• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Donanimcilar i5 7600k vs i7 6700k karsilastirma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Gravity
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Gravity

Yönetici
Aktiflik
K.Tarihi
14 Nis 2009
Puanı
715
Evet donanimci fps'ci gamer arkadaslar,iki adet islemcimiz var i5 7600k mi i7 6700k mi ?

Olasi özellikleri hemen hemen ayni bu yuzden kararsiz kaliyorum,oc yapmayi dusunmuyorum,kafa karisikligina son vericek cevaplar bekliyorum tesekkurler simdiden.

Evet donanimci fps'ci gamer arkadaslar,iki adet islemcimiz var i5 7600k mi i7 6700k mi ?

Olasi özellikleri hemen hemen ayni bu yuzden kararsiz kaliyorum,oc yapmayi dusunmuyorum,kafa karisikligina son vericek cevaplar bekliyorum tesekkurler simdiden.
Tek çekirdek performansları hemen emen aynı ise i7 olanını öneririm çünkü onda 4 fiziksel 4 sanal olmak üzere 8 adet çekirdek var fakat i5'de sadece 4 fiziksel çekirdek var. Ama i5'de 'tek çekirdek' performansı bir tık üstte ise onu almalısın oyunlarda daha çok fps alırsın :)

İntel alacağım diyorsan şimdi alma biraz bekle öyle al. :D Elinde var ise 7600K yı kullan

7000 serisi Kaby Lake daha yeni bir teknoloji. Fakat performans olarak i7 8 thread bir işlemci. Normal kullanım için i5 7600K seçerdim. Fakat i7, multi-core 'da %10 civarı daha hızlıymış. İkisi arasından tercihim 7600K olurdu.

7000 serisi Kaby Lake daha yeni bir teknoloji. Fakat performans olarak i7 8 thread bir işlemci. Normal kullanım için i5 7600K seçerdim. Fakat i7, multi-core 'da %10 civarı daha hızlıymış. İkisi arasından tercihim 7600K olurdu.

Furkan bana sen lazimmsin, simdi bakiyorum ikisi arasinda fark yok gibi duruyor, kimi sonuclarda i7 6700k ön planda fiyati hala daha pahali,ancak bir cok sonucta ozellikle gaming icin i5 7600k ön planda,videolarda kiyaslara bakiyorum yabanci forumlarda i7 6700k ile yüksek fps alinmis, biri skylake guncelleme gelmiyecegi, kaby lakelerin daha iyi olacagi söylenir bana akil ver cok arada kaldim

Sence sanal belleğin oyun icinde fps arttirmasi bu kadar fark yaratirmi ?

Son düzenleme:
Furkan bana sen lazimmsin, simdi bakiyorum ikisi arasinda fark yok gibi duruyor, kimi sonuclarda i7 6700k ön planda fiyati hala daha pahali,ancak bir cok sonucta ozellikle gaming icin i5 7600k ön planda,videolarda kiyaslara bakiyorum yabanci forumlarda i7 6700k ile yüksek fps alinmis, biri skylake guncelleme gelmiyecegi, kaby lakelerin daha iyi olacagi söylenir bana akil ver cok arada kaldim

Sence sanal belleğin oyun icinde fps arttirmasi bu kadar fark yaratirmi ?

Aslında ikisi birbirine çok yakın olduğu için FPS 'nin farklı olması 100 'lerce farklı değişkene bağlı olabilir. i5 'de 630 GPU varken, i7 'de 530 var. Yani aslında ikiside aynı performans verir fakat aradaki tek var seri farkı. Birisinin GHZ, RAM, Thread sayısı vs. fazla olması onun daha iyi olacağı anlamına gelemeye biliyor. Birisiyle OC ile performans alamayacakken, çarpan kilidinin açık olanı ile alabilirsin. Yada 4 Ghz olan teoride hızlı görünse bile, teknolojisinin yeni olup 3.5 de çalışan daha iyi performans verebilir vs. Piston, motor hacmi, sıkıştırma oranı, motor gücü, tork, vs. yüzlerce sebep gibi bu da aynı olay. :D Bu yüzden hiç kafa patlatmaya gerek yok direkt en son çıkan teknoloji daha idealdir. Fakat çok acelesi yoksa 8th Gen. Coffe Lake serisini beklemekte fayda var. :D

