• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

İngilizce' de do and make arasında ki fark ?

ibosivas58

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
26 May 2009
Puanı
22
Arkadaşlar kafam çok karıştı yardımcı olur musunuz resimdeki örneklere

12793317.jpg

yetkili kişi lütfen ulan üniversitedeyiz hâla şu ingilizcenin üstüne üstüne gidiyorum yine takılıyorum.Do ve make ikisi de yapmak ama make olmayan bişeyi yapmak anlamlıydı gibime geliyor yani make a cake do eylem ama ornekler kafamı karıstıyor :S

Mesela "do homework"
Yada "Make a Cake" gibi. :D

Not: Örnekti. Ne olduğunu bende bilmiyorum. :D

Do : Tek başına bir fiil olarak nadiren kullanılır ve anlamsal olarak çok genel bir yapmak, etmek anlamı vardır. Genellikle "do" soru sormak, olumsuz yapmak ve deyim türetmek için bir yardımcı fiil olarak kullanılır.

Make:
Biir işi eylemi yapmak, üretmek , inşaa etmek anlamında kullanılır. Make cümlelerde ana fiil olarak kullanıldığı gibi tamlama ve deyimlerde de kullanılmaktadır.

>> Do the shopping. ( Birşey üretmiyoruz. sadece eylemi gerçekleştiriyoruz "Alışveriş yapmak")
>> Make a cake. (bir şey üretiyoruz. Kek Yapmak)

Banım açılmış adsfasdfas Neyse contruction yani fiziksel bi iş yapıldığında yani mesela making a cake kek yapmak fiziksel bi yapı bunun gibi şeylerde make olur genelde, do ise daha soyut şeylerde olur do something bir şey yap gibi :)

Make up my mind falan. Kalıplaşmış sözcükler var genelde örneklerde. Kulak aşinalığı ile yaptım birkaçını. :D

Bende öyle düşündüm ama ula şu gm ne dedğini hemen çevirirsiniz soru geldiğinde bi tatminsizlik çıkar :D
çook sağolun buna da şükür :D

Bilal yaptıysa doğrudur :D Bu bizim hazırlık ilk dönemdeki son konumuzdu. Hiç çalışmadığım için pek bilmiyorum ayrımını. Zaten biraz da ezbere kaçan bir konu

Geri