• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bitirme Projesi(Hexacopter)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Roba
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Roba

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
7 May 2009
Puanı
13
Herkese Merhaba arkadaşlar. Biraz araştırma yapmamla birlikte kesin bir sonuca ulaşamadığım bir konu hakkında fikrinizi almak istedim. Bitirme projem için bir hexacopter topluyorum. Az bir işi kaldı açıkcası. Kontrol kartı olarak apm kullanıyorum ama şöyle bir problemim var. Aranızda belki bu konuyla ilgilenen bilgisi olan vardır diye buraya da sormak istedim. Mission planner'da hiç bir hata almama rağmen apm'yi pile bağlayıp kumandayı açtığım zaman apm üzerinde sarı ışık uyarısı alıyorum ve tüm ayarları kontrol etmeme rağmen herhangi bir sorunla karşılaşmadım ve programda hata vermedi. Buna rağmen arm etmek istediğim zaman bazen algılıyor bazen algılamıyor. Naza kontrol kartımda var ama proje kapsamında olduğu için apm'de yapmam gerekiyor compass accell radio kalibrasyonlarımın hepsi tamam resimde bırakıyorum konuya . Bu konuda bilgisi olan varsa ve yardımcı olabilirse şimdiden çok teşekkür ederim . iyi forumlar :)

kumanda kapalıyken
DPb88O.jpg

kumanda açıkken
NpB93X.jpg

gps modülü
4PoZLG.jpg

kullandığım kumanda ile birlikte
BrQRZp.jpg

Aynısının quad versiyonunu yapmıştım. Kumanda ve GPS pahalı olunca bende Raspberry Pi bağladım. Tabi okul felan derken proje yarım kaldı. :D Eğer Arduino veya rPi varsa, GPS ve kumandayı çıkarıp kendin veri göndermeyi dene. Buradaki amaç APM 'den kaynaklı bir sorun mu onu anlamak. Bazı LED'lerin ne işe yaradığı konusu için ;

Kırmızı Led (Sürekli - Yanıyorsa) : ARM edilmiş, gelecek veri ile motorlar dönecektir.

Kırmızı Led (Yanıp - Sönüyorsa ) : DisARM olmuş demektir.

Kırmızı Led (Çift Yanıp - Sönüyorsa ) : DisARM olmuş ve tekrar ARM edemezsin çünkü bir hata olmuş demektir.

Sarı Led : Kalibrasyon sırasında veya uçarken bir hata olmuş diyor. Kırmızı ile Sarı beraber yanıp sönecekti diye hatırlıyorum ?

Mavi Led (Sürekli - Yanıyorsa) : GPS çalışıyor, 3D lock var.

Mavi Led (Yanıp - Sönüyorsa) : GPS çalışıyor, 3D lock yok.

Mavi Led (Yanmıyorsa) : GPS yok veya çalışmıyor.

Yani sorun %90 kumanda kaynaklı olduğunu düşünüyorum. R9DS 'yi çıkarıp kendin sinyal göndererek ARM etmeyi denemelisin. Düşük bir ihtimal de R9DS pinlerini yanlış bağladın. Ve diğer çok düşük bir ihtimal ise APM v2.8 brick olmuş olabilir. Bu durumda TX/RX pinlerini kontrol etmek gerekir. Hiçbir şey sorunu ÇÖZMEZSE yeni firmware kurabilirsin. Bunlar dışında aklıma birşey gelmiyor. ESC'lerden kaynaklı olduğunu da sanmıyorum.

Ayrıca robotics.stackexchange veya quad-copter forumlarına da konu açmanı tavsiye ederim, kolay gelsin.

Edit: APM'nin 32Bit sürümü Pixhawk 'ı da araştırmanı tavsiye ederim. APM 8-Bit Atmel AVR tabanlı. Bu durumda daha stabil ve smooth uçuşlar elde edebilirsin.

