• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

İktisat ve İşletme Nedir?

Kaishakunin

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
19 Haz 2009
Puanı
9
Merhaba arkadaşlar malumunuz bu sene de hersene olduğu gibi üniversite sınavları var ve bende hazırlananlar arasındayım :) aklımda birkaç bölüm belirledim kendime fakat pekte ders çalışma yanlısı olmadığım için birazda KPSS korkusuyla başka bölümlere yöneldim daha önce Maliye,Kamu yönetimi vs bölümleri düşünüyodum fakat kpss gerekiyormuş onlara arkadaşlarla konuştum İktisat ve İşletme önerdiler ingilizcemde ayıptır söylemesi iyi olduğu için.. asıl sorum şu eğer (ingilizce) iktisat veya işletme okursam üniversite bitince hangi iş kollarında çalışma imkanım olur nerelere girebilirm şimdiden yorumlarınız için teşekkürler..

Tüm özel sektörde ve devlette iş bulursun. Büyük bir şirketin finans veya muhasebe müdürü, devlette ise mali müşavir olabilirsin.
İktisat işletmeye göre daha sayısal olduğu için matematiğinin de iyi olması gerekir.

Tüm özel sektörde ve devlette iş bulursun. Büyük bir şirketin finans veya muhasebe müdürü, devlette ise mali müşavir olabilirsin.
İktisat işletmeye göre daha sayısal olduğu için matematiğinin de iyi olması gerekir.
teşekkürler matematik sıkıntı :) ama işletme olabilir peki kpss istemeyen kolay iş olanağı olan bir bölüm önerebilirmisin?

işletme iktisat istersen kpss girmeden özel sektörde çalışabilirsin.
mesela ben ekonometri okuyorum, iktisadi ve idari bilimlerin en zor bölümüdür iktisat ve işletmeden kat kat zordur kpss girmeden direk özel sektöre gireceğim.

iktisat okuyan biri olarak gelme gelmeee iktisadi ve idari bilimler fakültesinden ne kadar bölüm varsa tüm dersleri görüyorsun fakültede görmediğin ders kalmıyor hukuk dersleri dahil

Türkiye'de o kadar işletme mezunu var ki millet artık birbirini işletiyor.

Türkiye'de o kadar işletme mezunu var ki millet artık birbirini işletiyor.

Yanlış tespit.
Önemli olan kendini yetiştirmek ve girişken olmak.
Artık şirketlere başvurunca senden Ingilizce hariç başka yabancı dil daha istiyorlar.
Bursa Ankara Istanbul Izmir gibi büyük şehirlerde güzel üniversitelerde okursan ve yukarıda da dediğim gibi kendini yetiştirip girişken olursan giremeyeceğin şirket yok.

Bir tanıdığım Uludağ Iktisattan mezun ve şuan Bakanlikta çalışıyor gayette iyi maaş alıyor , ben de Uludağ okuyorum ve ingilizce geliştirip kendimi iyi yetiştirirsem giremeyeceğin şirket yok. Ama ben devlette değil özel sektörde çalışacağım.

Ayrıca yanlış anlaşılmasın üniversite kötülemek gibi bir niyetim yok ama gidip Bayburt işletmeden mezun olup veya Ağrı iktisattan mezun olup yabancı dil olmadıkça kendini yetiştirme olmadıkça zor.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yanlış tespit.
Artık şirketlere başvurunca senden Ingilizce hariç başka yabancı dil daha istiyorlar.
Bursa Ankara Istanbul Izmir gibi büyük şehirlerde güzel üniversitelerde okursan ve yukarıda da dediğim gibi kendini yetiştirip girişken olursan giremeyeceğin şirket yok.

Bir tanıdığım Uludağ Iktisattan mezun ve şuan Bakanlikta çalışıyor gayette iyi maaş alıyor , ben de Uludağ okuyorum ve ingilizce geliştirip kendimi iyi yetiştirirsem giremeyeceğin şirket yok. Ama ben devlette değil özel sektörde çalışacağım.

