• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Fiyatına Göre En İyi Sisteme Karar Vermek

isimsiz485

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
22 Şub 2010
Puanı
8
Öncelikle merhaba arkadaşlar, teknik lisede okuyorum ve 3. sınıf öğrencisiyim. Zamanın pentiumunu kullanmış biri olarak size sistem önermek istiyorum. İlk önce amaçlarımızı ve çıkarlarımızı belirlememiz lazım.
Size belli aşamalarda nasıl sistem toplamanız gerektiği konusunda yardım edeceğim. Toplam olarak 7 aşama var.

1-İşlemciler
2-Ekran kartı
3-Ram
4-Anakartlar
5-HDD ve SDD
6-Powersuply
7-Kasa ve İşlemci soğutucu
8-Teknik Bilgiler

intel_vs_amd.jpg
1)
Geldik 1. Konumuza arkadaşlar. İŞLEMCİLER
Şimdi 2 çeşit seçeneğimiz var önümüzde(Intel ve Amd) bu iki işlemci devi çok iyi işlemciler üretiyorlar. En büyük farkları yok yok avantaj ve dezavantajları ise biri diğerinin 1/2 fiyatına satıyor yani yari fiyatına. Eee Madem aynı performans sunuyolar ucuz olan daha mantıklı diyenler olacaktır. Haklısınız ucuz olan iyi ama pahalı olanın avantajlarını sunamıyor. Her neyse konumuzdan sapmayalım biz.

Arkadaşlar yazılımlarla, programlarla çalışıcam, derleme yapıcam ve animasyonlarla uğraşıcam derseniz Intel taraftarı olmalısınız, yani seçiminiz Intel yönünde olmalı. Bunun dışında sunucular içinde Intel seçilmelidir.

Oyunlarda ise Amd size yeterli olabilir fakat amd de yaptığınız fazlasını yine Intelde yapabilirsiniz. Mağlum fiyat farkıda 3 katına çıkar o yüzden Oyun için Amd(Küçük bütçe için)

Daha detaylı ve daha çok açıklamalı Intel vs Amd için google+ yayınıma bakabilirsiniz:
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
2)
Geldik 2. Konumuza arkadaşlar. EKRAN KARTLARI:

Evet seçimimizi yaptığımıza göre şimdi önemli olan 2. Konumuza yani ekran kartlarına geçelim. Ekran kartı olarak Ati ve Nvidia dan şaşmanızı istemem. Ati kullanmak nasip olmadı ama Nvidia kullandım, eski kartlarıyla bile akıcı şekilde oyun oynatıyor. Gayet başarılı ekran kartları vardır. Bunun dışında Amd'nin kartlarıda çok güzeldir ama eskilerini övemem, ısınma problemleri olabilir fakat r9 290x ekran kartı gerçekten müthiş tavsiye ederim. Hatta fiyatının en iyilerindendir. Bunlar hep tartışmalı konular ayrımcılık yapmak istemiyorum. Nvidia da Intel gibi iyisini yapıyor fakat fiyatı çok daha pahalı oluyor. Ekran kartı alırkende GDDR kaç olduğuna bakmamız gerekli ve kaç bit olduğuna. Bunların dışında beğendiğiniz ürünün başka ürünlerle kıyaslayın, vidiolardan oyunlardaki performansını seyredin. Alacağınız ekran kartının yeni oyunlar için DX11 olmasına ve hızlı olması içinde Gddr5 ve 256 bitten fazla olmasına özen gösterin. Ayriyetten soğutma sistemini de incelemenizi tavsiye ederim fan sesli çalışır veya soğutmada yetersiz kalır vs.

Burda popüler ekran kartlarından bazılarının kıyaslaması var:

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
3)
Geldik 3. Konumuza arkadaşlar. RAM:
Iyice gidiyoruz. 3. Olarak Ram konusuna değinelim. Arkadaşlar Rami fazla tutmak bilgisayarı asla daha fazla hızlandırmaz. Hızlanması için kaç mhz de çalıştığına bakmalısınız ayriyetten. Yüksek gb li ramler kullanılmadığı sürece uyur, 64gb ramınız olsun siz bunun 8 ini kullanın geri kalan 56 sı bekleyecektir. Bu yüzden fazla ram gereksizdir. Sisteminiz için ddr3 almanızı tavsiye ederim. Oyunlar için 8gb yeterli olacaktır ve ram alırken lütfen Anakartın hızından fazla olmasına veya anakartla aynı hızda çalışmasına dikkat ediniz. Sunucu olarak kullanılıcaksa yoğunluğa göre ram seçimi yapılabilir. Ram alırken özel soğutması olup olmadığına ve mhz hızına dikkat ediniz.

Bu spoiler da ise ram soğutucu mevcut, böyle bir soğutucu sistemin stabil çalışmasına yardımcı olabilir(ben kullanıyorum)
v2-45702_large.jpg
4)
Geldik 4. Konumuza arkadaşlar. ANAKARTLAR.

