• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Laptop’ların Aşırı Isınmasını Önlemek

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
2liivc6.png

2rxvhgl.png

Masaüstü bilgisayarlarda aşırı derecede nadir rastlanan ısınma durumu laptop sahiplerini bazen çileden çıkarabiliyor. Bilgisayar aşırı ısınmaktan dolayı bütün fazlarını açıyor ve ses yanısıra bu ısınmanın biraz daha artmasıyla cihazı kapatıyor.
Bu ısınmayı engellemek için daha doğrusu önlemek için aşağıdaki iki adımı yapmanız gerekmektedir.Isınmanın sebebi ise %100 CPU denilen işlemcidir ve içerideki sıcak havayı dışarı atan bazı bilgisayarlarda altta bazılarında ise arkada kalan havalandırmanın tıkanmasıdır.

1. ADIM
İlk olarak bilgisayarı kapatın,
Bataryayı çıkarın,
Arkadaki vidaları açarak kasasının içini görebilecek şekilde açın.

LaptopCooling01.png

Gördüğünüz fan ve sarı olan kanalı sökerek ucundaki boşluğu temizleyin. Eğer temiz ise işlemcinin üzerindeki termal macunu kontrol ediniz.

LaptopCooling02.png

-Laptop bilgisayarınızı soğutucu yardımı ile kullanmanızı tavsiye ediyorum.
-Bu konu sadece size bir öneridir,%100 çözüm sağlama garantisi yoktur.
-Eğer yukarıdaki işlemi yapamam diyorsanız herhangi bir teknik arıza oluşmaması için bilgisayarcınıza götürünüz.

2rxvhgl.png

Teşekkürler.Garantili bir laptop sahibi içinde bir fikir bulmak lazım kaliteli bir soğutucu mu mesela :) ?

4 yıldır laptop oynuyorum. Yüksek performansa uzun süre çalışınca çok ses çıkarıyor+ ısınıyor. Çözümüm ise her hafta elektrik süpürgesi ile fanını çektirmek. Hiç bir sıkıntı olmadı daha.. Garantisi olanlar için veya uğraşmak istemeyenler için en ideal çözüm.

Aslında laptopun doğası bu,kullanım süresi azdır ve ağır işlemler için tasarlanmamışdır.

@y4k4moz
Valla o senin laptopuna bağlı.Çok ısındığında bir bak en çok sıcaklık nerede diye ve oraya hava sirkülasyonu sağlayan bir soğutucu bulursan işin kolaylaşır.Mesela benim laptopum çoğunun aksine ön tarafı ısınır yani hdd'si ve ben de ona göre bir soğutucu aldım,eskiden 45dk Sro oynarken kapanırdı ama artık saatlerce Crysis 2,World of Warcraft,TES:Skyrim gibi oyunları saatlerce rahat oynayabiliyorum.Soğutucu alırken ucuzuna kaçmamanı öneririm sonucta malzemenin kalitesi bile etkiliyor.Ben alırken 65 TL verdim ama helal hoş olsun yani.

Aslında laptopun doğası bu,kullanım süresi azdır ve ağır işlemler için tasarlanmamışdır.

@y4k4moz
Valla o senin laptopuna bağlı.Çok ısındığında bir bak en çok sıcaklık nerede diye ve oraya hava sirkülasyonu sağlayan bir soğutucu bulursan işin kolaylaşır.Mesela benim laptopum çoğunun aksine ön tarafı ısınır yani hdd'si ve ben de ona göre bir soğutucu aldım,eskiden 45dk Sro oynarken kapanırdı ama artık saatlerce Crysis 2,World of Warcraft,TES:Skyrim gibi oyunları saatlerce rahat oynayabiliyorum.Soğutucu alırken ucuzuna kaçmamanı öneririm sonucta malzemenin kalitesi bile etkiliyor.Ben alırken 65 TL verdim ama helal hoş olsun yani.
Evet sogutucuyu neye göre alacağın çok önemli senin hdd ısınıyormuş bende işlemci ısınıyordu bende ona göre 66 tl ye kaliteli bir soğutucu aldım 5 gündür açık problem yok pcde eskiden ısınma sorunu olmasına rağmen.

Altından hava almasını sağlıyorum yetiyor, soğutucuya falan gerek kalmıyor

Geri