Ayrıca yanlış anlaşılmasın üniversite kötülemek gibi bir niyetim yok ama gidip Bayburt işletmeden mezun olup veya Ağrı iktisattan mezun olup yabancı dil olmadıkça kendini yetiştirme olmadıkça zor.

ingilizceye bile gerek kalmadan bir iktisatçı sadece sınavlara çalışsa yeterli vergi müfettişliği,kaymakamlık,kpss vs vs... uzar gider bu sınav listesi ama tabi ingilizce + 1 dil demek double kill demek

ben biraz olumsuz yorum yapacağım. Eğer olumsuz okumak istemezsen mesaj atar, edtlerim.

Geleyim mesajıma; öncelikle çok açık söylüyorum, iktisat - işletme okursan işsiz kalırsın. Herkes işte şurada burada çalışırsın demiş.. Ben memur çocuğuyum. Hani memur çocuğu olarka devlette çalışmak öyle denildiği kadar kolay değildir. Hele ki lafını esirgemez, yalaka olmazsan; türkiye'de her yeri görürsün. Onun için devlette çalışmayı hiç düşünme derim. (eğer ruhunda yalakalık yapmak yoksa, dayanamazsın.)

2. konu: Kendini geliştirirsen olayı. Burası Türkiye.. Bir yerde staja başladın mı ne kadar alıyorsun ? Staj demek, beleş çalışacak amele demek.. Türkiye de bu yapı olduktan sonra imkansız. Hele ki iktisat ve işletmeden bahsediyorsun.. Türkiye de bu bölümden o kadar fazla var ki.. Şuan kapasitesi doldu.. Kendi görüşümü söyleyeyim ( bölümü aşağılamak için demiyorum -genel düşünenler-, abi en kötü iktisat işletme okur üniversite mezunu olurum yapısı var. "BÖLÜM KOLAY DEMİYORUM, HER BÖLÜM KENDİ İÇİNDE ZORDUR." bundan dolayı iktisat veyahut işletme önermem.. Sayısal mezunu olup kötü olan adamlar da iktisat - işletmeye gidiyor, tm sözel mezunu olan da..

Ve şu lafa sakın inanıp hayatına yön verme.. Okul önemli oldugu kadar kendini geliştirmek de önemli. Evet insan kendini geliştirirse okulun önemi kalmaz ama Türkiye şartlarında hangi insan kendini geliştirmek için fırsat sunuluyor ?

Ben inşaat mühendisliği okuyorum. Hazırlıkta bir inşaat firmasında stajyer olarak çalışmaya başladım. Maksat işi görmek, çalışma duygusuna alışmak ve neler olup bittiğini anlamaktı. 3 yıldır her yaz stajyer olarak çalışırım ve inanın adamlar sizin gelişmeniz için hiçbir çaba sarf etmiyor. Ben 0 bilgi 0 deneyimle gittim , yanımda staj saatini tamamlamak için çalışan arkadaş vardı dediği aynen şuydu " ileride anlayacaksın bu dediğimi; şuan sen benden çok eksik belki hiçbir bilgi bilmeden duruyorsun burada fakat emin ol sana gösterdikleri saygı veyahut özverinin 1/10 'unu bana göstermiyorlar." dedi. geçen yazdan beri stajyer olarak çalışıyorum ve adamın dediği doğru. adamlar stajyeri getir götüre bakan, ayak işlerinde dolaştıran, yemek ver - para verme mantığı ile çalıştırıyor.

Kısacası imkanın ve fırsatın varsa daha çok çalış daha iyi iş imkanı olan bölümler seç. Devletten pek bir şey bekleme, özel sektöre yönelmeni öneririm. Ve şu lafa inanıp " kendimi geliştiririm" bölüm veyahut üniversite seçme.. Şirketler olmadan CV'ne bir şey yazmadan kendini geliştiremiyorsun.

