• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak

PageMaster

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
4 May 2009
Puanı
344
KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANMAK

Kitap okuma alışkanlığı Türkiyede gerçekten düzene oturmamış hatta neredeyse olmayan bir alışkanlıktır.Bir çoğumuz kitabı zorunluluk hallerinde okuyoruz.Aslında kitap gerçekten zamanın iyi geçmesine yarayan bir arkadaştır.Kitap okumanın bir çok faydası vardır.Okurken başka maceralara atılırsınız,konuşmanız düzgünleşir,okuduğunuzu daha iyi anlarsınız vs. Kitap okumak sıkıcı geliyorsa basit öyküler ile okumaya başlayabilirsiniz.Kendinize ilk başta zorunluluk ödev gibi günde en az 20 sayfa okuma görevi üstlenmelisiniz ve her gün böyle devam etmelisiniz.Bir hafta sonra bu sayı 30a çıkabilir.Böylelikle okumaya olan sevginizde artıcak ve alışkanlık kazanıcaksınız.Kitapları okudukça daha iyisini daha güzelini okuma isteği uyanıcak sizde.Mesela basit kitap okuyanlara klasikler ağır gelir ve okuduğundan pekte birşey anlamaz fakat klasik okumaya alışmış insanlara ise basit kitaplar çok yavan gelir ve tat alamaz. Sizde basitten başlayarak alışkanlık kazanıp daha iyi ve başarılı kitapları okumaya başlayabilirsiniz.Kendimden örnek veriyorum.Kitap okumayı gerçekten sevmeyen birisiydim.Fakat kitaplarında eğlencelilerinin olduğunu düşünüyordum ve gerçektende öyleymiş.Kitap okumaya başlayışım ve aşamalarını resimli olarak sizlere sunmak istiyorum

maxicon1.png

Kitap Okuma Serüvenim.

1-) Ökkeş Serisi

Kitap okuma alışkanlığımı bu kitapla kazandım diyebiliriz.Gerçekten hangi yaştan insan okursa okusun zevk alıcağı bir kitap.Tabi bunu okuyunca diğer 9 kitabınıda severek alıcaksınız :)

maxicon1.png

2-)Vahşiler Futbol Takımı Serisi

Ökkeş Serisine göre biraz daha kalın ve ağır sayılabilecek bir hikaye serisi fakat gerçekten bu kitaptan da alıcağınız zevk paha biçilemez.Bu seriyide bitirdiniz mi zaten tamamdır toplamdada 23 kitap bitirmiş oluyorsunuz ve bir nevi kitap okuma alışkanılığını kazandınız sayılır :)

maxicon1.png

3-)Ejderha Avcıları Okulu Serisi

Seri 19 kitaptan oluşmaktadır ve gerçekten inanılmaz zevklidir. Severek okuyacağınızdan eminim.Bu 19 kitabıda bir ayda bitirdikten sonra kendime olan güvenim geldi ve seviyemi artırdım :)

maxicon1.png

4-) Dört Kardeştiler

Bu kitabımız biraz dramatik.Duygusal arkadaşlar okurken ağlayabilirler :) Okuduğumuz ilk roman diyebiliriz.Fakat korkmayın sıkıcı değildir ve dili hafiftir.Bunuda okurken zevk alıcağınızdan eminim.Gülten Dayıoğlu gerçekten yetenekli bir yazar.Bu kitabı okuduktan sonra Gülten Dayıoğlunun diğer kitaplarınıda okuma isteğinizin olucağından eminim.Onlarıda okumayı kendiniz isticeksiniz :)

maxicon1.png

5-) Tom Sawyer

Mark Twainin ölümsüzleşen eseri.Küçük bir çocuğun yaşadığı haylazlıkları maceraları anlatıyor.Her yaş gurubundan insanın severek okuyacağı muhteşem bir eser

maxicon1.png

6-)Robinson Crouse

Buda sıkılmadan okuyacağınız muhteşem bir roman.Kitabın konusu adaya düşen bir adamın maceralarını anlatıyor ayrıca bu kitap okuyacağımız ilk dünya klasiği.Okurken sıkılmıcağınızdan sonuna kadarda eminim.

