• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Cat5 Cat6 Kablo

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Odessa
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Odessa

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
11 Eyl 2013
Puanı
34
iyi akşamlar arkadaşlar internetimde kopmalar oluyodu 4 senedir ortak kullanıyoruz daha önceden böyle bi sorun hiç olmadı son 3 4 aydır kopmalar oluyo TTNET i aradığımda internet hızınızın normal ve sorunsuz olduğu güzüküyo donanımdan kaynaklı hatalar olabilir dendi gerçektende internet hızında herhangibir sorun yok 7 ila 8 mbit arası ama foruma giriyorum 2. bi sekme açtığım anda arada internete ünlem geliyo ve bağlantı kopuyo tarayıcıyı kapatınca geri geliyo internet kablomu yenileğim dedim şuanda cat5 kullanıyorum interntten spariş vermek için girdiğimde cat6 kablousu gördüm bunun farkı ne cat5 e göre daha mı hızlı oluyo internet 60 metre kablo çekiyorum hemen hemen 2 kere kablo koptu boşuna tekrar tekrar para vermek istemiyorum bilen varsa şu cat6 kablosunu açıklarsa sevinirim :) yada bu kopmaların sebebi ne olabilir. (internet kablosu 3 4 senedir aynı eski yani)

Cat 6 kablo, gigabit hızında veri taşıyan bir UTP kablo türüdür. Cat 5 kablo ile karşılaştırıldığında daha yüksek veri geçişi sağlar ve yabancı sinyallerden daha az etkilenir. Cat 6 250mhz'e kadar yüksek performans sağlayabilir. Bununla birlikte veri akışının belirli bir kalitede olabilmesi için sistemde kullanılan diğer elemanlarında kablo gibi Cat6 standartında veya ona yakın olması gerekmektedir.

Cat 6 kablo, gigabit hızında veri taşıyan bir UTP kablo türüdür. Cat 5 kablo ile karşılaştırıldığında daha yüksek veri geçişi sağlar ve yabancı sinyallerden daha az etkilenir. Cat 6 250mhz'e kadar yüksek performans sağlayabilir. Bununla birlikte veri akışının belirli bir kalitede olabilmesi için sistemde kullanılan diğer elemanlarında kablo gibi Cat6 standartında veya ona yakın olması gerekmektedir.
sistemde kullanılan elemanların cat6 standartlarına uygun olması derken biraz açarmısın nasıl yani :) ? RJ45 kollektör ucumu farklı bi kabloyla sistem alakası ? :)

sistemde kullanılan elemanların cat6 standartlarına uygun olması derken biraz açarmısın nasıl yani :) ? RJ45 kollektör ucumu farklı bi kabloyla sistem alakası ? :)

Mesela Cat 5 Kablonun ucune RJ45 çakabilirsin ama Cat6'da onu yapamazsın yani model değiştikce gereken eşyaların türüde değişiyo tamamen mesela o yani başka bir şey değil. Bir bilgisayarcıya git ve Cat6 kablo istediğini söyle sana yardımcı olurlar zaten.

Mesela Cat 5 Kablonun ucune RJ45 çakabilirsin ama Cat6'da onu yapamazsın yani model değiştikce gereken eşyaların türüde değişiyo tamamen mesela o yani başka bir şey değil. Bir bilgisayarcıya git ve Cat6 kablo istediğini söyle sana yardımcı olurlar zaten.
hadi ya Cat6 da kollektör ucu farklı mı yani ?

Valla biz okulda cat5 çaktık. :D Cat6 RJ45 değil diye biliyorum ama Cat6 daha hızlı diye Cat5 - Cat5e yerine kullanılıyor onu biliyorum.
hmm peki cat6 kabloyu 10 metre gibi kısa mesafelerde kullanıyolarmış genelde ben 60 metre gibi bi uzaklığa çekcem herhangibir sorun olurmu sence :D ?

