• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

GetContact’taki Numaranızı Nasıl Silebilirsiniz?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Kürşad
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kürşad

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
13 Ocak 2011
Puanı
186
1200x630bb.jpg

iTJ5VS

Başka kişilerin telefon rehberine nasıl kaydedildiğini merak eden milyonlarca kişi, GetContact isimli uygulamayı telefonuna indirdi. Kısa sürede çok popüler olan GetContact, hala çoğu kişinin tam olarak anlayamadığı bir uygulama. Uygulamayı indirip gerekli izinleri verdiğinizde, akıllı telefonunuzda bulunan tüm numaralara erişim sağlayıp kişilerin bilgilerini veri tabanında toplayabilen GetContact, Facebook’u bile derinden sallayan veri ihlalini yapmaya çok müsait bir uygulama.

Kişilerin telefon numaralarını ve isimlerini öğrenen uygulama, tek bir kişiye eriştikten sonra o kişinin tüm rehberine ulaşabiliyor. Yani sizler uygulamayı indirip izin vermemiş olsanız dahi, telefon numaranızın bulunduğu 5 yıl önceki pek de samimi olmadığınız arkadaşınız yüzünden GetContact’ın veritabanına eklenebiliyorsunuz. Bu durum bazı insanların GetContact’a tepki göstermesine neden oldu.

Hayatın gizliliği düşünüldüğünde çok ciddi sıkıntılar yaratan GetContact, bu numaraları silmek için bir sistem getirmiş. Peki, GetContact’ın oluşturduğu bu potansiyel tehlikeden korunmak için bu adımları uygulamak gerekiyor;

• Öncelikle uygulamaya kendiniz giriş yaptıysanız, sırasıyla Ayarlar > Hakkında > Hesap Ayları > Hesabı Sil seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra hesabınız silinmiş oluyor.

• Sistemden telefon numaranızı silmek istediğinizde ise GetContact Unlist sistemini kullanmak gerekli. Bunun için, buraya tıklayarak GetContact Unlist sayfasına gitmelisiniz.

• Karşınıza çıkan sayfada numara yazılacak alana telefon numaranızı yazıp, doğrulama seçeneğini geçtikten sonra Unlist butonuna tıklayınız.

• Telefon numaranızı kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Sorusuna “Ok” diyerek telefon numaranızı Unlist üzerinden kaldırabilirsiniz. Bu sistemin telefon numarasını tüm veritabanından silip silmediği şimdilik bilinmiyor. Yine de bu hamleleri yaptıktan sonra numaranız başka GetContact kullanıcıları tarafından görünmemeye başlıyor.

​Tüm işlem bu kadar. Bu uygulama verilerin çalınması/satılması açısından yüksek risk taşıdığından, numara kaldırmak konusunda sizleri bilgilendirmek istedim. Konu kaynağı Webtekno dur. Metni düzenleyip ve kısalttım, sadece adımları izlemeniz yeterlidir.

Son düzenleme:
Çok ama çok iyi oldu bu yazıyı görmek, kurtulduk herhalde :)

O kadar kolay mı? :)

Uygulamayı indiren her ne pahasına olursa olsun Legal'i kabul etmiş sayılır. https://www.getcontact.com/en/legal

Bilgilerimize ne oluyor, neleri tutuyorlar hepsini yazmak zorundalar ki olası bir şikayette adamlar şunu diyebilmeli : "Al, kapı gibi sözleşme imzaladın haberin yok"

Bu da tutulan bilgiler sanırım. :)

getcontacte-permissions-EN.png

O kadar kolay mı? :)

Uygulamayı indiren her ne pahasına olursa olsun Legal'i kabul etmiş sayılır. https://www.getcontact.com/en/legal

Bilgilerimize ne oluyor, neleri tutuyorlar hepsini yazmak zorundalar ki olası bir şikayette adamlar şunu diyebilmeli : "Al, kapı gibi sözleşme imzaladın haberin yok"

Bu da tutulan bilgiler sanırım. :)

getcontacte-permissions-EN.png

Çok haklısın, sözleşmeyi okumak gerekirdi. Bu ve bunun gibi uygulamaları kullananlar düşünsün ( Ne gerek varsa bu uygulamalara, hangi akla hizmet kullanıyorlar ), sözleşmeleri dikkatlice okusunlar. Sınıftan bir kız arkadaşım kullanmıştı, onu uyardım. Şimdi paranoyak oldu :)

Çok haklısın, sözleşmeyi okumak gerekirdi. Bu ve bunun gibi uygulamaları kullananlar düşünsün ( Ne gerek varsa bu uygulamalara, hangi akla hizmet kullanıyorlar ), sözleşmeleri dikkatlice okusunlar. Sınıftan bir kız arkadaşım kullanmıştı, onu uyardım. Şimdi paranoyak oldu :)

Arkadaşım Siber Güvenlik topluluğunun kurucusu, sürekli açık-kaynak programlar kullanan birisi, o bile kurmuş. :D Ondan sonra hayatı sorgulamaya başladım.

Oluyor öyle, Instagram hikayesinde kendi kaydedildiği isimleri paylaşanlara özenip "ben de bakayım" diyen çoktur. İlla ki bakayım diyorsanız bir emülatöre indirip kurun, daha sonra hesabınızı silin, ancak bana sorarsanız hiç bulaşmayın, sözleşme ortada. :fky:

Yoğunluğumdan dolayı böyle bir uygulamanın olduğundan haberim dahi yok , böyle bir sorun gündeme geldikten sonra fark ettim açıkcası hiçte dikkatimi vs çekmedi. Gereksiz , şunu söylemeliyim ki benim gibi veya forumdaki kullanmayan veya diğer kullanmayan kitlelerin yakınları , akrabaları vs bu uygulamayı kullandıysa onların rehberine erişildiği için ve numaranız o kişide var ise sizinde numaranızı alınmıştır. Yani ben kayıt olmadım , kullanmadım vs diyen kişilerde yakınları kullandıysa diken üstünde. Umarım BTK bu olaya müdahale eder. Tabiki ne kadar etkili olur bilinmez.

Geri