• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Destek Karakterleri, Bölüm 1: Sona

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan KaoZ
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

KaoZ

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
14 Tem 2009
Puanı
152
27xhyr9.png

Merhaba arkadaşlar, son zamanlarda rehber konularını artırma gibi bir girişimi oldu sitenin, bende destekte bulunmak istedim. İlk olarak kendimden bahsederek başliyim rehbere. Yaklaşık olarak üç senelik lol oyuncusu, bir buçuk senelik destek oyuncusuyum. Yeterince deneyim kazandığımı düşünüyorum ve elimden geçmeyen destek herosu nadir. Hatta bilenleriniz var, naut ve voli gibi jungle karakterleriyle bile support oynamışlığım var, kendime güveniyorum açıkçası. Sezon 3, inadım yüzünden plat 2 aşamasında bitirdim. Şu anda her hangi bir profesyonel takıma mensup değilim ve açıkçası olmayıda düşünmüyorum. Sahip olduğum yegane 1-2 ADC ile challenger olmak hedefim, bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere challanger support 2 tane var oyunda şuanda.

Ayrıca belirtmek istiyorum ki bu rehber kendi deneyimlerime ve gözlemlerime dayalı bilgileri/tavsiyeleri içerir !!!

maxicon1.png

TANITIM

Sona oyundaki eski destek karakterlerinden biri olmakla birlikte, bir oyuncunun yanında olmasını istediği hemen her özelliğe sahip bir karakter; Harass, sustain, buff ve olmazsa olmazımız crowd kontrol. Amumu gibi, oyunun seyrini bir anda değiştirebilicek muhteşem bir ultimate sahibi ayrıca. Fakat bu kadar eski olmanın ve bu kadar fazla avantaja sahip olmanın bir eksisi olarak çok fazla nerf yemiş bir karakter ve ne yazıkki, son yamadan sonra, oyundaki en squishy, yani zayıf ve kolay öldürülebilir karakter olmuştur. Kolay hedef olmasının yanı sıra kendisini koruyabiliceği hiç bir skili yoktur açıkçası. Bu yüzden oynarken normalden biraz daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Artıları;

• Oyundaki en iyi haras karakterlerinden biri.
  • Heali sayesinde sustain oldukça yüksek.
  • Doğru kullanıldığı takdirde, nunu kadar beter slowu var.
  • Alan stun.
  • Damage'i azımsanmayacak kadar fazla.

Eksileri;

• Aşırı squishy bir karakter.
  • Aktif oynandığı zaman fazla mana harcayan bir karakter.
  • Takım savaşlarında ultisini attıktan sonra çok efektif değil.
  • Late game, ADC koruma bakımından biraz zayıf. Hatta hiç önermem sonayı bu iş için.

maxicon1.png

SKILL DAĞILIMI ve AÇIKLAMALARI

Öncelikle sahip olduğunuz skilleri, yani yetenekleri açıklamakla başlayalım.

160e7i9.jpg

(Passive) Power Chord: Üç skill kullandıktan sonra, Sona'nın bir sonraki basic atack (normal vuruşu) extra 13/20/27/35/43/52/62/72/82/92/102/112/122/132/147/162/177/192 magic damage (büyü hasarı) verir ve kullanılan son skili göre ek bir etki yaratır. Ayrıca Sona başka bir skill kullandığında öncekinin etkisi 1 saniye kalır ve diğer skilleri cooldown 0.5 saniye azalır. (Son kısmı yanlış biliyor olabilirim.)

Sonayı sona yapan yegane pasif ama çoğu zaman oyuncular tarafından verimli bir şekilde kullanılmıyor. Kullanılan en son skile göre gösterdiği etki değişebiliyor ve bu sonayı çok farklı şekilde kullanmaya olanak sağlıyor. Aşağıda her bir etki, gerektirdiği skilin altında yazıyor. Ayrıca Power Chord spell shield, banshee (bildiğim kadarıyla), Sivir'in kalkanı gibi skilleri ve itemları bozabiliyor. Kulelere inhibitörlere ve nexusa fazla damage burabilirsiniz pasif ile fakat özel etki işlemez onlara, sadece damage.
---------------------------------------------

27xj69z.png

(Q Skili) Hymn of Valor

Aura: Sona Q skilini kullandığı zaman şarkı aktif hale gelir ve yakındaki dost şampiyonlar bonus AD ve AP kazanır. Skill aktif kaldığı sürece etkisi devame eder.