Son düzenleme:
Aynısının quad versiyonunu yapmıştım. Kumanda ve GPS pahalı olunca bende Raspberry Pi bağladım. Tabi okul felan derken proje yarım kaldı. :D Eğer Arduino veya rPi varsa, GPS ve kumandayı çıkarıp kendin veri göndermeyi dene. Buradaki amaç APM 'den kaynaklı bir sorun mu onu anlamak. Bazı LED'lerin ne işe yaradığı konusu için ;

Kırmızı Led (Sürekli - Yanıyorsa) : ARM edilmiş, gelecek veri ile motorlar dönecektir.

Kırmızı Led (Yanıp - Sönüyorsa ) : DisARM olmuş demektir.

Kırmızı Led (Çift Yanıp - Sönüyorsa ) : DisARM olmuş ve tekrar ARM edemezsin çünkü bir hata olmuş demektir.

Sarı Led : Kalibrasyon sırasında veya uçarken bir hata olmuş diyor. Kırmızı ile Sarı beraber yanıp sönecekti diye hatırlıyorum ?

Mavi Led (Sürekli - Yanıyorsa) : GPS çalışıyor, 3D lock var.

Mavi Led (Yanıp - Sönüyorsa) : GPS çalışıyor, 3D lock yok.

Mavi Led (Yanmıyorsa) : GPS yok veya çalışmıyor.

Yani sorun %90 kumanda kaynaklı olduğunu düşünüyorum. R9DS 'yi çıkarıp kendin sinyal göndererek ARM etmeyi denemelisin. Düşük bir ihtimal de R9DS pinlerini yanlış bağladın. Ve diğer çok düşük bir ihtimal ise APM v2.8 brick olmuş olabilir. Bu durumda TX/RX pinlerini kontrol etmek gerekir. Hiçbir şey sorunu ÇÖZMEZSE yeni firmware kurabilirsin. Bunlar dışında aklıma birşey gelmiyor. ESC'lerden kaynaklı olduğunu da sanmıyorum.

Ayrıca robotics.stackexchange veya quad-copter forumlarına da konu açmanı tavsiye ederim, kolay gelsin.

Edit: APM'nin 32Bit sürümü Pixhawk 'ı da araştırmanı tavsiye ederim. APM 8-Bit Atmel AVR tabanlı. Bu durumda daha stabil ve smooth uçuşlar elde edebilirsin.

çok teşekkür ederim sorunların bir kaçını hallettim hatta bugün bir uçuşta gerçekleştirdim problemsiz bir şekilde sorunu halledemeyince en son çare yazılımı baştan kurmakta buldum biraz uğraştırdı ama olsun sonunda doğru şekilde konfigürasyonları tamamladım :) . pixhawk almayı düşündüm ama zaten biraz masraflı oldu benim için toplaması o yüzden apm tercih ettim belirli bir sınıra dayanınca malesef kalmak zorunda kaldım uçuş olarak apm de stabil sonuçlar veriyor ama malesef ki bir hata yaparak telemetry modülünü 433 mhz aldım pc bağlantısı tamam oluyor fakat havalandığı zaman sinyal zayıf olduğu için bağlantı kopuyor :) doğal olarak autopilot kullanımında problemler yaşayacak gibiyim bakalım sonumuz ne olacak :)

çok teşekkür ederim sorunların bir kaçını hallettim hatta bugün bir uçuşta gerçekleştirdim problemsiz bir şekilde sorunu halledemeyince en son çare yazılımı baştan kurmakta buldum biraz uğraştırdı ama olsun sonunda doğru şekilde konfigürasyonları tamamladım :) . pixhawk almayı düşündüm ama zaten biraz masraflı oldu benim için toplaması o yüzden apm tercih ettim belirli bir sınıra dayanınca malesef kalmak zorunda kaldım uçuş olarak apm de stabil sonuçlar veriyor ama malesef ki bir hata yaparak telemetry modülünü 433 mhz aldım pc bağlantısı tamam oluyor fakat havalandığı zaman sinyal zayıf olduğu için bağlantı kopuyor :) doğal olarak autopilot kullanımında problemler yaşayacak gibiyim bakalım sonumuz ne olacak :)

Benim bildiğim telemetry frekansı ne kadar düşükse o kadar çok menzil desteği verir ? Yani 433 ile sinyalin kaliteli olması hatta tam yukarı birkaç kilometre gidebilmesi gerekir. Türkiye'de Pixhawk satan biryer yok. 8Bit ile 32Bit arasında ne kadar fark olur onu merak ediyorum açıkcası. Birde Naza sanırım DJI firmasınındı. APM ile arasında gözle görünür nasıl bir fark var? Özellik olarak demiyorum de uçuş stabilitesi yani.