Modemdenmi çekiceksin yoksa dağıtıcı gibi bir şeydenmi.
işte ordada bi sıkıntı var konu açılmışken onuda anlatayım :) şimdi önceden modemde giriş yoktu dağıtıcı bi kutu aldık internet hattını modeme Lan1 dende kutuya yönlendirip lan2 den kendime kablo çekiyodum şuanda modemi değiştirdik 1 ay oldu modemde LAN4 e kadar giriş vardı sanırım gördüm kurulurken dağıtıcıya ihtiyac olmaz artık diye düşünüyodum yanlışsam düzelt kelimeyi tam bilmiyorum WAN olması lazım bide DSL di sanırım kablo bağlantısını modeme yaptık 4 lan girişi boştaydı 1.ye arkadaşı 2.ye kendimizin kabloyu takmayı düşünüyoduk fakat bunu yaptığımızda net gitti bende lan 1 e takınca internet geliyo fakat diğer slotlara bağlanan kabloya net gitmiyo ille LAN 1 den yönlendiriciye kablo atıp 1 ve 2. bağlanıyı kutuya yapmak gerekiyo :D

işte ordada bi sıkıntı var konu açılmışken onuda anlatayım :) şimdi önceden modemde giriş yoktu dağıtıcı bi kutu aldık internet hattını modeme Lan1 dende kutuya yönlendirip lan2 den kendime kablo çekiyodum şuanda modemi değiştirdik 1 ay oldu modemde LAN4 e kadar giriş vardı sanırım gördüm kurulurken dağıtıcıya ihtiyac olmaz artık diye düşünüyodum yanlışsam düzelt kelimeyi tam bilmiyorum WAN olması lazım bide DSL di sanırım kablo bağlantısını modeme yaptık 4 lan girişi boştaydı 1.ye arkadaşı 2.ye kendimizin kabloyu takmayı düşünüyoduk fakat bunu yaptığımızda net gitti bende lan 1 e takınca internet geliyo fakat diğer slotlara bağlanan kabloya net gitmiyo ille LAN 1 den yönlendiriciye kablo atıp 1 ve 2. bağlanıyı kutuya yapmak gerekiyo :D

Durum olduğundan daha değişik. 2.ye taktığınızda niye gellmiyo onu anlamadım :D ama cat5 yerine cat6 kullanırsan internet hızının daha fazlasını kullanırsın bunu söyliyim.Aslında dağıtıcıdanda alırsan modemdende alırsan falza bir değişiklik olmaz dağıtıcı olursa ortada bir geçiş oluyo ve modeme direk temas halinde olmuyo bu yüznden biraz daha yavaş olabilir direk modem olursa daha hızlı olucaktır.

Durum olduğundan daha değişik. 2.ye taktığınızda niye gellmiyo onu anlamadım :D ama cat5 yerine cat6 kullanırsan internet hızının daha fazlasını kullanırsın bunu söyliyim.Aslında dağıtıcıdanda alırsan modemdende alırsan falza bir değişiklik olmaz dağıtıcı olursa ortada bir geçiş oluyo ve modeme direk temas halinde olmuyo bu yüznden biraz daha yavaş olabilir direk modem olursa daha hızlı olucaktır.
modem bağlantısı nasıl yapılır ADSL i taktık wan portu ne oluyo boştamı kalıyo :D kalmıyosa oraya ne takılır normalde yönlendirici kutu takılı kutudanda lan 1 lan 2 bağlantısını yapıyoruz şimdi kutuyu sökünce benim ne yapmam gerek direk modemin lan1 lan 2 taksam net gelirmi wan portu ne yani kısaca :D

Son düzenleme:
hacı modem bağlantısı nasıl yapılır DSL i taktık wan portu ne oluyo boştamı kalıyo :D kalmıyosa oraya ne takılır normalde yönlendirici kutu takılı kutudanda lan 1 lan 2 bağlantısını yapıyoruz şimdi kutuyu sökünce benim ne yapmam gerek direk modemin lan1 lan 2 taksam net gelirmi wan portu ne yani kısaca :D
Wan portu senin işine yaramaz. :D Lan1'e birinizin kablosu Lan 2'ye birinizin kablosu takılır ve modem çalıştıkca interneti kullanırsınız.

Wan portu senin işine yaramaz. :D Lan1'e birinizin kablosu Lan 2'ye birinizin kablosu takılır ve modem çalıştıkca interneti kullanırsınız.
anlaşıldı :D wan i boş bırakıyorum o zaman LAN 1 LAN 2 bide DSL kablosunu bağlıcam o zaman teşekkürler vakit ayırdığın için :)

Geri