Bonus AD&AP Oranı: 4/8/12/16/20
Etki alan çapı: 2000

Active: Sona belirli bir alanda bulunan iki düşmana (şampiyonlar öncelikli) hasar verir.

Harcanan Mana: 45/50/55/60/65
Etki alan çapı: 1400
Cooldown: 7 saniye
Magic Damage (Büyü Hasarı): 50/100/150/200/250 (+0.5 AP)

Power Chord Etkisi: İki katı büyü hasarı verir (+%20AP)

Sonanın bahsettiğim haras yeteneği direk bu skillden geliyor. En güzel yanı ise, skillshot değil direk alan içindeki iki rakibe vurması. Ayrıca yanındaki dost şampiyonlara fazladan AD ve AP vermesi onu ideal destek karakteri yapan ayrı bir özelliği. Eğer Q skilini bir kere kullanırsanız şarkı aktif kalıyor ve pasif olarak buff'tan yararlanabiliyorsunuz. Özellikle hem AP hem AD'den güçlenen ADC karakterleri ile çok güzel uyum sağlıyor (bkz. Ezreal).

Eğer üçüncü kullandığınız skill Q skiliniz olursa, normal saldırınızın hasarına ilaveten iki katı büyü hasarı vericek pasifiniz belirtildiği oranda ki bot lane de ADC lerin korkulu rüyası bir skilldir. Üstüne üstlük başka bir avantajı da yeni gelen item ile uyumu, "Spellthief's Edge". Eşyayı anlatmam gerekirse kısaca, rakibe vurdukça ekstra gold kazanıyorsunuz. Tek bir rakip için altın gelirinde 10 sn cooldown var fakat sizin Q nuz iki rakibe aynı anda vurmanıza olanak veriyor ve bu da sizi kısa zamanda zengin etmeye yetiyor açıkçası. Verdiği AP cabası !! Genelde oyunlarımın büyük bölümünde ilk bu skill fullemeyi tercih ediyorum.
-------------------------------------------

28vtz50.png

(W skili) Aria of Perseverance

Aura:
Skill aktif olduğu sürece yakındaki dost şampiyonlar Armor ve Magic Resist (Zırh ve Büyü Direnci) kazanır.

Bonus Armor ve Magic Resist oranı: 6/7/8/9/10

Active: Skill kullanıldığında belirli bir alandaki 1 dost şampiyon (en çok hasar almış) ve Sona belirli oranda iyileşir ve 3 saniyeliğine ek Armor ve Magic Resist kazanırlar.

Harcanan Mana: 60/65/70/75/80
İyileşme oranı: 40/55/70/85/100 (+0.25 AP)
Bonus Armor ve Magic Resist: 6/7/8/9/10

Power Chord Etkisi: Saldırılan rakibin verdiği hasarı 3 saniyeliğine %20(her 100 AP için +%2) oranında azaltır.

Bu skill ise sonanın sustain skili, yani lanede daha fazla süre ile kalmanızı sağlayan skill. Ayrıca bonus olarak verdiği Armor ve Magic Resist, haras yaparken işinizi fazlasıyla kolaylaştırır. En yakındaki en çok hasar alan kişi iyileştirme olayı ise yüzde üzerinden işler, yani yüzde olarak en fazla hasar alan rakibi iyileştirir, rakamsal olarak canı en az olanı değil.

Power Chord etkisi ise aslında gerçekten çok işe yarayan fakat çok kullanılmayan bir etki. Şahsen ben haras yapıcağım zaman Q etkisini kullanmam. Nedeni ise karşı tarafın da boş durmayıp haras yapıcak olması. Hem heal basıp, hem iki kat armor ve magic resist alıp, üstüne rakibin hasarını düşürerek haras yapmak varken, saf hasara odaklanmak gereksiz benim açımdan.

Genelde ikinci olarak fullediğim bir skill fakat bazı istisnalar var tabiki ilk önce bu skili fullediğim. Mesela karşıda caitlyn, lulu, blitz gibi gerçek anlamda uyuz ve baş belası şampiyonlar varken hiç riske girmeden bu skill maxlıyorum ben.
------------------------------------------------------

2z87ndf.png

(E Skili) Song of Celerity

Aura: Belirli alan içindeki dost şampiyonlar haraket hızı kazanır.

