• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

League of Legends Sözlüğü (Oyundaki terimler - kısaltmalar ve anlamları)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Cottonmouth
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Cottonmouth

LoL : League of Legends olan oyunun adının kısaltılmışı.
Queue : Rastgele arama durumu.
Twisted Treeline : Oyunun en küçük haritası (3v3). Haritada 2 koridor, 5 turret, 2 inhibitor ve 1 nexus bulunur.
Summoners Rift : Oyunun en büyük haritası (5v5). Haritada 3 koridor 11 turret 3 inhibitor ve 1 nexus bulunur.
3v3 : 3' er kişilik 2 şer takım arasında yapılan karşılaşma. Ortalama 20 - 30 dakika oyun süresi.
5v5 :5'er kişilik 2 takım arasında yapılan karşılaşma. Ortalama 45 - 60 dakika oyun süresi.
Riot Point (RP): Gerçek para ile alına bilinen puan. Championlarınız için kaplamalar - exp ve ip arttıran ürünler almanızı sağlayan puan. (Çeşitli nedenler ile bazen tüm oyunculara belli bir miktarda verilebilir.)
Influence Point (IP): Oyun tamamladığınızda sistemin yaptığı çeşitli hesaplar sonucu kazandığınız puan. Yeni championlar - runeler almak için kullanabilirsiniz.
Store : Summoner ve Championunuz için çeşitli geliştirmeler yapabileceğiniz bölüm. IP ve RP karşılığı alışveriş yapabilirsiniz. Yeni championlar kaplamalar runeler satın alabilirsiniz.
Rune : Oyundaki kahramanınıza (Champion) ekstradan özellikler sağlayan eşyalar.
Mastery : Championunuza ekstradan özellik sağlayan skiller.
Summoner Spells : Maçlar başlamadan önce seçtiğiniz 2 adet skill D ve F kısayol tuşları ile kullanılırlar. Summoner level atladıkça yeni skiller öğrenebilirsiniz.
Summoner : Championları oyuna dahil eden (siz)
Champion : Maçlar sırasında kullandığınız karakterler.
Skin (Kaplama) : Oyun sırasındaki Championunuzun dış görünüşünü.
Na ve Eu : North America ve Europe. LoL oyununun sunucularıdır
Login queue : Oyun sunucusuna girişdeki aşırı yoğunluktan dolayı beklemek. Genelde bakımlar - resetlerden sonra oluşur.

Oyun İçi Terimler

Gank - gang vb. : Karşı takımın oyuncu(lar)sunu pusuya düşürüp beklemediği anda saldırmak.
Koridor (Line) : 3v3 harita 2 anayoldan 5v5 3 anayoldan oluşur. Bu yolların her birine koridor denir.
Mia : Koridordaki rakip championun gözden kaybolduğu anlamına gelir. Gank yeme ihtimaline karşı dikkat edilmeilir.
Turret : Koridorlarda bulunan minionların ve championların geçişini engelleyen kuleler.
Minion - creep : Koridorlarda bulunan dosdoğru karşı takımın ana binasına atak yapmaya giden küçük hayvancıklar ^^. İlk hedefleri Turretlar sonra Inhibitorler en son Nexus.
Super Minion : Normal minionlardan birkaç kat daha güçlü hayvancıklar. Inhibitor kesen takımın minionları super miniona dönüşür.
Inhibitor - Inhib : Karşı takımın Nexus'unu ataktan korur. Inhibitor kesilmeden Nexus'a zarar verilemez. Inhibitor kesilince takımınızın minionları Super minion olurlar.
Nexus : Ana bina.Oyunların amacı Nexusu yıkıp kazanmaktır.Takımınızın Nexusu yıkıldığında oyunu kaybedersiniz.
Jungle : Haritalarda koridor - yol olmayan bölgeler (bildiğiniz orman).
Karşı takıma gank için - buff toplamak için ideal.
Jungle Yapmak : Jungle'da ki minionları (yaratıkları) keserek kasılmak. Bazı championlarda yapmak saçmalıktır (Tabi ki her champion gerekli buff için Jungle'a uğramalıdır :)) yine bazılarında da Jungle herşey demektir.
Buff : Championa fazladan güç verir. 3v3 haritada 4, 5v5 haritada 5 adet buff veren minion bulunur.
Baron : 5v5 haritada bulunur. Minimapta kırmızı kurukafa şeklinde gözükür.
True Damage : Düşmana doğrudan verilen hasar. Herhangi bir resist itemi bu damageyi etkilemez.
Magic Resistance : Magic ataklara karşı dayanıklılık.
Physcial Def - Resistance - Armor: Fiziksel ataklara karşı dayanıklılık
Life Steal : Düşmandan can çalma.
Ability Power : Magic ataklarınızın fazladan hasar vermesini sağlar.
GG - Good Game : Oyun sonunda söylendiğinde güzel oyundu anlamına gelir. Oyun başında ise iyi oyunlar.
Solo Mid : Orta koridorda tek başına kasmak
Push : Minionları - turretları keserek koridorda hızlıca Nexusa doğru ilerleme
Turret drive : Minionları hızlıca keserek Turretı yıkma - minionları ilerletme
Surrender : Nexus yıkılmadan pes etmek
Bd (Back Door) : Etrafta minion - champion yokken Turret'ı kesme
KS (Kill Steal) : Combat'da bulunmadan son vuruş yaparak kill almak.

Güncelleniyor...

Aklınıza gelen benim hatırlamadığım olursa yazın.

Son düzenleme:
Login Queue: Oyundaki aşırı yoğunluktan dolayı giriş esnasında beklenen sıradır.

Bunuda ekleyebilirsin.

Edit: BD(Backdoor) uda eklesen iyi olur sanırsam :D
Surrender de var

aklıma geldikçe buraya yazarım

Son düzenleme:
Bottom Mid'in bi anlamı yok :D Bottom alt koridor mid 3v3 de üst 5v5 de orta koridor. Sonuna solo gelirse tek kasıcam anlamında.

+3v3 de mid demeyin top deyin yoksa noob derler :D

Üst koridor: Top
Orta Koridor: Mid
Alt koridor: Bot (uzun hali bottom)
3v3 üst ve alt diyoruz arkadaşlarla gevurlarla 3v3 e girmem zaten :D

Silkroaddan çektigim yetmedi bununmu girmesini beklicem ya :S

Ne yazıkki :D EU da saat 3-4 e kadar 10 dakikadan fazla bekletmiyor ama akşamları düşmemeye çalış. İşin iyi yanına bak burda ne zaman giriceğini biliyorsun.

İlk denedigimde 48 dk demişti hata sandım çıktım girdim 2 saaat 18 dk diyor :/

Sağ üst köşedeki Position Check dolunca 20-25dk e iner sanırsam 2 saat gibi süre verirse çık bir daha gir bug oluyor bazen. 48dk dediğinde 20dk den fazla bekletmez ama.

Çıktım girdim 45 dk yazıyor saol bilgi için

Amerika da öyle bi dert yok ne güzel :D Gelin işte team yapalım 5v5

ama şöle küfür etdim adam dediki kime etdin bende dedim botlara çıkdım oyundan bi bakdım ban :D

LoL de karşılaşmadım hiç henüz ama DotA da ss - miss LoL'deki mia ile aynı anlamda kullanılıyordu.

Geri