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-6700K-vs-Intel-Core-i5-7600K/3502vs3885

Aslında ikisi birbirine çok yakın olduğu için FPS 'nin farklı olması 100 'lerce farklı değişkene bağlı olabilir. i5 'de 630 GPU varken, i7 'de 530 var. Yani aslında ikiside aynı performans verir fakat aradaki tek var seri farkı. Birisinin GHZ, RAM, Thread sayısı vs. fazla olması onun daha iyi olacağı anlamına gelemeye biliyor. Birisiyle OC ile performans alamayacakken, çarpan kilidinin açık olanı ile alabilirsin. Yada 4 Ghz olan teoride hızlı görünse bile, teknolojisinin yeni olup 3.5 de çalışan daha iyi performans verebilir vs. Piston, motor hacmi, sıkıştırma oranı, motor gücü, tork, vs. yüzlerce sebep gibi bu da aynı olay. :D Bu yüzden hiç kafa patlatmaya gerek yok direkt en son çıkan teknoloji daha idealdir. Fakat çok acelesi yoksa 8th Gen. Coffe Lake serisini beklemekte fayda var. :D

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-6700K-vs-Intel-Core-i5-7600K/3502vs3885

Sadece islemideki kararsizligimiz kaldi,is bitti aslinda, simdi bu sonuclarda yeni sistem gaming icin %96 lik bir performans vermis,teknik özelliklerde geride kalmis nasil %4lük bir artisla gecmis,oc hesabi göz önünde bulundurularak mi ? Bizimde oc yapilmiyicagimizi dusunursek ne önerirsin

Tabii ki dediğim gibi '17 serisi yine. :D Mümkünse i7 7600K. Dediğim gibi şahsi görüşümdür. Kaç GHz verdiği pek umrumda değil aslında. Bende i7 4720HQ var, sürekli %60 dan yukarı cikarmam oyun oynamayacaksam. Çünkü gereksiz ısınma, güç tüketimi, fan sesi vs. vs. Günlük kullanım için 1.5 - 2 GHz uygun ve sessiz bir seviyedir. Yani hızın çokta bir önemi yok, bütün marifet GPU da. :)

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Tabii ki dediğim gibi '17 serisi yine. :D Mümkünse i7 7600K. Dediğim gibi şahsi görüşümdür. Kaç GHz verdiği pek umrumda değil aslında. Bende i7 4720HQ var, sürekli %60 dan yukarı cikarmam oyun oynamayacaksam. Çünkü gereksiz ısınma, güç tüketimi, fan sesi vs. vs. Günlük kullanım için 1.5 - 2 GHz uygun ve sessiz bir seviyedir. Yani hızın çokta bir önemi yok, bütün marifet GPU da. :)

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Ama bak i5te var 7600k : ) i7 6700k bulabiliyorum xchat mi oldu yoksa :D

- - - Güncellendi - - -

7600 K kullan derim.

Biraz acarsak iyi olur

pc toplatırken i7 olsun diye diretmiştim toplayan kişiye ki işinin uzmanı biri bana verdiği cevap ''paran bol ise sıkınyı yok aynı işi yapacaklar sonuçta " demişti. beni i7 den vaz geçirmişti.

Ryzen 1600X vs i5 7600K
4G22nG.png

Tekli çekirdekte i5 7600K[3.8Ghz] %6 daha iyi.
Çoklu çekirdekte Ryzen 1600X[3.6Ghz] %87 daha iyi.

