• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Kasap Döner Bitcoin ile Ödeme Kabul Edecek

onurgs59

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
19 Haz 2009
Puanı
504
Dijital ortamdan uzaklaşarak gündelik hayatımızda da yer edinmeye başlayan Bitcoin, ülkemizde bir firma tarafından ödeme olarak kabul görecek.

Son birkaç haftadır yükselişinden çok inişli çıkışlı grafikleriyle haberlerimize konu olan Bitcoin, bu sefer farklı bir şekilde karşımıza çıktı. KasapDöner isimli fast food markası, 2018 yılından itibaren tüm şubelerine Bitcoin ile ödeme sistemini getirecek.

Bitcoin’in KasapDöner ile ilk kez bir döner zincirinde yer alacağını söyleyen Özürün, ‘’Enflasyon riski düşük, kullanımı basit, para transferi işlemlerinde güvenilir, hiçbir aracı olmadan direkt iki kişi arasında çalışan ve küçük bir hafıza kartında bile taşınabilen bu uygulamaya geçmekten dolayı çok mutluyuz’’ açıklamasında bulundu.

a6650244cf161245cb995cca0103f1fb6e33ec44.jpeg

Bu da Kasap Döner sahibi Emrah Sarıtaş ile yapılan ropörtaj. (Hürriyet Gaz. - Savaş Özbey)

Bundan sonra bütün şubelerinizde Bitcoin ile alışveriş yapılabileceğini duyurdunuz. Bitcoin’in popülerliğinden faydalanıp reklam yaptığınız söyleniyor.
- Teknoloji nesline hitap etmeyi amaçladığımız için kurulduğumuz ilk andan itibaren teknolojiyi çok aktif kullanan bir zinciriz. Sene 2010, daha iPad’ler yeni çıkıyordu, bizim bütün masalarda iPad’ler vardı. Yeni sanal paralar çıkınca Kasap Döner’in buna adapte olmasından daha doğal bir şey olamazdı.

Nasıl çalışacak sistem?
- Çok basit: Bir barkodumuz var. Kasaya geldiğinizde cep telefonunuza okutuyorsunuz; bitti gitti. Hesabınızı Bitcoin’e çevirip tahsil ediyor.

Bir döner dürüm kaç Bitcoin şu anda mesela?
- Hemen bakalım sistemden: 0.0019833 Bitcoin...

Bitcoin transferi yaparken çok fazla ücret alınıyor. Gayrimenkul alırken devede kulak kalıyor ama 25 liralık bir öğle yemeğinde çok zararımıza değil mi?
- Bitcoin’le ödeme yapacak olanlar bulut yerine yerel cüzdan kullananlar olacak. O zaman transfer maliyeti 4 liraya kadar düşüyor. Onu da biz kendi payımızdan karşılıyoruz. Varsın ilk biz olalım. Ama şöyle bir şey var: Bitcoin, sanal paraların en popüleri olduğu için Bitcoin’den başladık. Zamanla diğer sanal paraları da kabul edeceğiz. Mesela Litecoin’de bu masraf 4 kuruşun altına iniyor.

Ama ya aniden çok yükselir yahut çok düşerse?
- O sizi ilgilendirmez ki! Diyelim geldiniz, bir dürüm yediniz, 50 dolar verdiniz. Ben de size üstünü o anki kurdan lira olarak verdim. Ben o 50 doları ister hemen bozdururum ister yarını beklerim. Düşerse de çıkarsa da risk benim. Bitcoin de tıpkı döviz gibi.

Siz Bitcoin biriktiriyor musunuz?
- Yok, ben sadece döner biriktiriyorum. Benim sermayem et...

İlk satış ne zaman başlayacak?
- Maliye’ye görüş sorduk. Olumlu yanıt geldiği anda biz hazırız.

Kaç şubeniz var? Bütün şubelerde geçerli olacak mı?
- Şube sayımız 53. Yurtdışındaki şubelerde olmayacak ama Türkiye’dekilerin hepsinde geçerli olacak.

