• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Glass Ball - İngilizce Çeviri Ders

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan FasTKill
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

FasTKill

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
22 Eyl 2009
Puanı
6
Gazete kağıdını Photoshopta açalım.

newspaper.jpg

1.Adım:

Yeni bir katman oluşturalım.(Ctrl + Shift + N)
Elliptical Marquee Tool
toolmarqueeellipse_c.gif
U seçelim.Shift tuşuna basılı tutarak düzgün bir daire çizelim.

selection.jpg

2.Adım:

ÖnPlan renginin üzerine bir kez tıklayın ve açılan Color Picker penceresinden D6D3C0 rengi seçin.

color_picker.jpg

Paint Bucket Tool u
toolbucket_c.gif
seçin.Seçim alanın içine bir kez tıklayın ve seçimin bu rengi almasını sağlayın ve ardından Ctrl + D yaparak seçimi kaldırın.Yada seçimi kaldırmak için Select >> Deselect yapın.

3.Adım:

Layer(katman) paletinin altında yer alan Add a Layer Style
addfx_c.gif
a tıklayın.Açılan pencerede resimdeki ayrları girin.

Inner Shadow:
Beyaz rengi seçmeyi unutmayın.

inner_shadow_1.gif

Ayarları yaptıktan sonra OK a basın.Daireniz bu şekli alması lazım.

example.jpg

4.Adım:

Tekrar yeni bir katman oluşturun.(Ctrl + Shift + N).Gradient vereceğiz renklerimiz:

Foreground Color: d6d3c0
Background Color: 65645F

Shift + G yapın ve gradient aracını seçin üst menüdeki ayarları şekildeki gibi yapın.

002.gif

Eğer A seçeneği sizde farklı çıktıysa o A seçeneğindeki renklerin üstüne tıklayın ve açılan pencereden ilk gradient i seçin.

Kırmızıdan mavi ye kadar bir degrade verin.Tüm ekran bu degrade ile kaplandı fakat endişe etmeye grek yok.Şimdi Clipping Mask dediğimiz teknikle bunu halldeceğiz.Yapmanız gereken sadece Alt tuşuna basılı iken mause unuzu Layer 2 ve Layer 1 in ortasına getirip bir kez tıklamak.Mause unuz bu alandayken birbirine geçmiş iki daire şeklini alacaktır.Bu şekli alınca 1 kez tıklayın.İşte bu kadar.

gradient1.jpg

En son hali

gradient2.jpg

Klavyenizden D tuşuna basarak renklerinizi varsayılan ayarlara getirin.
D ye bastığınızda foreground color siyah ,background color beyaz olacaktır.

fore_and_background_d.gif

Layer paletinde bulunan Add Layer Mask a
addmask_c.gif
tıklayın.Tıkladığınız anda foregraund ve backgraund renkleri yer değiştirecektir.

fore_and_background.gif

Tekrar Gradient Tool u seçin ve üst menüdeki ayarlardan Radial Gradienti
gradientradial_c.gif
seçin ve dairenin ortasından sağ üst köşesinde doğru degradinizi verin.Son şekil :

example1.jpg

5.Adım:

Bu adımda layer 1 in kopyasını oluşturacağız.Bunun için layer paletinde layer 1 sürükleyip Create a New Layer
new_c.gif
ikonunun üsütne bırakın.Yada layer 1 e sağ tıklayıp Duplicate Layer ı seçin.

drag.gif

Kopyasını oluşturduk fakat bu sefer Layer 2 Clipping Mask tan çıktı.
Orjinal layer 1 i sürükleyip en üste alıyoruz ve Fill kutucuğunu 0 yapıyoruz.Layer 2 ve Layer 1 copy nin arasına Alt tuşuna basılı tutarak 1 kez tıklayın.Clipping Mask ı Layer 1 copy e taşımış olduk.Layer Style ikonunun
addfx_c.gif
üsütne 2 kez tıklayın ve aşağıdaki ayarları yapın.

drag2.gif

Inner Shadow:
(Use Global Light ı seçili olmadığından emin olun!!)
inner_shadow_2.gif

Inner Glow:
inner_glow.gif

Son hali:
example2.jpg

6.Adım:

Yeni bir katman daha oluşturun.(Layer 3).Ctrl + Shift + NAraç paletinden Brush Tool u (B) seçin.Yukarıdaki menüden aşağıdaki resimdeki yere tıklayın ve gerekli ayarı yapın.Master Diemater (Fırça boyutu) 150 px, Hardness (Sertlik):0 ayarlayın.

brush_150.gif

Klavyenizden önce "D" ye sonrada "X" e basarak Foregraund Color u beyaz yapın.