Ve önemli dip not: Bölümü kötülemedim. Ben kendim 2010'da girdiğimde istanbul orman mühendisliğini kazandım. Çok istememe rağmen " hele ki babam orman mühendisi iken" başta babam ve iş arkadaşları olmak üzere kimse önermedi. Devlette çalışmak hiç kolay değil dediler. Haklılar da.. 1 yıl bekleyip Maltepe üniversitesi inşaat mühendisliği burslu kazandım. İyi ki de bekledim diyorum. Ve mezun olunca yine devlette çalışmayacağım. Devlette çalışmak, özel sektör de patron altında ezilmekten daha zor.

sakın bölümü kötüledin, vs vs tarzı yazılar ile gelmeyin. Bunlar gerçekler. A bölümü için de bu böyle B bölümü için de.. çok fazla öğrenci alan bölümlerde devlette çalışmak zordur.

Bknz: Orman mühendisliği.

Son düzenleme:

Yanlış tespit.

Yanlış tespit
Önemli olan kendini yetiştirmek ve girişken olmak teorisi bundan 5-6 yıl önce ortaya atıldı ve atıldığı günden beri insanlar bir yerlerini yırtarak çalışıyorlar. Demek istediğim ülkede 500 bin tane işletme mezunu varsa günümüz itibariyle bunların %70'i durumun farkında ve ellerinden ne gelirse yapıyorlar. Böyle büyük bir rekabetin ortasında bu %70'in en az %40'ının önüne geçerek %30'luk dilime girmek ne derece kolaydır ? Peki bir de şöyle düşünelim madem ki bunu yapacak azmi var bu azmi üniversite sınavında kullanmak daha makul değil mi ? "Kendini geliştirme" söz öbeğini herkes kullanır hale geldi ama bunu yapmak o kadar da kolay değil hele gittiğin bölümdeki rekabet bu raddedeyse.

Bölümü okuyan okumayan herkes bildigi gibi yorum yapması çok yanlış.Şuan kamu sektörüne baktıgınızda artık alınan kadroların alan bölümünün çogunu iktisat ve işletme bölümü almakta ve bu gün geçtikçe artmaya devam ediyor.Yukarıda inşaat mühendisi okuyan bi arkadaş demişki iktisat işletme okusan işşsiz kalırsın bunu neye dayanarak söylüyor çok merak ediyorum stajerlere amele diye hitap ediyor sen eger böyle konuşuyorsan bence o üniversitede okumamalısın kendine yazık ediyorsun.Sana bir işletmeci olarak tavsiyem bölümünü iyice benimsemen gerek iktisat işletme gerek maliye iibfnin bütün bölümleri için konuşuyorum herşey sende bitiyor bölümün mezunları çok fazla dogrudur aman genel istatislik araştırmalarına baktıgınız açık ögretimden mezun olanların iş bulmaları nerdeyse imkansız çünkü oradan mezun olanların ne teorik bilgiden nede pratik bilgiden haberleri yok ve girdikleri sınavlarla örgün ögretim sınavlarını karşılaştırdıgında aradaki farkı görürsün.Ülkemizde işletme iktisata ne üniverrsite okuycaksın açık ögretimde yata yata geç gibi bi psikoloji hakim böyle düşünenler sayesinde zaten bölümün adı çıkıyor ne yazikki.

Bölümü okuyan okumayan herkes bildigi gibi yorum yapması çok yanlış.Şuan kamu sektörüne baktıgınızda artık alınan kadroların alan bölümünün çogunu iktisat ve işletme bölümü almakta ve bu gün geçtikçe artmaya devam ediyor.Yukarıda inşaat mühendisi okuyan bi arkadaş demişki iktisat işletme okusan işşsiz kalırsın bunu neye dayanarak söylüyor çok merak ediyorum stajerlere amele diye hitap ediyor sen eger böyle konuşuyorsan bence o üniversitede okumamalısın kendine yazık ediyorsun.Sana bir işletmeci olarak tavsiyem bölümünü iyice benimsemen gerek iktisat işletme gerek maliye iibfnin bütün bölümleri için konuşuyorum herşey sende bitiyor bölümün mezunları çok fazla dogrudur aman genel istatislik araştırmalarına baktıgınız açık ögretimden mezun olanların iş bulmaları nerdeyse imkansız çünkü oradan mezun olanların ne teorik bilgiden nede pratik bilgiden haberleri yok ve girdikleri sınavlarla örgün ögretim sınavlarını karşılaştırdıgında aradaki farkı görürsün.Ülkemizde işletme iktisata ne üniverrsite okuycaksın açık ögretimde yata yata geç gibi bi psikoloji hakim böyle düşünenler sayesinde zaten bölümün adı çıkıyor ne yazikki.

