• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

İkariam Korsan & Korsan Hisarı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları;

• Korsanlıktan gelen ödül kaynak miktarı nasıl hesaplanır?
Cevap ; Her şehre depo seviyesine göre ve korsanlık sıralamasında bitirdiği sıralamanın verdiği katsayı oranınca kaynak ödül verilir.

Örnek : Korsan sıralamasını 17. bitirdim.(Verilen katsayı 3.5)

A şehrinde depo seviyem toplam 36 ( 12 seviye + 24 seviye )

B şehrinde depo seviyem toplam 72 ( 12 seviye + 12 seviye + 12 seviye +12 seviye )

Formül : O şehirdeki depo seviyesi x 480 (hırsızlığa karşı güvenlik) x 3.5 ( Korsanda bitirdiğim sıralamanın verdiği katsayı ) = O şehre gelecek her hammededen kaynak miktarının birimi.

A şehrimi hesaplarsak : 36 x 480 x 3.5 = 60.480 kaynak her bir hammededen o şehre gelir (
60.480 İnşa Malzemesi -60.480 Üzüm - 60.480 Mermer - 60.480 Kristal Cam - 60.480 Sülfür )

B şehrimi hesaplarsak : 72 x 480 x 3.5 = 120,960 kaynak her bir hammededen o şehre gelir. (
120,960 İnşa Malzemesi - 120,960 Üzüm - 120,960 Mermer - 120,960 Kristal Cam - 120,960 - Sülfür )

• 6. veya 33. bitirdim , sıralamanın getirdiği katsayıyı nasıl öğrenirim?
Cevap: Sıralama bölümünde , Korsan sıralamasını aratarak ilk 50de ki kupalar üzerine tıklayarak ya da konu üzerinden öğrenebilirsiniz : Korsanlıkta Değişiklikler

• Sadece belirli bir kaynaktan mı alacağız?
Cevap : Hayır, eğer ödül almaya hak kazandı iseniz yukarıdaki formül usülünce , o şehre her kaynaktan gelir. Odun, Şarap, Mermer, Kristal ve Sülfür aynı miktarda o şehre gelir.

• Her şehrime gelen kaynak miktarı değik mi olacak?
Cevap : Evet, her şehrinizdeki toplam depo seviyesine göre her hammededen eşit miktarda kaynak alırsınız. Depo seviyesine ek olarak korsan sıralamasından aldığınız katsayı etkilidir.

• Korsan seferleri ile topluyorum fakat sürekli saldırı alıyorum ve puanların sıfırlanıyor , ne yapmalıyım?
Cevap : Korsan seferleri ile puan toplamanız yeterli olmayacaktır, bu sizi hedef olarak gösterir. Korsan Mürettebatınız olmadığı sürece istediğiniz kadar puanınız olsun , karşı tarafın mürettebatı sizden yüksek ise tüm korsan puanlarınızı baskın yolu ile alır.

• Kaç korsan puanı , kaç mürettebat etmektedir?
Cevap : 10 puan 1 mürettebat etmektedir. Örn; 35.000 puan = 3500 mürettebat etmektedir. Küsüratlı rakamlar mürettebata çevirilmez , puan olarak kalır.

• Temel mürettebat gücü nedir?
Cevap : Eğer 7000 korsan puanını geçerseniz ve bu puanın altına inmez iseniz , elinizde temel olarak 7000 korsan puanı bulunduğu vakitte size , temel mürettebatınıza ek olarak 1400 mürettebat daha verir.

• Korsan Seferleri ne işe yarar ?
Cevap : Korsan puanı toplamanıza yarar. Bot olarak düşünebilirsiniz. Sefer yaptığınız zaman korsan puanı ve belirli miktar altın elde edersiniz.

• Korsan saldırısı yaparken saldırı alırsam , elimdeki mürettebat beni savunur mu?
Cevap : Evet, elinizdeki mürettebatı baskına gönderseniz bile , mevcut mürettebat aynen sizi savunur.

