• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Linux Altında Görsel Programlama(3)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan WeWereRock
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

WeWereRock

maxigamelogo.png

Linux Altında Görsel Programlama 3

Arkadaşlar GTK kütüphanelerinin derlenmesi ile alakalı sorunlardan dolayı OpenGL ye geçiş yaptım :)Ve derslerimizi OpenGl üzerinden anlatmaya
çalışacağım.Şunuda baştan belirtmek isterim bu konuyu hiç bilmiyorum.Öğreniyorum buraya aktarıyorum.Amatörce hazırlanmış makalelerdir.Hatalar
olabilir.Bundan dolayı şimdiden özür diliyorum ve Open Gl yi sizinle tanıştırarak devam ediyorum.

Şu adreste Open GL hakkında ön bilgiyi alabilirsiniz.Boş yere yazmama gerek olmadığını düşünüyorum.

Wikipedia

Şimdi Linux makinamıza Open Gl kurulumunu anlatacağım.Bize lazım olan Mesa;

ftp://ftp.freedesktop.org/pub/mesa/ sitesinden sürüm nosu çift olanlardan bir tanesini indiriniz.Hem Mesalib hemde MesaDemos dosyalarını indiriniz

ardından kurulum için;
root olduktan sonra ;(root olmak için komut penceresinde su yazıp root şifrenizi girebilirsiniz.)

tabi bu işlemleri yapmadan önce o dizine gitmeyi unutmayın :)

# tar xzfv MesaLib.tar.gz
# tar xzfv MesaDemos.tar.gz
# cd Mesa-sürümno/
# ./configure
# make
# make install

mesaLib.tar.gz yerine indirdiğiniz dosyanın adını yazınız.Örneğin ; MesaDemos-7.5.2.tar.gz gibi.

Derleme İşlemi

Derlerken standratların dışında bazı bayrakları vermemiz gerekecek.Örneğin ilk.c adlı kodumuzu şöyle derliyebiliriz

gcc ilk.c -o ilk -lGL -lGLU -lglut

Bu bayraklar tabi kullandığınız headerlere göre değişecektir.Ama standart olarak bunu kullanacağız.

İlk Uygulama

zu32gl.png

14trmn4.png

Emeğe Saygı İşinize Yaradıysa O Sizin Yararlılığınız Faydalığınız.

Geri