• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Corona Virus (Covid-19) Hakkında

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Deepblue
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
Aktiflik
K.Tarihi
18 Nis 2007
Puanı
3,756
maxayrac3.jpg

Merhaba arkadaşlar,

Bütün dünyanın başına bela olan bu illet ile ilgili duygu, düşünce, öneri, haber ve tedbir amaçlı yaptıklarınızı bu konu altında paylaşabilirsiniz.

Hazır herkes eve kapanmışken burada sohbet edip bildiklerimizi birbirimiz ile paylaşalım belki ufakta olsa faydamız olur birilerine.

maxayrac3.jpg

Koronavirüs COVID-19 ile ilgili vakaları takip edebileceğiniz bazı siteler:

- Bing
(Microsoft'un Resmi Hizmeti)

- Google

- Gisanddata

- Worldmeters

- CBDDO
(Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi)

- Sağlık Bakanlığı (Sadece Türkiye)

- NCOV2019

Apple'ın hazırlamış olduğu bir website: https://www.apple.com/covid19

Bu websitede eğer kendinizde virüs olduğundan şüpheleniyorsanız size bazı sorular sorarak şüphelerinizi gidermeye yardımcı oluyor, lakin site sadece ingilizce şuan için.

maxayrac3.jpg

Coronavirus üzerinde etkili olduğu söylenen bazı ilaçlar:

COVID-19 için tedavilerde kullanıldığı ve faydalı olduğu söylenen bazı ilaçlar var fakat bunlar kesin bir şekilde kanıtlanmış değil. Bu ilaçlar genelde sıtma, HIV, EBOLA'da daha önce kullanılmış olup sonuç alınan ilaçlar ve korona üzerinde de etkisi olduğu söylenmekte. Haberlerde de görmüşsünüzdür Lupus hastalarının ve sıtmada kullanılan Plaquenil isimli ilaç aniden vatandaşların akınına uğradı ve eczanelerde kısa sürede tükendi. Bu son derece yanlış bir hareketti, çünkü insanlar bunu alıp stoklayarak bu ilaca asıl ihtiyacı olan Lupus hastalarının ilacı bulamaz duruma gelmelerine sebep oldular ve bu insanları oldukça zor bir duruma düşürdüler. İnsanlar bencillik edip sadece kendilerini düşünürken başkalarının sağlığını tehlikeye attılar. Bunun yanı sıra sizin bu ilaçları alıp öyle evde kullanmanız da size bir fayda sağlanmaz. Eğer iddialar doğru ise bunlar hastanelerde diğer tedaviler ile birlikte yardımcı tedavi olarak kullanıldığında faydalı oluyor. Lütfen bu konuda gereken hassasiyeti gösteriniz ve işinize yaramayacak bir ilacı alıp ihtiyacı olan asıl insanların sağlıklarını ve hayatlarını tehlikeye atmayınız.

- Favipiravir (Japon Fujifilm Toyama Chemical tarafından üretiliyor): Şuan en etkili olduğu söylenen ilaç, Çin'de denenmiş olup ülkemize de tavsiye edilmiştir ve ilerleyen günlerde ülkemizde de destekleyici tedavi olarak kullanılacak.

- Plaquenil (Sanofi Aventis İlaç)

İlaçların dışında bu virüsü kapan kişilerin asıl ihtyaçları solunum cihazlarıdır, çünkü virüs akciğerde yayılarak insanların solunum yapmasını engelliyor ve genelde solunum yetmezliğinden ölüyorlar.
maxayrac3.jpg

COVID-19 Aşı çalışmaları hakkında:

Şuan bir çok ülke virüsü yoketmek için en etkili yöntem olan aşıyı bulma yarışına girmiş durumda ancak aşı geliştirmek öyle zannedildiği gibi kolay bir süreç değildir ve zaman gerektiren bir süreçtir. Çünkü eğer bulunan aşı iyice test edilip olası ciddi yan etkileri ortadan kaldırılmaz ise çok daha vahim sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu sebeple bu konu çok hassas olduğu için süreç yavaş ilerlemektedir. Yine de bu salgın tüm dünyayı ciddi şekilde etkisi altına aldığı için bu salgının aşısının diğer aşıların geliştirilme sürelerinden biraz daha hızlı olacak gibi duruyor.

