• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

FM 2012 Taktik Yapımı Rehberi

Satisfaction

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
10 Mar 2010
Puanı
106
74ceivzw.gif

15971.png

FM 2012 Taktik Rehberi ;

Merhaba MaxiGame üyeleri.

Bugün size FM 2012′nin en zor işlerinden biri olan taktik yapısı hakkında bilgi vereceğim. Sizlere taktik rehberi hazırladım. FM 2012′in en zor yanı bence bu sene taktik ayarları. Çok gelişmiş bir taktik özellikleriyle karşı karşıyayız. Her taktiğe uyacak oyuncu özelliklerini sizlerle paylaşacağım ve sizlere taktik konusunda elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım. Bölge bölge oyuncuların hangi özelliklerde olması gerektiğini, hangi bölgede hangi tip oyuncuların oynatılması gerektiğini sizlerle paylaşacağım. Şimdi yazıma geçiyoruz;

-Kaleci- (GK)

Kaleci.jpg

Her takıma iyi bir kaleci lazım. Tabi iyi bir kaleci ararken hangi özelliklere bakmamız gerektiğini iyi bilmeliyiz. Sizlere bakacağınız bu özellikleri söylüyorum. İyi bir kalecinin alan hakimiyeti, açılma ve refleskleri iyi olmak zorundadır. Bunların yanı sıra elle oynama, teke tek, ilk dokunuş gibi özellikleri 13-14′ün aşağısında olmaması gerekmektedir.

- Defans Sol Bek / Sağ Bek – (DL/DR)

Defans.png

Takım dendiği zaman defans akla gelir. Bir takımın defansı ne kadar iyiyse o takım o derece iyidir.Sağlam bir defans kurarsak yeni sezona iddaalı bir giriş yapabiliriz. Peki sağlam bir defans oyuncusu nasıl olmalı ? Defansın sol – sağ beklerinde oynayan oyuncuların ilk olarak hızına bakmalıyız. Hızlı bir bek size atakta çok katkı sağlar. Bunun yanı sıra orta açma özelliğide gelişmiş olması gerekmektedir. Güç ve çeviklikte bunların cabası tabikide. İyi bir bek aynı zamanda iyi top sürme özelliğine sahip olmalıdır. Bu özellikler varsa siz müthiş bir beke sahipsiniz demektir.

- Defans Orta- (DC)

defansa-orta.jpg

Defansın beklerini hallettikten sonra gelelim şimdide takımın bel kemiği olan defansın stoperlerine. İyi bir stopere sahipseniz defansınızda fazla sıkıntı yaşamazsınız. İyi bir stoper nasıl özelliklere sahip olmalıdır diye soracak olursanız hemen söylüyorum. İyi bir stoperin fiziksel özelliklerinin çoğunun 15-16 üstü olması gerekmektedir. Örneğin zıplama, dayanıklılık, çeviklik gibi. Bunların yanı sırada top kapma özelliğide gelişmiş olması gerekmektedir. Pozisyon alma ve soğukkanlılık özellikleride üstünse defansınızdan endileşenmenize gerek yok demektir.

- Orta Saha Orta – (DM/MC)

orta-saha-orta.png

Bir takımın orta sahası o takımın atak gücünü gösterir. Orta sahası güçlü olan bir takım hem ofansif hemde defansif yönden zorluk çekmez. Oyunu bağlayan, bağlayıcı görev gören bölgedir orta saha. İyi bir orta saha hangi özelliklere sahip olmalıdır hemen söylüyorum. İyi bir orta sahanın ilk olarak pas özelliği yüksek olmalıdır. Ardından top kapma özelliğide 15′in üstünde olmalıdır. Yani kısacası teknikal, menthal özellikler gelişmiş olması gerekmektedir.

- Orta Saha Açıklar – (ML/MR/AML/AMR)

orta-saha.png

Takımın atak yönüne gelelim artık. Orta sahanın kanatları bir takımın atakları için çok ama çok önemlidir. Kanat oyuncusunda ilk olarak tercih edeceğiniz özellik hız ve top sürme özelliği olmalıdır. Hızı 17′nin üstündeyse ve aynı zamanda top sürme özelliği 15′in üstündeyse o oyuncuyu defans oyuncularının tutması çok zordur. Birde tekniği iyiyse takımın vazgeçilmezlerinden olur.

- Forvet – (ST)

forvet.png

Gelelim son bölgemiz ve takımın gol ayağı olan bölgeye, yani forvete. Forvet takım için çok ama çok önemli bir bölgedir. Bu bölgeyede iyi forvet oyuncularını yerleştirdiğiniz zaman takımınız maç kazanmakta zorlanmaz. Peki iyi bir forvet oyuncusu hangi özelliklerde olmak zorundadır diye sorarsanız hemen cevabını veriyorum. İyi bir forvet oyuncusunun ilk başta bitiriciliği 16′nın üstünde olması gerekmektedir. Ardından hız ve top sürme buna dahil edilebilir. Teknikte bu özelliklerin arasına eklenince çok iyi bir golcü elde etmiş olacaksınız.

Geri