• Tüm korsan hisarlarımı yıksam ne olur?
Cevap : Tüm şehirlerinizde hiç bir korsan hisarınız kalmaz ise , tüm korsan puanınız ve mürettebatınız sıfırlanır. Eğer bir şehirde 1 seviye bile korsan hisarı bırakırsanız o puanı ve mürettebatı elinizde tutarsınız.

• Birden çok şehre korsan hisarı kurmamın avantajı-dezavantajı ne olur?
Cevap : Bu avantaj sizin konumunuza göre değişir. Bir şehrinizde tutmanızda fayda var gibi durur , çünkü tüm şehirlerinize kurarsanız , baskın alma ihtimaliniz ve imkanınız daha çok geniş ada çaplarına yayılacaktır. Tek şehrinizde bulundurmanızda fayda vardır , diğer şehirlerinizdeki kişilere korsan baskını yapmak istiyorsanız , o şehre kurup , baskın yapıp tekrar yıkabilirsiniz.

• 8 şehrim var fakat en uzaktaki şehrime korsan hisarı kurdum , Korsan Hisarı kurmadığım şehirlerime saldırı alır mıyım?
Cevap : Hayır. Korsan hisarınız yok ise o şehire korsan baskını almanız mümkün değildir.

• 3 Korsan Hisarım var , 2 sini yıksam puan ve mürettebatım silinir mi?
Cevap : Hayır 1 korsan hisarı elinizde tutmak zorunda olduğunuzdan , kalan hisar ile birlikte puan ve mürettebatı korursunuz.

• Korsan baskını saldırısı alıyorum , elimdeki puanları nasıl koruyabilirim?
Cevap : Elinizdeki puanları koruyamazsınız. Eğer karşı tarafın mürettebatı sizden yüksek ise tüm puanlarınızı alır fakat siz elinizdeki tüm korsan puanlarını , korsan mürettebatına çevirebilirsiniz.

• Puanlarımı mürettebata çevirirken saldırı alırsam ne olur?
Cevap : Eğer elinizdeki puanları mürettebata çevirirken saldırı alırsanız (eğer karşı tarafın mürettebatı daha yüksek ise) , tüm puanlarınız (mürettebata çevirmek için harcadığınız dahil) saldıran oyuncu tarafından alınır.

• Saldırı alıyorum , Ambrosia ile puanlarımı çevirdim puanlarım gider mi?
Cevap: Eğer ki , çevirmenize rağmen karşı tarafın mürettebatından düşük ise mürettebatınız , elinizde kalan korsan puanlarınız gider.

• Bir kişiye korsan saldırısı yaptım , mürettebatım yoldayken tüm puanlarımı mürettebata çevirdim yener miyim?
Cevap : Korsan saldırısı yolda iken , puanlarınızı mürettebata çevirirseniz , mürettabatı yola çıkarttığınız andaki mürettebatınız ile saldırı yapmış sayılırsınız ve eğer karşı tarafın o an daha yüksek ise mağlubiyet ile geri döner ve puan çalamazsınız.

• 2 Kişi karşılıklı saldırı yapıyor fakat 2 kişide mağlubiyet alıyor , bu nasıl olur?
Örnek : A oyuncusu korsan baskını yaptı ve mağlubiyet aldı , ve o anda puanlarını ambrosia ile mürettebata çevirdi. B oyuncusu korsan A oyuncusu mağlubiyet alması üzerine karşı tarafa saldırı yaptı fakat A oyuncusu puanlarını mürettebata çevirdiği için B oyuncusunun da mağlubiyet yaşaması mümkündür. (A Oyuncusunun puanını mürettebata çevirdiğinde B oyuncusunun mürettebatını geçecek şekilde olması gerek)

• Eğer ki ödül dağıtım zamanında Buharlı forklift ( depo kapasitesini 2 katına çıkartma ) , Asma Kilit ( depo güvenliğini 2 katına çıkarır ) veya Athene Tapınağı ( depo güvenliğini artırır ) kullanır isem Ödüllerime etkide bulunur mu.

Cevap : Hayır, kesinlikle bulunmaz. Ambrosia ile alabileceğiniz Buharlı Forklift ve Asma kilit sadece kendi işlevlerini görürler ve Ödül Zamanında ek bir fayda sağlamazlar. Aynı şekilde Athene Tapınağı ödül günü aktif olsa bile Ödül dağıtımında artı bir katıkısı olmaz.