Bonus Haraket Hızı: 4/8/12/16/20
Etki Alanı Çapı: 2000

Active: Yakındaki dost şampiyonlara hareket hızı kazandırır.

Harcanan Mana: 65
Etki Alanı Çapı: 2000
Hareket Hızı: 4/6/8/10/12% (Her 100 Ap için +2%)

Pawor Chord Etkisi: Saldırılan rakip 2 saniye boyunca 40% (Her 100 AP için %4) yavaşlar.

İşte bu skill Sonada en sevdiğim özellik, her ne kadar çoğu rehberde çok geç açılsada. Kesinlikle dash skili olmayan karakterler için %100 counter (Bkz. Udyr, Volibear, Singed). Üstüne üstlük doğru kullanıldığı taktirde nunu kadar başa bela bir slow olabiliyor, üst üste 2 slow. Gank hazırlamak için bundan daha iyi bir skill olamaz, genellikle ulti kullanmadan önce slow atmayı seçiyorum, kaçırma ihtimalini minimuma indirmek için.

Ayrıca unutmamak lazım aktif skili yüzde üzerinden hız veriyor, merak etmeyin kaçabilicek kadar hızlanıyorsunuz. En son fullediğim bir skill, şimdiye kadar hiç ilk veya ikinci fullediğim olmadı.
--------------------------------------------------------------------

jl3src.png

(R Skili) Crescendo

Sona belirli bir (düz) alandaki tüm rakipleri 1.5 saniye boyunca dansettirir ve büyü hasarı verir.

Harcanan Mana: 100/150/200
Cooldown: 140/120/100 saniye
Etki Alana: 1000
Büyü Hasarı: 150/250/350 (+0.5 AP)

İşte sonayı sona yapan yegane ulti. Doğru kullanıldığı zaman tüm takımı 1.5 saniye boyunca (azaltma olmadıgı sürece) kitleye bilen ve oyunu çevirebilicek bir ultimate. Ve mutlaka ama mutlaka Sonaya cooldown reduc itemlar kasılmaya özen gösterilmeli. Late game, yaklaşık 1 dk cooldownu olan alan ultinizin olması ne demek !? Her takım savaşında gg !!!

Lütfen ama lütfen ama lütfen ama lütfen, mid gamede, şu ultinizi, 1 kişi için atmayın !! Zaten tek başınıza birine dalmıyıcaksınız, eğer yanınızdaki ile kesemiyorsanız, bırakın gitsin kill önemli değil. Önemli olan karombollerde çıkabilicek takım savaşlarına hazırlıklı olmak ve ADC korumak bunu unutmayın. ADC alıcağı 1 kill, takım savaşında yapılabilicek ACE yanında bir hiç !!
--------------------------------------------------------------

Skill dağılımına geçelim şimdi. Kesin ve garanti bir skill dağılımınız olmamalı benim gözümde. Karşınızda ki rakibe göre farklı şekilde geliştirebilirsiniz skillerinizi. Fakat klasik olarak, oyunlarımın %80 gibi büyük çoğunluğunda kullandığım sıra;

25slt2b.png

Çoğu rehberde E skili çook sonra açıyorlar fakat benim gözümde çok büyük bir hata. Sizi çok zor durumlardan çok rahat bir şekilde kurtarabilicek inanılmaz kullanışlı bir skill ve ilk 3 level içinde açılmalı diye düşünüyorum.

maxicon1.png

MASTERIES (KABİLİYETLER)

Benim kullandığım Kabiliyet sayfası aşağıdaki gibi.

20q0yol.png

Rehberin bu kısmını şuan için boş bırakıyorum. Daha müsait olduğum ve PS tekrar yüklediğim zaman tek tek kabiliyetleri neden aldığımı açıklıyıcam ama paintten gerçekten çok zor kusura bakmayın arkadaşlar.

maxicon1.png

ITEM LIST

Arkadaşlar kusura bakmayın tekrardan kısıtlı zaman ve photoshop eksikliği nedeniyle şimdilik sadece itemları düz veriyorum. Üstündeki yazılardan zaten neyin ne olduğunu anlarsınız, en kısa zamanda itemları tek tek neden aldığımızı açıklıyıcam merak etmeyin.
----------------------------------------------------------------------------------------------------

dza3xh.png

Başlangıç olarak aldığımız itemlar. Ben genelde mavi olan + 2 HP potion + 1 ward + Sarı Trinket ile başlıyorum. Masteries sayesinde aldığınız 2 HP pot zaten mana ve hp veren kurabiye halini alıyor oyunda, sıkıntı yaşamadan haras yapabiliyorsunuz. İtem ve masteries den gelen bonus goldlar ile kısa zamanda item tamamlayabiliyorsunuz. Eğer agresif bir lane oynarsanız topladığınız paraya inanamazsınız ki çok iyi hatırlıyorum ilk base gidişimde direk mikael almıştım.

