• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

iOS mu Android mi ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Deepblue
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hangi İşletim Sistemini Tercih Ediyorsunuz ?

• iOS

Kullanılan: 7 53.8%
  • Android

Kullanılan: 4 30.8%
  • Windows Phone

Kullanılan: 1 7.7%
  • Blackberry OS

Kullanılan: 0 0.0%
  • Diğer

Kullanılan: 1 7.7%

• Kullanılan toplam oy
    13

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
Aktiflik
K.Tarihi
18 Nis 2007
Puanı
3,756
2dujxnl.jpg

Cep telefonlarında hangi işletim sistemini veya hangi telefonu tercih edersiniz ? iOS mu Android mi ? Yani iPhone'mu yoksa Android işletim sistemine sahip telefonlar mı ? Sebepleri ile birlikte fanatiklik yapmadan objektif bir şekilde yazın lütfen.

iOS ve Android dışında da tercih yapabilirsiniz, örneğin Windows Phone, Blackberry OS, Symbian, Webos, Tizen, Firefox OS, Sailfish OS, MeeGo, Ubuntu Touch OS, Palm OS, LiMo, Maemo.... Ancak konumuz ağırlıklı olarak piyasanın büyük bir çoğunluğuna hükmeden iOS ve Android ağırlıklı...

Ben şahsi olarak her ne kadar büyük eleştirilere maruz kalsa da Android'i tercih ediyorum. Nedeneine gelince, açık kaynak kodlu olduğu için kişiselleştirilmesi oldukça kolay. Diğer işletim sistemlerinde belli kalıpların dışına çıkamıyorsunuz veya çıkmak için çok uzun uğraşlar vermeniz gerekiyor. Oysaki Android çok kolay bir şekilde root edilebiliyor, rom atılabiliyor ve özelleştirilebiliyor. Çok fazla seçenek ve özgürlük sunuyor.

Her ne kadar iOS kadar stabil ve hızlı değil denilerek büyük eleştiriler alsa da hızla gelişen ve iOS ile arasındaki farkı neredeyse tamamen kapatan bir platform. Hatta yapılan son araştırmalarda çökme oranı konusunda Android'in iOS'a üstünlüğü var. Henüz iOS kadar akıcı olmasada Android 5.0 Lollipop ile yayınlanan inceleme videolarında neredeyse iOS akıcılığını yakalamış gibi gözüküyor.

3 yıldır Android kullanıyorum. Kesinlikle kişiden kişiye göre değişecek bir soru bu. Bence Android'i stabil bir şekilde kullanmak için her yıl en az bir kez telefonu değiştirmek şart. Android işletim sistemi bir süre kullandıktan sonra kesinlikle çekilmez hale geliyor. Bu yüzden günün şartlarına uygun gelişmiş bir telefon üzerinden Android'i kullanmak gerekli bir hale geliyor.

iPhone'da ise böyle bir durum yok. Arkadaşımın telefonunda 20 adet uygulama açmama rağmen 21. uygulamayı kullanırken kasılma kırıntısı dahi yoktu. Bu konuda kesinlikle iOS.

Birşey anlamadık diyenler için kısaca 3 yıllık Android kullanıcısı olarak iOS diyorum. :)

Windows isletim sistemi gelistirilirse hepsini solliyicak.

Cunku pc deki tüm oyunlar,programlar cep telefonlarina entegre ediliyor, haliyle bu programlarin en stabil calisabilecegi isletim sistemide windows olucaktir.

Bizzat test ettim onayladim cok dusuk ozellikli windows telefonlar, yuksek ozellikli oyunlari ve programlari saat gibi calistiriyor.

Suan eksikleri cok tercih edilmez kolay kolay, ama üzerine düsülürse haksiz rekabet olucak ve hepimiz pc de oldugu gibi windowsa gecicez demedi demeyin :)

3 yıldır Android kullanıyorum. Kesinlikle kişiden kişiye göre değişecek bir soru bu. Bence Android'i stabil bir şekilde kullanmak için her yıl en az bir kez telefonu değiştirmek şart. Android işletim sistemi bir süre kullandıktan sonra kesinlikle çekilmez hale geliyor. Bu yüzden günün şartlarına uygun gelişmiş bir telefon üzerinden Android'i kullanmak gerekli bir hale geliyor.

iPhone'da ise böyle bir durum yok. Arkadaşımın telefonunda 20 adet uygulama açmama rağmen 21. uygulamayı kullanırken kasılma kırıntısı dahi yoktu. Bu konuda kesinlikle iOS.

