• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Laptop Isınma sorunu.

Kirbythelast

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
85
herkese merhabalar arkadaşlar.

Bende 2011 yılında aldıgım casper nirvana nb 15.6 laptop var. Fakat bilindiği gibi bende casper da ısınma sorunundan şikayetçiyim.

Bilgisayarım Özellikleri:

intel i5 işlemci

nvidia gt540m 2gb (128 bit) ekran kartı (paylaşımlı :( )

4 gb ram (markası ve mhz bilmiyorum)

KlaQ2g.png

eNvLVL.png

şimdi gelelim konuya; en basit örneği; lol oynarken orta ayarda (gölge kapalı) fps 30'larda ve pc ısısı 90'a kadar çıkıyor. Hele ki pes 2013 oynarken.. Bildiğiniz klavye yanıyor. Bende sistemi güçlendirmek istiyorum ve ekran kartı değiştirmem (anakart ile beraber oldugundan) imkansız gibi. Bende eğer şu ısı sorununu çözebilirsem ram'i 8 gb çıkartmak istiyorum. İşte burada 2. sorum gelecek..

1. sorum: Bu ısınma sorununu nasıl çözebilirim ?
- Pc daha 1 hafta önce format attırdım, termal macunu yeniledim, fanları temizledim.

* harici fan sistemi kullandım ve abartmıyorum 350 tl kadar her türlü fanı denedim. Alttan hatta harici fan yaptım, yan tarafa monte ettim fakat fayda etmedi.

2. Eğer pc'nin ram'ini 8 gb arttırırsam bana ne gibi yararı olur ? Yani ekran kartı sabit (değiştirilemez) olduğundan ve paylaşımlı ( bu konu hakkında çok bilgim yok ama bildiğim kadarı ile ram'den yiyor diyorlar ne derece doğru bilmiyorum) ekran kartını rahatlatır ve lol'deki kasma sorununu giderir mi ?

Şuan bir proje üzerinde çalışıyoruz ve twitch.tv den yayın durumu var. Fakat denediğimde pc lol oynarken çok kasıyor. Aynı benim sisteme sahip hatta daha düşükler bile rahat şekilde yayın yaparken ben yapamıyorum. Büyük ihtimal ısınmadan ama ram bu sorunu çözer mi ?

3. Ram 'in cevabı evet ise; laptop için 8 gb ram önerir misiniz ? 1600 mhz ram almam ne gibi fayda sağlar ?

[UYARI]Önemli Not:

Minecraft da aşırı kasıyor.
League of Legends oynarken ( genelde bunu oynadıgım için bunu diyorum) Nvidia ekran kartını kullanmayı seçersem; pc entegre ekran kartı kullanırken aldıgım fps'den 5-10 eksik ve arka planda google chrome açıksa pc çok kasıyor. Fakat entegre kullanırken bu sorun yok.[/UYARI]
şimdiden ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim, bazı yerlerde bilgisizce yorum attıysam affola.

Ve lütfen pc değiştir veyahut sat demeyin. Bu laptopu satamam. Çünkü manevi değeri çok fazla yüksek. Hurda olsa dahi kullanırım o derece :D

[ACIKLAMA]Konuya resim eklenmiştir.[/ACIKLAMA]

ram konusunda;

xBlXng.png

Son düzenleme:
Hocam sen bu pc'ye istediğin kadar fan vs. tak yine ısınma yapar nede olsa marka Casper :)

Hocam sen bu pc'ye istediğin kadar fan vs. tak yine ısınma yapar nede olsa marka Casper :)

o konuda çok haklısın. Ciddi ciddi buzluğu açıp hdmi kablosu ile tv bağlayıp laptopu buzlukta mı bıraksam diye düşünmüyor değilim :D ama su sorularımın cevapları ne olacak onu merak ediyorum. Isınma sorunu sıkıntı ve ısınma varken rami arttırmak ne kadar mantıklı orası da büyük bir soru işareti

O şeyi geçiceksin Casper in bi laptop var gram ses çıkmıyor bi temizlicen bi termal macun süreceksin 2-3 yıllık pclerde illaki oluyor o ısınma olmayan yok açıcaksın içini bir temizliceksin topu topuna bir adet fan ın var bendeki Casperin direk fan ın vidası vardı açıp temizliyordum her hafta ilk açtığımda bir parmak toz vardı.

