• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Black Desert Online BDO Ticaret / Trading Sistemi Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152

Black Desert Online - Kore Serveri Eğitim Dökümanları - Ticaret Rehberi

vE69Az.png

İlk olarak en başta belirtmek istiyorum.Ticaret sistemi node sistemine bağlı olarak gerçekleşir.Node Sistemi de özetle haritalar içerisinde şehirleri , köyleri , kasabaları , kampları birbirine bağlayan bir sistemdir.Ticaret yapmadan önce node bağlantılarınızı kontrol edin.Ticarete karar verdiğiniz 2 tüccar arası node ile bağlı mı? Bağlı değilse yaptığınız ticarette size sadece alacağınız paranın % 30 unu verir.% 70 ini vermez.Örnek veriyorum 583 gümüşe ürün alırsınız.593 gümüşe satmak için götürürsünüz.Eğer node bağlantısı yapmadıysanız size node bağlantısı yok şeklinde uyarı verir ve 174 gümüş para alırsınız.Kısacası tam bir felaket. Zaman kaybı , zarar , can sıkıntısı bunların hepsini bir anda hissedebilirsiniz.Bu yüzden ticarete başlamadan önce gidin ve node bağlantılarınızı kurun.

Node bağlantınızı yapmışsanız buyrun başlayalım;

Bildiğiniz gibi online oyunlarda ticaret para kazanmanın ana kurallarından biridir. Ticaret , uzun yollarıyla , uğraştırıcı malzeme toplamalarıyla çoğu oyuncuya sıkıcı gelse de black desert online de olmazsa olmaz bir sistemdir.Oyundaki birçok oyuncu ticaret yaparak zengin oluyor. İlk başta 20 gümüş 20 gümüş kar ediyorlar.Daha sonra paralarını biriktirip bir eşek alıyorlar daha fazla malzeme taşıdıkları için karşarı da daha fazla oluyor. Kar oranları 100-100 oluyor. Tekrar para biriktirip wagon alıyorlar ( at arabası ). Haliyle taşıma kapasiteleri tekrar artıyor.Şu anda at arabasıyla güzel oran veren bir ürünün ticaretini yaptığınız zaman yaklaşık olarak 1 ticaret seferinde yaklaşık 4000-5000 silver minimum kar edebiliniz. Gelin ticarete başlayalım. Ben daha oyunda yeniyim bir wagonum , eşeğim hatta atım bile yok. Sırtımda taşıyarak ticarete başlıyorum..

Bildiğiniz üzere Haritada her büyük şehirde ve bazı küçük köylerde ticaret npc leri var. Bunlar harita üzerinde şu şekilde gözükür.

n7OL7l.jpg

Şehrin içinde ticaret tüccarını bulduk ve artık işe koyulalım.

VVrv5q.jpg

Npc ile konuşuyoruz ve karşımıza gelen ekran şu şekilde.

vEjndO.jpg

Ticarete alırken de satarken de commerce sekmesini kullanıyoruz.Şimdi ürün satın alacağımız için commerceye tıklıyoruz.Karşınızda ticaret ekranı.

1yJMm1.jpg

Gördüğünüz gibi ticaret menüsü karşımızda.Sol tarafta ticaret yapabileceğimiz ürün katagorileri var ve katagorilere tıkladığınız zaman ticaret yapabileceğiniz ürünler hemen sağ taraflarında listeleniyor.

94NRrr.jpg

Burada dikkat etmemiz gereken nokta en çok kar edebileceğimiz ürünü seçmek ve o ürünü en çok kar veren şehir veya köye götürmek.Bu yüzden sol tarafta oklarla listelediğimiz sekmeleri tek tek inceleyin.İçlerindeki ürünleri de tek tek ne kadar maliyeti var ve ticaret oranı ne kadar diye tek tek hepsine bakın ve aralarında oranı güzel olan bir taneyi bulduğunuzda onu satın alıp ticaretinizi yapın. Örnek olarak ben oklarla işaretlemiş olduğum ürünü seçtim ve maliyetini ve kar oranını hesapladım. Daha sonra sağ tarafta ürünü hangi şehirlere satabileceğimizi gösteren buton olan " Show Value "ye basıyoruz.

