• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Limon Suyunun Faydaları

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan nevfell
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

nevfell

Proxy Developer
Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
27 Ağu 2010
Puanı
470
Sabah uyandıktan sonra, limon suyu içerek güne başlamanın faydalarından bahsetmek istiyorum. Uyanınca limon suyu içmek, ferahlatıcı bir etki ile uyanmanıza yardımcı olduğu gibi, zengin C vitamini, B vitamini, demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, antioksidan ihtiva etmesi ile de detoksifikasyon sağlayacaktır.

Limon suyunun pek çok faydası vardır. Bu yazıda size en önemli 14 yararından bahsetmek istiyorum:

1) Sindirim sistemine yararları

Mide suyu ile limon suyu benzer bir yapıya sahiptir. Sindirime ve sindirim sistemindeki toksinlerin atılmasında yardımcıdır. Limon suyu, hazımsızlık, mide ekşimesi, şişkinlik ve kabızlığa iyi gelir. Ayrıca safra üretimini artırır, dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı önler.

2) Bağışıklığı sisteminin kuvvetlendirir

Limon suyu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Özellikle soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarla mücadelede yardımcıdır. Bunu zengin c vitamini sayesinde sağlamaktadır. C vitamini, bağışıklık sistemi için önemli bir vitamindir. Ayrıca C vitamini, demir emiliminde rol oynayarak, emilimini artırır.

3) Enerjinizi artırır

Limon suyu, enerjinizi artırır ve ruh halinizi iyileştirir.

4) Vücudun su ihtiyacına destek olur

Bol su içmek sağlığımız açısından çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında vücudun su ihtiyacı artmaktadır ancak pek çok insan yeterince su içmiyor, içemiyor. Limon suyu içmek hem su ihtiyacınızı destekler ve suya göre daha çok tüketilebilmektedir.

5) Cildinizi gençleştirip sağlık kazandırır

Limon, serbest oksijen radikallerinin oluşturduğu hasarı önleyen antioksidanlardan zengindir. Bu serbest oksijen radikalleri cildin erken yaşlanmasından da sorumludur. C vitamininden zengin olan limon suyu, C vitamini sayesinde, kırışıklıkların ve cilt lekelerini oluşumunu azaltmada ve önlemeye yardımcı olur, cildin elastikiyetini korur.

6) Enflamasyonu (İltihabı) azaltır

Limon, eklemlerde biriken ürik asidin kaldırılmasını sağlamaktadır. Ürik asit özellikle gut hastalığında eklemlerde birikerek ağrılı eklem iltihaplanmasına neden olmaktadır.

7) Kilo vermede yardımcı olur

Tek başına limon suyu içerek kilo vermeyi beklemek mucizevi bir beklenti olur. Ancak yaptığınız diyete limon suyu eklemek daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabilmektedir. Öğün aralarında limon yemek veya limon suyu içmek, açlığı yatıştırıp metabolizmayı hızlandırmaktadır.

8) Vücudu alkalize eder

Limon ekşi bir tat olmasına rağmen, sanılanın aksine asit değil dünyadaki en alkali kaynaklardan bir tanesidir. Vücuttaki asidik ortamın, obezite, diyabet, Alzheimer, kanser gibi önemli hastalıklara katkı sağlayabilmektedir. Bunun için vücut dengesinin alkali düzeyde olması önerilmektedir.

9) Vücudu temizler

Limon ve limon suyu, vücuttaki zararlı toksinleri temizlemede yardımcı bir kaynaktır. Limon suyu, karaciğeri uyararak enzimlerin salgılanmasını artırır ve toksinlerin temizlemesine yardımcı olur. Limon suyu ayrıca idrar söktürücü etki yaratarak böbrekler aracılığı ile de toksinlerin atılmasına katkı sağlar. Aynı zamanda idrarın alkali olmasını sağlayarak idrar yolu enfeksiyonlarının gelişmesini engeller. Özellikle sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren kişiler için limon veya limon suyu çok yararlıdır. Limon suyu, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kolonun bağırsakların temizlenmesine de yardımcıdır.

