• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Hotfile

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akyl
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Akyl

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
26 Nis 2009
Puanı
100
beyler hotfile dan dosya indireceğim dosya http://hotfile.com/dl/134530058/f695e36/dijital_saat.zip.html bu siteye girerken hata veriyor nasıl bulabilirim?

Zamanı geriye alabilme gibi bir süper gücün varsa o zaman indirebilirsin. :D

ucunda 12 puan olup ve seneye geri alabileceğiniz ders olunca insan herşeyi yapıyor :)

yok hocam orada pic mikrodenetleyici ile yapılmış bana lojik kapılarla yapılanı lazım eyvallah

Buna benzer birşey yapmıştım çok önceden. Fakat bu devirde amaç işin mantığını anlamak değilse en temelden yapmak çok saçma. 555 diye bir mikrodenetleyici olması lazım. Her işimi görürdü. 555 timer, 555 clock şeklinde araştırırsan belki bulabilirsin. Yıllar oldu bakmayalı.

Buna benzer birşey yapmıştım çok önceden. Fakat bu devirde amaç işin mantığını anlamak değilse en temelden yapmak çok saçma. 555 diye bir mikrodenetleyici olması lazım. Her işimi görürdü. 555 timer, 555 clock şeklinde araştırırsan belki bulabilirsin. Yıllar oldu bakmayalı.

555 diye entegre var ama bana o lazım değil :D onunla istediğim belli zaman aralığında devreye frekans vermesi benim için asıl sonrası önemli :) sonrasında saniyede 1 kez gelen sinyal sayıcı devresine girip saniyeyi sayacak mod 60 entegresine göre daha sonra yine 555 entegresinden gelen dakikada 1 sinyal ile dakika sayıcısı sayılacak vs vs derken ortaya saat çıkacak :) anlayacağın 555 bu işin en basit kısımı :)

yukarıda yazdığım mod 60 olayıda 60 a kadar sayıp 0-59 sayması ... 58-59-0-1 ... gibi :)

555 diye entegre var ama bana o lazım değil :D onunla istediğim belli zaman aralığında devreye frekans vermesi benim için asıl sonrası önemli :) sonrasında saniyede 1 kez gelen sinyal sayıcı devresine girip saniyeyi sayacak mod 60 entegresine göre daha sonra yine 555 entegresinden gelen dakikada 1 sinyal ile dakika sayıcısı sayılacak vs vs derken ortaya saat çıkacak :) anlayacağın 555 bu işin en basit kısımı :)

yukarıda yazdığım mod 60 olayıda 60 a kadar sayıp 0-59 sayması ... 58-59-0-1 ... gibi :)

Edit: 555 lazım değil demişsin, daha alt seviyede mikroişlemci kullanmadan nasıl yapacaksın ? Daha da temeli nedir ?

Edit2: 555 ile saniyede tetik vermek istiyorsan sanırım kondansatör lazım. Nasıl kurulur bilmiyorum "led flasher" şeklinde aratman gerekecek. :)

Elektronik bilgim internetten devreye bakıp yapacak kadar var. Hobi amaçlı. 2 transistör ile flip-flop yap desen şemasız yapamam, statik çalışma noktasını bul desen bulamam, emiteri bul desen onu da bulamam. :D

555 entegresi çok ünlüdür. Daha önce PIC programlama yaptım fakat bu 555 hatırladığım kadarı ile programlama gerektirmeden çalışıyordu. Dediğin olayları hiç anlamıyorum sanırım donanımsal yapmak istiyorsun.

Breadboard üzerine yapılmış mod60 ile çalışan bir devre buldum. 4 adet 555 kullanılmış sanırım.

http://ehelion.net/projects/digitalclock/gallery.html

left_side.jpg

Yazılımla 1 satırda yapabildiğimiz şeyin temeli. :D

Son düzenleme:

Edit: 555 lazım değil demişsin, daha alt seviyede mikroişlemci kullanmadan nasıl yapacaksın ? Daha da temeli nedir ?

Edit2: 555 ile saniyede tetik vermek istiyorsan sanırım kondansatör lazım. Nasıl kurulur bilmiyorum "led flasher" şeklinde aratman gerekecek. :)

Elektronik bilgim internetten devreye bakıp yapacak kadar var. Hobi amaçlı. 2 transistör ile flip-flop yap desen şemasız yapamam, statik çalışma noktasını bul desen bulamam, emiteri bul desen onu da bulamam. :D

555 entegresi çok ünlüdür. Daha önce PIC programlama yaptım fakat bu 555 hatırladığım kadarı ile programlama gerektirmeden çalışıyordu. Dediğin olayları hiç anlamıyorum sanırım donanımsal yapmak istiyorsun.

Breadboard üzerine yapılmış mod60 ile çalışan bir devre buldum. 4 adet 555 kullanılmış sanırım.

http://ehelion.net/projects/digitalclock/gallery.html

left_side.jpg

Yazılımla 1 satırda yapabildiğimiz şeyin temeli. :D

lojik kapılar var mesela 2 girişli sistemde 2 girişte 1 olursa çıkış veriyor başka bi kapıda ikisinden birisi 1 oluduğunda çıkış veriyor :D bunu yapan entegreler var içerisinde 3 4 kapı bulunduran :) biz bu kapılarla entegrelerle sayıcı devresi oluşturacağız onlarlada saati yapacağım inşallah :D kodla herşey basit ama tersine mühendislik yapılarak o kod insanların eline geçince senin yaptığın projeyi başka birisi farklı isimle yapabiliyor ama sen bu kapılarla yaptığın chipseti entegreyi vs yi tasarlayıp piyasaya güvenle sokabiliyorsun :) bu sistemin tek kötü yanı projenin biraz büyükçe olması yani senin picle yapacağın projeyi lojik kapılarla entegrelerle tasarladığında alan artıyor :) neyse çok kafanı şişirdim projeyi bitince buraya atarım :) tahminen mayıs sonu haziran başı konuyu hortlatırım :D

:haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha :haha

Geri