• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

League Of Legends Terimleri ve Kısaltmaları

The Predator

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Mar 2010
Puanı
213
ERLxK1.jpg

Forumda arattığımda arşivde bir konu gördüm Tıkla yararlı bir konu fakat güncelliğini yitirmiş durumda.

Oyuna yeni başlayan oyunculara yabancı gelebilecek bazı terimleri ve kısaltmaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

AD = Attack Damage - Fiziksel saldırı - gücü
AP = Ability Power - Yetenek saldırı - gücü
B = Oyunda b tuşu base yani ana üsse gitmeyi sağlar
Bait = Karşı takımı yemleme anlamında kullanılır, Cümle içerisinde;
"Baitle geliyorum" şeklinde kullanılabilir
.
BD = Backdoor - Karşı takım başka bir şeye yoğunlaşmışken, karşı takımın üssüne saldırmak, Arkadan saldırmak anlamıda gelir.
BG = BadGame - Kötü geçen veya sıkıcı oyun.
BLUE = Mana değerinize katkı sağlayan güçlendirme,

Aynı zamanda orman içerisindeki Mavi Güçlendirme yaratığını ifade ederkende kullanılır.
BUFF = Aynı takımındaki şampiyonlara uygulanan olumlu güçler, genelde Destek rolünde oynayan şampiyonlardan Buff istenir. Örneğin Soraka oynuyorsanız takım arkadaşınız "beni buffla" diyorsa anlayın ki Can basmanızı istiyor.
CD = Cooldown - Bekleme Süresi, Yeteneklerin bekleme süresi anlamına gelir.

DC = Disconnect - Bağlantının Kopması.
Dive= Rakip kule altında karşı takım ile mücadele etmek, Bu terim genellikle oyun içerisindeyken "Dive atalım" şeklinde kullanılır yani anlamı; Kule altı dalalım demektir :)
FARM = Öldürülen minyon sayısı.
FED = Rakip şampiyonları keserek güçlenen şampiyon.
FEED = Rakip takıma tekrar tekrar ölerek para ve exp kazandırmak. Bunu bilmeyen yoktur, oyuna yeni başladıysanız muhtemelen bir Feedersiniz :)
FOCUS = Belli bir rakip takım şampiyonunu hedef almak.
GANK = Takım arkadaşlarının koridoruna gelerek rakip şampiyonu kesmene yardım etmesi.
GG = GoodGame - Güzel ve zevkli geçen oyun
JUNGLE = Orman
Kite = Kovalayan şampiyonu kaçarak saldırmak.
LANE = Koridor
BOT = Alt koridor
LOL = Laughing out loud - Gülmek :D
MİD = Orta Koridor
MP = Mana Points - Büyülerini kullanman için gereken güç.
NOOB = Oyuna yeni başlayan veya yeteneksiz oyunculara denen kelime (Hoş bir anlamı olmadığından kullanmamayı tercih edin.)
PENTA = Tek bir şampiyonun rakip takımdaki tüm şampiyonları kesmesi.
PİNG = Takıma verilen sinyal.
PUSH = Koridorundaki minyonları hızlıca kesmek yada ittirmek diyebiliriz.
RED = Düz vuruşlarınızda ek hasar vermenizi sağlayan güçlendirme, oyun içerisinide Red buff yada Kırmızı Güçlendirme olarakta bilinir.
SLOW = Rakip şampiyonu yavaşlatmak, oyun içerisinde "Slow yedim" yada "Slow at" şeklinde kullanılabilir.
SOLO = Herhangi bir koridorda tek başına kasılmak.

SS = Rakip şampiyonun kaybolması.
STUN = Rakip şampiyonu sersemletmek.
TOP = Üst Koridor.
TP = Teleport - Işınlanma.
ULTI = Şampiyonun en güçlü yeteneği - R tuşu.
WP = Well Played - İyi oyundu. Takım arkadaşınızla birlikte güzel bir hareket yaptığınızda yada oyun sonunda kullanabileceğiniz bir terim.

Aklınıza gelen başka terimler var ise açıklaması ile birlikte yazarsanız konuya ekleyebilirim.

Son düzenleme:
Geri