oradaki amele bölümümle alakalı olarak konuştum. Amele lafını eğer sen argo olarak algılıyorsan bu senin bir şey bilmediğindendir. Üniversite okuyup ameleliği kötü bilmek veyahut hakaret olarak algılıyorsan bence sen vazgeç okumayı.

2. şuan bölümünüz için iş imkanları çok mu ? Madem çok bu kadar insan neden işsiz ? en basiti öğretmenler. atamalar.. Mühendisler, kamu da yer bulmak için kpss de +80 puan almaya çalışıyorlar. Hangi türkiye'den bahsediyorsunuz ? Varsa böyle bir şey söyleyin bizde bulalım..

3.Daha mesajları tam okumuyor direk atlıyorsun, kısacası böyle bir inceleme ile mi sen iş bulacaksın ? ben sadece iibf için demedim bütün bölümler için dedim. Kİ KENDİ BÖLÜMÜM DE DAHİL. Özel sektörü de iş bulabilirsin devlette imkansız dedim. Neden mi ? Bir mühendis devlette iş bulmakta zorlanıyor, ortada bu kadar çok iibf mezunu insan varken, bir mühendis hatta mühendisi boşver günümüz örnekleri için konuşalım; öğretmenler atanamamaktan şikayetçi iken, sen neye dayanarak kesin iş var gibi bir kanıya ulaşabiliyorsun ?

4. O bölümü okumuyorum doğrudur fakat bizim üniversite de doğa ve müh. fakültesi ile iibf kantini ortak, kısacası bir sürü o fakülte de bölümde okuyan arkadaşlarım var. Adamlar daha 2. sınıfta " biz nasıl iş bulacağız, bu kadar mezun varken" diye düşünüyor ? Eğer sen boğaziçi koç gibi bir üniversite de okuyorsan sana lafım yok ama okumuyorsan bana nasıl çok rahat iş bulacağını söyler misin ? hem bu sayede arkadaş da yararlanmış olur

5. ve en sonu; bana en son öneri verip okumamamı söylecek kişi olabilirsin. Çünkü aramızdaki bölümler arasında dağlar kadar fark var. (sen şimdi bunu puan olarak algılarsın..)

kısaca iktisat ve işletme açıköğretimde en çok rağbet gören bölümlerdir iktisat işletmeye oranla bitirilmesi daha zordur.

oradaki amele bölümümle alakalı olarak konuştum. Amele lafını eğer sen argo olarak algılıyorsan bu senin bir şey bilmediğindendir. Üniversite okuyup ameleliği kötü bilmek veyahut hakaret olarak algılıyorsan bence sen vazgeç okumayı.

2. şuan bölümünüz için iş imkanları çok mu ? Madem çok bu kadar insan neden işsiz ? en basiti öğretmenler. atamalar.. Mühendisler, kamu da yer bulmak için kpss de +80 puan almaya çalışıyorlar. Hangi türkiye'den bahsediyorsunuz ? Varsa böyle bir şey söyleyin bizde bulalım..

3.Daha mesajları tam okumuyor direk atlıyorsun, kısacası böyle bir inceleme ile mi sen iş bulacaksın ? ben sadece iibf için demedim bütün bölümler için dedim. Kİ KENDİ BÖLÜMÜM DE DAHİL. Özel sektörü de iş bulabilirsin devlette imkansız dedim. Neden mi ? Bir mühendis devlette iş bulmakta zorlanıyor, ortada bu kadar çok iibf mezunu insan varken, bir mühendis hatta mühendisi boşver günümüz örnekleri için konuşalım; öğretmenler atanamamaktan şikayetçi iken, sen neye dayanarak kesin iş var gibi bir kanıya ulaşabiliyorsun ?