Birşey anlamadık diyenler için kısaca 3 yıllık Android kullanıcısı olarak iOS diyorum. :)

Android li telefon kullanmak Windows lu pc kullanmak gibidir. Program & oyun kur kaldır, bir süre kullan sistem ilk format attığın güne göre yavaşlamaya başlıyor yavaş yavaş. Telefon değiştirmek şart değil ama belli bir bakım uygulamak gerekiyor telefonu verimli kullanabilmek için. Bilgisayarınız her yavaşladığında yeni bilgisayar mı alırsınız ? Tabi ki hayır, ya ccleaner vb programlarla bakım yaparsınız veya format atarsınız bilgisayar kendisine gelir. Android de böyledir, yavaşlamaya başladığında bu yavaşlamalara sebebiyet veren öğeleri ortadan kaldırmak için ya bakım uygulamak gerekir veya telefonu sıfırlamak ya da yeni yazılım kurmak gerekir o zaman bu sorunu çözülüyor.

Tabiki iOS da böyle bir durum yok, ister bakım yap ister yapma yavaşlama olmuyor bu da iOS un en güzel yanlarından, buna katılıyorum. Ancak telefon değiştirme konusundaki fikrine kesinlikle katılmıyorum. Eğer o telefon o sistemi kaldırmasa üretici tarafından o yazılım o telefona yüklenmez zaten. Yüklendiyse ve başta güzel güzel çalışıp sonradan sorun çıkarıyorsa bu demektir ki sistem kullanıma bağlı olarak deforme oluyor, bozuluyor. Telefonun donanımında eksilme falan olmuyor. Bunun da çözümü ya fabrika ayarlarına sıfırlamaktır veya sistemi yeniden kurmaktır.

Android li telefon kullanmak Windows lu pc kullanmak gibidir. Program & oyun kur kaldır, bir süre kullan sistem ilk format attığın güne göre yavaşlamaya başlıyor yavaş yavaş. Telefon değiştirmek şart değil ama belli bir bakım uygulamak gerekiyor telefonu verimli kullanabilmek için. Bilgisayarınız her yavaşladığında yeni bilgisayar mı alırsınız ? Tabi ki hayır, ya ccleaner vb programlarla bakım yaparsınız veya format atarsınız bilgisayar kendisine gelir. Android de böyledir, yavaşlamaya başladığında bu yavaşlamalara sebebiyet veren öğeleri ortadan kaldırmak için ya bakım uygulamak gerekir veya telefonu sıfırlamak ya da yeni yazılım kurmak gerekir o zaman bu sorunu çözülüyor.

Tabiki iOS da böyle bir durum yok, ister bakım yap ister yapma yavaşlama olmuyor bu da iOS un en güzel yanlarından, buna katılıyorum. Ancak telefon değiştirme konusundaki fikrine kesinlikle katılmıyorum. Eğer o telefon o sistemi kaldırmasa üretici tarafından o yazılım o telefona yüklenmez zaten. Yüklendiyse ve başta güzel güzel çalışıp sonradan sorun çıkarıyorsa bu demektir ki sistem kullanıma bağlı olarak deforme oluyor, bozuluyor. Telefonun donanımında eksilme falan olmuyor. Bunun da çözümü ya fabrika ayarlarına sıfırlamaktır veya sistemi yeniden kurmaktır.

Aslında az çok söylemek istediklerim bunlardı. Sen daha güzel dile getirmişsin ancak eklemek istediğim birşey var. Android'de uygulamalar sürekli güncelleniyor ve daha fazla ram kullanmaya başlıyor. Buda direk telefonun hızına etki ediyor tabiki. Yani bir süre sonra telefonu sıfırlamak ve ya bakım yapmak çare olmayabiliyor. Çünkü telefonlar geliştikçe uygulamalarda gelişiyor. Bilgisayarda da durum bundan farklı değil.