Sarı olan başlangıç itemı, siz lanede durduğunuzda yanınızda ölen her minion için size para verir. Tabi siz kesmemeniz lazım ama bu itemı almamızın sebebi bu değil, tamamen cooldown reduction özelliği için alıyoruz !! Ayrıca son hali shurelia oluyor unutmamak lazım.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

34s0zvc.png

Evet, ilk base döndüğünüzde alabiliyor olmanız gereken itemlar. Tabiki hepsini bir anda alamazsınız mükemmel bir ilk 10 dk geçirmediyseniz. Size kalmış olay, eğer bot lane çalı kontrolleri rakip elindeyse, sürekli ward almakta sıkıntı çekiyorsanız direk ward itemı ile dönebilirsiniz. Veya karşınızda leona, morgana gibi uyuz cc sahibi karakter varsa direk mikael çıkmak için chalice alabilirsiniz. Başlangıç itemınızı da yükseltmeyi unutmayın.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

709mcn.png

Eveet, Sonanın zort dediği yere geldik. Bu raddede mutlaka sahip olmanız gereken itemlar bunlar. Ayakkabı seçiminizin mutlaka Ionian boots olması lazım, tekrar söylüyorum kırılma noktanız cooldown reduction !! Mikael ise olmazsa olmazınız çünkü yeni çıkan hemen her şampiyon carrylere yapışabilme özelliğine sahip, unutmayın ADC size emanet ve ultinizi attıktan sonra itemlarınızı kullanmaya başlıyıcaksınız.

Kinglegem almamızın sebebi, biraz daha fazla cooldown reduction için. Olaki başlangıç itemınızı ap veren mavi item seçtiniz, eksik kalan reduction burdan tamamlayabilirsiniz ama illaki birşeye dönüştürmenize gerek yok tamamen size kalmış birşey.

Mavi olan başlangıç itemı carry korumanıza daha fazla yardımcı olur çünkü verdiği slow azımsanmayacak derecede güçlü ve alan...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

dvk6s4.png

Baktınız oyun late gidiyor, ne yapsak ne yapsak, parada birikti baya, yeni patch sonrası warda yatırım yapmanın da bir anlamı yok ward itemınız olduğu sürece. E iyi o zaman biraz daha oyunda kalmaya, squishylikten kurtulmaya ve carry korumaya yönelik oynayalım. Yukardaki itemlardan birini veya ikisini, rakibe göre alabilirsiniz.

Omen, jax gibi azmanları yavaşlatmak, sakinleştirmek ve sindirmek için bire bir bir item. Tabiki size dalmak gibi bir *****lık yapmaz, ki yaparsa işiniz çook daha kolaylaşır, ama aktifi bile yeter.

Solari ise klasik, ADC yanında durucaksınız, gerektiğinde shield vericeksiniz. Ayrıca W skiliniz ile birlikte DEHŞET bir aura defans verebilirsiniz takımınıza.

!?!?!?! Gunlet !?!?!?!? Tamamen slow amaçlı, başka hiç bir amacı yok. Sona, sürekli skill kullanan bir karakter ve cooldownları bu build ile late game tam istenilen kıvama geliyor. Biraz mana ve utility ile ohh tadından yenmez. Tek yapmanız gereken adc koşanların ayağını kaydırmak (!)

Baktınız karşı takımda ADC ve APC kastı baya, burda tamamen kendinizi düşünüceksiniz artık, arada kaynama ihtimaliniz çok çok çok çok yüsek. Ve genelde bu oyuncuların çoğu, squishy gördüğü hedefi, daha doğrusu bir anda yüksek miktarda damage yiyen kişiyi kendine av bellerler. Tek yapabiliceğiniz zaman kazanmak ne yazıkki. Thorn ve Visage bunun için.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Tekrar söylüyorum itemlar açıklamalarıyla birlikte detaylı anlatılıcaktır tekrar.