Aşı geliştirme çalışması yapan bazı ülkeler:

- Amerika, INOVIO PHARMACEUTICALS firması INO-4800 DNA Aşısı: Nisan ayı içerisinde insanlar üzerinde denemelerine başlayacak. İlk denemeler Amerika'da yapılacak daha sonra Çin ve Güney Kore'de yapılacak. Aşının çıkış tarihi ise belli değil.

- Amerika, NOVAVAX firması PROTEIN SUBUNIT Aşısı: Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde hayvanlar üzerinde testleri yapılacak aşının daha sonra insanlar üzerinde testleri başlayacak. Çıkış tarihi belli değil.

- Almanya, BioNTech firması BNT162 Aşısı: Pfizer ile birlikte aşı çalışmalarını sürdüren BioNTech firması da Nisan sonlarına doğru Almanya'da testlerine başlayacak, daha sonra ise Amerika ve Çin'de testler yapılacak. Yine çıkış tarihi belli değil.

- İngiltere, Oxford Üniversitesi'nin VIRAL VECTOR ChAdOx1 Aşısı: Önümüzdeki aylarda insanlar üzerinde testine başlanacak aşının şuan hayvanlar üzerinde testleri gerçekleştiriliyor. Çıkış tarihi belli değil.

- Türkiye, İzmir Ege Üniversitesi DNA Aşısı: Henüz sadece araştırma ve geliştirme aşamasında, konu ile ilgili çok fazla bilgi yok.

- Çin, CanSino Biologics firması Ad5-nCoV Aşısı: Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen aşı hayvanlar üzerinde denendi ve iyi sonuçlar alındı. İnsanlar üzerinde ne zaman deneneceği ve aşının ne zaman hazır olacağı konusunda henüz net bir bilgi yok.

Bunların dışında Rusya ve diğer 35 ülkede daha aşı bulma çalışmaları başlatılmış durumda. Umarım en kısa sürede etkili bir tedavi bulunabilir.

maxayrac3.jpg

Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu Koronavirüs riskinden koruyacak 14 Kural videosu

maxayrac3.jpg

Hacettepe Üniversitesi'nin hazırlamış olduğu Koronavirüs belirtileri videosu

maxayrac3.jpg

Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu ellerin nasıl yıkanması gerektiğini gösteren video

Kişisel görüş ve düşüncelerimi de ayrı olarak aktarayım.

19 Ocak 8 Şubat arası Tayvanda idim ve o aralar bu virüs olayı yeni yeni duyulmaya başlıyordu ve sadece Çin'den haberler geliyordu. Daha sonra giderek her gün vakalar hızla artmaya ve diğer ülkelere de sıçramaya başladı. Olaylar artmaya başlayınca Tayvan ülkeye dışardan bütün girişleri durdurdu hatta o kadar katı önlemler aldılar ki yurtdışında bulunan kendi vatandaşlarını bile tahliye etmek istemediler. O zaman baya tepki göstermiştim ne biçim ülke kendi vatandaşını bile ülkeye alıp sahip çıkmıyor diye ama şuan olaylara dönüp baktığımda helal olsun Tayvan diyorum sadece başka da birşey diyemiyorum. Neden mi?

Ben Tayvanda iken burda evdekiler hergün beni arayıp kendine dikkat et, senin için çok endişeleniyoruz virüs kaparsın diye strese giriyorlardı. O ara Tayvan'da 7-8 kişide virüs tesbit edilmişti ve Türkiye'de daha hiç vaka yoktu. Bu tesbit edilen vakalar da yine Çin'e seyehate gidip ülkeye geri dönenlerdi. Bu olaydan sonra bütün girişleri kapattılar.

Şuan Tayvan'da toplam vaka sayısı 283 ve ölü sayısı sadece 2 bizde ise 9217 civarı vaka ve 131 ölü var. Aslında Tayvan'da 283 vaka da olmayacaktı ancak hükümet gelen tepkiler üzerine daha sonra biraz yumuşayıp yurtdışındaki bazı vatandaşlarının ülkeye geri dönmelerine izin verdi ve bunlardan 50 civarı bir grupta Türkiye'den Tayvan'a geri döndü ve bu geri dönen grupta 30-40 kişide virüs tesbit edildi.