Ayrıca sadece uygulamalar değil sistemin kendiside yeni telefon almaya teşvik ediyor. Güncellemenin yayınlandığı her telefon o güncellemeyi kaldırmıyor malesef. Bu durumda telefon kullanılmaz hale geliyor.

Windows diyorum.
Hepimiz haberlerde görmüşüzdür Windows 10 adlı işletim sistemini.9 çıkarmadan direk 10 sayısı kullanıldı ve bunu da açıkladılar.Sistem çok farklı olacak denildi.
Bu haberi kapsayan bir diğer şey ise Windows Phone'dur.Bilgisayarına tabletine telefonuna her şeyin bir birine bağlı olacak.'Bence' Windows geleceğin adımlarını atmaya başladı.Bunuda ilerde hep birlikte göreceğiz zaten.
Uzun yıllar bilgisayar kullandık hâlâ da kullanıyoruz.Bence Windows bizim geçmişimizde olduğu gibi geleceğimizde olacaktır..

Son cümlemde Windows'un CEO'su gibi konuştum ha! :whst

iOs stabildir.Açıkçası bunun dışında benim ilgimi çeken başka bir şeyde yok.Kullanıcıları sırf "hava" olsun diye alıyor bence.
Android editlenebilir özelliği ile ön planda.Uygulamalar,oyunlar,programlarda cabası.Hem fiyat açısından hemde oyun açısından kullanıcı kitlesi gençtir.Çoğu kullanıcı donma,kasma tarzındaki şikayetlerde bulunuyor.Bunuda zaten Ümit abi açıklamış.

BlackBerry hakkında hiç bir bilgim yok.Kullanan dahi görmedim çevremde. Birisi bu konuda beni aydınlata bilir mi? Neden kullanıcılar BlackBerry'i seçmiyor?

Aslında az çok söylemek istediklerim bunlardı. Sen daha güzel dile getirmişsin ancak eklemek istediğim birşey var. Android'de uygulamalar sürekli güncelleniyor ve daha fazla ram kullanmaya başlıyor. Buda direk telefonun hızına etki ediyor tabiki. Yani bir süre sonra telefonu sıfırlamak ve ya bakım yapmak çare olmayabiliyor. Çünkü telefonlar geliştikçe uygulamalarda gelişiyor. Bilgisayarda da durum bundan farklı değil.

Ayrıca sadece uygulamalar değil sistemin kendiside yeni telefon almaya teşvik ediyor. Güncellemenin yayınlandığı her telefon o güncellemeyi kaldırmıyor malesef. Bu durumda telefon kullanılmaz hale geliyor.

Her güncellemeyi almak ve yüklemek zorunda değilsin. Telefon sorunsuz çalışıyorsa işini görüyorsa güncelleme güncelleme diye feryat figan etmenin anlamı yok bence. Bizim insanlarımız güncellemelere aşırı kafayı takmış durumdalar. Sırf a firması x telefonuna kitkat güncellemesi vermedi diye firmayı yerden yere vuruyor bir daha o markanın ürününü almam diyor.

Telefonu güncelleyince uzaya falan mı çıkıyor ? Veya o telefon olduğudan çok daha farklı bir hale mi bürünüyor ? Güncellemelerin ana ve temel amacı varsa işletim sisteminde hatalar onları gidermektir. Bunun dışında güncellemelerle ufak tefek yenilikler eklenebiliyor ancak o telefonu baştan aşağı yaratmıyor ve öyle insanların kendilerini yerden yere vurduğu kadar da bir farklılık asla yaratmıyor.

O nedenle firma güncelleme versin veya vermesin benim pek umrumda değil. Telefonum sorunsuz çalışıyorsa ve ihtiyaçlarımı karşılıyorsa isterse tek bir güncelleme almasın hiç umrumda olmaz.

Aynı şekilde uygulamaları da güncellemek zorunda değilsiniz. Eğer uygulama sorunsuz çalışıyorsa güncellemeleri devre dışı bırakırsınız ve memnun olduğu hali ile kullanmaya devam edersiniz. Böylece daha fazla sistem gereksinimi gerektirecek güncellemeri yüklememiş telefonunuzu boşa kasmamış olursunuz.