4. O bölümü okumuyorum doğrudur fakat bizim üniversite de doğa ve müh. fakültesi ile iibf kantini ortak, kısacası bir sürü o fakülte de bölümde okuyan arkadaşlarım var. Adamlar daha 2. sınıfta " biz nasıl iş bulacağız, bu kadar mezun varken" diye düşünüyor ? Eğer sen boğaziçi koç gibi bir üniversite de okuyorsan sana lafım yok ama okumuyorsan bana nasıl çok rahat iş bulacağını söyler misin ? hem bu sayede arkadaş da yararlanmış olur

5. ve en sonu; bana en son öneri verip okumamamı söylecek kişi olabilirsin. Çünkü aramızdaki bölümler arasında dağlar kadar fark var. (sen şimdi bunu puan olarak algılarsın..)

Öncelikle buraya bi bilgi isteyen arkadaş hakkında okumadıgın bir bölümle ilgili yorum yapman o bölümü okuyanlara çok büyük saygısızlıktır.Sen bilmedigin bir iş sektörüyle bilmedigin bir bölümle derslerle bilgin olmadıgı halde yorum yapıp sonrada o bölümü kötülüyorsun ve ondan sonra benim sana o bölümü boşa okudugunu söylememe kızıyorsun .Gelelim asıl meseleye siz iş bulmayı ne sanıyorsunuz bi söylermisiniz bana kim size okul başladıgı an 3500 tl lik bi iş verir gelin size buyrun müdürlük kadrosu der o okul bittiginde sen tecrüben olmadan nasıl iş bulmayı planlıyorsun.Kpssden 80+ diyorsun 80+ yı alamazsan zaten sen okulu boşa okumuşşsun demektir alan derslerinden sınava giriyorsun ve 80 alamıycaksan kusura bakma ama işe giremiyorum demiyceksin çalışmıyorum diyceksin.Madde madde yazmak yerine konuşma üslubunuzu hiç begenmedim buraya gelip bölümlerimiz arasında dag kadar fark var diyip kendi bakış açınızı benimkiyle bir tutumaya çalışıyorsunuz siz kendini puan olarak belki kendinizi bizde üstün görüp egolarınızı tatmin ediyo olabilirsiniz ama ben öyle düşünmüyorum.Tabiki aldıgımız dersler olsun iş imkanlarımız olsun bunlar birbirinden çok farklı konular böyle yazsanız amenna ama oraya puan diye nitelendirme yapmanız sizin düşünceleriniz nasıl oldugunu gösterir.Gelelim sizin mühendislik konunuza şu an bir mühendis +3600 ek göstergeli bi kadroya 78 80 puanla atanabiliyor ve bu alan sınavlarına ihityaç duyulmaksızın atanabilen bi kadro.İşletmelerin iktisatların diye genellemiyelim İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER fakültesi adına konuşuyum bu sene bilmem hiç araştırdınmı 10000 kişiye kadar müfettiş yardımcılıgı uzman ve uzman yardımcılıgı kadroları açıldı bu kadrolara giren kişileride araştırmanı öneririm girenlerin %70 ini iktisat işletmeciler oluşturuyo geri kalanlar ise maliye ve hukuk bölümünden buraya gelip arkadaşa istedigi bir bölüm hakkında okumadıgın halde yanlış bilgi veripte sonradan kendini işletme iktisattan üstün tutup kimseyi küçük görmeye hakkın yok.

