• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Helal ve Haram (Dün vs Bugün)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kovboi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kovboi

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
12 Ocak 2014
Puanı
406
Faiz konusuna da ben hep takılırım. Sen benim paramı alacaksın. 1 yıl kullanacaksın. 1 yıl sonra %8 enflasyonun ardından benim paramın değeri %8 düşecek. Ve sen bana %8 üzerine eklemeden vereceksin. Niye? Eklersen faiz olur.

faiz.jpg

Ama bir ev 1 yıl alırsın.
Bana 12x500 = 6 bin lira para verirsin. O evi de geri verirsin. 100 bin liram olur 106 bin lira. Tabi evin eskimesi ve değerinin düşmesi de var. Sonuç olarak ben evin düşen değerini geri kazanmış oluyorum kirada. Ama söz konusu 100 bin liralık evim değilde 100 bin liram olursa ve banka bana yılda 12x0,8 = %9,6 para verirse bu faiz oluyor. Enflasyon %8 ken %1,2 kâr etmiş oluyorum. 1 yıl paramı kullanamıyorum ama kira değil faiz.

kira-geliri.gif

Ama biri senden borç 400 gram ekmek alır. 1 yıl sonra 400 gram ekmek verirse ekmek aynı ekmek. Fiyatı dün 2 liraydı bu gün 2,1 lira.

ENFLASYON.jpg

(Birinden mal veya hizmet karşılığı malın veya hizmetin değeri kadar alınan mal veya hizmet helaldir.)
(Para: karşılığında mal veya hizmet almaya ve vermeye; malın veya hizmetin ekonomik değerlerini takas etmeye yarayan ölçünün çevrildiği rakamsal değerlerin üzerine yazıldığı kağıt parçası.)

cumhurbaskani-talimat-verdi-kredi-cekecek-olanlara-mujde-geldi-96d62.jpg

Banka sana taksit hizmeti sunuyor, kardeşinden alamayacağın miktarlarda borç para hizmeti sunuyor. Sen o parayı alıp şirket kuruyorsun organize sanayiler fabrikalar kuruyorsun. Çok kişinin karnını doyuruyorsun bu görülmüyor ama faiz almak da vermek de haramdır deniliyor. Neden kendi işlemcini yapmıyorsun arabanı üretmiyorsun diye de sormayı ihmal etmezler.

2409b5b4b4c6f63e0bdcc3d059973db8.jpg

Tabi bir de faizsiz bankacılık var. İslami açıdan kime sorarsanız hangi hocaya sorarsanız sorun 100 bin liraya ev alıp 150 bin liraya taksitle satmak bir yatırımdır ve ticari kârdır. Taksitsiz 100 bin lira veremeyen vatandaş da taksitle 150 bin lirayı haliyle kabul edecek. E doğal olarak da helaldir. Ki öyle olmasaydı marketlerin hepsi haram yiyor olurdu. (Hepimiz biliyoruz ki Evkur artık senetle taksit hizmeti sunan tek büyük firma. Gold'da 1500 TL olan TV Evkur'da 2500 TL. Ama 24 aya kadar taksit imkanı. Daha da ilginçtir kredi kartıyla çok daha ucuza geliyor. Tabi faiz veriyorsun ya haram oluyor bu sefer(!).) Banka gel ben senden faiz almayacağım diyor. İstediğin evi göster önce ben satın alayım. Üzerine kârımı ekleyip taksitle sana satayım diyor. Tamam diyorsun nasılsa bu sefer adı faiz değil. İçin rahat ediyor. Ve zaten tamamen ticari. Niyet cart curt olaylarına hiç girmeyin bazı şeyler kağıt üstünde neyse odur. Niyetine göre şekil değiştirmez. Faizle 100 bin liraya alıp 50 bin lira faiz ödediğin evi faizsiz 150 bin liraya alabiliyorsun. Ama ileride faizler düştüğü zaman hesabımı yapılandırmak istiyorum diyemiyorsun. Yapılandırdığın zaman toplam ödeyeceğin para miktarı azalıyor faizler ne kadar düşmüşse. İlginç...

