• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Dünyanın İlk Günü │Beyazıt Akman

Aktiflik
K.Tarihi
30 Tem 2009
Puanı
0
Kitabın Kapağı

Kitabın Konusu

Manisa'dan başlayıp İtalya'ya kadar uzanan Gutenberg’den Bellini ‘ye değin pek çok tarihi simayı bir araya getiren roman,Hristiyan-Müslüman ilişkilerine ve Doğu-Batı ikilemine dair pek çok şeyi yerinden sarsacak. Şövalyelerle yeniçeriler arasındaki çarpışmalar, nakkaşlarla Venedikli ressamlar arasındaki diyaloglar ve kültürlerle yürekler arasındaki gelgitlerle bezeli bu uzun soluklu aşk ve savaş romanı; çok uzun zamandır eksikliği hissedilen renkli ve görkemli bir imparatorluk panoraması sunuyor. Alexander’in aşkını Albertini'nin hüznünü ve Mehmet'in azmini film izlercesine, bir solukta okuyacak, bir daha unutamayacaksınız.

Yorumm
Ahh bendeki bu tarihi roman bağımlılığı gün geçtikçe artıyor. Okudukça daha fazla okuyasım geliyor. İstanbul’un fethinin hiç bu kadar ayrıntılı bir şekilde anlatıldığını ve okuduğumu hatırlamıyorum. Fatih Sultan Mehmet’in genç yaşta tahta çıkış zamanlarından başlayan serüveninde yetiştirilmesi için babası II.Murat tarafından gönderilen Molla Gürani ile aralarında geçen sohbetleri okuması çok zevkliydi. Ayrıca Venedikli seyyah Alberti'nin müşahedeleriyle topladığı Osmanlı toplumu anlatıldığı kısımlar heyecan vericiydi.Kitabı okurken yaşanan olaylar gözlerinizin önünde canlanacak derecede betimlemeler bulunmaktadır.Özellikle savaşın olduğu bölümlerde kitabı elinizden düşürmeyeceksiniz ve bitine kadar yerinizden kalkamayacaksınız.Tarihi roman okurken sıkılıyorum diyen arkadaşlar eminim ki Beyazıt Akman’ın anlatım tarzını sevip yanıldığınızı göreceksiniz.

Alıntılar
» Bir elinde kılıç, diğer elinde kalem olmadan ülke yönetemezsin, oğlum.
» Kılıç olmadan ceza olmaz, kalem olmadan medeniyet doğmaz."
» Molla Gürani tek cümle söyledi: "Kulun kulluğunu unutması köylü olsun, kral olsun insanın Hak'tan şaştığının göstergesidir." Mehmet tamamladı: "Hakk'a tapan köle ise Hak'tan şaşan imparatordan özgürdür."

5/5
Kendinizi üzmeyin, Kitabınızı okuyun
Bi kusurumuz olduysa affola

Geri