• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

[DERS - 3] Microsoft SQL Query Nedir? Nasıl Kullanılır?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan pureLove
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

pureLove

future awesome
ViP Üye
Aktiflik
K.Tarihi
29 May 2009
Puanı
787
21obwad.png

"[DERS - 1] Microsoft SQL Giriş & Database Oluşturmak & Tablo Oluşturmak" adlı konumuzda DB oluşturmayı öğrenmiştik. Bu derste, oluşturulan DB ve Tablo üzerine, query aracığı ile komut vermeyi öğreneceğiz. (Ben bir tabloda bulunan, bir satır için örnek verdim. Bu yapılan işlemi, manüel olarak yapabilirsiniz fakat query toplu işlemlerde hayat kurtarabilir.)
maxayrac1.png

Query nedir?: SQL komutları aracılığı ile yazılan komutlara query denir. SQL komutları gibi, querylerde standarttır. Neredeyse, tüm programlama dillerinde ve veritabanı programlarında aynı kalıpta kullanılır.
maxayrac1.png

Query nasıl kullanılır?

(Örnek olarak, [DERS - 1] Microsoft SQL Giriş & Database Oluşturmak & Tablo Oluşturmak konusunda, oluşturulan database ve tablo üzerinde query ile veri silme yapalım.)

Tablonun önceki hali;

flc8k8.jpg

maxayrac1.png

Öncelikle SQL'e giriş yapın ve DB'nize, tıklayıp; New Query(CTRL+N) yolunu izleyin.

2en2lnk.jpg

maxayrac1.png

New Query penceresi karşımıza gelecek. Bu alana gerekli SQL Komutunu yazın. - SQL COMMANDS LIST
Ben, silme komutunu yazacağım. Artından "Execute!" butonuna basın.
(Aşağıdaki kod çalıştırıldığında; "maxigame_uyetablosu"nda bulunan, "UyeNo"su "3" olan satır silinecektir.)

vf84qo.jpg

maxayrac1.png

Komut doğru ve işlem başarı ile gerçekleşti ise aşağıdaki gibi messages penceresine uyarı belirir.

15ed941.jpg

maxayrac1.png

Ve aşağıda tablonun son halini görüyorsunuz.

n4aal5.jpg

Son düzenleme:
Geri