• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

İntel i9 İşlemciler Görev Başında

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan EveRSouL
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

EveRSouL

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
27 Eki 2014
Puanı
22
maxigamebanner1.png

Merhaba MaxiGame Ailesi

Yakın Bir Zamanda Ülkemize Giren İntel İ9 İşlemcilere Göz Atalım
Amd Ryzen 16 Çekirdekli İşlemcileri Tahtından Kaldırabilecek İntel'in i9 18 Çekirdekli Canavarları Bütçemizi Biraz Zorlayacağını Düşünüyorum.

İntel İ9-7980XE ve AMD Ryzen TR 1950X İn Arasındaki Farklar İse Aşağıdaki Gibidir

Intel Core i9-7980XE vs AMD Ryzen TR 1950X
Userbenchmark Effective CPU Speed: 125% vs 107%
Intel Core i9-7980XE - 1st / 980
AMD Ryzen TR 1950X - 7th / 980

maxayrac5.gif

Şuanda İntel X(i9) Modelinin Amerika Satış Fiyatı 2.000 Dolar Civarındadır. Türkiye'de İse 8.500/9.000 TL Değişmekte.
İntel'in Yeni Amiral Gemileri'de Diyebiliriz. İntel X Serisi Kapsamında Tek Çıkarttığı Model'de İ9 Değil.
8. Nesil Kapsamında İntel Core İ3-i5-i7 leride Tanıtacağım.

18 Çekirdekli Amiral Gemisi Core i9-7980XE ve 16 Çekirdekli Corei9-7960X Performans Severlerin Göz Bebeği Olacağın dan Hiç Şüphem Yok.

HyperThreadingle Beraber 36 İş Parcağın,İşlem Çekirdek Başına 1 MB Atanmış L2 ön Bellek Mevcut. Saat Hızı 2.60 GHz İken Turbo Boost İle 4.20 Ghz İle,
Termal Tasarım Gücünün 165W Olduğu Amiral Gemilerinde Ryzen(180W) İşlemcilere Göre Güç Tasarruf da Sunuyor Bize İntel.

maxayrac5.gif

maxayrac5.gif

Son düzenleme:
7980'ler 4500 TL değil çünkü 4500 TL' ye i9 7900x aldım. 7980XE 8000-9000 TL civarında ve henüz Türkiye'de bulunmuyor. Bulunsa da alınmasının mantıklı olacağını düşünmüyorum.

Bu seri içerisindeki en mantıklı işlemci 7900x dir, çünkü ana frekansı 3.3 GHZ kolayca 4.8 GHZ ile 5 GHZ arasına overclock edilebiliyor. Diğerleri ise bu seviyelere zor çıkıyor ciddi bir ısı sorunu meydana geliyor ve fiyatları da epey bir uçuk.

Oyun ve uygulamaların çoğu tek çekirdek performansını dikkate alıyor, çoklu çekirdek kullanımı henüz tam yaygınlaşmadı ve istenilen seviyede değil. 10 çekirdekli 7900x overclock edildiğinde hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdek olarak kendisineden beklenilen herşeyi fazlasıyla veriyor artıyor bile. Daha fazlası zaruri ve israftır.

7980'ler 4500 TL değil çünkü 4500 TL' ye i9 7900x aldım. 7980XE 8000-9000 TL civarında ve henüz Türkiye'de bulunmuyor. Bulunsa da alınmasının mantıklı olacağını düşünmüyorum.

Bu seri içerisindeki en mantıklı işlemci 7900x dir, çünkü ana frekansı 3.3 GHZ kolayca 4.8 GHZ ile 5 GHZ arasına overclock edilebiliyor. Diğerleri ise bu seviyelere zor çıkıyor ciddi bir ısı sorunu meydana geliyor ve fiyatları da epey bir uçuk.

Oyun ve uygulamaların çoğu tek çekirdek performansını dikkate alıyor, çoklu çekirdek kullanımı henüz tam yaygınlaşmadı ve istenilen seviyede değil. 10 çekirdekli 7900x overclock edildiğinde hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdek olarak kendisineden beklenilen herşeyi fazlasıyla veriyor artıyor bile. Daha fazlası zaruri ve israftır.