Şuan geldiğimiz aşamada ise işler tam tersine döndü. Şimdi Tayvan'da olsaydım daha güvende olacaktım, ne kadar ironik değil mi :)

Lafın kısası Tayvan virüsün yayıldığı Çin'in hemen dibinde ve Çin ile çok fazla bağlantısı olan bir ülke bu olaydan bu kadar az etkilenmişken, bize bu kadar uzak olmasına karşın biz ne kadar çok etkilenndik diye bakıyorum ve kahroluyorum. Bizim ülkemizde ne yazık ki önlemler geç alındı ve alınan önlemler de yetersizdi, halen de yetersiz. Olaylar çok ciddileştikten sonra bile herkes elini kolunu sallayarak ülkeye girdi çıktı. Çin 1.5 milyar nüfüsu kontrol altına alıp sokağa çıkma yasağı ile yayılmayı engelledi orda hayat normale dönerken biz 82 milyon insanı kontrol edemiyoruz ve virüs yayılmaya ölüler ile vakalar hızla katlanarak artmaya devam ediyor. Keşke bu konuda iyimser olabilseydim ama pek olamıyorum. Sağlık bakanını takdir ediyorum hergün detaylı açıklamalar yaparak bizi bilgilendirmeye çalışıyor lakin önlemlerimiz halen yetersiz. Umarım İtalya gibi olmayız, ki biraz gayret edilse öyle olmamak için bunu başarmak için gerekli güce ve dirayete sahip olduğumuza da inanıyorum.

Velhası arkadaşlar sizden ricam lütfen mümkün olduğunca dışarı çıkmayınız evde kalınız. Biliyorum birçok kişi işe gitmek geçimini sağlamak zorunda ancak söylediğim gibi mümkün olduğu kadarı ile sakının, mümkün olmuyorsa yapacak birşey yok. Dışarı çıktıktan sonra maskeydi, eldivendi, el yıkmaydı çok kar etmiyor bir aşamadan sonra. Tabi ki doğru yapılırsa faydaları oluyor ama ana tedbir ve ana önlem en az temas olmalı. Aksi takdirde kendinizi korumanız çok zor gözüküyor. Lütfen aile bireylerinizi de bilgilendirin ve uyarın.

Uyarı: Yorum yazacak arkadaşlar lütfen yorumlarına dikkat etsinler, aslı olmayan iddialarda bulunmayın çünkü ciddi cezaları var.

Sokağa Çıkma yasağı gelmesi şart
Maddi durumu olmayan ailelere devlet el atıp sahip çıkması lazım
biz bize birşey olmaz algısıyla hareket ettik sonuç ağır oldu
65+ Yaş üstü sokağa çıkmasın dendi sokaklar yaşlı kaynıyor
Gençlerin kafasında zihniyetleri gençlere bulaşmıyor sanıyorlar ( aslında taşıyıcı görevi görüyorlar etkileniyorlar ailelerine zarar veriyorlar )
biz bu kafa ile gidersek önlem alamayız daha çok can kaybı yaşanacak.

#evdekal

Tekrar söylüyorum sokağa çıkma yasağı şart

Son düzenleme:
Gençlere birşey olmaz algısı ve düşüncesi yanlış. Enfekte olup ölen bir sürü genç var. Elbette yaşlılar kadar çok değil ama, kimse dokunulmaz olduğunu zannetmesin. Siz de enfekte olabilir ve Allah korusun ölebilirsiniz. Duyarlı olun, vurdumduymaz, umursamaz olmayın.

Sokağa Çıkma yasağı gelmesi şart
Maddi durumu olmayan ailelere devlet el atıp sahip çıkması lazım
biz bize birşey olmaz algısıyla hareket ettik sonuç ağır oldu
65+ Yaş üstü sokağa çıkmasın dendi sokaklar yaşlı kaynıyor
Gençlerin kafasında zihniyetleri gençlere bulaşmıyor sanıyorlar ( aslında taşıyıcı görevi görüyorlar etkileniyorlar ailelerine zarar veriyorlar )
biz bu kafa ile gidersek önlem alamayız daha çok can kaybı yaşanacak.

#evdekal

Tekrar söylüyorum sokağa çıkma yasağı şart
Sonuna kadar doğru aslında tehlike gençlerde bu algı yüzünden vakaların sayısını çoğalttılar.. Derhal sokağa çıkma yasağı gelmeli ve bütçeden yaşam bütçesi takviye edilip 1 ay süresinde insanları evde tutmalılar.. Yetkililerde ev ev dolaşarak kitlerle aileleri test etmeli..

