• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Çektiğiniz Kredinin Dosya Masraflarını Geri Alma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Deepblue
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
Aktiflik
K.Tarihi
18 Nis 2007
Puanı
3,756
Merhaba arkadaşlar,

Zaman zaman birçoğumuzun en az 1 kere paraya sıkıştığı durumlar mutlaka olmuştur. Böyle bir durumda ilk olarak akla gelen bankalardan kredi almaktır. Ancak bankalar dosya masrafı ve sigorta bedeli gibi isimler altında baya yüksek ekstra masraflar çıkarıp yükünüzü ağırlaştırmaktadırlar. Peki bu masrafları ya geri alabilseydik güzel olmaz mıydı ? Çok güzel olurdu elbette ve bu mümkün de.

2011 yılında çekmiş olduğum 10 bin TL lik kredi için benden kesilen yaklaşık 500 TL dosya masrafını bikaç adımda kolayce geri aldım. Siz de geri alabilirsiniz, nasıl mı?

Öncelikle çektiğiniz krediye ve sizden kesilen dosya masrafını gösteren resmi bir banka belgesine ihtiyacınız var. Bu belgeyi ya internet şubesini kullanıp hesap hareket dökümünüzün çıktısını alarak temin edeceksiniz veya kredi çekerken size verilen belgerleri atmadı iseniz ya da kaybetmedi iseniz oradan temin edeceksiniz. Eğer her iki şekilde de bu belgeyi temin edemiyorsanız bir yolunuz daha var ancak bu yol biraz masraflı. Gidip bu belgeyi bankadan isteyeceksiniz ancak sizden 50 ile 100 lira arası gibi bir para alacaklardır. Bu parayı her harükarda ödemek durumundasınız ancak bu parayı da geri alabilme şansınız kesin olmasa da bulunmaktadır.

Kredi çekme esnasında sizden kesilen dosya masrafını gösteren belgeyi temin ettikten sonra bulunduğunuz il veya ilçedeki Tüketici Hakem Heyetine başvuruyorsunuz. Sizden bu belgenin fotokopisi, kimlik fotokopisi ve bikaç birşey daha istiyorlar. Hepsi temin edilmesi kolay şeyler. Tüketici hakem heyetine gidip tam olarak nelerin gerekli olduğunu öğrenebilirsiniz. Gerekli belgeleri tüketici hakem heyetine verdikten sonra beklemeye başlıyorsunız. Bu işlem ortalama 1 ile 6 ay arası sürebiliyor ve genelde paranın iadesi %90 gibi yüksek bir ihtimalle banka hesabınıza yapılıyor.

Hakkınızı kesinlikle arayın korkmayın ama şöyle bir durumla karşılaşırsanız korkmayın güzel bir savunma sunun mahkemeye;

Tüketici hakem heyetine lehimize karar verirse banka bu parayı ödemek zorunda kalıyor fakat bankalar bizleri sindirmek için karşı dava açabiliyorlar. Eğer karşı dava açılırsa ve siz dava ile ilgilenmezseniz adamlar davayı kazanır üstüne dava parasını kitlerler. Eğer karşı dava açarlarsa korkmayın, araştırın güzel bir savunma verin mahkemeye. (Hesap işletim ücretlerinde yaşanmış bu durum çok ama sanıyorum kredi dosya masraflarında da aynı olay olabilir.) Ben Halkbankasını 25 Lira için şikayet ettim. 3-4 ay oldu bekliyorum hala sonuçlanmadı karşı dava açılabileceğini gördüm örneklerini çok gördüm fakat geri çekmemekte inatçıyım. İsterlerse açsınlar karşı dava gerçekten umrumda dahi değil.

Kredi kartınız varsa kapatıp borcu ödemenizi istiyorlar sözlede var. - bakiyeniz varsa kapatıyorlar ki buda sözleşmede var.
Bunu yapacak kişilerin banka ile göbek bağının olmaması çok önemli.

Yazıklar olsun böyle tüketici hakem heyetine. Bugün sonuçlanan şikayetim. (Hesap İşletim) zaten o bankayı şikayet ettiğimden beri kullanmıyorum ve kullanmayacağım ama paramın onlarda kalması gerçekten çok üzücü.

rRQPR1.png

Bu konuda bahsettiğim çekilen kredinin dosya masraflarının geri alınması ile ilgili. Hesap işletim ücreti ayrı bir durum. Eskiden geri alınıyordu artık geri alınamıyor.

Geri