Bendeki şuan laptop çok güzel w8.1 kullanıyorum lolde fpsde 80 alıyorum çok rahat hp bendeki casperin parçalarını buna taktım windows7 kullanırken fpsde 160 170 180 arasında alıyordum.

O şeyi geçiceksin Casper in bi laptop var gram ses çıkmıyor bi temizlicen bi termal macun süreceksin 2-3 yıllık pclerde illaki oluyor o ısınma olmayan yok açıcaksın içini bir temizliceksin topu topuna bir adet fan ın var bendeki Casperin direk fan ın vidası vardı açıp temizliyordum her hafta ilk açtığımda bir parmak toz vardı.

Bendeki şuan laptop çok güzel w8.1 kullanıyorum lolde fpsde 80 alıyorum çok rahat hp bendeki casperin parçalarını buna taktım windows7 kullanırken fpsde 160 170 180 arasında alıyordum.

bende sana diyorum ki; daha format atalı 1 hafta olmadı, fanlar termal macun vs herşeyi en ince detayına kadar bakıldı.. İşlem yapmıyorken 60 oyunda 90 dereceye kadar çıkıyor.

ayrıca casper ciddi anlamda adamı kazıklayan bir marka.. Mesela benim gibi; sistem hakkında bilgisi olmadan ram ve ekran kartı işlemciye bakarak alındıgında seni s.alak yerine koyuyorlar.

4 gb ram var ve 2x2 olarak 533 mhz li bir ram var.. Ben bunu aldıktan 1 yıl sonra gördüm. (4 slotlu gözüküyor ama inanmıyorum.) ekran kartı gt540m 128 bit.
işlemci i5 2.3 ghz..

verilen para 3 yıl önce 1.5 milyar.

ısınma sorununa gelince; CASPER kadar rahat ısınan başka bir marka yok. Bunu %90'ı söylüyor, eğer sen %10 un içindeysen karışamam ama genel anlamda bu sorun var. Ve eğer tüketicilerin %90 ısınma sorunundan şikayetçi ise marka benim gözümde değer kaybeder..

lütfen konuya yardımcı olacak cevaplar yazarsanız sevinirim. konuya özellikle beklediğim kişi [MENTION=434]HeLLoNeLy[/MENTION] . bu arkadaşın bilgisi oldukça fazlaydı

533 mhz ram çok düşük mutlaka 1333 veya 1600 mhz olmalı ki performans alabilesin.
Casper ciddi anlamda kötü marka, eskiden masaüstü bilgisayarları çok kaliteliydi ama laptopları felaket.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ram lerin niye o kadar düşük anlamadım bende 2011 de almıştım nirvana casper 1600 mhz di hp ninkilerle değiştirdim hatta daha iyi diye konumda vardı hatta onunla ilgili ram'in düşük yetersiz kalıyor birde Fan 'ın çalışıyor mu? peki baktın mı hava veriyor mu dışarı ?

valla bilmiyorum. açıkcası bende ilk başta en kötü 1333 mhz sanıyordum fakat bakınca 533 gördüm. Teknik servisi aradığımda ise gayet ukala bir şekilde; biz bir markayız ve elinizdeki ram ile o fps alıyorsanız bu bizim kalitemizi gösterir, isterseniz değiştirebilirsiniz dedi. yani kısacası; biz bu ram ile böyle yapıyorsak 1333 veya 1600 lerde siz görün performansı der gibi.. Bu kadar da olmaz.. Ve ısınma sorunu sanırım ram yetersizliğinden. paylaşımlı ekran kartı olunca oyunlarda sıkıntı oluyor. Hatta lol'de 4gb ram den 300 mb boş kalıyor.

Ram lerin niye o kadar düşük anlamadım bende 2011 de almıştım nirvana casper 1600 mhz di hp ninkilerle değiştirdim hatta daha iyi diye konumda vardı hatta onunla ilgili ram'in düşük yetersiz kalıyor birde Fan 'ın çalışıyor mu? peki baktın mı hava veriyor mu dışarı ?

fan gayet normal çalışıyor fakat işlemciye normalden fazla yükleniyor.

