• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Laptop Ekran Kartıyla İlgili

PageMaster

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
4 May 2009
Puanı
344
Bende Dell Insprıon 5521-9096 (valla aynı modelin bir sürü ufak tefek farklılıkları olanlarından cıkarmışlar sayılar o yüzden heralde) model laptop var. Özellikleri kısaca yazayım hemen

Intel i7 2,50 ghz işlemci
8gb ram
ddr3@T
amd radeon hd 8730m ekran kartı ve intel hd graphics 4000 çift ekran kartı var.

Şimdi konuya gireyim. Laptop'ta ekran kartı değişimi sanırım pek mümkün olmuyor genelde anakart işlemci lehimli olması vs. vs. Bu laptop modelleriyle ilgili bilginiz var mı aradım fakat forumlarda konusu açılmamış. Bir diğer sorumsa eğer ekran kartı değiştirilebiliyorsa öncelikle benim bu amd ekran kartı kaç lira eder normalde? Onun ayarlarında ortalama 1.5 kat fazla para verip nvidia falan alırım diyorum ha gerçi değişip değişmediği bile muamma.

ve son olarak da bu bilgisayar Gta V'i kasmadan oynatır mı? Arkadaşta da aynısından var bu bilgisayarın ancak ekran kartı nvidia'nın bir modeli. Genel olarak izlenimime göre nvidialar amdlerden hep bir tık üstte gibi. Bilenler yardımcı olursa sevinirim. Siz anlarsınız muhtemelen etiketliyorum o yüzden. [MENTION=1]Deepblue[/MENTION] [MENTION=210935]Terk-i Diyar[/MENTION]

Laptop ekran kartı değişimi zahmetli ve masraflı bir iş olduğu için genelde kimse pek bu işe kalkışmaz ve tavsiye etmez ki ben de etmiyorum. Laptopta GTA 5 i kasmadan oynamak çok zor belki ayaları low yaparsan mümkün olur. Laptop oyun için pek önerilmez genelde hele ki GTA V gibi ağır oyunlarda hiç önerilmez.

Benim sana tavsiyem laptop'ın ekran kartını değiştirmekle uğraşacağına 2. el bir PS3 al paşalar gibi oyna ki ekran kartına harcayacağın para da PS3 2. el parasına yakın olacaktır hatta daha fazla da olabilir ve kasmayacağının garantisi de olmayacaktır.

Laptop ekran kartı değişimi zahmetli ve masraflı bir iş olduğu için genelde kimse pek bu işe kalkışmaz ve tavsiye etmez ki ben de etmiyorum. Laptopta GTA 5 i kasmadan oynamak çok zor belki ayaları low yaparsan mümkün olur. Laptop oyun için pek önerilmez genelde hele ki GTA V gibi ağır oyunlarda hiç önerilmez.

Benim sana tavsiyem laptop'ın ekran kartını değiştirmekle uğraşacağına 2. el bir PS3 al paşalar gibi oyna ki ekran kartına harcayacağın para da PS3 2. el parasına yakın olacaktır hatta daha fazla da olabilir ve kasmayacağının garantisi de olmayacaktır.

Yani masraflardan pek haberim olmadığı için sordum aslında ekran kartı olayını masrafı yüksekse zaten onun yerine ps3 vs almak zaten daha mantıklı olur tabiki. Yüksek çözünürlük takıntım pek olmamıştır hiçbir dönemde. En önemli olayım oyun oynarken kasmasın yeter anlaşılan bu yeni oyunları kaldırması için bilgisayara değil canavara ihtiyacımız var gibi :)

@PageMaster
[MENTION=210935]Terk-i Diyar[/MENTION] bu noobu neden etiketliyon? ne anlasın o bu işlerden :D

GTA 5 için kırmızı içine aldığım ayarları minimuma alıp diğerlerini de tek tek ayarlayarak en uygun olanı bulmayı dene istersen bi ayrıca "Advanced Graphics" kısmını komple kapat.

Not: umarım soğutucu olmadan oynamıyorsundur.

Not 2: Laptopta ekran kartı ana karta bağlı olduğu için değişimi zor değiştirirsen de arıza vermeme ihtimali bi o kadar zor :D laptopun ekran kartı tırnak kadar bir şey :D

g80mXN.jpg

@PageMaster
@Terk-i Diyar bu noobu neden etiketliyon? ne anlasın o bu işlerden :D

GTA 5 için kırmızı içine aldığım ayarları minimuma alıp diğerlerini de tek tek ayarlayarak en uygun olanı bulmayı dene istersen bi ayrıca "Advanced Graphics" kısmını komple kapat.

Not 2: Laptopta ekran kartı ana karta bağlı olduğu için değişimi zor değiştirirsen de arıza vermeme ihtimali bi o kadar zor :D laptopun ekran kartı tırnak kadar bir şey :D

g80mXN.jpg
Bir ara @Kaya101 yapayım dedim konuya sonra boş ver çağıracan ukalalık yapacak dedim ve yaptı.

