• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Kotlin | Google Destekli Android Programlama Dili

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Kürşad
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kürşad

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
13 Ocak 2011
Puanı
186
Merhabalar, ilerleyen zamanda adını oldukça sıkça duyacağımız, yeni nesil programlama dili Kotlin'i fikir sahibi yapacak düzeyde tanıtmak istedim.

Kotlin, 2020 yılında IntelliJ IDEA, PyCharm, PhpStorm gibi IDE'lerin geliştiricisi olan JetBrains firması tarafından geliştirilmiş, Apache 2.0 lisansı altında geliştirilen açık kaynak bir yazılımdır ve 19 Temmuz 2011 yılında JVM Language Summit etkinliğinde duyuruldu. Kotlin ismi, Rusya yakınlarında bulunan Kotlin Adasından gelmektedir. Kotlin, Github

Peki ya Java varken neden Kotlin? Jetbrains ekibinin bu soruya cevabı ise şöyle; “Performans ve güvenliği feda etmeden Java’dan daha özlü kodlar yazmayı sağlamak için bu dili geliştirdik”. Kısacası, Kotlin’in temel hedefi kod satırlarını azaltmak, daha güvenli kod yazmak olarak açıklanabilir.

En büyük haber ise Google'dan geldi, Google 2017'de, Android ortamında Kotlin programlama dilini destekleyeceğini açıkladı. Yazılım geliştiriciler bu durum karşısında hayli heyecanlandılar.

1- Kotlin Nedir?

cache.php

2- Kotlin Neden Birçok Geliştiriciyi Heyecanlandırıyor?

Yukarıdaki tanıtım videosunu izlerseniz, geliştiricilerin heyecanlarını gözünüzle görebilirsiniz. Bunun nedeni IDE’de Kotlin ve Java’nın birbirine otomatik dönüştürülebilmesidir. Ancak temelde Kotlin daha basit ve insan diline yakın olduğu için, Java geliştiricilerin işi kolaylaşıyor.

3- Uygulama Arayüzünde Bir Farklılık Olacak Mı?

cache.php

Java ile geliştirmeden şu an için UI anlamında bir farkı olmayacak. Ancak geliştirici daha hızlı çalışacak ve daha çok zamanları olacak, bu nedenle arayüz konusuna ağırlık vermeye vakitleri kalacaktır.

4- Kotlin’i Nereden Öğrenebilirim? Nasıl Kullanmaya Başlarım?

Kotlin’in sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz. Udemy platformu üzerinden cüzi fiyatlara aldığınız kaliteli kurslar ile öğrenme yolculuğunuzu kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca Android Studio, Eclipse veya IntelliJ IDE’sinde ve hatta tarayıcınızda Kotlin yazabilirsiniz.birçok eğitim dökümanına ulaşabilirsiniz. Buradan birçok eğitim dökümanına ulaşabilirsiniz. Dil çok sade ve kolay. Sıkıcı değil, eğlenceli!

5- 2021 Yılında Kotlin (Güncelleme: 11 Aralık 2021);

Native Android Uygulama Geliştiren yazılım firmalarının, bu rol/pozisyon için günümüzde en çok aradığı niteliklerden biri Kotlin ile Android Uygulama Geliştirme yetkinliği. Hibritteki rakipleri React Native (JS) ve Flutter (Dart) ile karşılaştırıldığında da, hızlı güçlenen bir community'ye sahip. Hatta, JavaScript tabanlı web uygulamaları, Server-side uygulamalar (JVM) da geliştirilebiliyor. Bulunduğum ekipte de Native Android Applikasyonları Kotlin ile geliştiriyoruz. Bu yazıyı eğer Aralık 2021 ve sonrasında okuduysanız ve hedefiniz Android Geliştirici rolünde bir kariyer ise, sizlere ile Kotlin konusunda kendinizi geliştirmenizi öneririm. Eğer İngilizce konusunda iyi seviyedeyseniz, Udemy'de Denis Pantuja'nın sunduğu The Complete Android 12 & Kotlin Development Masterclass eğitimini öneririm, Türkçe eğitim isterseniz de Atıl Samancıoğlu'nun sunduğu Android Mobil Uygulama Kursu: Kotlin & Java eğitimini öneririm. println("Okuduğunuz için teşekkürler!");

Son düzenleme:
Geri