• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

ELO?ELO nedir açıklaması ve ne işe yarar...

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ZppY
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ZppY

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
21 May 2010
Puanı
1

Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle belirtmek isterim ki bu ELO muhabbeti sadece 30 lvl summonerlar için geçerlidir...30'un altındaki kişilerdede geçerli olabilir ancak bunu LoL daha açıklamadığından bilemiyoruz...

ELO Nedir?
ELO ilk olarak satranç turnuvalarında kullanılan bir derecelendirme sistemidir..Günümüzde online oyun turnuvalarında veya online oyunlarda kullanılır bu sistemle turnava düzenindeki takımlar puanlarına göre eşleştirilir...
LoL Ve ELO
Evet dananın kuyruğunun koptuğu yere geldik...ELO Ranked Game'lerde Aldığınız Winlere göre değişir.Farketmişsinizdir sizin yada başka birininde olabilir isminin altında Rating:12.. gibi 4 haneli bir puan yazar.Her summoner 30 lvle geldiğinde 1000 Elo ile başlar.Attığınız rankedda rakibinizin ELO'su ne kadar yüksekse ve yenerseniz ona göre bir değerde ELO alırsınız.Ancak sizden düşük ELO lu rakipleri yendiğinizde ise daha az ELO gelir.

****1200 ELOnun Altı Görülemez Bilinemez...

Diyelimki takım kurdunuz.5 Kişi ranked atacaksınız.Hepinizin ilk ranked game'i

1000x5/5 den ortalamanız 1000 ELO dur.Yani rakibinizde bu değere en yakın olan takım olacaktır.

Peki 2 kişi ranked arranged game kurdunuz.

Sizin ELO nuz
1000
Arkadaşınızın ise 1230 olsun
ortalaması 1115

Yani size gelecek takımın ELO Ortalaması buna yakın gelecektir ancak düşük ELO lu arkadaşınızdan dolayı rakibin ELO su muhtemelen 1200-1250 arasında olacak...
Anlayacağınız siz %40 ihtimalle kazanırsınız ancak rakibin şansı daha fazladır..

Hepimiz farketmişizdir bazı arkadaşlarınız yada siz iyi oynasanızda o kişilerle oyun atarken çoğunlukla kaybederiz...Bunun sebebi bu derecelendirme sistemidir...

Nasıl Hesaplanır?

Her oyuncu 1000 Elo ile başlar ancak altına düşmez sadece önüne engeller geçer mesela ranked scorunuz 12W/13L ise muhtemelen ELOnuz 1000dir.Eğer 13/12 olsaydı Muhtemelen 1000 den fazla ELOnuz olacaktı.Bu noktada genelde şu soru sorulur:Arkadaşımın 13W/5L var 1232 Ratingi var benimde 13/5 Ama benim 1257 Niye benim daha yüksek?Başta yazdığım ters orantı burda devreye giriyor.1000 Elo ile rankeda girdiniz ve rakibiniz sizden çok daha tecrubeli ortalamaları 1200 olsun diyelim.O oyunu kazanırsanız muhtemelen 40-100 arası elo alırsınız ancak siz onların yerinde olursanız ve kazanırsanız 10-90 arası bir puan alacaksınız...
Ayrıca ilk 5/10 ve 50 ranked oyununuzda normalden daha fazla ELO alırsınız...

ELO'mun Düşük Olması Normal Oyunları Etkiler Mi?
LoL forumunda bunun muhabbeti var...Bir konuda "community manager" yani toplum yetkilisinin yazdığı bir şey çok ilgi çekici;
diyor ki normal oyunlarınızda W/Lose+Leave lerinizin oranına göre takımla eşleşirsiniz.Sayısal olarak normal oyunlarda ELO nuzu görmek imkansızdır ancak ne kadar çok kazanırsanız o kadar yüksek ihtimalle kazanacaksınızdır...

Çoğumuz farketmişizdir ki ard arda win veya lose aldığımız günler olmuştur.Hatta genelde böyle olur.İnsanlar iyi günümdeyim veya değilim gibi şeyler söylerler.Aslında bunun sebebi ELO derecelendirme sistemi ile eşleştirilmenizdir...

Çözüm Nedir?

Siz eğer girdiğiniz oyunları kaybediyorsanız veya arkadaşınızla oynarken kaybediyorsanız bunun çözümü ya arkadaşınızın kendini toparlaması beklemektir.Yani solo atması gerekir.Yada ELOsu yüksek bir takımla oyuna girip rakibin sizin düşük ELO nuz sayesinde düşük gelmesini sağlayarak yenme ihtimalinizi arttırıp ELO nuzu yükseltmenizdir...

Şahsen benim attığım ilk rankedda 1 kişi leave olmuştu.o gün bütün gün 2 kişi ranked attık ve 6 oyundan birini yenebildik.Ancak sonra bu ELO muhabbetini Forumda gördüm ve arkadaşla konuştum ayrı oyunlar attık toparladık 8W/7L olunca score farkı bizde hissettik...