Bu genel olarak benim tercih ettiğim liste, siz oyunun gidişatına göre kendinize farklı itemlar alabilirsiniz tabiki. Mesela aura gameplay önem veriyorsanız kendinize abbys bile alabilirsiniz, yeri geldiğinde morello bile inanılmaz derecede etkili olabiliyor ayrıca unutmayın !!

maxicon1.png

KİM KİME DUMDUMA !!!

maxicon1.png

SON SÖZ

Evet arkadaşlar rehberin sonuna geldik, tekrardan eksik kalan yerler için özür diliyorum ama paint ile hazırlaması çok uzun zamanımı aldı bu kadarını bile. Yoruldum ve olduğu kadını paylaşmak istedim. Kesinlikle böyle kalmıyıcak merak etmeyin. Bir üstteki bölüm çok daha detaylı olduğu için PS olmadan olmaz üzgünüm. Anlıyıcağınız üzere lane eşleşmelerinden bahsedicem...

Sormak istediğiniz sorular olursa konu altından "tartışmaya sebep olmayacak şekilde" sorabilirsiniz. Ve unutmayın bunların hepsi "benim şahsi görüşüm ve tecrübelerim", o yüzden sunun yerine sunu alman daha iyi olur gibisinden yorumlar gereksiz çünkü değişiklik olmıyıcak rehberde.

Bu raddeden sonra da Riot çalışanlarına selam (!) gönderiyorum, biraz daha nerf lazım buna becerememişsiniz =)

AYRICA; yarışma için bu kadar uğraşmıştım ve iptal edildi. Açıkçası fazla üzüldüm...

ama kaan bunları ben hazırlayacaktım başım ağrıyor birkaç gündür uğraşamıyorum eziyorsunuz beni ama :D gerçi mainin support olsun o kadar !

Ciddi düşünüyorsan o bölüme yetki verebilirim sana ;)

GT-I9500 cihazımdan gönderildi

O support sen baska bolumlerde o bölümü canli tutun kimsede olmayan rehberleri acin bana yeter :)

GT-I9500 cihazımdan gönderildi

E skillinin geç açılma sebebi varus gibi yanında burst verebilen tek skill ile champler varsa yanında açılması gereksiz olduğunu söylemişti streamde " GG Edward" mantıklıda aslında o e skill'i çoğu proya görede başlarda gereksiz onun yerine adc'ne ad verirsin vayne gibi bişey varsa karşında %20'ye yakın can götürebiliyorsun 5 levelde yeni ap itemi ile beraber

E skillinin geç açılma sebebi varus gibi yanında burst verebilen tek skill ile champler varsa yanında açılması gereksiz olduğunu söylemişti streamde " GG Edward" mantıklıda aslında o e skill'i çoğu proya görede başlarda gereksiz onun yerine adc'ne ad verirsin vayne gibi bişey varsa karşında %20'ye yakın can götürebiliyorsun 5 levelde yeni ap itemi ile beraber

O adamlari seviyorum, ama acikcasi pek begenmiyorum yontemlerini... Ayni halti nunu icinde yiyorlar, Q acmiyorlar lanede full slow ve atk speed gidiyorlar, iyi mi oluyor !? Tartisilir. Cunku kendi sustaini azaltiyor ama oynayandan oynayana degisir.

Edwars dedigi de mantikli dedigin gibi, ayrica varusun kendisinde de slow var cok sikinti yaratacagini sanmam gec acmanin. Ama dedigim fibi adam kovalarken, gank icin ortam hazirlarken inanilmaz ise yariyor ve bence burst damage kiyasla goze alinabilicek bir fedakarlik.

O adamlari seviyorum, ama acikcasi pek begenmiyorum yontemlerini... Ayni halti nunu icinde yiyorlar, Q acmiyorlar lanede full slow ve atk speed gidiyorlar, iyi mi oluyor !? Tartisilir. Cunku kendi sustaini azaltiyor ama oynayandan oynayana degisir.

Edwars dedigi de mantikli dedigin gibi, ayrica varusun kendisinde de slow var cok sikinti yaratacagini sanmam gec acmanin. Ama dedigim fibi adam kovalarken, gank icin ortam hazirlarken inanilmaz ise yariyor ve bence burst damage kiyasla goze alinabilicek bir fedakarlik.

Oyuncuların oynayış tarzına göre açılıyor genellikle sustain skilleri - fiddle'dada w açmıyorlar en açıyorlar

Haftasonu listeyi tamamlıyorum, üstüne ikinci bir support rehber açıyorum.

Geri