5a588c6bc03c0e26a03172e7

Kasiyerlik tarihe karışacak
Böyle başka fütüristik projeleriniz var mı?
- Çok yakın bir gelecekte insanların para, kredi kartı gibi ödeme sistemlerinin hiçbirini kullanmayacağını düşünüyorum. Hangi şubemize girerse girsin müşterimizi yüzünden tanıyacak bir sistem kurmayı hayal ediyoruz. Size “Savaş Bey” diye isminizle hitap edecek: “En son kasımda gelmişsiniz, gözlerimiz yollarda kaldı. Her zamanki gibi bir buçuk iskender mi?” diye soracak. Ödemenizi kayıtlı kartınızdan/hesabınızdan kendisi halledecek. Bizim sektörde ilk kaybolacak mesleklerden biri kasiyerlik olacak.​

Kaynaklar:
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/savas-ozbey/bir-doner-durum-0-0019833-bitcoin-40707901
http://www.webtekno.com/fast-food-m...ren-bitcoin-le-odeme-kabul-edecek-h38568.html

Paraları topladıktan sonra yahudiler artık bitcoin geçerliliğini kaybetmiştir dediğinde o adamın yüz ifadesini tekrar görmek isterdim. Elde tutulur birşey yok, hoş elde tuttuğumuz paranın bile kıymeti ve değeri yok iken sanal paraya çok bağlanıp da takılıp kalmamak gerekiyor.

Paraları topladıktan sonra yahudiler artık bitcoin geçerliliğini kaybetmiştir dediğinde o adamın yüz ifadesini tekrar görmek isterdim. Elde tutulur birşey yok, hoş elde tuttuğumuz paranın bile kıymeti ve değeri yok iken sanal paraya çok bağlanıp da takılıp kalmamak gerekiyor.

Bu konuda Rusya'nın yaptırımını mantıklı buluyorum. Diğer konumda kendilerine özel ulusal bir kripto para çıkaracaklarını söylemiştim. Diğer kripto paralara bağlı olmaktansa kendileri yapıyor. BitCoin iki sene önce neydi şimdi ne halde. Kim diyebilir ki yine eski haline dönmeyecek diye? Hatta bu konuda yapılan bir araştırma da var onu başka bir konu olarak açmayı planlıyorum müsait olunca. Neyse uzun lafın kısası ülkemizde ulusal coin adına yapılan birkaç çalışma biliyorum. Devletten destek bekliyorlardı fakat bizim devletimiz "bu sanal paralardan nasıl vergi alabilirim? ne kadar alabilirim?" tarzı soruların peşinde ne yazık ki. Bir kere de erken yatırım yapayım demek yok hep sonradan gelir aklımız başımıza hep sonradan sonradan... Şimdi yerli araba üretilecek,o da seneler sonra. Bu zamana kadar ne oluyordu? Dışarıdan gelen ithal araçlar ülkede yüksek vergiler ile satılıyordu. Dışarıdan bakınca herkes diyor ki "Devlet kazanıyor,üretmeden daha çok kar elde ediyor." Eyvallah ediyor da ulan o kazancın sermayesi yurt dışından mı geliyor? Yine vatandaş ödüyor parayı... Ne anlamı kaldı? Bu piyasa öyle 3-5 kuruşluk piyasa değil ve ben şahsen çökeceğini asla öngörmüyorum. Kendi fikrimce ülkemizde bu olaylar adına adım atılmalıdır. Bankaların bu konularla ilgili çalışmaları var fakat onlar da devletten gelecek haberleri bekliyor.