10) Antibakteriyel ve Antiviral etkileri vardır

Limon ve limon suyu antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Bu özelliği sayesinde, soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı rol üstelenir.

11) Balgam söktürücü

Limon suyu, mukus ve balgam oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

12) Ağız ve diş sağlığı

Limon, hem ferah bir nefes sağlar, hem de ağızdaki bakterilerle mücadelede yardımcı olur. Limon suyunu sulandırmadan kullanmaktan kaçının, çünkü limondaki sitrik asit diş minesine zarar verebilir.

13) Beyin ve sinir sistemine yararları

Limon, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Bundan dolayı, beyin ve siniz sistemi sağlığı açısından olumlu etkiler gösterir. Limon suyu, depresyon ve stres ile mücadelede destek sağlayabilir.

14) Kansere karşı koruyucu

Limon, antioksidanlardan zengin olduğu için, cildi yaşlanmalara karşı korur, aynı zamanda çeşitli kanser türlerinin riskinin azaltılmasında yardımcı olur. Limon suyu asit ortamı nötralize eder. Kanser hücreleri asidik ortamı daha çok sever ve büyür. Limon suyu vücudu alkalize ederek, kansere yakalanma riskini azaltabilir.

limon.jpg

Limon suyu 2016 olan haziran ayında yaşadığım ve sonrasnda ameliyat olduğum anımı anlatıcağım.
Günlerden pazar o gün babamın doğum günüydu Biz de pasta almak için Avmye gitmiştik Pastayı aldık Ben de reyonlar gezerken exotic markalı sade sıkım limonata pahalı oldukça da 6 tl felandı 400 ml kararsız kaldım ama almıştım. Sonra akşam babamın doğum günü kutladık limonatadan bir parça içtim. Sabah altıda İşe gitmek için servise bindim servisten sonra işyerine girerken sol sırtımın arkasına birden ağrı saplandı sonra şiddetlenmeye başladı kusma vs hastaneye kaldırıldım tahliller vs sonuç olarak böbrekte var olan bilmrdiğim 10 mm taş yerinden oynayıp üreter kanalına sıkışmıştı benim için zor günlerdi 2 hafta ağrıdan ne uyku ne yemek 4 kg kaybım olmuştu son çare ameliyat kararımı verdim ve atlattım.Çok sevdiğim limonata bana yaklaşık 6000 tl geldl gözümde değil sağlıklı bişey ama pskolojik olarak içemiyorum

Son düzenleme:
Limon suyu 2016 olan haziran ayında yaşadığım ve sonrasnda ameliyat olduğum anımı anlatıcağım.
Günlerden pazar o gün babamın doğum günüydu Biz de pasta almak için Avmye gitmiştik Pastayı aldık Ben de reyonlar gezerken exotic markalı sade sıkım limonata pahalı oldukça da 6 tl felandı 400 ml kararsız kaldım ama almıştım. Sonra akşam babamın doğum günü kutladık limonatadan bir parça içtim. Sabah altıda İşe gitmek için servise bindim servisten sonra işyerine girerken sol sırtımın arkasına birden ağrı saplandı sonra şiddetlenmeye başladı kusma vs hastaneye kaldırıldım tahliller vs sonuç olarak böbrekte var olan bilmrdiğim 10 mm taş yerinden oynayıp üreter kanalına sıkışmıştı benim için zor günlerdi 2 hafta ağrıdan ne uyku ne yemek 4 kg kaybım olmuştu son çare ameliyat kararımı verdim ve atlattım.Çok sevdiğim limonata bana yaklaşık 6000 tl geldl gözümde değil sağlıklı bişey ama pskolojik olarak içemiyorum
Bazen çok şifalı denen bal bile bazı insanlara dokunuyor. İyileşmenize sevindim.

Geri