Öncelikle buraya bi bilgi isteyen arkadaş hakkında okumadıgın bir bölümle ilgili yorum yapman o bölümü okuyanlara çok büyük saygısızlıktır.Sen bilmedigin bir iş sektörüyle bilmedigin bir bölümle derslerle bilgin olmadıgı halde yorum yapıp sonrada o bölümü kötülüyorsun ve ondan sonra benim sana o bölümü boşa okudugunu söylememe kızıyorsun .Gelelim asıl meseleye siz iş bulmayı ne sanıyorsunuz bi söylermisiniz bana kim size okul başladıgı an 3500 tl lik bi iş verir gelin size buyrun müdürlük kadrosu der o okul bittiginde sen tecrüben olmadan nasıl iş bulmayı planlıyorsun.Kpssden 80+ diyorsun 80+ yı alamazsan zaten sen okulu boşa okumuşşsun demektir alan derslerinden sınava giriyorsun ve 80 alamıycaksan kusura bakma ama işe giremiyorum demiyceksin çalışmıyorum diyceksin.Madde madde yazmak yerine konuşma üslubunuzu hiç begenmedim buraya gelip bölümlerimiz arasında dag kadar fark var diyip kendi bakış açınızı benimkiyle bir tutumaya çalışıyorsunuz siz kendini puan olarak belki kendinizi bizde üstün görüp egolarınızı tatmin ediyo olabilirsiniz ama ben öyle düşünmüyorum.Tabiki aldıgımız dersler olsun iş imkanlarımız olsun bunlar birbirinden çok farklı konular böyle yazsanız amenna ama oraya puan diye nitelendirme yapmanız sizin düşünceleriniz nasıl oldugunu gösterir.Gelelim sizin mühendislik konunuza şu an bir mühendis +3600 ek göstergeli bi kadroya 78 80 puanla atanabiliyor ve bu alan sınavlarına ihityaç duyulmaksızın atanabilen bi kadro.İşletmelerin iktisatların diye genellemiyelim İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER fakültesi adına konuşuyum bu sene bilmem hiç araştırdınmı 10000 kişiye kadar müfettiş yardımcılıgı uzman ve uzman yardımcılıgı kadroları açıldı bu kadrolara giren kişileride araştırmanı öneririm girenlerin %70 ini iktisat işletmeciler oluşturuyo geri kalanlar ise maliye ve hukuk bölümünden buraya gelip arkadaşa istedigi bir bölüm hakkında okumadıgın halde yanlış bilgi veripte sonradan kendini işletme iktisattan üstün tutup kimseyi küçük görmeye hakkın yok.

merakımdan soruyorum çalışıyor musun ? şimdi demeyeyim demeyeyim diyorum da kpss den 80+ alamazsan okuma diyorsun. Alan dersleri diyorsun.. Ganon kaç ? 3.5+ ? hani öyle bir konuşuyorsun ki derece ile girmiş bir okulda bilmem kaç gano ile mezun olmuş diyorsun. Ha gelelim iş konusuna.. Bak burada da bilmeden konuşuyorsun. bir doktorun işe başladığında aldığı para ne kadar ? ben bölümüm adına konuşayım; bir mühendisin işe başlaması (inşaat) şantiye görevi olarak sayarsan bile en az 2500-3000 TL. istanbul da hele ki gebzeye gönderirlerse min 3000 tl şantiye görevi ile :)

bak hâlâ anlamıyorsun.. Okuduğunu anlamama da sıkıntın var belli. BEN BÖLÜMÜ KÖTÜLEMİYORUM! TÜRKİYE ŞARTLARINDA KENDİNİ NEREDE GELİŞTİRECEKSİN ? BANA SÖYLE DE BEN SANA TAMAM DİYEYİM! TÜRKİYE BURASI BİLMEM BİLİR MİSİN.. ÖĞRENCİNİN SEVİLMEDİĞİ, EZİLDİĞİ, ASLA HAKKININ VERİLMEDİĞİ YER! hala gelmiş yok bölümümü kötülüyorsun diyorsun. Şuan çık dışarı bir insanlara sor; hangi bölümden mezunsun diye ? işletme veyahut iktisat cevabını kaçından alacaksın ? ben gidip öğretmenler mühendisler işsizken, gelip alanında bu kadar mezun varken, sokak başında mali müşavir varken, hele ki geçen sene yeminli müşavirlerin sayısını vs düşürme olayından sonra ben gidip bu arkadaşa, evet çok güzel bölüm rahat rahat geçer rahat rahat para kazanırsın mı diyeyim ? Belki bölümüm değil ama "üniversite okuyan insan sadece kendi bölümü değil, diğer bölümler hakkında da fikri olmalı ki , üniversite okuyan ile okumayan insanın konuşması benzer olmasın."