Hem telefonun yazılımı hemde yüklü olan uygulamaların güncellemeleri bence bir sorun varsa ve gerekli ise yapılmalıdır, değilse sabah akşam güncelleme diye yatıp kalkmanın son derece mantıksız olduğunu düşünüyorum, hatta bu psikolojik bir rahatsızlık.

Telefonun işletim sistemiyle sürekli oynamak isteyen insana IOS kafes gibi gelir hiç birşey yapamaz ama androidte daha özgür olur IOS'a göre ama telefonu sırf facebook whatsapp twitter vb uygulamalarda kullananlar için Symbian,IOS,Blackberry OS,Android hiç farketmez aynı işlevi gördükten sonra :)

Windows diyorum.
Hepimiz haberlerde görmüşüzdür Windows 10 adlı işletim sistemini.9 çıkarmadan direk 10 sayısı kullanıldı ve bunu da açıkladılar.Sistem çok farklı olacak denildi.
Bu haberi kapsayan bir diğer şey ise Windows Phone'dur.Bilgisayarına tabletine telefonuna her şeyin bir birine bağlı olacak.'Bence' Windows geleceğin adımlarını atmaya başladı.Bunuda ilerde hep birlikte göreceğiz zaten.
Uzun yıllar bilgisayar kullandık hâlâ da kullanıyoruz.Bence Windows bizim geçmişimizde olduğu gibi geleceğimizde olacaktır..

Son cümlemde Windows'un CEO'su gibi konuştum ha! :whst

iOs stabildir.Açıkçası bunun dışında benim ilgimi çeken başka bir şeyde yok.Kullanıcıları sırf "hava" olsun diye alıyor bence.
Android editlenebilir özelliği ile ön planda.Uygulamalar,oyunlar,programlarda cabası.Hem fiyat açısından hemde oyun açısından kullanıcı kitlesi gençtir.Çoğu kullanıcı donma,kasma tarzındaki şikayetlerde bulunuyor.Bunuda zaten Ümit abi açıklamış.

BlackBerry hakkında hiç bir bilgim yok.Kullanan dahi görmedim çevremde. Birisi bu konuda beni aydınlata bilir mi? Neden kullanıcılar BlackBerry'i seçmiyor?

Windows Phone lu telefonlar sadece Microsoft tarafından değil de eğer diğer markalar tarafından da üretilirse büyük bir yükselişe geçebilir. Şuan zaten HTC ve Samsung ara ara Windows Phone lu telefonlar üretiyorlar ancak son derece yetersiz durumda. Lumia serisi ise bana göre çok takozumsu... Telefonlar çok kalın, çok ağır ve estetik değil o nedenle hiç ilgimi çekmiyorlar. Tamam işletim sistemi hızlı ve güzel ama biraz da telefonun şeklinin ve şemalinin albenili olması gerek.

Windows Phone nun önünde daha uzun bir yol var. Uygulama mağazasıda her ne kadar gün geçtikçe gelişse de halen çok yetersiz durumda, bunun oturması içinde epey uzun bir zaman gerekli.

Blackberry nin fazla yaygın olmamasının sebebi bu işletim sisteminin sadece kendi cihazlarında kullanmaları diğer firmalara üretim yaptırmamalarıdır. Apple gibi olmak istiyorlar ancak maalesef Apple bu alanda tektir ve tek kalacaktır. Android in hızlı yükselişi birden fazla marka tarafından kullanılması ve binlerce cihazda kullanılması yoksa Android in de Apple'ın iOS una karşı pek şansı olmazdı eğer tek marka tarafından kullanılsaydı.

Ayrıca Blackberry maalesef Nokia gibi çağa ayak uyduramıyor, sürekli geriden geliyorlar ve birşeyin modası geçtikten sonra üretimini yapıyorlar, öngörüleri son derece zayıf bir firma. Aynı şekilde Blackberry nin uygulama mağazası da son derece kısıtlı bu da tercih edilmemesindeki en büyük nedenlerden birisi.

Geri