maxicon1.png

7-) Kimsesiz Çocuk

Hector Malot'un yazmış olduğu muhteşem bir kitap.Küçük bir çocuğun başından geçen olayları anlatıyor.Bir solukta okursunuz gerçekten çok sürükleyici.

maxicon1.png

8-) Ayaşlı ile Kiracıları

Okuduğumuz ilk realist roman diyebiliriz.Hikaye Ankarada bir apartmanda geçiyor.Apartman Ayaşlı İbrahime ait.Biz ise onun bir kiracısıyız.Apartmanda dönen entrikalardan bahsediyor bu kitap.Okurken sıkılmıyacağınızı umuyorum.Eee nede olsa yaklaşık 40 a yakın kitap bitirdik alımış olmanız gerekir :)

maxicon1.png

9-)
Oliver Twist

Yetimhanede büyüyen bir çocuğun yaşadığı zorluklar anlatılmaktadır.Artık roman okumayada alıştık bakıyorum :) Bu kitabıda deneyin.İlk sayfalarda sıkılsanızda orta sayfalarına geldikçe kitaba bağlanıcaksınız.

maxicon1.png

10-) Suç ve Ceza

İşte son aşama.Aralarında en sağlam olan roman.Henüz bende okumadım Gorkinin kitaplarına başladığım için fakat onlarda bitince bunuda okuyucağım.

maxicon1.png

Yazıyı blogum için yazmıştım fakat blogu kapadım sarmadı açıkçası hiç.Bende mis gibi yazı çöpe gitmesinde paylaşayım burada dedim :D

hocam derdi kitap okuma alışkanlıgı kazanmak istiosanız küçük kitaplardan yavaş yavaş romana geçin derdi ama genede sormak istedim sana.direk romanla başlasak olurmu sence?

Son düzenleme:
E-Kitap olarak okuyabilicekleri bir yerde paylaşsaydın aslında dadından yenmezdi :D

Benim ilk okuduğum kitap -babam sağoşsun- das kapital'di :D.3 ayda bitmişti sanırım.2. sınıfın başındaydım lan daha :D

hocam derdi kitap okuma alışkanlıgı kazanmak istiosanız küçük kitaplardan yavaş yavaş romana geçin derdi ama genede sormak istedim sana.direk romanla başlasak olurmu sence?

Yani gidipte direk Sefillerden felan başlarsan pek birşey anlamayabilirsin ve sıkıcı gelir.Eskiden bendede öyleydi.Roman okumak işkenceden ibaretti çünkü zevk vermiyordu ama alıştım şimdi harıl harıl okuyoruz bakalım . Ökkeş serisinden başla çok ciddiyim çocuk kitabı fakat eskiden annem bile okurdu gerçekten çok zevkli. Ejderha avcıları okulu sıkar seni. Ökkeş serisini bitir ardından vahşileri futbol takımını bitirebilirsin fakat Ökkeş serisi bence her yaştan insanların okuyabileceği kitap

----------

Benim ilk okuduğum kitap -babam sağoşsun- das kapital'di :D.3 ayda bitmişti sanırım.2. sınıfın başındaydım lan daha :D

Das Kapitalin ilk Türk çevirmeni bizim buralıymış. Fotoğrafını gördüydüm.Bursa'nın Gemlik ilçesinin Umurbey semtinden.Kel yaşlı adam tekerlekli sandalyede fotosu vardı haber gazetesinde :D

----------

E-Kitap olarak okuyabilicekleri bir yerde paylaşsaydın aslında dadından yenmezdi :D

Wareze giriyor.Maalesef paylaşamayız

Benim yalnızlığımı alan tek şey kitap. İnsanlar tarafından ötekileştirildiğim için sadece kitap beni yalnız bırakmıyor.

Geri