@PageMaster
@Terk-i Diyar bu noobu neden etiketliyon? ne anlasın o bu işlerden :D

g80mXN.jpg

PC'nin fanlar o kadar felaket ki şuan durduğu yerde bile ısınıyor zaten soğutucusuz düşünemiyorum :D

Soğutucu var evde a-101 den almıtşım 15 liraya falan iş görür mü o bu arada :D Yoksa iyi bir soğutucu fark yaratır mı

PC'nin fanlar o kadar felaket ki şuan durduğu yerde bile ısınıyor zaten soğutucusuz düşünemiyorum :D

Soğutucu var evde a-101 den almıtşım 15 liraya falan iş görür mü o bu arada :D Yoksa iyi bir soğutucu fark yaratır mı
Eşekle at arasındaki fark gibi düşün :D

Ersancım, soğutucular en fazla 10 derece fark yaratır. Kendim ZALMAN NC-3500 kullanmaktayım ve yaptığım testlerde en fazla 6-7 derece fark yaratıyor. Kendi soğtucumu yapmıştım 12V ile direkt CPU altına vermiştim 15 derece düşüş sağlamıştım fakat bu seferde konfor düşmüştü. İşlemcinin modelini yazmamışsın ki ? Biz ne yapalım 2.5'de çalıştığını ? :D Modeli ver ki ona göre öneri yapalım. Şöyle bir ürün var, ben önermiyorum çünkü fanı devirinden daha fazla döndürüp zarar verebilir, zorlayabilir. Bunu gözden geliyorsan,

http://www.amazon.com/Vacuum-Extracting-Cooling-Cooler-Notebook/dp/B00813KIAA

Ersancım, soğutucular en fazla 10 derece fark yaratır. Kendim ZALMAN NC-3500 kullanmaktayım ve yaptığım testlerde en fazla 6-7 derece fark yaratıyor. Kendi soğtucumu yapmıştım 12V ile direkt CPU altına vermiştim 15 derece düşüş sağlamıştım fakat bu seferde konfor düşmüştü. İşlemcinin modelini yazmamışsın ki ? Biz ne yapalım 2.5'de çalıştığını ? :D Modeli ver ki ona göre öneri yapalım. Şöyle bir ürün var, ben önermiyorum çünkü fanı devirinden daha fazla döndürüp zarar verebilir, zorlayabilir. Bunu gözden geliyorsan,

işlemci intel i7 - 3537U ikili soğutucu yapsam nasıl olur peki :D Bir alttan birde yandan gelicek şekilde

- - - Güncellendi - - -

Eşekle at arasındaki fark gibi düşün :D

Güzel açıklama kaya kardeşim :D

bi not geçeyim eğer bu tarz fan alırsanız usb den güç verirken dikkat edin yoksa anakartı yakarsınız. unutmayın usb 2.0 ve 3.0 da 5v çıkış verirken 2.0 da max 450-500mA 3.0 da 900mA max akım çekebilirsiniz :)

bi not geçeyim eğer bu tarz fan alırsanız usb den güç verirken dikkat edin yoksa anakartı yakarsınız. unutmayın usb 2.0 ve 3.0 da 5v çıkış verirken 2.0 da max 450-500mA 3.0 da 900mA max akım çekebilirsiniz :)

Normalde bilgisayar ısısı kaç derece olmalı yandaki fanlara bu soğutucudan taksam, alttanda normal soğutucu taksam bir problem olur mu ve bu bahsettiğin modelde ayarlamalar nasıl yapılır

Normalde bilgisayar ısısı kaç derece olmalı yandaki fanlara bu soğutucudan taksam, alttanda normal soğutucu taksam bir problem olur mu ve bu bahsettiğin modelde ayarlamalar nasıl yapılır

Ortam ısısına bağlı olarak. 30-40 arası notebooklarda bence normal bir değer. iş yükünde 60-70 arası tabi bu kullanılan kasa türüne bağlı. Garantisi bitmiş ise termal macun temizliği ve fan temizliği yap. Dikkat et fana hava verirken pervaneyi sabitle ver. Çok isti ise fan için spreyler var onlardan sıkabilirsin. Dönüş sıkıntısı yok ise. Bakır ısı boruları da temiz mi diye kontrol edebilirsin. Kaliteli geniş çapta alttan soğutma çare olabilir. Fakat şöyle Fan solda ise klavye ve kasanın solu elini koyunca seni rahatsız etmiyorsa sıkıntı yoktur. Öte yandan soğutma şart olur ki fazla ısı değerli PC nin ömrünü yer. diğer bileşenlerde bundan etkilenir.