_____

Evet arkadaşlar benim görüşümün ana konusu bize söylenen faiz ile kitaptaki faiz aynı şey mi? Kitap insanların kendi akıllarını kullanarak yorumlamaları için üstü kapalı yazılmış ve peygamberler insanlara ön ayak olsun diye gönderilmişler. Bu gün ne yazıkki peygamber yok. Son peygamber olan peygamberimiz (s.a.v) faiz konusunda çok sayıda hadiste de bulunmuş. Hadislerin doğruluğunu kanıtlayacak herhangi birşey yok ancak Allah'a güvenerek bozulmadan bu günlere geldiğini düşünerek onlara güvenebiliriz. Yine de hadislere girmeyeceğim. "Dün"den kastım tahmin ettiğiniz gibi 1500 yıl kadar öncesi. Tabi o zaman da para, mal veya hizmetin ölçü birimi olarak kullanıldı. Ama enflasyon cart curt yoktu. Diplomasi yoktu. Faiz haksız elde edilen kazançtır yani bir işten o işin değerinden fazla kazanıyorsanız bu haramdır çok açık. Ve faiz de muhtemelen budur. Örneğin dışarıdan içeri içecek yiyecek getirmek yasaktır diyip tüm rakipleri silerek malın değerini müşterinin değil kendinizin belirlemesini sağlayıp bir havuzda herşeyi iki katı fiyata satıyorsanız bu haramdır. Ama birisine gerek malla gerek parayla kiralama hizmeti sunuyorsanız ve tefeci gibi her ay borcu ikiye katlamıyorsanız yani değeri kadar (Kâr oranının enflasyon oranı ile toplamı) "FAİZ" ekliyorsanız faiz bunun sadece adıdır.

img-fetullahguleninsonhalinipaylasmayankalmasin-732.jpg

___

Ben düşündüklerimde doğru olduğumu düşünüyorum ve içim rahat. Sizlerin de görüşlerini almak istedim. Haklıysam da yani düşündüğüm gibi faiz müslümanları yavaşlatmak, kısıtlamak için dünden bugüne çarpıtılmış bir konu ise sizleri bu vesile ile aydınlatmış olmayı umuyorum.

Son düzenleme:
sayende ateist oldum , ibretlik paylaşım.
Şaka maka mantıklı.Diğer üyeler ne diyecek bakalım.

Son düzenleme:
kardeş okumadım ama haklısındır bi şekilde.Zaten bana kalırsa içinde bulunduğumuz parasal sistem başlı başına yanlış dünya parasal sistemle ayakta durduğu sürecede tam anlamıyla ne demokrasi olucak nede eşitlik.

kardeş okumadım ama haklısındır bi şekilde.Zaten bana kalırsa içinde bulunduğumuz parasal sistem başlı başına yanlış dünya parasal sistemle ayakta durduğu sürecede tam anlamıyla ne demokrasi olucak nede eşitlik.

Peki parasal sistem değilde başka ne gibi bir sistemle ayakta durabilir varmı bi önerin?

Güzel bir konuya değinmişsin, benim de arasıra kafamı kurcalayan bir durum.

Peki parasal sistem değilde başka ne gibi bir sistemle ayakta durabilir varmı bi önerin?
bro ben sana sıfırdan bi sistem sunamayabilirim , benim düşünce tarzım anarşizme daha yakın diyebilirim ama ısrar edersen komünizm olabilir yada anarşist komünizm

Faizin haram olması bana da mantıksız geliyor fakat Kuranda bununla ilgili ayetlerin varolduğunu okudum onlar da burada;

[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD="bgcolor: #F9F5F2, colspan: 2"]Kuranda faiz ile alakali tahmini 7 ayet geçiyor[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F5F9, align: right"]2:275 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F5F9"]Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F9F5, align: right"]2:276 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F9F5"]Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F5F9, align: right"]2:278 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F5F9"]Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F9F5, align: right"]2:279 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F9F5"]Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F5F9, align: right"]3:130 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F5F9"]Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F9F5, align: right"]4:161 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F9F5"]Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F5F9, align: right"]30:39 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F5F9"]İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, işte onlar, malları kat kat artmış olanlardır.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Faizin haram olması bana da mantıksız geliyor fakat Kuranda bununla ilgili ayetlerin varolduğunu okudum onlar da burada;

[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD="bgcolor: #F9F5F2, colspan: 2"]Kuranda faiz ile alakali tahmini 7 ayet geçiyor[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F5F9, align: right"]2:275 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F5F9"]Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F9F5, align: right"]2:276 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F9F5"]Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F5F9, align: right"]2:278 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F5F9"]Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F9F5, align: right"]2:279 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F9F5"]Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F5F9, align: right"]3:130 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F5F9"]Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F9F5, align: right"]4:161 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F9F5"]Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F2F5F9, align: right"]30:39 -[/TD]
[TD="bgcolor: #F2F5F9"]İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, işte onlar, malları kat kat artmış olanlardır.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Zaten konu faizin haram olup olmadığı değil neyin faiz olduğu ve neyin faiz olmadığı

