güzel anlatım bu konudaydı. Gayet açık ve anlaşılır. Teşekkürler :)

Bildiğim kadarı ile algoritma her programda kullanılıyor :)

----------

zaten anlamıyodum hepten kafa dağıldı ensonunda heh xD

Mantığın iyiyse kolay :)

A2 --> S1>S2 ise git A4 (Sayı 1 sayı 2'den küçükse Adım 4'e git.) Burda bir yanlışlık yokmu sizce ? s1>s2 (s1 büyüktür s2) anlamına gelmiyormu ?

Konuyu Hortlatmış Olacağımda Yarın Sınav Olacam Ve Sınava Çalışmayı Bıraktım Bu Algoritma Ve Akış Diyagramının Ne İşe Yaradığını Araştırıyorum Bi Türlü Anlamadım Program Yazdığımızda Ne İşimize Yarıyacak Program Yazdığımızda Bu Akış Diyagramındaki Sembollerin İçine Ne Yazacaz Off Off :angry::angry::angry:

Konuyu Hortlatmış Olacağımda Yarın Sınav Olacam Ve Sınava Çalışmayı Bıraktım Bu Algoritma Ve Akış Diyagramının Ne İşe Yaradığını Araştırıyorum Bi Türlü Anlamadım Program Yazdığımızda Ne İşimize Yarıyacak Program Yazdığımızda Bu Akış Diyagramındaki Sembollerin İçine Ne Yazacaz Off Off :angry::angry::angry:
Semboller Bilgisayar dilindeki temel sembollerdir. Akış diyagramı ve Algoritma programın taslağını oluşturmak için kullanılır ve programı kontrol etmek amaçlı kullanılır kodlama ise daha farklı bir olay.

Semboller Bilgisayar dilindeki temel sembollerdir. Akış diyagramı ve Algoritma programın taslağını oluşturmak için kullanılır ve programı kontrol etmek amaçlı kullanılır kodlama ise daha farklı bir olay.
Bundan anladığım kadarıyla bi hesap makinası yapıyoruz diyelim yukarıdada konuyu açan arkadaşın paylaştığı örnek var x+y=Sonuç falan filan şimdi bunu programa yazmadan önde algoritma ile çalışıp çalışmadığınımı kontrol ediyoruz?

Bundan anladığım kadarıyla bi hesap makinası yapıyoruz diyelim yukarıdada konuyu açan arkadaşın paylaştığı örnek var x+y=Sonuç falan filan şimdi bunu programa yazmadan önde algoritma ile çalışıp çalışmadığınımı kontrol ediyoruz?
Algoritma programı yaparken izleyeceğin yolu gösterir Akış diyagramı ise programın doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını gösterir.

Algoritma programı yaparken izleyeceğin yolu gösterir Akış diyagramı ise programın doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını gösterir.
Anladım ama anlamadım :D Neyse artık anlayacaz heralde ileriki dönemlerde peki bu algoritma ve akış diyagramının matematik ile ne alakası var? Ahh Hoca Efendi bunu matematiğe bağlamayıp başka bi dilde anlatsan ne güzel olurdu :( Son olarak 2-8-10-16'lık sayı sistemleri kodlamada işime yararmı yoksa sadece öğrenmemiz yetermi bunu?

Anladım ama anlamadım :D Neyse artık anlayacaz heralde ileriki dönemlerde peki bu algoritma ve akış diyagramının matematik ile ne alakası var? Ahh Hoca Efendi bunu matematiğe bağlamayıp başka bi dilde anlatsan ne güzel olurdu :( Son olarak 2-8-10-16'lık sayı sistemleri kodlamada işime yararmı yoksa sadece öğrenmemiz yetermi bunu?
Öğrenmen yeterli olur diye biliyorum aynı bölümü bende okuyorum sınavdan 75 aldım :D biz 2-8-10-16 lık sayı sisteminde sadece o konuyu işledik öteki konularda hiç görmedik bence onlarla alakası yok sadece bilgisayar 2lik sayı sistemini kullandığı için hocaların diğer sayı sistemlerinden 2 liğe dönüştürmesini göstermesi doğaldır aslında matematikden hiç anlamam ama Akış diyagramı ve Algoritmadan çok iyi anlarım.

Öğrenmen yeterli olur diye biliyorum aynı bölümü bende okuyorum sınavdan 75 aldım :D biz 2-8-10-16 lık sayı sisteminde sadece o konuyu işledik öteki konularda hiç görmedik bence onlarla alakası yok sadece bilgisayar 2lik sayı sistemini kullandığı için hocaların diğer sayı sistemlerinden 2 liğe dönüştürmesini göstermesi doğaldır aslında matematikden hiç anlamam ama Akış diyagramı ve Algoritmadan çok iyi anlarım.

Aynen bende tamamen matematik bilgisi sıfır hocada konuyu matematik işlemlerinden götürdüğü için kafam allak bullak oldu akış diyagramında ve algoritmada öğrenmem gerekenler nedir sen sınav olmuşsun bunlardan ne tür sorular sordu söyleme şansın varmı? :D

Bize 2 Tane akış diyagramı sordu 5 tane sayı sisteminden işlem ötekilerde tanımdı akış diyagramıda kolaydı 2 sayının ortalamasının çifmi tekmi olduğunu bulacaktık. ötekini hatırlamıyom. :D

Bize 2 Tane akış diyagramı sordu 5 tane sayı sisteminden işlem ötekilerde tanımdı akış diyagramıda kolaydı 2 sayının ortalamasının çifmi tekmi olduğunu bulacaktık. ötekini hatırlamıyom. :D
Dediğin şey bumu oluyor :D
ady5eryv.jpg

Geri