Sonuna kadar doğru aslında tehlike gençlerde bu algı yüzünden vakaların sayısını çoğalttılar.. Derhal sokağa çıkma yasağı gelmeli ve bütçeden yaşam bütçesi takviye edilip 1 ay süresinde insanları evde tutmalılar.. Yetkililerde ev ev dolaşarak kitlerle aileleri test etmeli..

Bütçe olsaydı herhalde çoktan sokağa çıkma yasağı ilan edilirdi. Sanırım ilan edilmemesinin sebebi bütçenin yetersiz olması.

Covid-19'un yolcularının ayrılmasından 17 gün sonra bile Elmas Prenses gemisinde tespit edilmesiyle birlikte virüsün farklı yüzeylerdeki etkileşim süresini detaylı olarak inceleyen New England Journal of Medicine araştırma ekibi test sonuçlarını yayınladı.

Araştırma ekibinin yayınladığı verilere göre virüs; aerosollerde 3 saate kadar, bakırda 4 saate kadar, kartonda 24 saate kadar, plastik ve paslanmaz çelikte 2-3 güne kadar tespit edilebiliyor.

LgcUyP.png

Araştırma ekibinden Lloyd-Smith, erken tanının önemine vurgu yaparken virüsün yapısının, enfeksiyonun erken aşamalarında tespit edilmesini son derece zor hale getirdiğini çünkü vakaların çoğunun enfekte olduktan sonra beş gün veya daha uzun süre hiçbir semptom göstermediğini söylüyor.

Lloyd-Smith, sürekli olarak temas edilen yüzeylerin temizliğinin önemli olduğunu ve mümkün olduğunca el temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.
Kaynak: Donanımhaber

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tür korona virüsünün havadan bulaştığına dair iddiaları yalanladı. DSÖ’nün Twitter hesabından yayımlanan bilgi notunda, “Covid-19 havadan bulaşmıyor” denildi.

Paylaşımda, “Korona virüsü çoğunlukla enfekte bir kişinin öksürmesi, hapşurması veya konuşması sırasında ortaya çıkan damlacıklar yoluyla bulaşıyor” denildi.

DSÖ, “Kendinizi korumak için başkalarıyla aranıza 1 metre mesafe koyun, yüzeyleri sık sık dezenfekte edin, ellerinizi yıkayın ve ovalayın, göz, ağız ve burnunuza dokunmayın” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://twitter.com/WHO/status/1243972193169616898

Kanal İstanbul için ve başka şeylere gelince bütçe var ama Türk halkına gelince bütçe yok kapatalım gidelim türkiye cumhuriyetini olsun bitsin :)

Evden çıkmayalım iyi güzel diyorlar. Ben esnafım aylık kapıyı açmasam, kredilerim dahil 14.800TL ödemem var. Ben bunu nasıl ödeyeceğim? Öteleme-iteleme yapalım dediler, şartları sağlamaya çalışırsam; şuan ki durumdan daha kötü hale getiriyorum.

Marketi, 09:00-21:00 arası açmamıza izin veriyorlar. Benim sattığım, alkol-sigara zaten onu da bu krizde içen yok. İndirdim kepenkleri, günlük 30-40TL iş yapacağıma; elektrik yakmam en azından.
Barımız var. İlk orayı kapattılar. Kepenkleri indirdik.
Restoranımız var. Orayı da kapattılar. (Sadece paket servise izin veriyorlar, 3-5 sipariş için beklemeye değmez. Aşçıya ayrı para, paketçiye ayrı para, benzine ayrı para, yakılan tüpe kadar zarar.) Aynı şekilde kepenkleri indirdik.
Kiracılarımız var. İki tanesini, ücretsiz izine göndermişler adam baktı suratıma ne yapayım kardeşim diyor ki haklı. Diğeri desen zaten perişan. Ne yapayım canını mı alayım?

Şuan gelen para:0, birikmiş para:0, gider: sayamayacağım kadar fazla.