Anakartlar ne yazık ki çok fazla sayıda çeşidi var. Bunun en büyük sebebi Intel'ın işlemcisine göre farklı anakart çıkarma zorunluluğu. Saçma bir cümle oldu fakat Amd bu kuzey,güney köprüsünü direk işlemci içerisinde bulundurduğu için entegre sorunu yaşamıyor. Bu yüzden daha ucuza işlemci çıkarıp Intelin hızına yeteşebiliyor. Amd işlemci seçenler, anakartlarını rahatlıkla seçebilir. Intel seçenler ise seçtikleri işlemci modeline göre anakart seçmelidir. Anakart seçerken, veri yolu hızlarına dikkat edilmelidir, bunun dışında soğutmalı yani köprülerin fanlı olmasına, ekran kartı için pci express x16 desteklemesine ve veya kullandığınız ekran kartına göre seçmeniz daha mantıklı olur. Ramlerinizin ddr kaç olduğunada dikkat etmelisiniz. Eğer ddr2 ramınız varsa ya combo anakart kullanın ya da ddr2 destekli alın(tavsiye etmem zamanı tükendi ddr2nin) ya da ramlarınızı ddr3 ile değiştirin.

images

5)
Geldik 5. Konumuza arkadaşlar. HARDDİSKLER VE SDD:

Evet şimdi can alıcı noktalardan biri. Çoğu kişi için önemsiz gelsene bence çok çok önemli bir konu. Oyun bilgisayarı toplayanlar veya farklı amaçlarla kullananlarında SSD kullanmasını tavsiye ediyorum. Pahalı olmasına pahalı fakat hızı hddlere göre 2 kat fazladır. Bir oyunu açarken oyun taksit taksit, paket paket yüklenir. İlk paketi yüklediniz oyunu açtınız oynadınız. İkinci paketi şimdi açıcaksınız, Ram o paketi hdd den alır, yani hdd hızlı olursa daha hızlı alır. Siz loading ekranında 2,3 dakika beklerim deseniz bile oyun içinde ki: Yapay zeka ve daha çok kastıran, kalabalık,grafiğin bol olduğu oyunlarda da sdd farkı gözlenir. İşletim sistemi sdd de daha hızlı çalışır ve bilgisayar programlara daha hızlı kavuşur.
Yani hız için sdd şarttır benim için. Kullanım ömürleri düşük olduğu için sunucu için tavsiye etmem fakat güç tüketimi daha azdır.

Hdd ve Ssd farkı izlerseniz anlarsınız.

6)
Geldik 5. Konumuza arkadaşlar. POWERSUPLY:

Arkadaşlar buda önemli bir konu, çift ekran kartı çalıştıran yani crossfire ve sli yapan sistemler, yüksek wat powersuply tercih etmelidir. Bunun dışında, pek bir + sı yoktur benim için. Alınırken kaç watt olduğuna ve sisteminiz içiçn yeterli sayıda kablosu olmasına dikkat edin ve sessiz fanlı bir cihaz tercih seçin.

images

7)
Geldik 5. Konumuza arkadaşlar. KASA SEÇİMİ VE İŞLEMCİ SOĞTUMU:

Kasa seçerken anakartınızın sığabileceği büyüklükte olmasına dikkat edin. İşlemcinizin daha verimli olmasını istiyorsanız, kasma yaşamak istemiyorsanız, sıvıl soğutma veya daha iyi overclock yapan bir soğutucu almaya özen gösterin. Performans düşkünleri buna dikkat etmeli. Ben O/C Tavsiye etmiyorum işlemciyi yakabilirler. Ayriyetten kasanın içine giriş fanları ve kasadan dışarı hava çıkarma fanlarına dikkat edilmeli.
işlemci soğutucusuna bir örnek:

alti-isi-borulu-noctua-nh-c12p-islemci-sogutucusu-1.jpg

Kasaya bir örnek:
images

8)
Teknik bilgiler kısmındayız:

Ekran kartları PCI NEDİR?
Şimdi arkadaşlar, ekran kartları her zaman hayatımızda önemli yer kaplamış parçalardı. Neden önemli bu parçalar?
Günlük hayatımızda oyunlarımızı rahat oynamamıza yarayan parçaların en önemlisi!
Grafik,çizim vs çoğu şeyde bize hız kazandıran en önemli parçalardır. E peki şimdi en kral ekran kartını aldık, bizim kasamıza olacak mı?
Genellikle yeni nesil ekran kartları PCI yuvalarına göre tasarlanıyor. Bu PCI yuvaları kendi içlerinde şuan için 3 e ayrılıyor. 1.0 - 2.0 ve 3.0
Bu 1,2,3 dediklerimiz arasında pci 1: 2 ye göre yarı performans veriyor. 2,3 de aynı diyebiliriz.(Pek farkları yok) PCI1 75W çekebilirken PCI2 150W çekebiliyor anakarttan
X4 X8 X16 ise slot büyüklüğünü ve hızları temsil ediyor. Ekran kartları X16 için uyumludur.
Yani PCI 3.0 bir ekran kartını PCI 1.0 yuvaya takabilirsiniz tabi yeterli bir güç kaynağınız varsa.

İşlemci ve ekran kartının önemi nedir?
Ekran kartlarının gpusu ne kadar güçlüde olsa, genede işlemciye ihtiyaç duyar. İşte bu işlemcinin değerini bize gösterir.
Oyunlar grafik ağırlıklıysa ekran kartı ve dandik bir işlemci size yetecektir ama yapay zekanın fazla olduğu bir oyunda, işte o zaman
gerçek bir işlemci bize lazım olacaktır. İşlemci bu yüzden önemlidir.

Özete gelirsek:

Bütcesi 2000TL den düşük olanların işlemciye fazla para vermek yerine Amd işlemci ve Ati veya Amd ekran kartı kullanmasını tavsiye ediyorum.
Bütcesi 2000TL ve Üstü olanlarında gerekli yerlerden kısarak Intel işlemciler ve Nvidia ekran kartı kullanmasını tavsiye ediyorum.

Dediğim gibi önerdiğim fiyata göre kullanacağınız parçalar süper bir bilgisayar topladığınız anlamını kafanızda oluşturmasın. Bu tür cihazlarda eksiklikler hissedebilirsiniz fakat bugün iyi bir cihaz bile 4000TL den fazla bir bütceye toplanıyor. Parçalarda genellikle iyi ekran kartı+ssd+işlemci ön planda olsun. İyi forumlar...

Yardımcı olduysam ne mutlu bana :)

Son düzenleme:
Geri