Bankadan alınan faiz kastederek yazdım bunu, başka haram kılınmış faiz var mı bilmiyorum, bilen varsa aydınlatsın

Kuranda banka yazmıyor. Borçla alakalı bile bir konu yok. Son ayette açık olarak faiz dediği şeyin bu gün bizim haraç dediğimiz şey olduğu görülüyor. Söylediğim gibi Kuranda çelişki olmaz. Birşeyin adını birileri faiz koydu diye o faiz demek değildir.

Kuranda banka yazmıyor. Borçla alakalı bile bir konu yok. Son ayette açık olarak faiz dediği şeyin bu gün bizim haraç dediğimiz şey olduğu görülüyor. Söylediğim gibi Kuranda çelişki olmaz. Birşeyin adını birileri faiz koydu diye o faiz demek değildir.

Her şey şuan ki ismiyle yazmaz, eğer öyle olsaydı 700lü yıllarda açıp okuyanlar "Banka ne demek?" diye dolanırdı sağda solda. Kastettiği kelimeyi anlamak önemli, her neyse.

Beynin güzel çalışıyor dostum. Aklıma yatmakla yatmamak arasında gidip geliyor. Bu soruyu SÖZLER KÖŞKÜ'ne sorar mısın aynen bu şekilde? Ne diyecekler merak ediyorum.

Teşekkürler

Bence Kuran da çeviri hataları var , hep bundan oluyor bu karmaşıklıklar.

Kuran-ı Kerim'de bir sıkıntı yok sıkıntı insanların sadece meale bakıp geçmesi ona göre bir şey çıkartmaya çalışmalarıdır. Mesela Kuran-ı Kerim'de bir ayette geçiyor rahman arşa istiva etti diyor hadi bakalım akıl mantık durur bunun meali ne peki rahman arşa oturdu türkçesi ama sen ALLAH'a mekan isnat edersen de onu sonradan yaratılmışlara benzetirsin. O zaman benden senden farkı kalmaz. Böyle yaparsan da kafir olursun. Bak görüyorsun değil mi iş sadece mealde bitmiyor. Akıl Mantığın'da algılayamadığı noktalar olur ama Kuran-ı Kerimde çelişki yoktur.! O yüzden tefsir şart tefsir yapan kim Hazreti Muhammed Mustafa onun hadisleri ile Kuran-ı Asla ayırmayacak sın ki ortada bir yanlış anlaşılma çıkmasın.

Ha bu örnek verdiğim ayette ki olay nedir? İnandık fakat ALLAH'a yakışır şekilde o ayete bir tefsir yapılır Biz ayrıntısını detayını bilmeyiz ama tutup da ayeti inkar etmez kabul ederiz.

Kuran-ı Kerim'de bir sıkıntı yok sıkıntı insanların sadece meale bakıp geçmesi ona göre bir şey çıkartmaya çalışmalarıdır. Mesela Kuran-ı Kerim'de bir ayette geçiyor rahman arşa istiva etti diyor hadi bakalım akıl mantık durur bunun meali ne peki rahman arşa oturdu türkçesi ama sen ALLAH'a mekan isnat edersen de onu sonradan yaratılmışlara benzetirsin. O zaman benden senden farkı kalmaz. Böyle yaparsan da kafir olursun. Bak görüyorsun değil mi iş sadece mealde bitmiyor. Akıl Mantığın'da algılayamadığı noktalar olur ama Kuran-ı Kerimde çelişki yoktur.! O yüzden tefsir şart tefsir yapan kim Hazreti Muhammed Mustafa onun hadisleri ile Kuran-ı Asla ayırmayacak sın ki ortada bir yanlış anlaşılma çıkmasın.

Ha bu örnek verdiğim ayette ki olay nedir? İnandık fakat ALLAH'a yakışır şekilde o ayete bir tefsir yapılır Biz ayrıntısını detayını bilmeyiz ama tutup da ayeti inkar etmez kabul ederiz.
Müslümanı ateist , ateisti ateist++ yaparsın sen.

Geri