Her şey tamam, ama krediler gecikmede; kartlar desen arka arkaya patlıyor. 3-5 kuruş ile, dökme değirmen suyu ile iş çevireceğiz diye uğraşıyoruz zaten. Devletin, vatandaşı bu halde ise acilen bir çözüm üretmeye çalışmaları gerekiyor.

Sezonluk çalışan arkadaşlarım var. Adamlar, yazdan arttırdıklarını kışın yediler. Bu ay kredi kartı vs. idare ettiler, önümüzdeki ay? Sonraki ay? Elektrik, su, kira, beslenme bunlar hep para tutan şeyler.

Türkiye, gelişmekte olan ülke kategorisinde. Kaynakları sınırlı. Bunu, bilinçli olan herkes biliyor zaten. Fakat, bu bana ve devlete büyük bir ders oldu. Umarım, daha kötü günler gelmeden bir çözüm yolu buluruz.

Herkes, sağlıcakla kalsın. Bir metre kuralına uymayı ihmal etmeyin arkadaşlar.

Evden çıkmayalım iyi güzel diyorlar. Ben esnafım aylık kapıyı açmasam, kredilerim dahil 14.800TL ödemem var. Ben bunu nasıl ödeyeceğim? Öteleme-iteleme yapalım dediler, şartları sağlamaya çalışırsam; şuan ki durumdan daha kötü hale getiriyorum.

Marketi, 09:00-21:00 arası açmamıza izin veriyorlar. Benim sattığım, alkol-sigara zaten onu da bu krizde içen yok. İndirdim kepenkleri, günlük 30-40TL iş yapacağıma; elektrik yakmam en azından.
Barımız var. İlk orayı kapattılar. Kepenkleri indirdik.
Restoranımız var. Orayı da kapattılar. (Sadece paket servise izin veriyorlar, 3-5 sipariş için beklemeye değmez. Aşçıya ayrı para, paketçiye ayrı para, benzine ayrı para, yakılan tüpe kadar zarar.) Aynı şekilde kepenkleri indirdik.
Kiracılarımız var. İki tanesini, ücretsiz izine göndermişler adam baktı suratıma ne yapayım kardeşim diyor ki haklı. Diğeri desen zaten perişan. Ne yapayım canını mı alayım?

Şuan gelen para:0, birikmiş para:0, gider: sayamayacağım kadar fazla.

Her şey tamam, ama krediler gecikmede; kartlar desen arka arkaya patlıyor. 3-5 kuruş ile, dökme değirmen suyu ile iş çevireceğiz diye uğraşıyoruz zaten. Devletin, vatandaşı bu halde ise acilen bir çözüm üretmeye çalışmaları gerekiyor.

Sezonluk çalışan arkadaşlarım var. Adamlar, yazdan arttırdıklarını kışın yediler. Bu ay kredi kartı vs. idare ettiler, önümüzdeki ay? Sonraki ay? Elektrik, su, kira, beslenme bunlar hep para tutan şeyler.

Türkiye, gelişmekte olan ülke kategorisinde. Kaynakları sınırlı. Bunu, bilinçli olan herkes biliyor zaten. Fakat, bu bana ve devlete büyük bir ders oldu. Umarım, daha kötü günler gelmeden bir çözüm yolu buluruz.

Herkes, sağlıcakla kalsın. Bir metre kuralına uymayı ihmal etmeyin arkadaşlar.

Söylenecek çok şey var da Hakan şairin söylediği gibi "söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil".

BÜTÜN İLLERİMİZDE KORONA VİRÜS VAKASI GÖRÜLDÜ

Dün itibariyle bütün illerimizde artık bu virüsün olduğunu biliyoruz. O nedenle açıklamakta bir sakınca olmadığını düşünüyoruz.

İstanbul'da 8 bin 852, İzmir'de 853, Ankara'da 712, Konya'da 584, Kocaeli'de 410 vaka var.

Vefat edenlerin yüzde 80'i 60 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlar.

Koronavirüs nedeniyle İstanbul'da 117, İzmir'de 18, Kocaeli'de 8, Ankara ve Konya'da 7 kişi hayatını kaybetti.

Enfekte olan sağlık çalışanı sayısı 601

Her geçen gün pozitif çıkan vaka sayımızın fazla olduğunu sağlık personelimizde söylemek istiyorum. 601 kişi. Bütün sorumluluk bu arkadaşlarımızın omuzunda."​

Geri