• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

C# Programınz Tray’da görünsün - Tray İcon

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan WeWereRock
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

WeWereRock

EsSelamu ALeyküm

Yaptıgınız Programların Tray’da görünmesi.

Şu şekilde ;

trayd.jpg

Döküman bana ait değildir. Ben sadece nacizane İngilizceden Türkçeye çevirdim ve anlattım. Kaynak Siteyi son kısımda ekliyecegim inşAllah.

Visual Studio 2008 kullanılmıştır.

Öncelikle yeni bir "Windows Forms Application" açıyoruz. Sonrasında soldaki "ToldBox" da "Common Controls" un alt kısmından "NotifyIcon" u sağdaki formumuzun üstüne taşıyoruz. Formumuzun alt kısmında gri renkte yerini alacaktır.

"NotifyIcon" un üzerine bir defa tıklayıp. Sağdaki "properties" kısmından bir icon seçebilirsiniz.(İcon olmassa Tray’da Görünmez. Uzantısı mutlaka .ICO olmalı.

Yİne "properties" kısmında "visible" ı -true- dan -false- yapın.

Şimdi kodlarımıza geçelim.

"Form1" isimli formumuzun üzerine tıklayıp sağdaki "properties" kısmından Şu yıldırım işaretine tıklayın.

33060461.jpg

Daha sonra ordan "Resize"ı bulup. Sağındaki kutucugun içerisine iki defa tıklayın. Kodumuzu eklememiz gereken kısım açılacaktır.

O kısmın içerisine şu kodları ekliyoruz.

kod1l.jpg

Şimdide Tray iconumuza iki defa tıklandıgında Programımızın Ekranının tekrar açılmasını saglıyacagız.

Sağ tarafta "Solution Explorer" kımsındaki "Form1" e iki defa tıklıyoruz. Ve Form ekranımız açılıyor.

Gri bir şekilde formun alt tarafında yerini almış olan "NotifyIcon" a iki defa tıklıyoruz. Ve kodumuzu girecegimiz kısım açılıyor. O kısma şu kodları ekliyoruz.

kod2.jpg

Şimdi ise çalışmamıza Bir info (bilgi) balonu ekleyelim.

Az önce çalışma yaptıgımız "Form1_Resize" kısmına gidiyoruz ve en alt satırına şu kodları ekliyoruz.

kod3.jpg

using System.Threading; ’ı En üst kısımdaki using System.Windows.Forms; un altına kopyalamayı unutmayın. Aksi taktirde Thread.Sleep çalışmaz.

Çok faydalanacagınızı Düşündügüm kaynak site. Programming and Web Development Help | DreamInCode.net dir.

Teşekkürler!!..​

Valla bravo yaklaşık 3 günde 300 post 30 da konu Helal valla kardeşim scamlık için yapamıcağın şey yok dime ?

Geri