• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Guild Wars 2 Server Sistemi Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Merhabalar,

Yeni oyuna başlayan oyuncularda hatta 80 levela kadar oynamış oyuncularda da farkettiğim şey guild wars 2de server sisteminin tam olarak anlaşılamaması. Her yeni oyuna başlayan kişilere aynı şeyi yazdım yazdım yazdım usanmadan tekrar tekrar yazdım. Sonunda buraya böyle bir konu açıp gerektiğinde girip bakanlar faydalansın ya da soran olduğunda direk linki atayım amacıyla bunu yazmaya karar verdim.

Öncelikle kısaca PvE - PvP - WvW nedir onları anlatacağım. (çoğu oyuncu biliyordur bu kısmı direk atlayabilirsiniz)

PvE (Player versus Environment) 1leveldan 80levela kasıldığın sonrasında dungeon/fractal/boss/story yaptığın bölüm. dünya kadar map var.

PvP (Player versus Player) moba tarzı 5e5 fight yaptığınız bölüm. şimdi mapleri kafamdan sayamadım 8di sanırım pvp mapi var.

WvW (World versus World)

Serverların birbirine karşı canla başla mücadele ettiği bölüm. guildinizle beraber raidler yapabilirsiniz yani 10-40 kişilik gruplarla düzenli sistemli, bir yandan ts tarzı programlarla konuştuğunuz belirli bir kişinin komutları ve önderliğiyle yapılan kale ele geçirme kale savunma sizinle aynı sayılarda ya da daha az ya da daha fazla gruplarla savaşma olanağınızın olduğu şeydir.

Ya da bir commanderın peşine takılırsınız. WvW'de tecrübeli birsinin liderliğini takip edersiniz ve o ne yaparsa gider yapmasını istediklerini yaparsınız. tabiki de sistemli bir durum yoktur çünkü herkes farklı dilden farklı kafadan insanlar. Guildle beraber oynamadan tadına varamayacağınız bir şeydir çünkü mantığı tam anlamazsınız. fakat guildle takıldıktan sonra buna geçince yine ne yapmanız gerektiğini daha iyi anladığınız için daha zevkli gelebilir.

Bir de Roam var bu da tek başınıza ya da 5 kişiye çıkan seri/dps karakterli gruplarla takılıp etrafta 3-5 kişi gördüğünüzde çullanıp yok ettiğiniz zevkli muhabbeti saran bir şeydir. mesela karşı taraflardan birinin 50 kişilik grubunu gördüğünüzde onlarla baseleri arasında bir yerde gizlenip arkadan gelenleri indirirsiniz... gibi
WvW Dipnotu: ırklar oyunda dost olarak geçiyor arada storydeki bazı olaylar hariç. Yani ırklar arası savaş yok serverlar arası savaş var. bazıları wvw'yi ırklar arası savaş olarak algılamış düzeltmek istedim oyunu alacaklar ya da alıp oynamamışlar için.

Şimdi bu oyunda server sadece wvw'ye etkiliyor. zaten wvw aslında world vs world diyoruz fakat "server vs server vs server" gibi bir şey. çünkü her hafta rastgele 3server devasa maplerde eşleşiyor ve rekabete devam ediyorlar. yani alfabenin 29 harfinin hepsini birer server sayarsak siz mesela J serverındasınız o hafta J'nin karşısına N ve P serverları seçildi. Siz J, N ve P karşılıklı olarak 1hafta rekabet içinde oluyorsunuz.
Bu seçtiğiniz serverlar PvP ya da PvE ye hiç bir şekilde etki etmemektedir. oyunda mega serverlar var o konuya girmek istemiyorum şimdilik ama oyunda farklı serverda olan 3-5-100 kişi istediği zaman beraber PvP ya da PvE oynayabilir. o düşmanlık sadece WvW'de kalıyor gerisinde dostunuz tabi PvP'de karşı karşıya gelirseniz o ayrı.

Bir de server seçmemiş olanlar için server seçiminiz hakkında bir iki şey yazmak istedim kalabalık server seçerseniz wvw maplerinde neredeyse hiç azalma olmaz map hep doludur commanderlar açıktır takip etmeniz için. Fakat wvw maplerinde kişi sınırlaması var bu yüzden akşam saatleri gibi fazla oyun oynanan zamanlarda yarım saat ya da saatlerce sıra bekleme olasılığı vardır, ve bu yüzden guild olarak oynamak istediğinizde hepinizin sırasının gelmesini beklemeniz gerekir. Ama dediğim gibi ne zaman girerseniz girin commander olacağı için o serverlarda heyecan bitmez. Ama diyorsanız ki ne yapayım ben rastgele elemanın liderliğini. Ben arkadaşlarımla her an girebileceğim az da olsak, oynamak istediğimiz an girebildiğimiz bir server olsun diyorsanız daha orta kalabalıkta bir server seçmeniz gerekir. Ben şahsen orta yoğunluktaki Gunnar's Hold serverındayım bildiğim kadarıyla bu serverdaki tek türk guildindeyim ve gayet memnunum. Türklerin yoğunlukta olduğu serverlar ise şu sırayla gidiyor: Gandara - Seaferer's Rest - Desolation. Sfr serverı en dolu server ve wvw'de sıralaması en yüksek serverdır fakat çok fazla sıra beklemenizin gerekmesi guildçe ya da arkadaşlarla beraber girmek istediğinizde çok daha uzun süre beklemenizin gerekmesi gibi problemler vardır. Bu problemler en çok sfr'de olmasına rağmen maalesef türklerin yoğunlukta olduğu diğer serverlarda da var, çünkü hepsi kalabalık. tabi bunun olumlu mu olumsuz mu olduğu size kalmış.

Alıntıdır.

Geri