Katılıyorum abi fakat ülkemizde sadece fiyatı yüksek bu ürün güzeldir diyerek alacak insan çok maalesef. Çevremizde OverClock nedir bilmeyen kitlemiz var, benim kendi bilgisayarımda İntel i7-3770 3. nesil bir işlemci kullanıyorum 3.4 Ghz çokta memnunum render da olsun oyun program ısı bakımından gerçekten çok memnunum. Yeni nesillerine fiyatlarına baktığımızda ise gerçekten dudak uçuklatan cinsten. Fakat eminim ki ülkemize girdiği zaman yakın takipçileri göz kırpmadan bu paraları verip alacaktır.

[ACIKLAMA]Bu arada yaptığın açıklama ve düzenleme için teşekkürler ümit abi.[/ACIKLAMA]

Katılıyorum abi fakat ülkemizde sadece fiyatı yüksek bu ürün güzeldir diyerek alacak insan çok maalesef. Çevremizde OverClock nedir bilmeyen kitlemiz var, benim kendi bilgisayarımda İntel i7-3770 3. nesil bir işlemci kullanıyorum 3.4 Ghz çokta memnunum render da olsun oyun program ısı bakımından gerçekten çok memnunum. Yeni nesillerine fiyatlarına baktığımızda ise gerçekten dudak uçuklatan cinsten. Fakat eminim ki ülkemize girdiği zaman yakın takipçileri göz kırpmadan bu paraları verip alacaktır.

[ACIKLAMA]Bu arada yaptığın açıklama ve düzenleme için teşekkürler ümit abi.[/ACIKLAMA]

Aslında i5 8600K şuanda alınabilecek en baba fiyat performans işlemcisi. Şuanda insanlar bu işlemciyi öve öve bitiremiyorlar ve haklılar da. Çok para demek en iyi performans demek değil. İhtiyaca yönelik alım yapılması gerek, kullanmayacağın ve asla göremeyeceğin bir performansa para yatırmak pek mantıklı değildir.

Aslında i5 8600K şuanda alınabilecek en baba fiyat performans işlemcisi. Şuanda insanlar bu işlemciyi öve öve bitiremiyorlar ve haklılar da. Çok para demek en iyi performans demek değil. İhtiyaca yönelik alım yapılması gerek, kullanmayacağın ve asla göremeyeceğin bir performansa para yatırmak pek mantıklı değildir.

Haklısın Abi Ama Gözümle Kulağımla Şahit Olduğum Bir Konuyu Paylaşmak İsterim Size, Ben Piyanistlik Yaptım 6 Yıl Şuanda Askerlikten Sonra Devam Etmeyi Düşünüyorum
Yakın Bir Zaman Bir Müzik Aletleri Firmasına Org Bakmaya Dinlemeye Gittik Tesadüfen Ordan Biri Org Alacak Ve Korg 3x İle Korg 4x Modelinde Aynı Sesleri Ritimleri Dinliyor Aynı Anda Başlatıyor Hiç Bir Fark Yok Sadece Yaklaşık 10 Ritim Dinledi Biz 3x i Sectik Çünkü Arasında 3.000 TL - 4.000 TL Arasında bir Fark Var Fakat Diğer Kişi 4x in Daha İyi Olduğunu Söyledi Ama Ne Seslerde Ne Ritimlerde Sound Farkı Yoktu.Neden Diye Sorduğumuzda 4x Sonuçta Dedi Başıma Gelen Ufak Bir Olay Ama Sadece Performans İçin Değil İ5 Denildiğinde Surat Büken leride Gördüm i7 Deyince Çok Para Diyen leride :) Türk İnsanını Anlamak Zor.

Bu iş biraz ferrari alıp saatte 50 km den yukarı çıkmamaya benziyor.

7 senedir aynı makineyi kullanıyordum. Para çok olduğu için değil sistemi yenilemenin zamanı gelmişti i5 ten tut AMD Ryzen'lere kadar birçok işlemciyi düşündüm. Sonra yine 5-10 sene kullanırım diye bu işlemcide karar kıldım. Şuan için ihtiyacımdan fazlası evet ama çok ileriye yönelik düşündüğüm için bunda karar kıldım.

7 senedir aynı makineyi kullanıyordum. Para çok olduğu için değil sistemi yenilemenin zamanı gelmişti i5 ten tut AMD Ryzen'lere kadar birçok işlemciyi düşündüm. Sonra yine 5-10 sene kullanırım diye bu işlemcide karar kıldım. Şuan için ihtiyacımdan fazlası evet ama çok ileriye yönelik düşündüğüm için bunda karar kıldım.

Doğrusunu yapmışsın pc topanırken en az 4 5 yıl sonrasına göre toplanmalı.

Geri