BU Vakitten Sonra Ben Nasıl Düzelticem Arkadaş Demeyin!
Biliyorsunuz Dominion şuan betada ancak resmi olarak Season 2 ye girdik ve scoreler 0 landı...Bu size bir şanstır. =)

Umarım anlatabilmişimdir =) İnş Bol Winli Oyunlar Geçirirsiniz =)

[ACIKLAMA]Arkadaş böyle saçmalık olmaz bu eleman sallıyor.Diye düşüneniz varsa herhangibir arama motoruna"LoL What's ELO" yazsın ve iyice araştırsın...Ben anlatamadıysam eminimki iyi araştırma sonucunda elinize birşeyler geçecektir...[/ACIKLAMA]

[ACIKLAMA]
Elo is the rank which u get. It is only displayed after you have played around 10 games and only you can see your Elo unless it is more than 1200

Diyor ki Elo aldığınız rankdır.Sadece yaklaşık 10 oyun oynayınca ve en az 1200den sonra gözükür.
SLIGHTLY expanding, I believe that they said the average point shift is in the 5-12 range. You start somewhere around 1000, so each game isn't that much of a shift.

Basitce açıklama,Dediklerine inanıyorum ki averaj puanı 5-12 oyun ardından artıyor.1000 gibi bir puanla başlıyorsunuz ancak her bir oyun puanınızı o kadar etkilemiyor.
descriptions they said you can epicly shift your elo in 5 game.So you can see your elo in 3-4 matches if you can win high elo'ed players...

KAYNAK LOL N.A FORUM!
[/ACIKLAMA]

Baslangıc ELO nuz asla düsmez... O zaman nasıl Elosu insanların 1.1k oluyor?
BKZ:
http://www.lolbase.net/matches/view/USr41077974

8221.bmp

Sagdan soldan kulak dolma bilgilerle iş yapmayın...Ephesus arkadaşım demişki konuşma benide konuşturma...Buyur sıra sende bu kadar şeyden sonra hala nasıl 1200 le başlar?Açıklama bekliyorum kaynakla beraber benim gibi...

Son düzenleme:
1200 ELO ile başlaması gerek. Bilgilerde yanlışlık var. Bi kontrol etsen iyi olur.

1000 ile başlarsın..eğer oyle olsa ranked score 1-0 olanlarda direk rating yazardı...Eğer forumda bulursam sana detaylı açıklamada anlatıldığı gibi 1000 ile başladığını gösteren kısımı atarım unutmadan 1200den sonra gözükür elo onla karıştırmış olabilirsin...

2 won alırsan 2-0 olursa 1210-1250 arası rating oluyor sahsen benim sifremde ve arkadasta aynı seyleri gorduk =) 5-10 a gerek yok :D

2 won ile 200+ rate alamazsın. bilip bilmeden konuşma burda ve benide konuşturma. ilk 5 maç Elo'n gözükmez yani unranked yazar. sen bile göremezsin.

ahahaha gerçekten cok güldüm sana ZppY lütfen oyunu yada oyun bilgilerini öğrenin gerçi siz sayesinde cok gülüyoruz iyi oluyor =)))bak dostum1.olarak rating 1000 den başlamaz bu bir. 2. olarak ranked lar 1250 den sonra gösterilmeye başlar bu iki.3. olarakta 3-5 oyunla +200 alamassin 1200 den başliyorsun 3-5 oyun atiyorsun unrunked tan cıkıyorsun tabi ranked in 1250 puan in üstündeysen oke ? kapiş (H) ? neyse günlük oyun bilgilerine dewam et sn her ekmeğe bi yiyici bulunur ne olsa=))

----------

arada eğlence lazim ama dimi <3 =))

ahahaha gerçekten cok güldüm sana ZppY lütfen oyunu yada oyun bilgilerini öğrenin gerçi siz sayesinde cok gülüyoruz iyi oluyor =)))bak dostum1.olarak rating 1000 den başlamaz bu bir. 2. olarak ranked lar 1250 den sonra gösterilmeye başlar bu iki.3. olarakta 3-5 oyunla +200 alamassin 1200 den başliyorsun 3-5 oyun atiyorsun unrunked tan cıkıyorsun tabi ranked in 1250 puan in üstündeysen oke ? kapiş (H) ? neyse günlük oyun bilgilerine dewam et sn her ekmeğe bi yiyici bulunur ne olsa=))

o kadar yüklenmeyelim :( kaçıyorlar sonra

----------

arada eğlence lazim ama dimi <3 =))
Arada eglence lazım tabi...Kendini küçük konuma düşürme bak bir daha konuma ne eklemişim nerden gelmiş ne nedir.iyi oku sonra yazdıklarının dogrulugunu araştır gör bak neymiş.

o kadar yüklenmeyelim :( kaçıyorlar sonra

Benim bir yere kaçtığım yok buyrun sizi davet ediyorum.

Araştırdığım kaynaklar;
LoL N.A. Forum
Leaguecraft
LoL TR Fan
Loldatabase forum

Buyrun bakın bakalım neler bulacaksınız.

