• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Euro Truck Simulator 2 - ETS2 MP Kayıt Dosyasından Çekici ve Treyler Düzenleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
Herkese merhaba, iyi forumlar. Bu konu içerisinde Euro Truck Simulator 2'nin kayıt dosyasını düzenleyerek oyun esnasında herhangi bir mod kullanmadan nasıl değişiklikler yapabileceğimizi sizlere sunuyorum. Bu değişikliklerin hepsi resmi olmayan multiplayer sürümleri ile uyumludur.

Öncelikle bilgisayarınızda Java yazılımının yüklü olması gerekiyor ki indirdiğiniz dosya içerisinde Java eklentisi mevcut ve sayesinde kayıt dosyasını metin haline getirebilmeniz, üzerinde değişiklik yapabilmeniz sağlanıyor.

Adım 1: Gerekli dosyalar

http://s5.dosya.tc/server/vtmosu/Kayit_Dosyasini_Duzenleme.rar.html

Adım 2: Ayar (config.cfg) dosyası

Belgeler/ETS2 klasörü içerisindeki config.cfg dosyasını not defteri ile açın ve sırasıyla aşağıdaki kodları aratın, ve değerlerini aşağıdaki gibi yapın. Değerler aşağıdaki gibi ise oyuna giriniz.

uset g_console "1"
uset g_developer "1"
uset g_save_format "2"

Adım 3.1: Treyler üzerinde değişiklik yapmaOyuna giriş yaptıktan sonra çekicinizle bir görev alınız, göreviniz mümkünse kapalı treyler olsun. Uygun bir alana çekip, konsol ekranına save yazarak oyunu kaydedip, Belgeler/ETS2'nin içerisindeki profil klasörünüzden konsol ekranında yazan numaralı klasöre gidin ve indirdiğiniz dosya içerisindeki scsc.bat ve scsc.jar dosyalarını klasöre yapıştırın. Bundan sonrası için videoyu dikkatlice izleyiniz.

Not: Düzenleme sırasında oluşabilecek hatalardan dolayı oyunun kaydını almanızı ve ondan sonra bu işlemleri yapmanız önerilir. Oyundan çıkmadan değişiklik yapmak için konsol ekranına save komutunu yazıp, düzenlemeyi yapabilir ve kaydı yükleyerek oyuna devam edebilirsiniz. Bknz: video

Not: Anlatılan değişikliklerin hepsi kayıt dosyasının içerisinde hemen hemen alt alta sayılır.

Treyler Plakasını Değiştirme

Treyler plakasını değiştirmek için license_plate: satırından plaka değişimi yapabilirsiniz.

Örnek: license_plate: 34 ACA 22|luxembourg

Not: Ülke değişimi işe yaramıyor ülke değişimi için treyler firmasının değiştirmeniz gerekmekte. Bknz: Treyler Firmasını Değiştirme

Treyler Firmasını Değiştirme

Öncelikle kayıt dosyasının içerisinde en üstten companies: diye aratın ve firmaların listesine ulaşın.

Firmanızı seçtikten sonra değiştirmek için en üstten source_company: diye aratın ve company.volatile.firma.şehir kısmını companies: listesinden istediğiniz firma ile değiştirin.

Örnek: source_company: company.volatile.itcc.luxembourg

Not: Treyleri beyaz (firma etiketsiz) yapmak için quarry.şehir şirketini kullanabilirsiniz.

Örnek: source_company: company.volatile.quarry.cardiff

Örnek Görüntü: https://i.hizliresim.com/pzDlyo.png - https://i.hizliresim.com/Zkq4YZ.png

Treyler Tipini Değiştirme

Kayıt dosyasının içerisinde en üstten vehicle_accessory diye aratın, treyler tipi ile ilgili kısım karşınıza gelecek. İlgili satır data_path: "treyler" satırıdır.

