• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Linux Hakkında Herşey

Cochineal

Banlanmış Üye
Aktiflik
K.Tarihi
24 Nis 2009
Puanı
45
Bildiğiniz gibi forumumuzda fazla (varmı bilmiyorum :)) linux kullanıcısı yok yorumlara baktığımda başlamak isteyenlerin yada daha önceden deneyip linux hakkında yanlış düşünüp yanlış yorum yaptığını gördüm.Bunun için bu konuyu açıyorum :)

1.Linux Nedir ?

Tıklayın

Detaylı bilgi Linux - Vikipedi

2.Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Windows'tan beklenen her şey linux'tan beklenmemelidir.Örneğin oyun oynamak için vs. linux tercih edilmemelidir.Ama program olarak bir çok dev firma artık linux versiyonunuda yayınlamaya başladı.Ama unutulmamalıdır ki windowsta kullandığınız bir çok programla vedalaşmak zorunda kalacaksınız.Çünkü kullandığınız resim edit programından msn programına kadar birçoğu linuxta farklıdır.

a.İlk Adım

Bundan yaklaşık 1 yıl önce bilgisayarıma kurduğum linuxu ilk başlattığımda insanların bilgisayarla tanıştığı ilk zamanki kadar yabancı hisettim.Sizde muhtemelen öyle hissedeceksiniz tavsiyem indirmeden önce detaylı bilgi almanız ona göre bir dağıtım seçip başlamanız gerekir.

Kullanmış olduğunuz dağıtıma ait sitede veya bağımsız sitelerden detaylı bilgiler alıp işletim sisteminizi keşfetmeye başlayın.Güncellemeleri kesinlikle atlamayın.

Ubuntu,mint gibi düşük boyutlu ve kolay kullanımlı dağıtımlar seçin.

b.Kolay Pes Etmeyin

Bir çok kullanıcı karşılaştığı ilk sorunda windowsa geri döner.Bende yaklaşık 6-7 kez işletim sistemi değiştirdim bu yüzden.Örneğin benim karşılaştığım ilk sorun internet tarayıcımın sık sık çökmesiydi.Kullanmış olduğum dağıtımla ilgili olan forumda bu sorunumuna hemen cevap gelmemesiyle kaldırmıştım.Bunun gibi daha bir çok olay oldu.Sonunda az çok bilgilendim ve şimdi kullanıyorum :) Büyük ihtimalle bu işletim sisteminde sorunlarla karşılaşacaksınız.Bunun için forumlarda yardım arayın ve çözümünü bulana kadar sabredin.Bu işletim sistemine başlamış ve belli bir süre kullandıktan sonra bırakan birini tanımıyorum :)

3.Linux Hakkında Bilinen Yanlışlar

İlk önce herkesin yanlış olarak kullandığı "özgürlük" ifadesi bedava olmasından değil,kaynak kodunun açık olmasından dolayı kullanılmalıdır.Bir çok yerde "özgürlük" ifadesi bu şekilde lanse edilerek insanlara yanlış bilgiler verilmiştir.Redhat ve diğer bazı programların paralı olmasından sonra insanların tepkisini çekmiştir.Kısacası özgür yazılımın anlamı kaynak kodunun açık ve değiştirilebilr olmasındandır.

a.Exe Dosyasını Açmaya Çalışmak

Evet... geldik kullancıların en çok hayal kırıklığı uğradığı yere.Windows'ta çalışan herhangi bir dosyayı Linux'ta açmak kolay değildir.Wine ve diğer bazı emulatorler ile .exe dosyalarını açabilmek mümkün olabilir fakat windowsta aldığınız verimi alamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.Örnek olarak göstermek gerekirse ;

b.Yanlış Dağıtım Seçimi

Bilgisayarı ne amaçla kullanıyorsanız onunla ilgili bir dağıtım seçin.Yeni başlıyorsanız gidipde gentoo opensuse gibi 6 gb'lık dağıtımlar ve sizi zorlayacak seçmeyin.Bunlar iyi dağıtımlardır fakat profesyoneller içindir.İlk başlıyorsanız kafanızı karıştırabilir :)

c.Bilgisayarım

İlk başta en çok zorlandığım yer,Bilgisayarım :D Bilinmesi gerek şey Linux işletim sisteminde Windows'tan alışık olduğumuz ve sık sık kullandığımız "Bilgisayarım" Linux'ta vardır fakat windowstaki kullandığımız ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.

Bilinmesi gerek en önemli şeylerden biride Windows'taki bildiklerimizi Linux'ta uygulamamız ve unutmamız gerektiğidir.

4.Güncellemeler

Güncellemeler her işletim sistemi için önemlidir.Bizim Windows'tan aklımızda kalan şey güncellemenin zaman kaybı ve hemen hemen çoğumuzun crack vs. kullanmaları nedeniyle yakalnmamak için yapmadığımız ama çok önemli olan bir şeydir.

İlk başta güncellemeler windowsa nazaran daha zor olarak görülebilir.Windows gerekli olan güncellemeleri kendisi seçerken bir çok dağıtımda böyle birşey yoktur (yada karışıktır diyelim).

5.Gerekli Programlar

Kullanmanız gereken programları pardustaki gibi paket yöneticisinden bulabilirsiniz.

tavsiyeler-paket-yoneticisi.png

Paket yöneticisi gibi uygulamalar özelliklerine göre gruplarına ayırdığı programları rahatlıkla bulup bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Aslında anlamadığım bilgisayarı internette zaman geçirmek,sadece yazı yazıp ofis programlarından kullanmak için kullananlar nasıl hala windows kullanıyorlar.Belki de kullanımının pek yaygın olmaması ve internette sadece merak edenlerin denemesinden.Genellikle interneti biraz önce belirttiğim nedenlerden kullananlar bilgisayar hakkında pek bilgili olmuyorlar ve bilgisayarcıya gidip "format at" dediğinde ne olduğunu sormadan direk windows yapması.Ama bilgisayarcıda haklı tabii, sürekli sorunla karşılaşıp çökmeyen,virüs girmeyen bir işletim sistemi yaparsa nereden para kazanacak ? :)

Amacım sizleri kendi bildiklerim kadarıyla linux konusunda bilgilendirmektir.Bende yeni sayılırım ama kesinlikle bir linux aşığıyım :)

Konuyu noktasına,virgülüne kadar kendim hazırladım.Okuduğunuz için teşekkürler :) Aklıma geldikçe birşeyler ekleyebilirim...

Umarım 100 okuma,0 yorum,0 teşekkür olmaz... Emeğe saygı

Son düzenleme:
Geri