Benim bildiğim telemetry frekansı ne kadar düşükse o kadar çok menzil desteği verir ? Yani 433 ile sinyalin kaliteli olması hatta tam yukarı birkaç kilometre gidebilmesi gerekir. Türkiye'de Pixhawk satan biryer yok. 8Bit ile 32Bit arasında ne kadar fark olur onu merak ediyorum açıkcası. Birde Naza sanırım DJI firmasınındı. APM ile arasında gözle görünür nasıl bir fark var? Özellik olarak demiyorum de uçuş stabilitesi yani.

apm yide yurt dışından getirtdim. gps modlünü özellikle m8n aldım ki hem rus hem amerikan uydularını rahatlıkla görsün diye 6mlerde sadece amerikan 7 de sadece rus uydularını görüyor uçuş olarak aynı bir farkı yok aslında nazanın mantığında tak uçur direk hobi amaçlı kullan şeklinde ama apm de autopilot ve geliştirilebilir seçenekler mevcut bir nevi kendin tamamen kendi isteğine göre programlayabiliyorsun. pixhawk yazılımsal destek olarak ve stabillik olarak daha iyi ama malesef ki parasıda daha iyi :) ekstra olarak naza da gps in oturması 1-2 dk sürerken apm de bu 15-20 saniye sürüyor

[MENTION=156464]Dentrax[/MENTION] kanka sen buralarda harcanıyorsun vallaha bak :D
Bir şey diyeceğim ya sen bir ara oyun yapıyordun ne oldu ? (Konu sahibinden özür dilerim)

@Dentrax kanka sen buralarda harcanıyorsun vallaha bak :D
Bir şey diyeceğim ya sen bir ara oyun yapıyordun ne oldu ? (Konu sahibinden özür dilerim)

Knk benim alan aslında Elektronik. Yazılım da zaman geçsin diye. :D Elektroniği daha çok seviyorum.
Bir ara güncelleyeceğim o konuyu. Son güncellediğimde (1 yıl önce) ~5Bin satır kod vardı. Şuan 75Bin satır. Pek ilgilenemiyorum son zamanlarda. :cya

Knk benim alan aslında Elektronik. Yazılım da zaman geçsin diye. :D Elektroniği daha çok seviyorum.
Bir ara güncelleyeceğim o konuyu. Son güncellediğimde (1 yıl önce) ~5Bin satır kod vardı. Şuan 75Bin satır. Pek ilgilenemiyorum son zamanlarda. :cya

Ya Steam'a getirde alalım oynayalım arkadaş :D
ZUP! gibi başarım kasma oyunları yerine adam gibi uğraştıracak zeka geliştirecek şeyler olsun :)

Ya Steam'a getirde alalım oynayalım arkadaş :D
ZUP! gibi başarım kasma oyunları yerine adam gibi uğraştıracak zeka geliştirecek şeyler olsun :)

TODO List'de o kadar çok şey var ki, tek çalışan olduğumdan hepsini aynı anda yapmaya çalışınca çok karışıyor. Son adım grafikler, ve kodları birleştirmek kaldı. SmartTV için de destek ekledim, SmartRemote kumanda ile oynamak çok zevkli olacağını düşünüyorum.
Grafikleri beğenemediğimden sürekli değiştiriyorum ve blokların görünüşü hâlâ aynı. :D Zeka konusuna gelince IQ 'yu en az 50 arttırır garanti ediyorum. :D Neyse konu dağılmasın çok.

Geri