70-80 puanla atanıyorsun ? nereye atanıyorsun ? yer söyler misin ? bak yine kendi ailemden örnek vereyim ki sonra laf atma yine, alınma :) " babam orman mühendisi, ben gidip orman mühendisliğini bitirsem ve 70-80 puan ile "ben fethiye orman işletme müdürlüğü'ne atanmak istiyorum" desem emin ol kahkaha atarlar. ama şimdi sen dersin ki ben giderim arkadaş, düzenim yok benim o zaman ayrı, fakat benim bir nişanlım var, onu düşünmem lazım bundan dolayı en az +80 diyorum ki istediğin yere atan :)
şimdi ben yine uzun uzun yazdım sen bölümü kötülüyor diyeceksin. senin için kısa yazıyorum " bölümü kötülemiyorum, ülkenin durumu ortada; yok müh. olsa yok öğretmen yok gazeteci vs.. kendini geliştirirsen diye düşüneceğine sınava iyi hazırlansın daha iyi bir bölüm bulsun diyorum.

eğer hâlâ gelip aynı şeyleri yazarsan üniversite okuduğundan şüphe duyarım. Ben iibf kötülesem elime ne geçecek ? ben zaten kendi bölümümden bıkmışım senin bölümüne mi laf atacagım :D

bu arada; ben kimi küçük tuttum ? Maltepe Üniversitesi diyorum, İstanbul Teknik Üniversitei demiyorum :) özel üniversite özel... özel üniversiteye gidip mi övüneceğim :) siz bu foruma girmeden önce ne içiyorsunuz ? yukarıdaki mesajlarda bir tane küçük tutma gör, ben ümit'e beni banlamasını söyleyeceğim :)

ve umarım konuyu açan arkadaş benim demek istediğimi anlamıştır. Diğer arkadaşın anlayıp anlamaması beni pek ilgilendirmiyor. şu dakika dan sonra istersen (en ağır dereceden) küfür et cevap vermeyeceğim. sadece yazacağın alakasız cevaba gülüp geçeceğim ekran başında

Son düzenleme:
merakımdan soruyorum çalışıyor musun ? şimdi demeyeyim demeyeyim diyorum da kpss den 80+ alamazsan okuma diyorsun. Alan dersleri diyorsun.. Ganon kaç ? 3.5+ ? hani öyle bir konuşuyorsun ki derece ile girmiş bir okulda bilmem kaç gano ile mezun olmuş diyorsun. Ha gelelim iş konusuna.. Bak burada da bilmeden konuşuyorsun. bir doktorun işe başladığında aldığı para ne kadar ? ben bölümüm adına konuşayım; bir mühendisin işe başlaması (inşaat) şantiye görevi olarak sayarsan bile en az 2500-3000 TL. istanbul da hele ki gebzeye gönderirlerse min 3000 tl şantiye görevi ile :)

bak hâlâ anlamıyorsun.. Okuduğunu anlamama da sıkıntın var belli. BEN BÖLÜMÜ KÖTÜLEMİYORUM! TÜRKİYE ŞARTLARINDA KENDİNİ NEREDE GELİŞTİRECEKSİN ? BANA SÖYLE DE BEN SANA TAMAM DİYEYİM! TÜRKİYE BURASI BİLMEM BİLİR MİSİN.. ÖĞRENCİNİN SEVİLMEDİĞİ, EZİLDİĞİ, ASLA HAKKININ VERİLMEDİĞİ YER! hala gelmiş yok bölümümü kötülüyorsun diyorsun. Şuan çık dışarı bir insanlara sor; hangi bölümden mezunsun diye ? işletme veyahut iktisat cevabını kaçından alacaksın ? ben gidip öğretmenler mühendisler işsizken, gelip alanında bu kadar mezun varken, sokak başında mali müşavir varken, hele ki geçen sene yeminli müşavirlerin sayısını vs düşürme olayından sonra ben gidip bu arkadaşa, evet çok güzel bölüm rahat rahat geçer rahat rahat para kazanırsın mı diyeyim ? Belki bölümüm değil ama "üniversite okuyan insan sadece kendi bölümü değil, diğer bölümler hakkında da fikri olmalı ki , üniversite okuyan ile okumayan insanın konuşması benzer olmasın."