Son düzenleme:
güç seçeneklerinden işlemci kullanımı %99 yap değişiklik yapabilir performansda

Ben de sanırım o %10 'luk dilim içerisindeyim gayet memnunum buz gibi ısınma olayı sadece oyun oynarken oluyor o da abartılacak bir derece de değil her laptopdaki gibi ısınıyor.
Bilgisayarın yeni ilerde görürsün falan deme Deniz.

İşlemciye çok yüklenme sebebi Ramlerden kaynaklı olabilir yetişemiyr belliki 533 Mhz bizim okul pclerinde bile yok gerçekten çok düşük o sisteme göre bendekide i5 gram ısınma yok ramleri değiştirdim 1333 mhz veya 1600 mhz e çıkart ama hangisi olduğunu önce araştır 2011 yılında aldıysan garantiside yoktur içini aç bi bak sağına soluna fandan işlemciye giden bakır yada metal olan şey temas etmiyorda olabilir temassızlıkta olabilir aç içini bak bi altındaki harici bir fan kesinlikle kullan ben o fanı kapatıyım 2 dk sonra ısınmaya bşalıyor o açıkken gram ısınma olmuyor çok rahat ediyorum ısınma dahi olmuyor içini aç sök bak bi ama %70 80 ihtimalle ramini dğeiştirmen lazım işlemciye çok yük biniyordur

Yanlış hatırlamıyorsam Mhz ler saniyedeki yenileme sayısı 533 düşük olduğundan işlemci bir işlemi yaparken çok zorlanıyordur yenilenme ne kadar düşükse o kadar işlemciye yük biner.Yük bindikçe ısınır çok çalışır.

LoL deki fps ekran kartından ziyade işlemci ile alakalı şahsen ben denedim ordan biliyorum.LoL de oyuna o %li ekranda kaç dk da giriyosun ben şampiyon seçim ekranı 0 a düşüp başladıktan tam 44 sn sonra %100 oluyor ekranın açılması yüklenmesi kendine gelmesi vs tam hesapladım 44 sn :D sende bir dene.

Son düzenleme:
İşlemciye çok yüklenme sebebi Ramlerden kaynaklı olabilir yetişemiyr belliki 533 Mhz bizim okul pclerinde bile yok gerçekten çok düşük o sisteme göre bendekide i5 gram ısınma yok ramleri değiştirdim 1333 mhz veya 1600 mhz e çıkart ama hangisi olduğunu önce araştır 2011 yılında aldıysan garantiside yoktur içini aç bi bak sağına soluna fandan işlemciye giden bakır yada metal olan şey temas etmiyorda olabilir temassızlıkta olabilir aç içini bak bi altındaki harici bir fan kesinlikle kullan ben o fanı kapatıyım 2 dk sonra ısınmaya bşalıyor o açıkken gram ısınma olmuyor çok rahat ediyorum ısınma dahi olmuyor içini aç sök bak bi ama %70 80 ihtimalle ramini dğeiştirmen lazım işlemciye çok yük biniyordur

Yanlış hatırlamıyorsam Mhz ler saniyedeki yenileme sayısı 533 düşük olduğundan işlemci bir işlemi yaparken çok zorlanıyordur yenilenme ne kadar düşükse o kadar işlemciye yük biner.Yük bindikçe ısınır çok çalışır.

LoL deki fps ekran kartından ziyade işlemci ile alakalı şahsen ben denedim ordan biliyorum.LoL de oyuna o %li ekranda kaç dk da giriyosun ben şampiyon seçim ekranı 0 a düşüp başladıktan tam 44 sn sonra %100 oluyor ekranın açılması yüklenmesi kendine gelmesi vs tam hesapladım 44 sn :D sende bir dene.

oyuna girmem % olarak ortalama 35 sn-40 sn. maximum 1 dk. Fakat sanırım sorun dediğiniz gibi ramlerden kaynaklı. bu kadar düşük beklemiyordum. 533 mhz görünce açıkcası bir güzel küfür ettim. En kısa sürede ram i değiştirmem gerek ve slot olarak 4 slot var (edit: 2 slot kullanılabilirmiş) . nerebileceğiniz ram markası varsa paylaşırsanız sevinirim.