Örnek: data_path: "/def/vehicle/trailer/schmitz/universal/chassis.sii"

Çamurluklu Schmitz Dorse = /def/vehicle/trailer/schmitz/universal/chassis.sii
Soğutuculu Krone Dorse = /def/vehicle/trailer/krone/coolliner/chassis.sii
Soğutucusuz Krone Dorse = /def/vehicle/trailer/krone/fridge/chassis.sii
Krone Profiliner Dorse = /def/vehicle/trailer/krone/profiliner/chassis.sii
Reefer Dorse = /def/vehicle/trailer/reefer/chassis.sii
Tente Dorse = /def/vehicle/trailer/container/chassis.sii
Boş Dorse = /def/vehicle/trailer/flat_bed/chassis.sii
Boş Romork = /def/vehicle/trailer/overweight/chassis.sii
Boş Hayvan Taşıyıcı Dorse = /def/vehicle/trailer/livestock/chassis.sii
Boş Araç Taşıyıcı Dorse = /def/vehicle/trailer/car_transporter/chassis.sii
Boş Beyaz Damperli Dorse = /def/vehicle/trailer/s_ki_solid/chassis.sii
Boş Sarı-Yeşil Damperli Dorse = /def/vehicle/trailer/opentop/chassis.sii
Boş Kereste Taşıyıcı Dorse = /def/vehicle/trailer/log_trailer/chassis.sii
Aero Dinamik Dorse = /def/vehicle/trailer/aero_dynamic/chassis.sii
Çimento Dorse = /def/vehicle/trailer/cement/chassis.sii
Boş Prefabrik Dorse = /def/vehicle/trailer/panel_transporter/chassis.sii
Boş Kimyasal Dorse = /def/vehicle/trailer/gooseneck/chassis.sii
Kimyasal Ürün Tankı = /def/vehicle/trailer/chemical_cistern/chassis.sii
Gıda Ürün Tankı = /def/vehicle/trailer/food_cistern/chassis.sii
Yakıt Ürün Tankı = /def/vehicle/trailer/fuel_cistern/chassis.sii

Adım 3.2: Çekici üzerinde değişiklik yapmaBu anlatım sayesinde Scania iç kabinini Volvo iç kabini ile değiştirebilir, aynı alana birden fazla parça ekleyebilir, istediğiniz aracı 750bg yapabilirsiniz. Dikkatlice izlerseniz problem yaşayacağınızı sanmıyorum.

Not: En son satın aldığınız araç kayıt dosyasının da araç satırlarında en sondadır.

Not: Parça eklemesi yaptığınız zaman parça adeti kadar accessories: kısmına da ekleme yapın. Aksi halde parça gözükmez.

Not: Her accessories: listesi araç parçalarının en üstünde yer alır.

Not: Parçaların tümüne ulaşmak için scs extractor programı ile ETS2 klasörü içerisinden def.scs dosyasını klasör haline getirin ve sırasıyla def\vehicle\truck\çekici\accessory yolunu izleyiniz. Demirlik olarak b_grill alt demirlik, f_grill ön-orta demirlik, r_grill üst demirlik olarak 3 tane mevcut. Her parça shape* ile numaralandırılır ve shape*.sii dosyalarının içerisinde parça isimleri yer alır. Bu sayede parçaların listesine ulaşırsınız.

Adım 3.3: Aktif görev esnasında çekici ve treyleri değiştirme

Not: Araç listesi garajınızda ilk aldığınız en başta, en son aldığınız en son sırada olarak listeleniyor, aynısı kayıt dosyası için de geçerlidir.

Not: Kayıt dosyası içerisinde araç listenize ulaşmak ve çekici değiştirmek için en üstten assigned_truck yazınız. Ve aktif çekicinizle ilişkili 2 satırı değiştiriniz.

Adım 3.4: Yakında!: Aktif görev esnasında ışınlanma
Esbjerg Liman Çarpışmasız Alan
truck_placement: (&c59d1a21, &403c09fe, &c6d7434d) (&bec838a3; &3a74b3c9, &3f6b9cf1, &3b0b8a68)
trailer_placement: (&c59d42a3, &403c853e, &c6d74cb7) (&becdbb9b; &39649ab0, &3f6a6c79, &39f57b4f)

Berlin Servis Çarpışmasız Alan
truck_placement: (&46242173, &42033284, &c61bb062) (&3f374264; &bae10666, &3f32c00d, &3add2b8b)
trailer_placement: (&46243b12, &4203421c, &c61bb006) (&3f360797; &ba6bcae0, &3f3400c9, &3a6693c2)

Bergen Liman Çarpışmasız Alan
truck_placement: (&c62497ec, &4039535e, &c757c29e) (&3f29484e; &ba682bcd, &bf400a39, &ba8420a3)
trailer_placement: (&c624b15e, &403a435b, &c757c366) (&3f29c5d1; &ba80fdff, &bf3f9b48, &ba93f2d8)

Modifiyeli Hazır Çekiciler

Volvo FH16 Modifiye Parça Kodları

Mercedes Actros 2014 Modifiye Parça Kodları

Geri