şimdi ben yine uzun uzun yazdım sen bölümü kötülüyor diyeceksin. senin için kısa yazıyorum " bölümü kötülemiyorum, ülkenin durumu ortada; yok müh. olsa yok öğretmen yok gazeteci vs.. kendini geliştirirsen diye düşüneceğine sınava iyi hazırlansın daha iyi bir bölüm bulsun diyorum.

eğer hâlâ gelip aynı şeyleri yazarsan üniversite okuduğundan şüphe duyarım. Ben iibf kötülesem elime ne geçecek ? ben zaten kendi bölümümden bıkmışım senin bölümüne mi laf atacagım :D

bu arada; ben kimi küçük tuttum ? siz bu foruma girmeden önce ne içiyorsunuz ? yukarıdaki mesajlarda bir tane küçük tutma gör, ben ümit'e beni banlamasını söyleyeceğim :)

Yazdıklarınla gördügün cümlelerin hepsi birbirinden farklı sen eger bu ülkede kendini geliştirmekten şikayet ediyorsan niye burada bi üniversite okudun çok başaralı bi ögrenci olup yurt dışında egitim görseydin elimizde olan imkanlar bu yoldan geçip teker teker insanlara hangi bölümdensiniz diye sormakta nedir bunu hangi mantıga dayanarak yazıyorsun bi gelmiş ögretmen ataması diyosun bi gelmiş ganon kaç diyorsun yazdıkların ile düşüncelerin arasında bi baglantı kurmayı ögrenmelisin önce üniversite ögrencisi okurken kendini geliştirir zaten bunu yapamazsa okumasının ne anlamı varki sen odtü okumuyorsan bana dedigin gibi yada bogaziçi kendini geliştirmek için sen çabalıycaksın ugraşıcaksın o okullar zaten mezun oldugunda diploman elinde oldugu zaman kendini geliştirdigini gösteriyo bu konular burada dahada uzar gider o yüzden şunu söylüyüm konu kapansın bölümüne saygı duyuyorum her insan okudugu bölüme saygı duymalı sevmiyosa okumamalı biz o üniversitelere bi şeyleri başarmak kendimi geliştirmek için gidiyoruz zaten eger öyle bişi olmasa orda o hocaların agız kokusunu kim çekicek.Ha bu arada ganom 3.5 falan degil sadece hayal aleminde degilim hayat şartları bizi bu noktalara getiriyo bizim şu an amacımız ne okulu bitirmekmi okul bitirdikten sonra kpssden 80+ almakmı aslında hiç biri biz bir çark etmafından kendimize yer arıyoruz hepsi o.

İşmi bulur :( yapma gözünü seveyi eskişehirde binlerce iktisat okuyan var ve bi o kadarda mezun olan var ve suan durum işler acısı

İşmi bulur :( yapma gözünü seveyi eskişehirde binlerce iktisat okuyan var ve bi o kadarda mezun olan var ve suan durum işler acısı

Daha sonraki yorumumu okursan anlarsın :)

İİBF ye bağlı bir fakültede konaklama işletmesi okuyorum işletme dediğiniz bölüm üniversitede ki tüm dersler kapsıyor ekonomide görüyorsunuz hukukta meslekte matematikte halkla ilişliler,psikoloji,sosyoloji,tıbbi yardım vs vs bu bölümde okumak için hep ezberinin iyi olması lazım hemde matematiğinin iyi olması lazım benim bölümüm ingilizce ağırlıklı haftada 12 saat ingilizce var dile de yatkın olman lazım

Geri