Dairenin tam ortasına 1 kez fırça darbesi yaparak bir nokta oluşturun.Sonra Filter >> Blur >> Gaussian Blur verin.Radius değeri 25px olsun.

Şimdi Layer 3 e bir kez tıklayın ve Ctrl basılı tutarak alt katmanda bulunan Layer 1 in kare alanına tıklayarak seçili hale getirin ve Layer Paletinin altındaki Add Layer Mask a tıklayın ve Mask uyguladığımız Layer 3 ün Opacity değerini %30 a getirin.

example3.gif

7.Adım:

Tekrar yeni bir layer daha oluşturun.Ctrl + Shift + N.(Layer 4)
Brush Tool (B) seçin.Büyüklüğü 20 px hardness ise %100 olsun.Beyaz olan Foreground Color u Renk Kodu FFFFE8 olan bu renkle değiştirin.Sol üst köşeye doğru 1 kez tıklayın ve nokta oluşturun.Son hali:

example3a.jpg

Filter >> Blur >> Gaussian Blur uygulayın Radius 5 px olsun.

Layer Paletindeki Layer Style ikonuna tıklayın (f Şeklinde) ve aşağıdaki ayarları girin.

outer_glow.gif

8.Adım:

Layer 1 copy ismli katmanın Fill kutucuğunu %25 yapın.

fill_25.gif

Son hali:

example4.jpg

Eğer yukarıdaki resmin okla gösterilen yerindeki ışık çok fazla ise Opacity değerini düşürebilirsiniz.

Background katmanına bir kez tıklayın ve ardından Ctrl + Shift + N yaparak bu katmanın üstünde yeni

bir katman daha oluşturun(Layer5).

Layer 5 seçili iken Ctrl ye basılı tutarak Layer 1 copy isimli katmanın küçük kare alanına bir kez

tıklayın.Topumuz seçili hale gelecektir."D" ye basarak renk paletinizi varsayılan renklere ayarlayın.

fore_and_background_d.gif

Gradient Tool u seçin.Ve ayar menüsünden aşağıdaki gibi ayarlayın.

fill2.gif

Seçili alanın tam ortasından köşesine doğru bir degrade verin.

Şimdi ise klavyenizden Ctrl + T yaparak transform aracını alın.şağıdaki resimde A şıkkında

görüldüğü gibi üstten tutup ortaya kadar indirin.Sonrada B de deki gibi gölgeyi topun altına getirin.

Entere a basın Ctrl + D yaparak seçimi kaldırın.Ardından Layer 5 in Opacity

değerini %50 yapın.

http://www.lunacore.com/images/tutorials/tut009/example7.gif[//IMG][/FONT][/B][/CENTER]

[CENTER][B][FONT=Comic Sans MS]Şimdide [B]Layer 5[/B] deyken Raidus değeri [B]2px[/B] olan [B]Gaussian Blur(Filter/Blur/Gaussian Blur)[/B][/FONT][/B][/CENTER]

[CENTER][B][FONT=Comic Sans MS]verelim.Son hali:[/FONT][/B][/CENTER]

[CENTER][B][FONT=Comic Sans MS][IMG]http://www.lunacore.com/images/tutorials/tut009/example6.jpg

9.Adım:

Bu adımda topumuzun gölgesini deforme edeceğiz.Layer 5 seçili iken Ctrl ye basılı tutarak Layer 1 copy isimli katmanın

küçük kare alanına bir kez tıklayın.Topumuz seçili hale gelecektir.

Sonra Filter >> Distort >> Sapherizeyi seçin.Amount %100 olsun.

distort1.jpg

distort2.jpg

Seçim devam ederken background katmanına 1 kez tıklayın ve Ctrl + F yaparak zemininde bozulmasısnı

sağlayın.Son hali:

final.jpg

10.Adım:

Layer 4 seçili iken yani topun üzerindeki küçük nokta.Ctrl + T yapın ve aşağıdaki değerleri girin.

transform.gif

Son hali:

9ehoqhit.jpg

Geri