%6 lık kısım oyunda kaç FPS e denk gelecek. önemli olan kısım o. Hem oyun oynayıp hemde farklı işlemler yapmak istiyorum diyorsan Ryzen 1600X biçilmiş kaftan. Fakat sadece oyunumu oynarım diyorsan i5 7600K alabilirsin. DX12 ile birlikte artık çoklu çekirdekte önemli hale geldi geleceğe dönük düşün.

Bütçen nedir ?

Kardeşim demin yorumunu sildim,sen satış konunu ayrıca aç,sistem topladığımıda nerden çıkardın

Sorduğum tek şey i7 6700k mı i5 7600k mı , normal şartlarda bu sorulmaz i7 tabiki üstündür.

Arasında nesil farkı var, biri skylake diğeri kaby lake,bunun farkını bilen,kullanan kullanıcı yorumu arıyorum

Çoklu işlemci düşünmem gerekiyorsa teşekkür ederim i7 değerlendireceğim iyi forumlar.

Kardeşim demin yorumunu sildim,sen satış konunu ayrıca aç,sistem topladığımıda nerden çıkardın

Sorduğum tek şey i7 6700k mı i5 7600k mı , normal şartlarda bu sorulmaz i7 tabiki üstündür.

Arasında nesil farkı var, biri skylake diğeri kaby lake,bunun farkını bilen,kullanan kullanıcı yorumu arıyorum

Çoklu işlemci düşünmem gerekiyorsa teşekkür ederim i7 değerlendireceğim iyi forumlar.
Ben sana en başta da dedim. Eğer ki sistem topluyorsan bekle hiç alma. Neden mi? İntel şuan i5 lerde 4 Çekirdek veriyor. i7 4/8 veriyor. 8 nesil ile i5 6 çekirdek olacak i7 6/12 olacak daha fazla çekirdek için beklenir.

i5 7600K getirisi daha yeni teknolojilere imkan veriyor. 4K gibi VR gibi teknolojileri destekliyor. Keza üretim mirarisin de Tick-Tock 14NM geliştirilmiş 3 aşama ile daha küçük zar alanında daha fazla transistör yer alıyor, Optimize edilmiş bir üretim düzeyinden geçtiği için OC konusunda daha iyi bir performans sunuyor.
İki işlemci de aynı PCI-e hat sayısına sahip.

i7 6700K > 4.0 > 4.2
i5 7600K > 3.8 > 4.2 çıkıyor.

iki mimari arasında sadece iyileştirme var, Çok büyük fark yok o yüzden Fiyatı ucuz olanı alman senin için daha iyi olacaktır. Beklerim dersen Caffe Lake bekle oda aynı Core mimarisi fakat yine 14 nm optimize üretim tabi ki işlemci çekirdek sayıları farklı olacak. Şuan aldığın i5 yerine o zaman i3 alabilirsin keza daha güçlü ve ucuz dahi olabilir.

Benim sattığım satmadığım önemli değil. Senin alıp almaman da önemli değil. Benim sana demek istediğim 4 çekirdekli CPU lar artık yetmiyor. Bence ona vereceğin para ile G4600 al daha iyi F/P açısından Çok acelen yoksa bekle.

rJBYq3.png

#Note# Mimari Core mimarisi Core 2 Duo lardan beri aynı mimari sadece üzerinde teknolojik gelişmeler ekleniyor. Optimizasyon vs yapılıyor. Değişik bir mimari yok hepsi temelde aynı. Skylake ile Kabylake arasında mimari fark yok sadece iyileştirme var daha iyi OC oluyor. 4K gibi codeleri CPU üzerinden mimari destekliyor gibi gibi yenilikler var. o yüzden Tek oyun oynayacağım ileride değiştiririm diyorsan 7600K yı al geç. Ama bana kalırsa şuan işlemci alma illa intel alacağım diyorsan.

Son düzenleme:
Çok dehşet verici bir fark yok, İnceleme videoları izlersen daha net anlayabilirsiniz üstad, Fiyat olarak geriye gitmedikçe halen i5 7600 ü tercih etmeni öneririm.

Geri