-----------------
Arkadasım elo 1000 ile baslar az foruma bak lolun be nsana guluyorum orda com. manager acıklıyor ELO 1k ile baslar diye sen neyin dalgasındasın?
---
Ben hicbirinize yok bilip bilmedenmis yok soyleymis boyleymis diye bir yorum atmadım saygınızı terbiyenizi koruyun.Biraz araştırın sonra konuşun.Ben bu konuyu açmadan önce gayet araştırdım...
---
Konu Altına Ekleme Yaptım Bir Daha Bakın..Siz hic 1210 Ratingli adam gormediniz mi?gormediyseniz chat i acın orda 3-0 lık 2-1 scorelik adamlarda bile gorebilirsiniz genel odada...isimleri bi gezin gorursunuz oyuna girince unutmazsam SS atarım bakarsınız...

Son düzenleme:
6 won 1 lose yaptığımda 1297 top rate m oldu şimdi soru şu;

her maçta 20 aldığımız varsayalım;
6x20= 120 ELO
Koy 1200 ün üstüne 1320.
1 de yenildik 20 de eksil ne yaptı
1300 ben kaç dedim 1297 küsürhatları katmadım.

senin dediğine bakalım;
6x20 = 120
koy 1000 e 1120 1 de yenil 1100.

daha fazla açıklamaya gerek varmı bilmiyorum ama en az 5 maça kadar UNRANKED konumda olursun. ELo'nu sen bile GÖREMEZSİN.

Hey Allah'ım ya gece gece eski oyunlarımın davasını açtırdın ya bana...

Not: sağdan soldan duyma bilgileri değil oyunda gördüğümü ve tecrübe edindiğimi konuşuyorum burda aksini idda ediceksen buyur tecrübelerini paylaş

Son düzenleme:
Her macta 20 elo almazsın rakibinin elosu yuksekse ortalama farkının 5te 1nin bir kısmından fazla yenen takımdaki en düşük elolu oyuncuya gider...
----
Dedin ki elo 1250 ile baslar al sana forumdan yazılar 1200den sonra gozukur ne demek 1200le baslıyorsa nasıl 5 macta unrankedsin?nasıl hesaplanırı bir daha oku orda 10-90 arası mac bazı elo alırsın diyor ayrıca ben sahsen gordum 2w/0l de 1210 ksur oldu ve unranked deil gayetde ranked seklinde cıktı nerde 1250 dedigin rakam?
bana tecrube demissin ben gordum bu tecrube diyorum ac chatı bak kardesim illa birini gorursun 200 kisi her zaman chat de zaten
----
sizin gibi insanlar bazı seyleri yanlıs anlamıs sanırım ben rated olmayı 1000 den sonra demedim herkez 30 lvl olunca 1000 ratingi olur altına dusmez 1200den sonra gozukur dedim konuyu tam okuyun

33 ten fazla elo puanı almadım ve kaybetmedim. elo nun diğer kişilerce görünmesi 1200 yada 1250 ondan tam emin değilim ama 1200 den başladığına ve ilk 5 maç kadar unranked verdiğine eminim. istersen ilk maçında git kazan + veya - elo aldığn yerde unranked yazar.

ilk maca bir lafım yok ama eger 1200le baslıyorsa sen bana acıkla madem nasıl oluyorda ben 1211 ratingli adam gorebiliyorum?

1 yenip 1 yenilmiştir öyle öyle gitmiş ve sonunda kazandığı maçlardan atıyorum 19 almış kaybettiği maçlardan 17 falan kaybetmiştir ?? sorduğun soru bile aşırı derecede saçma

Anlamıyorsun deme sen diyorsun ki ELO 1200 ile baslar madem oyle 1 wonda en az zaten 13-15 elo alırsın 1-0lık adam niye olmasın niye unrated senin verdigin bilgilerde bir kere dengesizlik var...bu kadar yeter konumun post kasma yeri olması cok sacma eger bir yorum yapacaksan detaylı araştır öğren...Senin önüne kaynaklarıyla bir sürü kanıt çıkardım.Hala aksini iddia eden olursa onada başka ayrıntılar detaylar çıkarırım bu konuyu hazırlamak için 3,5-4 saat araştırma yaptım ben emeğimi öyle boş yere kimseye kaptırmaya niyetim yok benim...

Kaptırmak ? Kaptırmaktan kastını çalmak olarak anlayarak bir anlam yükleyemedim. Burda sana gördüğümü ve TECRÜBE edindiğimi konuşuyorum. Sen daha ranked oyun oynamamış hiç birşey görmemişsen baştan konuşmaya, dediklerime karşı kendini savunmaya hakkın olamaz. Post kasmaya gelince forum VB'e geçtikten 1 veya 2 gün sonra üye oldum. Post kasmak istesem şu an her türlü 5000 i geçmiştim. Post umurumda değil olmayacakta. Bir dahaki mesajında sağdan soldan duyma bilgilerini değil, tecrübelerini paylaşmanı bekliyorum.

Geri