Ortam ısısına bağlı olarak. 30-40 arası notebooklarda bence normal bir değer. iş yükünde 60-70 arası tabi bu kullanılan kasa türüne bağlı. Garantisi bitmiş ise termal macun temizliği ve fan temizliği yap. Dikkat et fana hava verirken pervaneyi sabitle ver. Çok isti ise fan için spreyler var onlardan sıkabilirsin. Dönüş sıkıntısı yok ise. Bakır ısı boruları da temiz mi diye kontrol edebilirsin. Kaliteli geniş çapta alttan soğutma çare olabilir. Fakat şöyle Fan solda ise klavye ve kasanın solu elini koyunca seni rahatsız etmiyorsa sıkıntı yoktur. Öte yandan soğutma şart olur ki fazla ısı değerli PC nin ömrünü yer. diğer bileşenlerde bundan etkilenir.

Kapsamlı yorum için teşekkür ederim daha 1 yıl gibi bir garanti var fakat bu hafta içinde temizlik ve termal macun yaptırmayı düşünüyorum. Fan sol tarafta ve şuan ki haliyle biraz zorlayınca pc'yi hemen ısınıyor ve elimi rahatsız edicek derecede pc'nin altı komple ısınıyor. 2014 aralık ayında aldığımda oyun açmadığım sürece pc buz gibiydi aslında. Fan deliklerine elimi götürdüğümde elime hiç hava gelmiyor bile.

ben elektronikciyim soğutma işinden anlamam :D eğer hazır soğutucu alacaksan sıkıntı olmaz ama eğer kendim yapacağım diyorsan yukarıdaki bilgileri dikkate almanı tavsiye ederim :)

Öncelikle ısı bir enerjidir, sıcaklık değil. Q=m.c.dT ile ölçersin. :D 40-50 +-%10 yük altında olmayan normal sıcaklıktır. 100 dereceye kadar sıkıntı olmaz. Tavsiyem 90'ı geçmesin. Laptop'un altına bakıp CPU yerini tespit et, havalandırma altına gelecek şekilde soğutucu bul işte. Bunlarıda biz söylemeyelim Ersan yani. :D

Öncelikle ısı bir enerjidir, sıcaklık değil. Q=m.c.dT ile ölçersin. :D 40-50 +-%10 yük altında olmayan normal sıcaklıktır. 100 dereceye kadar sıkıntı olmaz. Tavsiyem 90'ı geçmesin. Laptop'un altına bakıp CPU yerini tespit et, havalandırma altına gelecek şekilde soğutucu bul işte. Bunlarıda biz söylemeyelim Ersan yani. :D

Peki bu vakumlu anakart soğutucuları mı daha etkili yoksa normal soğutucular mı ikisi bir arada kullanılsa nasıl bi etki yaratır sen vakumlu soğutucu mu kullanıyorsun

Peki bu vakumlu anakart soğutucuları mı daha etkili yoksa normal soğutucular mı ikisi bir arada kullanılsa nasıl bi etki yaratır sen vakumlu soğutucu mu kullanıyorsun

Videoyu izleyebilirsin bir fikir sahibi olabilirsin.

Buda vakumlu soğutma sistemi sanırım :D İlk defa görüyorum. Fan çıkışından havayı çekiyor.

Yazın ikisini de kullanabilirsin. İkisi aynı anda daha faydalı olacaktır fakat ses olayı nasıl olur bilemem. Sıcak havayı tahliye eder isen alttan da soğuttun mu ısı değerleri düşecektir baya teorik olarak.

#Not ekran kartı değişimi Chip üzerinden sıkıntılı tavsiye etmem. Fakat eGPU sistemi var. Harici ekran kartını takabilirsin.

Vakumlu soğutucu kullanmadım hiç. Sistem yeni ise fanları zorlayacağından önermiyorum şahsen. Alıp denemek lazım aslında. Ben normal soğutucu kullanıyorum, gerektiğinde bir tuş var çift fan 6000 devirde dönüyor. :D

Videoyu izleyebilirsin bir fikir sahibi olabilirsin.

Buda vakumlu soğutma sistemi sanırım :D İlk defa görüyorum. Fan çıkışından havayı çekiyor.

Yazın ikisini de kullanabilirsin. İkisi aynı anda daha faydalı olacaktır fakat ses olayı nasıl olur bilemem. Sıcak havayı tahliye eder isen alttan da soğuttun mu ısı değerleri düşecektir baya teorik olarak.

#Not ekran kartı değişimi Chip üzerinden sıkıntılı tavsiye etmem. Fakat eGPU sistemi var. Harici ekran kartını takabilirsin.

Ekran kartı işinden caydım zaten masraflıymış çok.

- - - Güncellendi - - -

Vakumlu soğutucu kullanmadım hiç. Sistem yeni ise fanları zorlayacağından önermiyorum şahsen. Alıp denemek lazım aslında. Ben normal soğutucu kullanıyorum, gerektiğinde bir tuş var çift fan 6000 devirde dönüyor. :D

Hangi marka hocam kaç lira :D

Geri