Bu konuda Rusya'nın yaptırımını mantıklı buluyorum. Diğer konumda kendilerine özel ulusal bir kripto para çıkaracaklarını söylemiştim. Diğer kripto paralara bağlı olmaktansa kendileri yapıyor. BitCoin iki sene önce neydi şimdi ne halde. Kim diyebilir ki yine eski haline dönmeyecek diye? Hatta bu konuda yapılan bir araştırma da var onu başka bir konu olarak açmayı planlıyorum müsait olunca. Neyse uzun lafın kısası ülkemizde ulusal coin adına yapılan birkaç çalışma biliyorum. Devletten destek bekliyorlardı fakat bizim devletimiz "bu sanal paralardan nasıl vergi alabilirim? ne kadar alabilirim?" tarzı soruların peşinde ne yazık ki. Bir kere de erken yatırım yapayım demek yok hep sonradan gelir aklımız başımıza hep sonradan sonradan... Şimdi yerli araba üretilecek,o da seneler sonra. Bu zamana kadar ne oluyordu? Dışarıdan gelen ithal araçlar ülkede yüksek vergiler ile satılıyordu. Dışarıdan bakınca herkes diyor ki "Devlet kazanıyor,üretmeden daha çok kar elde ediyor." Eyvallah ediyor da ulan o kazancın sermayesi yurt dışından mı geliyor? Yine vatandaş ödüyor parayı... Ne anlamı kaldı? Bu piyasa öyle 3-5 kuruşluk piyasa değil ve ben şahsen çökeceğini asla öngörmüyorum. Kendi fikrimce ülkemizde bu olaylar adına adım atılmalıdır. Bankaların bu konularla ilgili çalışmaları var fakat onlar da devletten gelecek haberleri bekliyor.

Ülkemiz değeri 10 lira olan malı, kendi vatantaşına 30 liraya satarak ayakta durduğu için iki kişi arasında dönen 3. şahısın karışamadığı ticaret sistemini kabul edememesi gayet normal bir şey :) Ülkede satılacak kurumda kalmadı, vatandaşı mı satacaklar toprağı mı ? :((

İnsanlar bitcoini bir yatırım aracı olarka görüyor bir para birimi olarak değil şahsen ben gidip birinin bitcoin ile hesap ödemek isteyeceğini sanmıyorum :) işletme sahibi burada reklam yapmak istemiş ve başarılı olmuş bitcoin ile ödeme kabul edilince gündeme geleceği kesindi ve reklamını bu şekilde yapmış oldu :)

Ülkemiz değeri 10 lira olan malı, kendi vatantaşına 30 liraya satarak ayakta durduğu için iki kişi arasında dönen 3. şahısın karışamadığı ticaret sistemini kabul edememesi gayet normal bir şey :) Ülkede satılacak kurumda kalmadı, vatandaşı mı satacaklar toprağı mı ? :((

Vatandaş çoktan satıldı sadece götündeki yırtık donu kaldı :)

Kripto paraların geleceğine ilişkin umutlar teker teker yok oluyor diyebiliriz. 2017 yılında gösterdikleri üstün performansı, hızlı bir şekilde terk ettikleri gibi 2018 yılını son derece kötü bir şekilde geçirdileri. Öyle ki; Ocak ayında 835 milyar olan piyasa değerleri, 138 milyar dolara gerilemiş durumda. Aynı zamanda 20 bin dolara yakın zirvesini geride bırakan bitcoin, 4500 doların altında seyretmeye başladı. Bitcoin fiyat takibi anlık olarak bu sayfa üzerinden yapıyorum: https://piyasa.paratic.com/kripto-coin/bitcoin/

Bitcoin finansal piyasalarda iyi ve cesur bir girişimdi ver her finansal araç olarak spekülasyonla bir çok kişi iyi para kazanırken daha çok kişi çok para kaybetti. Zamanında cesaret edip alamadım ve sonra pişman oldum, şimdi ise pişman olduğuma pişmanım. Devletler kontrol edemeyecekleri bir piyasa aracına iyi bakmıyorlar haklı olarak; nihayetinde "sanal" bitcoin e yatırılan "gerçek" dolarların nereye gittiği kontrol edilemiyor; ülkeden dolar çıkışı oluyor ama karşılığı yok. Devletlerin desteklemediği bir finansal aracın çok fazla hayat şansı da olmuyor tabi. Son olarak işlem hacmi sıkıntılı bir araç, işlem hacmi küçük olunca bir kaç oyuncu çok rahat maniple edebiliyor ve küçük borsalardaki gibi dalgalanmalar oluyor, bu da küçük oyuncuların hep kaybetmesi anlamına geliyor.

Geri