rQOZLB.jpg

Butona bastığınızda sizden 1 enerji puanı düşer arkadaşlar.Yani bir nevi enerji sistemine bağlanmış.Enerjiniz yoksa ticaret rotalarına yani ürünü nerelere satabileceğinize bakamıyorsunuz.

pg6BGn.jpg

Eğer rasgele bir ürün alıp her zaman sattığınız yere satmaya çalışıyorsanız , belkide npc o ürün satın almıyordur.Bu durumda o kadar yolu boşu boşuna gitmiş o kadar zamanı boşu boşuna kaybetmiş olursunuz.Bu yüzden ezbere bilmediğiniz sürece rasgele item almayın ve ürünü teslim edebileceğiniz yerlere muhakkak gözatın.Evet butonuna basıyoruz ve bakalım bu ürünü nerelere satabiliyoruz ve bize kaç gümüş veriyor.

7k6Mmm.jpg

Resimde de gördüğünüz gibi 3 farklı ticaret noktasına götürebiliyoruz.Fakat Western Guard Camp , Bartali farm ve Velia Town hepsi aynı parayı verdiği için istediğimiz yeri seçebiliriz.Gördüğünüz gibi 583 e aldık , 593 silvera satacağız.10 silver ne ki ya hiç uğraşılmaz diyorsanız ticarete hiç bulaşmayın.Ama şunu da unutmayın 10 silver 10 silver derken kar oranlarınız daha fazla paket alabilecek duruma geldiğinizde 10.000 silver kar oranına ulaşabilir.Bu tamamen sizin gayretinizle ve oyuna ayırdığınız vakitle alakalı bir durum. Mesela ben vellia towna götürmek istiyorum.Haritada orta kısımlarda.

ZD97Xg.jpg

Şimdi ürünü alma aşamasına gelelim.

PqlP3v.jpg

Kaç adet istiyorsak giriyoruz.

94m2X9.jpg

Arkadaşlar dediğimiz gibi atımız , eşeğimiz , vagonumuz yok. Bü yüzden malzemeleri sırtımızda taşımak zorundayız ve bunun da mantıklı olarak bir sınırı var.E haliyle 100 tane taşıyamayız değil mi? Mesela benim seçtiğim üründen 4 tane taşımama izin veriyor. Adet girdik ve istediğimiz miktarı belirttik. Sağ alt tarafta cost yazan kısımda ne kadar ücret ödemememiz gerektiği yazıyor.

MEdLY6.jpg

Purchase all butonuna basıyoruz ve paketlerimizi teslim alıyoruz.

Şimdi Black deserttaki en güzel sistem olan yol bulma modu için haritamızı açıyoruz ve gideceğimiz noktaya mousenin sağ tuşuyla bir kere tıklıyoruz. Bize bir rota çiziyor.

QAVZXA.jpg

Daha sonra haritayı kapatıp bildiğiniz gibi T tşuna basarak otomatik olarak seçtiğiniz rotaya kendi kendine gidiyor. Karakteriniz ticaret noktasına giderken siz ister çay kahve için ister facebookta takılın ne yapmak isterseniz yapın o kendisi gider. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta bazı savaş bölgelerinde düşman gelirse saldırıya uğrayabilirsiniz. Bu konuya da dikkat edelim yani.

d5OkjZ.jpg

5dDM9M.jpg

Ve sonunda velia town tüccarına geldik.Uzun bir yoldu.Hele ki sırtında malzeme taşıyan birisi için epey uzun bir zaman sadece 15-20 dakika.
Tüccara malzemelerimizi satmak için yanına gidiyoruz ve knoşuyoruz.

Bildiğiniz gibi commerce ye basıyoruz.

ve sonunda gördüğünüz gibi ekranın sağ tarafında da gözüktüğü gibi sell botunlarımız var ürünlerimizi satıyoruz ve ticareti tamamlıyoruz...

0qEmVD.jpg

Geri