• Saldırı aldım , fakat oyuncunun ismine tıkladığımda şehir bulunamıyor.
Cevap : Gezici yani fazladan 1 Sömürgeleştirebilme hakkı olan oyuncular , şehir sömürgeleştirerek korsan saldırı yapabilirler ve Korsan saldırı yaptıktan sonra sömürgelerini yıkarlar ise siz Şehirler bölümünde bildirimde oyuncuya tıkladığınızda oyuncunun şehrine erişemezsiniz.

• İttifakımdaki kişilere korsan saldırısı yapmamda yasak var mıdır?
Cevap : Hayır korsan saldırısında tüm oyuncular saldırılara açıktır.

• Korsan saldırı alıyorum veya yapıyorum, Şehrimi taşısam ne olur?
Cevap : Korsan saldırısı aynen devam eder, saldırı normal çıkış süresi ne ise o şekilde gider ve aynı sürede geri gelir.

• Korsan saldırısı alıyorum , şehrimi yıkabilir miyim?
Cevap : Hayır, şehrinize korsan saldırsı olduğu için şehri yıkamazsınız.

• Ödül dağıtımına 1 saat var , 2 saatlik uzaktaki bir kişiye korsan baskını düzenlesem ne olur?
Cevap: Korsanlık sıralaması için bitim süresi dolduğunda tüm sefer ve baskınlar iptal edilir. (Geri dönüş süresi ek olarak olmaz)

• Korsan saldırısı almıyorum veya yapmıyorum fakat korsan baskını için attığım sömürgeyi yıkamıyorum , neden?
Cevap: Eğer o sömürgeyi kurduktan sonra mürettebat çevirme emri verdi iseniz , sömürgeyi yıkamazsınız. Fakat Korsan hisarını yıkabilirsiniz. Hisarı yıksanız dahi sömürge mürettebat çevirimi bitene kadar yıkılmaz.

• Hiç korsan hisarı olmayan birine , korsan baskını düzenleyebilir miyim?
Cevap : Hayır, korsan hisarı olmayan bir oyuncuya , korsan baskını düzenleyemezsiniz.

• Mobil üzerinden Korsanlık baskını yapamıyorum neden?
Cevap : Mobil versiyon 4.5 ile çalışmaktadır. Bu versiyon geliştirilmediği için henüz mobil üzerinden korsanlık işlemleri yapılamamaktadır.

• Limanı ablukaya alınan birisi korsan baskını yapabilir mi?
Cevap : Evet, Limanı ablukada , şehri işgalde de olsa korsan baskını yapılabilir.

• Korsanlık için ödüller dağıtıldı fakat tüm puanım ve mürettebatım sıfırlandı , neden?
Cevap : Korsanlık için verilen 21 gün dolduğunda , tüm oyuncular ödüllerini alır ve tüm oyuncuların mürettebatı ve puanları sıfırlanır. Yeniden 21günlük süreç başlar.

• x miktar mürettebatım var ama puanım 0, sıralamada yer alır mıyım?
Cevap: Hayır , mürettebatınız sıralamaya girmez elinizde 21 gün sonunda saklayabildiğiniz toplam puan ile sıralamaya girersiniz.

• 17. Seviyeden sonra korsan hisarını yükseltmemin süreye faydası var mıdır?
Cevap: Hayır, 17. seviyeden sonra korsan hisarını yükseltmenin faydası sadece baskın mesafesini artırır.

• Korsan saldırısı aldım , saldırı bitti fakat sömürgemi yıkamıyorum, Neden?
Cevap: Korsan saldırısı aldığınızda , saldıranın baskın birlikleri evine dönene kadar sömürgeyi yıkamazsınız. Fakat saldırı bittikten sonra hisarı yıkabilirsiniz ama baskın birimleri geri dönene kadar şehri yıkamazsınız. Saldırı bittikten sonra hisarı yıkarsanız 2. bir saldırı olmaz ve baskın birlikleri geri döndükten sonra sömürgeyi de yıkabilirsiniz.

Geri