ram konusunda şöyle yardımcı olabilirim; suan 2x2 (533 mhz) olarak var

xBlXng.png

Son düzenleme:
Hyper X Kingston un 8 gb 1x takman 2x yerine tek her zaman için daha iyidir madem alıcaksın 20 tl fazla ver tek parça al kafan rahat olur :)

İşlemci kaçıncı nesil bu arada? benimki 3. nesil 2.5 ghz turbobosst ile 3.0 .

http://www.hepsiburada.com/liste/kingston-8gb-1600mhz-ddr3-notebook-sodimm-ram-kvr16s11-8/productDetails.aspx?productId=bd301528&categoryId=47

http://www.hepsiburada.com/liste/ki...Details.aspx?productId=bd304128&categoryId=47

Son düzenleme:
Hyper X Kingston un 8 gb 1x takman 2x yerine tek her zaman için daha iyidir madem alıcaksın 20 tl fazla ver tek parça al kafan rahat olur :)

İşlemci kaçıncı nesil bu arada? benimki 3. nesil 2.5 ghz turbobosst ile 3.0 .

teşekkür ederim ve bir yerde okudum bu görünen değer ile 2'yi çarpınca ram mhz hesaplanıyor diyorlar fakat teknik servis 533 oldugunu söyledi ? ne derece hangisi dogru ?

işlemci i5 2. nesil

Yatıyorum ben artık yarın gene bakarım konuya yarın 2 sınavım var.

Gösterdiğin resme göre 533 mhz oda maximum değeri gerçekten çok düşük yukarda linkte attım sana Mhz cpu-z doğru söylüyor çoğu kez en azından benimkiler doğruydu everest mi ne diye bir program var detaylıca açıyor herşeyini buluyor birde ona bak ben 2 sindende karşılaştırarak yapmıştım.

Son düzenleme:
Yatıyorum ben artık yarın gene bakarım konuya yarın 2 sınavım var.

Gösterdiğin resme göre 533 mhz oda maximum değeri gerçekten çok düşük yukarda linkte attım sana Mhz cpu-z doğru söylüyor çoğu kez en azından benimkiler doğruydu everest mi ne diye bir program var detaylıca açıyor herşeyini buluyor birde ona bak ben 2 sindende karşılaştırarak yapmıştım.

teşekkür ederim ilgin için. ikisi de aynı değeri verdi. en kısa sürede ram'i değiştirmem gerek anlaşılan

images

Okumadım ama sana kısa yoldan çözüm :D

suanlık suçu ram'e attık :D ve her türlü fanı denedim fayda yok. En son buzluğa koyup hdmi kablosu ile tv bağlayacagım

ve arkadaşlar slot sayısı 2 anakartın (işlemcinin) desteklediği mhz sınırı 1333 maximum ram : 16 gb

-Memory Specifications
Maksimum Bellek Boyutu (bellek türüne bağlıdır): 16 GB
Bellek Türleri: DDR3-1066/1333
Bellek Kanallarının Sayısı: 2
Maksimum Bellek Bant Genişliği: 21,3 GB/s
ECC Bellek Desteği: No

kısacası: 8x2 1333 mhz yi deneyeceğiz :D olmadı bu pc böyle kabul edeceğiz

Son düzenleme:
8x2 1333 çok yarar + tam olarak ramlerden faydalanamazsın işletim sistemi 6 gb ı destekliyor ondan sorasını hep ekran kartına veriyor 16 gb da olsa pek fark etmicek 1x8gb al kingston unkini işe yarar birde hava üfüren fanlardan değil çekenlerden almaya bak bendeki fan üfürüyor hemde çekiyor ama etraffı buz gibi oluyor yazları güzel kışları donuyorum :D

Birde Fandan gelen işlemciye o metal şeyi kontrol ettir ondada bir sıkıntı olabilir .Ama Ram'i kesinlikle değiştir bir tane 8 lik tak sistemine çok rahat yeterli olur 16 olursa işlemcin düşük olduğu için bi etkisi olmaz 8 lik al :D

Son düzenleme:
Geri